Racjonalista - Strona głównaDo treści
Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
21-12-2014 09:34janek77 (172 punktów)Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
Ocena -1 na 3
Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej niż 200 000 lat?

Drodzy Racjonaliści udowodnijcie mi, że homo sapiens jako istota stadna żyje na planecie ziemia setki tysięcy lat, a nie poniżej 15 000 lat.

Jakie niepodważalne dowody macie na to, że człowiek rozumny żyje setki tysięcy lat?
Czy może jest to tylko wiara w teorie i jesteście w jakimś sensie osobami wierzącymi?

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..
#31
21-12-2014 19:42
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi janek77
> Jakie znamy najstarsze miasto, czy osadę na ziemi?

Jest w mojej odpowiedzi:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,647988#w647999
I nie czytasz jej pierwszy raz (pisałem już wcześniej).
Jak widzę do moich odpowiedzi nie patrzysz, nie idziesz w ślad za wskazówkami.
Zatem przykro mi. Nie widzę powodu, by poświęcać swój czas i odpowiadać Ci na pytania kolejne, a odpowiedzi znów z czystym sumieniem zignorujesz.
Twoja ewangelizacja ledwo się zaczęła, a już się raczej kończy..

Serdecznie pozdrawiam!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#32
21-12-2014 19:44
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi janek77
> do tej pory to na tym forum odnoszę wrażenie, że tylko
> jeden jedyny lingwistyczny link przebywa i full wątków
> pobocznych bez związku.

Tylko masz takie wrażenie. Co do mnie, ja na Twojej 'rewelacje' nie czekam. Wiem, co w nich będzie

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#33
21-12-2014 20:33
 Ocena 2 na 2
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi starog
.
>Co wyróżnia osoby stadne?
>Życie w grupie,
Tak.
>wspólne cmentarze, wioski, osady, miasta, potyczki zbrojne, budowle kultu.
Bzdura, to się stadom zdarza, ale wcale być nie musi i nie to jest dowodem stadności.
>Niekoniecznie bzdura.
Czy to znaczy, iż Pan uważa, że stada (czy nawet "osoby stadne") to muszą mieć "wspólne cmentarze, wioski, osady, miasta, potyczki zbrojne, budowle kultu"?

>Pytanie dotyczyło osób stadnych, a trudno wczesnego homo sapiens postrzegać jako ... osobę.
Mam kłopoty z tym kogo postrzegać za "osobę" i ujmuję ten termin szeroko, jako podmiot o rozumnej naturze. Może nim być homo sapiens, ale także i inne naczelne. Sam nie widzę przeszkód aby współcześnie postrzegać tak szympansy, goryle,
czy nawet orangutany, a jakoś trudno mi tak określać ludzkie płody.

Jakie znamy najstarsze miasto, czy osadę na ziemi?
Jaki znamy najstarszy cmentarz wieloosobowy homo sapiens?
Jakie znamy najstarsze miejsce po potyczce zbrojnej homo sapiens na ziemi?
Jaką znamy najstarszą Świątynię zbudowaną przez homo sapiens na planecie ziemia
.
No ciekawe pytania - bardzo proszę o odpowiedzi?
>Wcale nie są ciekawe, raczej dziwaczne i bez większego sensu.
Czyżbym nakazywał Panu się tym (jak i czymkolwiek innym) interesować? A Pan to chce tu za guru robić i wyznaczać nam zakres i sens zainteresowań? Nie Pana o to zresztą pytałem i nie od Pana oczekuję odpowiedzi. Zadałem je panu Jankowi
w kontekście jego twierdzenia: "Drodzy Racjonaliści udowodnijcie mi, że homo sapiens jako istota stadna żyje na planecie ziemia setki tysięcy lat, a nie poniżej 15 000 lat". I w tym kontekście te informacje uważam za ciekawe. No chyba, że Pan bardzo tu chce się popisać swoją umiejętnością przeszukiwania źródeł.

>Do udzielenia odpowiedzi wystarczy Wikipedia.
Tyle, że za mnie Wikipedia nie myśli i myśleć to już muszę sam.

PS. A tak poza daniem głosu, to o co Panu tu chodziło? Mam kłopoty ze zrozumieniem. Jakoś mało kumaty jestem.

@@@
.

#34
21-12-2014 20:17
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi szarley
> nawet jeśli całe seminarium zaangażujesz do pomocy

Yyy.. eghm. Erem? Opactwo?
Obstawiam, że to Benedyktyn.
Dominikanin, Jezuita czy Franciszkanin nie wystawiałby się na takie pośmiewisko
Oczywiście również może być zwykły kanonik, czy proboszcz - choć a propos tego ostatniego raczej wątpię.

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#35
21-12-2014 21:00
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
> Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej niż 200 000 lat?
>
Drodzy Racjonaliści udowodnijcie mi, że homo sapiens jako istota stadna żyje na planecie ziemia setki tysięcy lat, a nie poniżej 15 000 lat.

No, i pewnie trzeba to pomnożyć przez 10 przynajmniej,
bo cywilizacje raczej nie tworzą się zbyt szybko.

Najstarszy wykopany egzemplarz człowieka cywilizowanego to chyba właśnie z 15 tyś. lat.

W każdym razie najstarszy znany Amerykanin był biały, nie inny... i ma ponad 10 tyś.,
oraz miał podobno operowaną nogę, co świadczy o niezłym poziomie medycyny... chyba nawet był to poziom porównywalny z naszym, bo operacja była ponoć wysoce zaawansowana (technologia była tam nieco inna - chyba nieznana współcześnie w medycynie. ).

> Jakie niepodważalne dowody macie na to, że człowiek rozumny żyje setki tysięcy lat?Czy może jest to tylko wiara w teorie i jesteście w jakimś sensie osobami wierzącymi?

Bez kozery powiem.. pińcet.

Podejrzewam że wszelkie ślady cywilizacji zanikają po około 10 tyś.
lat właśnie, no i stąd ta nasza historia - ona nie może sięgać dalej.

#36
21-12-2014 21:02
 Ocena 4 na 4
szarley (54913 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> nawet jeśli całe seminarium zaangażujesz do pomocy
>Yyy.. eghm. Erem? Opactwo?
>Obstawiam, że to Benedyktyn.
Raczej nie. Ci w Tyńcu nie mają czasu na neta

>Dominikanin, Jezuita czy Franciszkanin nie wystawiałby się na takie pośmiewisko

Co do franciszkanów, nie mam o nich zbyt dobrej opinii. Spaśli się
Dominikanów sam pewnie uważasz, boś z Krakowa
Jezuici to też chyba wyższy poziom.
CSsR?
Nowicjat CSsR!!!!

>Oczywiście również może być zwykły kanonik,
nie znam żadnego, więc nie wiem

>czy proboszcz - choć a propos tego ostatniego raczej wątpię.
ja też, zbyt leniwi


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać
Toż idę

#37
21-12-2014 21:05
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi janek77
> odnoszę wrażenie, że tylko jeden jedyny lingwistyczny
> link przebywa

Było ich wiele. A do tego, o którym myślisz nie miałeś dotąd ochoty bezpośrednio się odnieść. C'est la vie
Serdecznie pozdrawiam!

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#38
21-12-2014 21:16
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi atto
> Podejrzewam że wszelkie ślady cywilizacji zanikają po około 10 tyś.
> lat właśnie

Tylko kol. atto podejrzewa:
Cytat:
The samples came from paintings that included well-known figures and symbols seen in caves such as Altamira, El Castillo and Tito Bustillo, to name a few. The results indicated that one painting of a red disk, for example, was earlier than 40,600 years old, an ancient hand stencil was at least 37,300 years old, and a claviform-like symbol was more than 35,600 years old. The new dates thus suggest that the practice of cave art in Europe began up to 10,000 years earlier than previously thought, placing them at the very dawn of modern human arrival in Europe, if not earlier. It raises questions about who actually created the artwork. Were they created by anatomically modern humans, or Neanderthals?

popular-ar(*)the-neanderthals-cave-painters
Pozdrowienia

Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#39
21-12-2014 21:25
 Ocena 1 na 1
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi szarley
"Nowicjat CSsR!!!!"

> Toż idę

Dobranoc!


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#40
21-12-2014 21:58
 Ocena 2 na 2
starog (359 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
>Czy to znaczy, iż Pan uważa, że stada (czy nawet "osoby stadne") to muszą mieć "wspólne cmentarze, wioski, osady, miasta, potyczki zbrojne, budowle kultu"?
Czy osoby stadne muszą mieć wspólne [...]? oczywiście nie. Nie można jednak wykluczyć tego, że mogą.
Cały ten wątek już od początku jest - dziwaczny, chaotyczny i niezrozumiały w sensie jego celowości.
Autor (janek77) najpierw pyta o dowody istnienia homo sapiens jako istot stadnych, by po czasie zmienić istotę na osobę stadną. A to spora różnica.

>>Pytanie dotyczyło osób stadnych, a trudno wczesnego homo sapiens postrzegać jako ... osobę.
>Mam kłopoty z tym kogo postrzegać za "osobę" i ujmuję ten termin szeroko, jako podmiot o rozumnej naturze. Może nim być homo sapiens, ale także i inne naczelne.
>Sam nie widzę przeszkód aby współcześnie postrzegać tak szympansy, goryle,
No proszę Cię ... Czita od Tarzana ... pełnoprawną osobą w rozumieniu tego, co w podanym przez Ciebie linku z Wiki?

>czy nawet orangutany, a jakoś trudno mi tak określać ludzkie płody.
W tym miejscu to już naciągasz, a wręcz przeciągasz (to "coś")... tylko po co?

> No ciekawe pytania - bardzo proszę o odpowiedzi?
>>Wcale nie są ciekawe, raczej dziwaczne i bez większego sensu.

>Czyżbym nakazywał Panu się tym (jak i czymkolwiek innym) interesować? A Pan to chce tu za guru robić i wyznaczać nam zakres i sens zainteresowań? Nie Pana o to zresztą pytałem i nie od Pana oczekuję odpowiedzi. Zadałem je panu Jankowi

>w kontekście jego twierdzenia: "Drodzy Racjonaliści udowodnijcie mi, że homo sapiens jako istota stadna żyje na planecie ziemia setki tysięcy lat, a nie poniżej 15 000 lat". I w tym kontekście te informacje uważam za ciekawe. No chyba, że Pan bardzo tu chce się popisać swoją umiejętnością przeszukiwania źródeł.

>>Do udzielenia odpowiedzi wystarczy Wikipedia.

>Tyle, że za mnie Wikipedia nie myśli i myśleć to już muszę sam.
> PS. A tak poza daniem głosu, to o co Panu tu chodziło? Mam kłopoty ze zrozumieniem. Jakoś mało kumaty jestem.
>@@@

Gdyby autorem tego wpisu był astrotaurus, to jakoś można by to "przełknąć".
Jednak w tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przytoczyć sentencję stopki forumowicza - Jacka Głodzik.


#41
22-12-2014 14:52
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi starog
.
Przypominam:
>Co wyróżnia osoby stadne?
>Życie w grupie,
Tak.
>wspólne cmentarze, wioski, osady, miasta, potyczki zbrojne, budowle kultu.
Bogusławski:
Bzdura, to się stadom zdarza, ale wcale być nie musi i nie to jest dowodem stadności.
Pan Starog:
Niekoniecznie bzdura. Pytanie dotyczyło osób stadnych, a trudno wczesnego homo sapiens postrzegać jako ... osobę.
Bogusławski:
Czy to znaczy, iż Pan uważa, że stada (czy nawet "osoby stadne") to muszą mieć "wspólne cmentarze, wioski, osady, miasta, potyczki zbrojne, budowle kultu"?
>oczywiście nie. Nie można jednak wykluczyć tego, że mogą.
Mogę czasem się pomylić, ale staram się być odpowiedzialnym za każde słowo w formułowanych przez siebie zdaniach.

>Cały ten wątek już od początku jest - dziwaczny, chaotyczny i niezrozumiały w sensie jego celowości.
Jest.

>Autor (janek77) najpierw pyta o dowody istnienia homo sapiens jako istot stadnych, by po czasie zmienić istotę na osobę stadną. A to spora różnica.
Dla kogo? W światopoglądzie Pana Janka opierającym się na filozofii chrześcijańskiej istota z osobą dają się połączyć, gdyż są to byty realnie istniejące, a nawet używać tych określeń zamiennie.

Bogusławski:
Mam kłopoty z tym kogo postrzegać za "osobę" i ujmuję ten termin szeroko, jako podmiot o rozumnej naturze. Może nim być homo sapiens, ale także i inne naczelne.
Sam nie widzę przeszkód aby współcześnie postrzegać tak szympansy, goryle, czy nawet orangutany, a jakoś trudno mi tak określać ludzkie płody.
>No proszę Cię ...

No, a ja proszę Wielce Szanownego Pana, całą moją wypowiedź ze zrozumieniem przeczytać?

>Czita od Tarzana ... pełnoprawną osobą w rozumieniu tego, co w podanym przez Ciebie linku z Wiki?
Jeszcze tu nie poruszaliśmy aspektów prawnych osoby, gdyż to nie "osoba" jest tu głównym przedmiotem tego wątku. Ponadto chce Pan tu wrzucić jakieś osoby mityczne: bogów, Czity, Baby Jagi itd. zupełnie nie rozumiem po co?

>W tym miejscu to już naciągasz, a wręcz przeciągasz (to "coś")... tylko po co?
A czy chciało się Szanownemu Panu ze zrozumieniem całe hasło z Wikipedii przeczytać?
Kwestia osób niebędących ludźmi
W 2013 roku rząd Indii uznał za osoby delfinowate, na podstawie badań nad ich tożsamością, uczuciami i komunikacją. Great Ape Project dąży do przyznania praw człowieka wszystkim małpom człowiekowatym, co zostało już uczynione
w 2007 roku na Balearach.

Kwestia ludzi niebędących osobami
Zgodnie z doktryną Kościoła katolickiego wszyscy ludzie, wliczają w to ludzkie zygoty, zarodki i płody, są osobami. Zdanie
to jest podzielane również częściowo przez inne organizacje religijne. Peter Singer, czasami określany jako najbardziej wpływowy współczesny filozof, uznaje, że osobami są tylko istoty samoświadome. Człowiek uzyskuje samoświadomość prawdopodobnie w drugim roku życia (test lustra zaliczają dopiero 18-miesięczne dzieci), jednak może ją stracić na skutek zespołów zaburzeń świadomości, np. śpiączki.

To, że czegoś Pan nie rozumie lub nie akceptuje jeszcze wcale nie świadczy o przeciąganiu. Ja uważam, iż racjonaliście
do odrzucenia czyiś wywodów koniecznym jest ich wcześniejsze zrozumienie.

PS. A tak poza daniem głosu, to o co Panu tu chodziło? Mam kłopoty ze zrozumieniem. Jakoś mało kumaty jestem.

>Gdyby autorem tego wpisu był astrotaurus, to jakoś można by to "przełknąć".
>Jednak w tej sytuacji nie pozostaje nic innego jak przytoczyć sentencję stopki forumowicza - Jacka Głodzik.
Tu każdy reprezentuje samego siebie i za samego siebie odpowiada. Każdy też ma własne autorytety. Bardzo lubię forumowo i p. Astrotaurusa i p. Jacka, ale za swój poziom to sam odpowiadam. Dalej mam kłopoty ze zrozumieniem tego
o co Panu chodzi? Z czym Pan się zgadza, a co kwestionuje i jakie Pan ma argumenty?


@@@
.

#42
21-12-2014 22:46
 Ocena 2 na 2
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi atto
> Podejrzewam że wszelkie ślady cywilizacji zanikają po około 10 tyś.
> lat właśnie, no i stąd ta nasza historia - ona nie może sięgać dalej.

No to jeszcze coś z naszego poletka. Pozostałości po Homo erectusie, liczące sobie 800 tys. lat, znalezione na ziemiach polskich.
www.polski(*)254,Homo-erectus-spod-Cieszyna
Wprawdzie to jeszcze nie dowody na cywilizację, ale nie o cywilizacji przeca mówimy, tylko o człowieku.

#43
21-12-2014 22:53
 Ocena 4 na 4
Jacek Głodzik (35558 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
> Jakie niepodważalne dowody macie na to, że człowiek rozumny żyje setki tysięcy lat?

Janku, a tak w ogóle zapraszam do Krakowa.
Oprócz zwiedzania przy ul. Kanoniczej mieszkania kard. Wojtyły (późniejszego świętego papieża Jana Pawła II), jakieś 100 m dalej na ul. Senackiej 3 znajduje się Muzeum Archeologiczne.
www.ma.krakow.pl

Byłem kilka razy, również w ogrodach. Polecam byś zrekonstruował swoją wiedzę, będzie to bardzo pożytecznie spędzony dla Ciebie czas.


Kiedy każdy pomysł zaczyna ci się wydawać genialny - dopij wódkę i idź spać

#44
22-12-2014 09:53
 Ocena 7 na 7
makoshika (1454 punktów)Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej

>Drodzy Racjonaliści udowodnijcie mi, że homo sapiens jako istota stadna żyje na planecie
>ziemia setki tysięcy lat, a nie poniżej 15 000 lat.

Jako "istota stadna" homo sapiens żyje na "planecie ziemia" niespełna 2000 lat, od czasu, gdy cwani pasterze podjęli próbę podziału ludzkiej populacji na stada złożone z owieczek.

Na szczęście są tacy przedstawiciele tego gatunku, którzy nie dali się zapędzić do zagrody.

Natomiast ujarzmieni przyjdą niedługo do Ciebie na pasterkę i zaśpiewają Twoją ulubioną kolędę: Bbbeee...Bbbeee... Bbbeee...

#45
22-12-2014 19:03
 Ocena 1 na 1
atto (627 punktów)
(zablokowany)
Odp: Czy są dowody na to, że homo sapiens żyje na ziemi dłużej
W odpowiedzi Jacek Głodzik
>> Podejrzewam że wszelkie ślady cywilizacji zanikają po około 10 tyś.
>> lat właśnie
>Tylko kol. atto podejrzewa:

Mówię o konkretnych śladach działalności cywilizacji, a nie o jakichś takich duperelach jak szkielety, patyki, czy kółeczka w jaskiniach.

Wszelkie nasze budowle, jak budynki, mosty, wieże, itp.
rozsypią się zapewne w okresie kilku tyś. lat w drobny pył,
a razem z nimi papier, plastyki, zatem wszelkie nośniki informacji...
i taki sposobem ślad po tej naszej prześwietnej, wyjątkowej i jedynej, no bo przecież pierwszej cywilizacji zaginie bezpowrotnie.

Trik polega na tym że wyjątkowa i najbardziej zaawansowana cywilizacja, to zawsze ta która trwa obecnie.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365