 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Filozofia i światopogląd
| Napisano | Autor | Tytuł | | 17-11-2019 15:34 | Wojciech Przytulski (676 punktów) | Ludzka etyka
2 na 2 | Witam Szanownych Forumowiczów. Chciałbym Was zapytać o etykę właściwą dla istot rozumnych. Uważam iż bardzo ważne jest wyjaśnienie tej kwestii, zwłaszcza w obliczu upadku źródła etyki narodów europejskich czyli KRK, którego koniec widać już na horyzoncie i na tym samym horyzoncie widać też wkraczające w jego miejsce dzikie bolszewickie stada. Inna rzecz że wpajanie etyki poprzez wiarę religijną to dosyć zawodny sposób jej nauczania, jak daleki jest on od doskonałości chyba nie trzeba się rozpisywać. Wiadome jest, że fundamenty ludzkiej etyki to: I. Prawda II. Wolność III. Dobro Ja uważam i jestem niemal pewien, że istnieje tylko jedna etyka dla istot rozumnych i wynika ona z właściwości człowieka i świata, w którym żyjemy. A jest ona jednoznaczna niczym prawa fizyki i matematyki. Tyle tylko, że trzeba ją znaleźć. I z tego tematu chciałbym odpytać to forum. 1)Jakie Waszym zdaniem są kolejne po trzech wymienionych fundamentalne wartości, które obowiązywać powinny każdą istotę rozumną? 2)Kiedy człowiek przestaje być istotą rozumną? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Dalej..| Ewing (288 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >>>Skoro chowany był ateistą, to jasne, że zgodności nie było.> >>No więc po co podawalas ten pogrzeb jako przykład katolickiego pogrzebu ateisty?> >Bo pogrzeb Tadeusza Różewicza przykładem katolickiego pogrzebu ateisty jest. I jako taki jest niezgodny z prawem kanonicznym.> Przed chwilą powiedziałaś, że nie był to pogrzeb katolicki. Jak wiec mógł być zgodny z prawem kanonicznym? Pogrzeb był protestancki, skoro miał miejsce na cmentarzu protestanckim, a nie komunalnym, z asystą (jak widać) księdza katolickiego. Zapewne prawo kanoniczne na to pozwala. Jeżeli pogrzeb był protestancki, oznacza to, że Rożewicz był chowany tam jako protestant, a nie jako ateista (chyba ża prawo kanoniczne protestanckie stanowi inaczej).> >> To, że coś "nie spodobało się kilku duchownym" nie jest na nic argumentem.> >Jakie znowu "nic", przecież faktów "nie będących argumentem na nic" nie ma.> "Nie jest żadnym argumentem" w takim razie.> >>Ważne są decyzje Kościoła, na poziomie parafii czy wyżej.> >Dla samego Kościoła, ale dla osób świeckich nie są ważne.> Ważne dla wykazania tezy, że Kościół chowa po katolicku ateistów. Znowu nie rozumiesz, co się do Ciebie mówi.> >> To znaczy są informacje o tym, że się jednak nie nawrócił na łożu śmierci i był do śmierci ateistą.> >Są w necie informacje o ateizmie Kaczmarskiego, dlaczego mam uważać je za nieprawdziwe.> Dlatego, że są i informacje o jego nawróceniu na łożu śmierci.> >>>>>Tyle, że to Kościół uważa chrzest za nieistotne kryterium skoro zamordowanej 15-latce pogrzebu katolickiego odmówiono, twierdząc, że zmarła "nie potrzebuje pogrzebu, bo nie chodziła do kościoła".> >>>>Masz najlepszy dowód, że Kościół nie chowa ateistów.> >>>Nie jest najlepszy, bo do porozumienia doszło.> >> Nie znam sprawy.> >Zalinkowałam ją.> To znaczy: "Nie znam szczegółów sprawy". Nie rozumiesz, co się do Ciebie mowi.> >>Musisz jeszcze wykazać, że o decyzji księdza zdecydowały czynniki materialne.> >Musisz kontrolować co jest w danym momencie dowodzone, podkreślam powyżej.> Nie, to Ty musisz wykazać swą tezę, że Kościół uzależnia swą decyzję od pieniędzy. Na razie bowiem jej nie wykazałaś, mimo pewnego rodzaju starań.> >>>A z czego mielibyśmy wnosić, że przestał być ateistą, uwzględniając, że diagnozujemy tu KK?> >> Z tego, że pogrzeb miał katolicki, była msza sw.> >Katolicki pogrzeb zrobił z Geremka katolika?  > W pewnym sensie tak. To znaczy nie zrobił, ale dowodzi, a przynajmniej świadczy to tym.> >>>>Były listy episkopatu w związku z pogrzebem Geremka> >>>Czyli na poziomie parafialnym nie było marnego wikarego, któremu byłoby wiadomo cokolwiek o geremkowym katolicyzmie.> >> Dlaczego "czyli"? Może kuria kontaktowała się właśnie z parafią Geremka i którymś z tamtejszych wikarych?> >Kuria pośmiertnie szukała do jakiej parafii Geremka przypisać?> Nie, ale powinna się była upewnić, co sądzi o nim parafia, i to zrobiła.I znowu katoliku kłamiesz na temat pogrzebów ateistów dokonywanych przez kler. Odpowiedziałem Ci na te kłamstwa w swoim poście. umknąłeś przed dalszą dyskusją ze mną a teraz te swoje kłamstwa powtarzam innym. |
#257 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> I znowu katoliku kłamiesz na temat pogrzebów ateistów dokonywanych przez kler. Odpowiedziałem Ci na te kłamstwa w swoim poście. umknąłeś przed dalszą dyskusją ze mną a teraz te swoje kłamstwa powtarzam innym. Odpowiem na Twój post, cierpliwości. Nie mam tyle czasu na to, by od razu sprostować wszystkie błędy polskich racjonalistów. Musiałbym w takim przpadku mieć go bardzo wiele. |
| Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >>>>Ty możesz sobie nie zaliczać, ale formalnie katolikiem jest ten, kogo za takiego uzna Kościół.> >>>Nie. Kościół może sobie kogoś uznawać za katolika, kto deklaruje, że katolikiem nie jest.> >>Kościół nie uznaje za katolika kogoś, kto deklaruje, że nim nie jest.> >Nieprawda. Wyraźnie dwa listy (polecone) posłałem do mojej niby parafii o wykreślenie mnie z zapisów chrzścielnych bo czyniono ten obrzęd nic nie znaczący, bez mojej wyraźnej woli (co zaznaczyłem i tym samym uznałem tą celebrę jako nieprawną). BEZ ECHA. NIE MA ODPOWIEDZI. Pisałem więc na Berdyczów. Możesz w dalszym życiu być ateistą nawet niegroźnym, ale jesteś katolikiem wg. idiotycznych zasad wiary..> >Deklarację złożyłem dwukrotnie. I CO? Nie pieprz tutaj dziwolągów, bo widzę że się nie znasz.> > Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność.> >> Zalezy o czyim uznaniu piszesz.> Jedni uznają twoja rację inni nie.> Narzekasz na to, że większość nie chce uznać twojej racji?> Poznaj demokrację.> Gdy wchodzisz między wrony lepiej zacznij krakac jak i one chyba że mile jest Ci zadziobanie.> Nie wchodziles tylko zostałeś zrodzony z wron? To nic nie zmienia, musisz krakac.> Jest jeszcze inna opcja - zwalczyć wrony - ale zwalcz miliony dziobiacych Cię wron - powodzenia.No q..wa ten nieproszony się włączył. Ta beznadziejna niezdara życiowa. Nie życzę sobie byś mi właził nieproszony. Do Ciebie nie pisałem.
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Ksiądz katolicki przewodniczył (przewodził) w pogrzebie Różewicza?To bez znaczenia, jeśli nie zastrzegłam, że idzie o każdy pogrzeb. Ale podałam link, więc wiesz, że przewodniczył: "Nabożeństwo żałobne odprawili księża ewangelicki i katolicki.". > >Nie wiesz, że "sparafrazować (np.) Mickiewicza" oznacza przerobić utwór, nie osobę?> "Oznacza" to jedynie w niestarannej polszczyźnie.W całkiem poprawnej polszczyźnie czyta się Iwaszkiewicza, tłumaczy Szekspira, cytuje Mickiewicza czy parafrazuje Słowackiego. > z wielką drobiazgowością podchodzisz do wypowiedzi innych, jeśli chodzi o poprawność gramatyczną.Przesadzasz, sporadycznie coś wytknę, zwykle mając po temu jakiś ekstra powód, a nie tylko sam błąd. > >>W wierszu jest jednak zawarta pewna całkiem poważna myśl> >Poważniejsza niż w sparafrazowanym przeze mnie zdaniu opata?> Sądzę, że tak.Ale jak widzę nie na tyle ważna, by ją przedstawić otwarcie.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
#260 1 na 1 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >Nowa gwardia za to ma popierdoloną fantazję w wyniku nieuctwa. Rozumiem, że masz wstręt do nauki. Dlatego właśnie jestem oburzony takim bredzeniem. Moja pralka może powiedzieć "nie będę Tobie prać bo jestem inteligentniejsza jak ty". Może tak być wg Ciebie? A czy Tobie twoja pralka tak oświadczyła? Na jaki temat można w ogóle z Tobą podjąć jakąkolwiek rozmowę? Przecież nie o przydrożnych kamieniach posiadających świadomość, nie o pralkach które czują bo mają świadomość. Czy Ty zdajesz sobie sprawę z tego gdzie wlazłeś? Na jaki portal? Szukasz poklasku, podziwu, Czy też szukasz drogi do wyjścia?> No i co próbujesz wyrazić?> Za Wojciechem Przytulskim, że ludzkie ciało zostało natchnione duchem?> Zostało, owszem i ten duch ma nawet swoją filozoficzną nazwę - ruch.> Ma także swój szczególny wymiar niedostępny dla ludzkiego ciała - czas.> Problem w tym, że twój telewizor to także ciało i czynność jak Ty.> Ty jesteś świadomy on nie?> To musiałby być cud.Człowieku! Mensch! Gdzie i o czym p*****lisz? Rozpędziłeś się. Już pleciesz androny i nie ma sensu Twojej wypowiedzi. Co za burak!
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność. |
#261 -1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
>> Ksiądz katolicki przewodniczył (przewodził) w pogrzebie Różewicza? > To bez znaczenia, jeśli nie zastrzegłam, że idzie o każdy pogrzeb. Ale podałam link, więc wiesz, że przewodniczył: "Nabożeństwo żałobne odprawili księża ewangelicki i katolicki.". Odprawić to nie to samo, co przewodniczyć. Poza tym nabożeństwo żałobne to nie msza św. Trzeba by mieć więcej danych o tym pogrzebie, poza doniesieniami prasowymi, aby rzecz rozsądzić. Lepiej zresztą, by wypowidziała się osoba duchowna i oceniła, czy Różewicz miał pogrzeb katolicki, czy nie. > >>Nie wiesz, że "sparafrazować (np.) Mickiewicza" oznacza przerobić utwór, nie osobę?> >"Oznacza" to jedynie w niestarannej polszczyźnie.> W całkiem poprawnej polszczyźnie czyta się Iwaszkiewicza, tłumaczy Szekspira, cytuje Mickiewicza czy parafrazuje Słowackiego. Mówiłem o niestarannej polszczyźnie. Niestarannej polszczyzny lepiej nie upowszechniać, zwłaszcza gdy chodzi o słowo pisane. Idąc tym tropem małeżało by uznać, że i "ekranizowanie Sienkiewicza" oraz jego "cenzurowanie" byłoby najzupełniej w porządku. "Sienkiewicza ekranizowano wielokrotnie" może się pojawić na prywatnym blogu lub w wywiadzie prasowym, ale nie w encyklopedii albo pracy naukowej. > >z wielką drobiazgowością podchodzisz do wypowiedzi innych, jeśli chodzi o poprawność gramatyczną.> Przesadzasz, sporadycznie coś wytknę, zwykle mając po temu jakiś ekstra powód, a nie tylko sam błąd. Na przykład taki, że ktoś napisał "Rusella" (czy "Russela"), a nie "Russella". > Ale jak widzę nie na tyle ważna, by ją przedstawić otwarcie. Tak, Ty nie widzisz. Może jednak ktoś zobaczy - forum jest przecież publiczne. |
| Ewing (288 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > Odpowiem na Twój post, cierpliwości. Nie mam tyle czasu na to, by od razu sprostować wszystkie błędy polskich racjonalistów. Musiałbym w takim przpadku mieć go bardzo wiele.> Jak na razie, to nawet własnych kłamstw i błędów nie prostujesz. Nawet te tak bezczelne, jak o 40 milionach katolików w Polsce. |
#263 1 na 1 | chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> No q..wa ten nieproszony się włączył. Ta beznadziejna niezdara życiowa. Nie życzę sobie byś mi właził nieproszony. Do Ciebie nie pisałem.Żeby mieć możliwość usuwania niechcianych wypowiedzi trzeba założyć własny wątek; własność oznacza władzę także na forum Racjonalisty. 
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >> Ksiądz katolicki przewodniczył (przewodził) w pogrzebie Różewicza?> >To bez znaczenia, jeśli nie zastrzegłam, że idzie o każdy pogrzeb. Ale podałam link, więc wiesz, że przewodniczył: "Nabożeństwo żałobne odprawili księża ewangelicki i katolicki.".> Odprawić to nie to samo, co przewodniczyć.W takim razie pod czyim przewodnictwem ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo? > Trzeba by mieć więcej danych o tym pogrzebie, poza doniesieniami prasowymi, aby rzecz rozsądzić.Jeśli katolicki kapłan przewodzący ceremonii pogrzebowej nie katolicki charakter jej nadaje, to jaki? > Lepiej zresztą, by wypowidziała się osoba duchownaPewnie, że we własnej sprawie dobrze być sędzią.  > Mówiłem o niestarannej polszczyźnie.Doczytałeś w linku, że "używanie nazwiska twórcy zamiast jego dzieła jest całkowicie poprawne"?
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
#265 1 na 1 | Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > > >> Ksiądz katolicki przewodniczył (przewodził) w pogrzebie Różewicza?> >>To bez znaczenia, jeśli nie zastrzegłam, że idzie o każdy pogrzeb. Ale podałam link, więc wiesz, że przewodniczył: "Nabożeństwo żałobne odprawili księża ewangelicki i katolicki.".> > Odprawić to nie to samo, co przewodniczyć.> W takim razie pod czyim przewodnictwem ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo? Nie wiem, skąd mam wiedzieć - ? Tak jak mówię, potrzebnych jest więcej informacji na temat tego pogrzebu. Szkoda, że nie podałaś bezspornego przykładu katolickiego pogrzebu ateisty. Nie byłoby takich przepychanek. > >Trzeba by mieć więcej danych o tym pogrzebie, poza doniesieniami prasowymi, aby rzecz rozsądzić.> Jeśli katolicki kapłan przewodzący ceremonii pogrzebowej nie katolicki charakter jej nadaje, to jaki? Nie był jedynym prowadzącym, więc może ekumeniczny - ? > >Lepiej zresztą, by wypowidziała się osoba duchowna> Pewnie, że we własnej sprawie dobrze być sędzią.  Tak, najlepiej, żeby o kobietach mówili i decydowali mężczyżni. Też tak uważam. > > Mówiłem o niestarannej polszczyźnie.> Doczytałeś w linku, że "używanie nazwiska twórcy zamiast jego dzieła jest całkowicie poprawne"? Poprawiałaś pisownię nazwiska. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >> Odprawić to nie to samo, co przewodniczyć.> >W takim razie pod czyim przewodnictwem ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo?> Nie wiem, skąd mam wiedzieć - ?A w ogóle jest możliwe, żeby ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo pod jakimś niekatolickim przewodnictwem? > potrzebnych jest więcej informacji na temat tego pogrzebuO czym informacje; niby jaka procedura mogłaby sprawić, by pogrzeb z katolickim nabożeństwem stał się niekatolicki? > Szkoda, że nie podałaś bezspornego przykładu katolickiego pogrzebu ateisty. Nie byłoby takich przepychanek.Miałeś taki, dawałam link do historii pogrzebu 14 latki i napisałeś, że to dowód, że Kościół nie chowa ateistów.> Nie był jedynym prowadzącym, więc może ekumeniczny - ?Ekumeniczny czyli katolicki plus inny chrześcijański. > >>Lepiej zresztą, by wypowidziała się osoba duchowna> >Pewnie, że we własnej sprawie dobrze być sędzią.  > Tak, najlepiej, żeby o kobietach mówili i decydowali mężczyżni.W feministycznych roszczeniach mężczyźni są stroną.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >>> Odprawić to nie to samo, co przewodniczyć.> >>W takim razie pod czyim przewodnictwem ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo?> > Nie wiem, skąd mam wiedzieć - ?> A w ogóle jest możliwe, żeby ksiądz katolicki odprawiał nabożeństwo pod jakimś niekatolickim przewodnictwem? Nie wiem, dlatego mówię, że osoba duchowna powinna się wypowiedzieć. > >potrzebnych jest więcej informacji na temat tego pogrzebu> O czym informacje; niby jaka procedura mogłaby sprawić, by pogrzeb z katolickim nabożeństwem stał się niekatolicki? Tak, na pewno jest to określone w prawie kanonicznym, tzn. co jest potrzebne i wystarczające, być uroczystość była katolicka. Nie jestem znawcą prawa kanonicznego, Ty chyba także nie. > > Szkoda, że nie podałaś bezspornego przykładu katolickiego pogrzebu ateisty. Nie byłoby takich przepychanek.> Miałeś taki, dawałam link do historii pogrzebu 14 latki i napisałeś, że to dowód, że Kościół nie chowa ateistów. Powiedziałaś później, że Kościół tę dziewczynę pochował, ja zaś, że potrzeba więcej informacji na temat okoliczności pogrzebu. Jak możesz więc pisać, że podałaś bezsporny przykład? Nie udało Ci się tego zrobić. > > Nie był jedynym prowadzącym, więc może ekumeniczny - ?> Ekumeniczny czyli katolicki plus inny chrześcijański. Tak, tak, Bąbelek i Kudłaczek też lubili wodę sodową - jeden pił wodę + sodę, drugi sodę + wodę. > > Tak, najlepiej, żeby o kobietach mówili i decydowali mężczyżni.> W feministycznych roszczeniach mężczyźni są stroną. To dobra wiadomość, już myślałem, że nawet w roszczeniach mężczyźni nie są feministkom do niczego potrzebni. |
| chętnie racjonalistka (29094 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> >jaka procedura mogłaby sprawić, by pogrzeb z katolickim nabożeństwem stał się niekatolicki?> Tak, na pewno jest to określone w prawie kanonicznym , tzn. co jest potrzebne i wystarczające, być uroczystość była katolicka. Nie jestem znawcą prawa kanonicznego, Ty chyba także nie.Na tyle, to akurat jestem, dlatego mogę odpowiedzieć: każdy pogrzeb z katolickim nabożeństwem jest katolicki, bo w prawie kanonicznym opcji, by pogrzeb z katolickim nabożeństwem był niekatolicki nie ma. > Powiedziałaś później, że Kościół tę dziewczynę pochowałNie mówiłam nic "później", bo wszytko było w jednym linku.
Sygnaturką w stopce świata nie naprawisz. |
| Elasp (6859 punktów) | Odp: Ludzka etyka |
> Na tyle, to akurat jestem, dlatego mogę odpowiedzieć: każdy pogrzeb z katolickim nabożeństwem jest katolicki, bo w prawie kanonicznym opcji, by pogrzeb z katolickim nabożeństwem był niekatolicki nie ma. Oznacza to, że znasz prawo kanoniczne, jeżeli wiesz, czego w nim nie ma? Kan. 771 - § 1. Duszpasterze, zwłaszcza biskupi i proboszczowie, powinni troszczyć się, aby było głoszone słowo Boże również tym, którzy ze względu na warunki życia nie mogą dostatecznie korzystać z ogólnej i zwyczajnej opieki pasterskiej albo są jej całkowicie pozbawieni. § 2. Mają też zadbać o to, by ewangeliczne orędzie docierało do niewierzących mieszkających na danym terytorium, ponieważ również ich, tak samo jak wiernych, trzeba objąć duszpasterstwem. Kan. 1183 - § 1. Co do pogrzebu, katechumeni są zrównani z wiernymi. § 2. Ordynariusz miejsca może zezwolić na pogrzeb kościelny dzieci, których rodzice mieli zamiar je ochrzcić, a jednak zmarły przed chrztem. § 3. Ochrzczonym przynależnym do jakiegoś Kościoła lub wspólnoty kościelnej niekatolickiej, można pozwolić na pogrzeb kościelny według roztropnego uznania ordynariusza miejsca, jeśli nie ma ich własnego szafarza; chyba że się ustali, iż mieli przeciwną wolę. Kan. 1184 - § 1. Jeśli przed śmiercią nie dali żadnych oznak pokuty, pogrzebu kościelnego powinni być pozbawieni: 1 notoryczni apostaci, heretycy i schizmatycy; 2 osoby, które wybrały spalenie swojego ciała z motywów przeciwnych wierze chrześcijańskiej; 3 inni jawni grzesznicy, którym nie można przyznać pogrzebu bez publicznego zgorszenia wiernych. § 2. Gdy powstaje jakaś wątpliwość, należy się zwrócić do miejscowego ordynariusza, do którego decyzji należy się dostosować. Kan. 1185 - Pozbawienie pogrzebu zawiera w sobie także odmowę odprawienia jakiejkolwiek Mszy świętej pogrzebowej.Podkreślenia moje. Czy Różewicz miał mszę świętą pogrzebową, czy tylko nabożeństwo, którego skład był mieszany? deon.pl/ko(*)iczny-pogrzeb-rozewicza,296544"Jutro odbędzie się pogrzeb Tadeusza Różewicza. Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, zostanie pochowany w Karpaczu, na cmentarzu ewangelickim przy świątyni Wang. Takie pragnienie poeta wyraził w swoim testamencie. Zgodnie z jego życzeniem, przed złożeniem urny do grobu modlitwy poprowadzi luterański pastor i ksiądz rzymskokatolicki. Pogrzeb odbędzie się jutro o godz. 12.00. Tadeusz Różewicz zmarł 24 kwietnia we Wrocławiu. Miał 92 lata. "Pragnę być pochowany w ziemi, która stała się bliska mojemu sercu, tak jak ziemia gdzie się urodziłem. Może przyczyni się to do dobrego współżycia tych dwóch - rozdzielonych wyznań i zbliży do siebie kultury i narody, które żyły i żyją na tych samych ziemiach. Może spełni się marzenie poety, który przepowiadał, że 'Wszyscy ludzie będą braćmi'. Amen" - czytamy w testamencie. Jutrzejsze nabożeństwo pogrzebowe poprowadzi proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii Wang ks. Edwin Pech. W rozmowie z KAI wyraził on nadzieję, że jutrzejsza uroczystość pogrzebowa, która, zgodnie z wolą poety, będzie miała charakter ekumeniczny, przybliża spełnienie się oczekiwań poety. Podobnie uważa ks. Zenon Stoń, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu, który wraz z ewangelickim duchownym będzie modlił się przy urnie poety. Zaznaczył on, że współpraca pomiędzy obydwoma wyznaniami trwa w Karpaczu od lat a jej owocem jest m.in. chór ekumeniczny, wspólne wigilie dla samotnych i serdeczne kontakty prywatne. "jutrzejszy pogrzeb wpisuje się w istniejąca już panoramę" - podkreśla ks. Stoń. W ewangelickiej świątyni nabożeństwo żałobne przy urnie Tadeusza Różewicza poprowadzi ks. Edwin Pech. Wraz z nim będzie się modlił ks. Zenon Stoń, proboszcz rzymskokatolickiej parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Następnie urna zostanie przeniesiona na cmentarz, gdzie przed jej złożeniem do grobu proboszcz ewangelicki wygłosi krótkie słowo pożegnalne, katolicki zaś - odczyta fragment Biblii i wypowie słowa modlitwy. Pożegnanie i msza żałobna w intencji Tadeusza Różewicza została dziś odprawiona na wrocławskim cmentarzu przy ulicy Kiełczowskiej. Liturgii przewodniczył opolski biskup senior bp Alfons Nossol." Msza żałobna, ale nie msza pogrzebowa - zauważmy. Podkreślenia moje. > > Powiedziałaś później, że Kościół tę dziewczynę pochował> Nie mówiłam nic "później", bo wszytko było w jednym linku. To chyba nie ma specjalnego znaczenia. |
#270 1 na 1 | farmer (22440 punktów) | Odp: Ludzka etyka | > >No q..wa ten nieproszony się włączył. Ta beznadziejna niezdara życiowa. Nie życzę sobie byś mi właził nieproszony. Do Ciebie nie pisałem.> Żeby mieć możliwość usuwania niechcianych wypowiedzi trzeba założyć własny wątek; własność oznacza władzę także na forum Racjonalisty.  Własny wątek na tym forum jest jak wynajmowane Mieszkanie. Gości możesz wyprosić z nieswojego mieszkania które wynajmujesz tak własny wątek jest korzystaniem z cudzego serwera. Nie własność jest określona regulaminem tak jak umowa korzystania z najmu. Jednym słowem nie własność to wladza. |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|