 |
Jaka jest różnica między siłą a oporem? Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Nauka
| Napisano | Autor | Tytuł | | 25-12-2020 00:20 | Hamerlik Konopka (19903 punktów) | Jaka jest różnica między siłą a oporem?
-3 na 5 | Słyszę od innych, że świat jest przez ludzi bardzo dobrze pojęty i doskonale wyjaśniony ale ja go nie pojmuję ani interesujących mnie wyjaśnień nie znajduję.
Dlatego chcę zapytać o różnicę między siłą a oporem.
Mówimy, że ciała B działa na ciało A siłą. Mówimy, że ciało C stwarza dla ciała A opór.
Jaka jest różnica pomiędzy działaniem siłą a stworzeniem oporu? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej..#316 2 na 2 | Wenancjusz (16441 punktów) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | > Mam pomysł na eksperyment.Wiesz, jak czytam "mam pomysł na eksperyment", to zaraz mam skojarzenie ze stwierdzeniem "mam sraczkę" bo mnie tak nagle napadła. > Wzbudźmy w magnesie krótką falę mechaniczną o wysokim natężeniu i sprawdźmy czy w otoczeniu magnesu objawi się fala elektromagnetyczna o ten samej częstotliwości.Nie pojawi się. Sam piszesz o fali elektromagnetycznej. Znasz znaczenie tego słowa? Jak zwykle stoi na przeszkodzie rozumienie języka polskiego. Doprowadzając do drgań pole magnetyczne magnesu, o ile potrafisz, nie masz drugiego czynnika czyli elektronów będących w ruchu. Więc nie ma pola elektromagnetycznego wyzwalającego falę elektromagnetyczną i nie ma ich ruchu.
Jednak jestem lepszy jak moja reputacja. Cholera! A może gorszy? Najgorsza ta niepewność. |
| Rowerex (859 punktów) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | > >>>>A ja chętnie zobaczę matematyczny dowód na to, że młotek zyskuje masę tracąc masę> >>>Ja za to chętnie przeprowadziłbym eksperyment, w którym zwiększyłbym istotnie częstotliwość dźwięku emitowanego przez głośnik i sprawdził, czy głośnik nie zacznie świecić.> >"Głośnikiem" może być wszystko, nawet parę atomów - co by było gdyby kilka atomów w eksperymencie myślowym zmusić do drań z częstotliwością 430 teraherców, czyli częstotliwością fali światła czerwonego, to kompletnie nie wiem, chociaż może...> Fala akustyczna by być zauważona musi mieć określone środowisko/powietrze, atmosferę. Środowisko to stwarza opór przy wytwarzaniu drgańUwaga: użyłeś słowa "opór" - ha ha ha!  Ja nie o tym - powtórzę, że chodzi o eksperyment "czysto myślowy" w wprawieniem w drgania kilku atomów lub membrany z głośnika - same "drgania myślowe" dla membrany zakładam o pełnej amplitudzie jak przy mocy znamionowej - w jednym i drugim przypadku przypuszczam po prostu wzrost temperatury i promieniowanie cieplne, niekoniecznie w spektrum widzialnym - membrana może nawet ulegnie destrukcji przy pewnej częstotliwości, ale można "myślowo" założyć jej "cudowne" przetrwanie. Może się mylę, nie wiem. > Niestety ale nie. W próżni nie ma środowiska do rozchodzenia się fal akustycznych (próżnia). Nie ma więc oporu środowiska. Drgająca membrana nie wykonuje żadnej pracy "na zewnątrz", więc nie ma dźwięku.Odnośnie "dźwięku w próżni" - na razie nauka ma problem ogólny z pojęciem "próżnia", ale to mała dygresja. Osobiście nie znoszę ogólnego i "absolutnego" NIE, bo to znaczy tyle, co "gasimy światło, wychodzimy, sprawa pozamiatana, przebranżowujemy się i idziemy kopać ziemniaki" - wolę powiedzieć, że: "na obecnym etapie wiedzy nic na to nie wskazuje, a ewentualny pomiar wymagałby aparatury o nieosiągalnej obecnie czułości lub detektora wielkości Układu Słonecznego" - i to tyle. > >- Głośnik akustyczny w klasycznym wykonaniu emitujący dźwięk emituje także fale elektromagnetyczne, zapewne dające się zmierzyć.> Spróbój. Źródło tych fal zamknięte metalicznie jest przez obudowę cewki głośnika i jest źródłem nowych strat na prądy wirowe w obudowie.Nie jest zawsze zamknięte, proste głośniczki mają cewkę widoczną gołym okiem, wiec nie ma pełnego ograniczenia fali elektromagnetycznej z zasilanej zmiennym napięciem cewki - a prądy wirowe o jakiejś częstotliwości to nie wywołują fal elektromagnetycznych? Natomiast to, że mogą być one "ewentualnie niemierzalne" obecnie dostępną aparaturą, to patrz wyżej. > >- Odkształcane kryształy wskutek, jak się sądzi efektów piezoelektrycznych, generują fale elektromagnetyczne,...> Nie fale ale różnicę potencjałów. Na czas nacisku kryształ jest potencjalnym źródłem prądu.> >....a w skali makro odkształcane lub pękające skały w skorupie ziemskiej na tej samej zasadzie wywołują emisję elektromagnetyczną fal o dużej długości, co może być wykorzystywane do przewidywania trzęsień ziemi i erupcji wulkanów.> No jakoś tej metody się nie stosuje. Pomyśl dlaczego.Pomyślałem zanim napisałem i stąd słowa "może być", a nie "jest" - nie jest wykorzystywana, bo dopiero co wzięto się za badanie tego efektu w różnych skalach, w tym w skali makro - szukałem czegoś odnośnie efektu piezoelektrycznego i natknąłem się na badanie sugerujące takie zastosowanie owego zjawiska przy odkształcaniu i pękaniu kryształów lub wielkich płyt w skorupie Ziemskiej - owego zastosowania nie wzięto chyba w tym opracowaniu "z sufitu". |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? |
Nie chciałbym Cie martwić ale w fali świetlnej też nie ma elektronów. |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Są tam natomiast fotony które "Nie posiadają ładunku elektrycznego ani momentu magnetycznego" |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Z tego co mi wiadomo na fotony nie podlegają odziaływaniom elektrycznym. Zresztą można to sprawdzić świecąc latarką do gniazdka. Jak sie zrobi zwarcie to znaczy, że fotony jednak przewodzą prąd |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | teoria opisująca oddziaływania elektromagnetyczne jest zdaje się tak zagmatwana, że nie jest w stanie zrozumieć samej siebie  Dlatego chyba nie ma sensu na siłę udowadniać, że w jej świetle cokolwiek wiadomo na ten temat. |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Natomiast jeżeli weźmiesz najprostszy obwód prądu stałego to bez trudu stwierdzisz, że tzw. prąd nie jest falą oraz, że nie potrzebuje do przepływu pola magnetycznego z którym mógłby się wzajemnie indukowac po drodze. |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Oczywiście ruch magnesu wywołuje w przewodniku przepływ ładunku a przepływ ładunku wywołuje powstanie pola magnetycznego. Tylko co to ma wspólnego z falami elektromagnetycznymi? MOglibyście tu porządek zrobić na tym wątku albo założyc nowy bo sie zrobił większy burdel niż w nauce |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Bo jakby w wikipedii oprócz tego, że nazywa się to fala elektromagnetyczna to nic więcej nie wskazuje na to żeby miało to cokolwiek wspólnego z elektrycznościa i magnesami. Ja szczerze mówiąc nie słyszałem żeby strumień światła indukował pole magnetyczne albo elektryczne. |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Natomiast słyszałem ,ze podobno potrafi wytrącać elektrony z atomów. I tu od razu NASUNAŁ MI SIE EKSPERYMENT żeby ze słońca zrobić ładowarkę do baterii i to w dodatku bez żadnych paneli fotowoto...fotowoltoto...fotolakai.... no k***a tych chui co se ja na dachu instalują żeby łyknąc dotacje |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Mam niepokojące przeczucie, że na świecie nie ma ani jednego naukowca, który mógłby wytłumaczyc drugiemu naukowcowi co to jest fala elektromagnetyczna bez powoływania sie na autorytet swojej uczelni, Maxwella, Faradaya i tabuna innych ziomali, CYTAT: "którzy cie frajerze połamią jak dalej będziesz zadawał głupie pytania" |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? |
Jako laik owi wydaje mi się, że implikacja o elektryczno-magnetycznej naturze fali e.m wysnuto na podstawie obserwacji jej wpływu na elektryczność i magnetyzm. Zdaje się, że takim tropem poszli teoretycy ale czy słusznie nie wiadomo. MOże gdyby poszli tropem obrazów Moneta i świateł dyskotekowych to by doszli do wniosku, że fala e.m. to tak naprawdę wzajemne indukowanie się twórczości impresjonistycznej z melanżem w sopocie w 1980 |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Dlaczego płynie prąd elektryczny wiadomo. Skąd się bierze magnetyzm to już tak trochę nie bardzo. Pierwszy zdaje się "odkryto" magnetyzm. następnie elektryczność. Na podstawie tego co już odkryto trzeba było jakoś opisać i inne efekty które powstawały podczas zabawy z prądem, magnesami i światłem. Moim zdaniem te wszystkie pola należą do tej samej kategorii co osie obrotu, środki cięzkości etc. Tylko, że to tak naprawdę nic nie wyjaśnia. Ciekawym acz pracochłonnym zajęciem byłoby zastanowić się nad tym czy np środek cięzkości mozna zastąpić czymś innym tak żeby w zachowaniu ciała nic się nie zmieniło. Nie jest to nic nowego. Rozkładanie działajcej na ciało siły na wektory to nic innego niż upraszczanie dla celów rachunkowych. Równie dobrze moge sobie działającą siłe rozłozyć na nieskończona liczbe kombinacji sił z innymi wektorami a mających te sama sumę czy tam iloczyn. |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Na tej samej zasadzie moge na nieskończona ilość sposobów uzyskać w wyniku równania jedną i te samą liczbę: 1+99 = 100 2+98 = 100 3+97 = 100 2*2 + 90 +2*3 = 100 10/2 +100 - 5 = 100 I gdybym każde z tych działań nazwał teoria to wszystkie mógłbym udowodnić |
keeen (235 punktów) (zablokowany) | Odp: Jaka jest różnica między siłą a oporem? | Potem porobił bym założenia o równoważności, macierze, tensory, kusiory, pisiory a nawet atraktory (czyli antytraktory) i za wszystko to bym se łykał jakąs nagrodę panie...i panowie |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|