Racjonalista - Strona głównaDo treści
Świat powstał z NICZEGO?

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Nauka
NapisanoAutorTytuł
01-12-2014 01:27Brzostowski (7067 punktów)Świat powstał z NICZEGO?
Ocena 2 na 2
Ostatnie dyskusje na temat niezwiązany z wątkiem sprowokowały dyskusje dot. powstania świata z niczego.

Chciałbym ten temat rozwinąć.

Wg mojej wiedzy to tzw. NIC jest określane jako rodzaj pola, potencjału, drgań, itp...

Piszą, że wszechświat powstał spontanicznie, wyłonił się z niczego, wtedy też powstała przestrzeń i wszystkie prawa.

Czym jest to NIC? Czy potraficie przybliżyć tę sprawę?

Intuicyjnie wydaje się bowiem, że tyle masy i energii nie mogło po prostu powstać i już! Jest to bowiem sprzeczne z ... no właśnie naszymi prawami fizyki. Ale czy wówczas mamy jakiekolwiek szanse na rozsadne, już nawet nie badanie, bo niby jak, ale nawet teoretyzowanie, skoro całe nasze spojrzenie, jest "skrzywione" naszymi prawami.

Proszę też o niewtrącanie tutaj spraw boskich, aby nie zaśmiecać dyskusji, skupmy się na sprawach merytorycznych.

Zapraszam do dyskusji.
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..
#151
06-12-2014 10:10
 Ocena-1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>>>>>uważam, że gdy prawo nie jest stosowane, to tego stanu nie należy utrwalać żadnymi działaniami.
>>>>A zadziałałeś.
>>>???
>>Potępiałeś Elaspa.
>Czyli zachowałem się zgodnie z tym, co uważam.
O tyle, o ile takie potępianie nie jest żadnym działaniem.
.

#152
06-12-2014 17:17
 Ocena 1 na 1
Andrzej Bogusławski (52265 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox
.
>W kontekście powyższego zastanawiam się jednak jaką my tu mamy na forum społeczność i jaki jest poziom krytyczny jej moralności - taki poniżej którego społeczność ta się rozpada?
Spróbowałem odnieść się do tych Pańskich refleksji w nowo zainicjowanym wątku:
"Internetowa moralność oraz obyczaje w Polsce XXI w."
Polecam.

@@@
.

#153
06-12-2014 13:04
 Ocena 2 na 2
Fizyk (17637 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi Aaltonen
>>> Ujemność grawitacyjnej energii potencjalnej wynika wyłącznie z faktu założenia sobie, że w punkcie leżącym w nieskonczonej odległości od ciała wynosi ona zero.
>>Jest to dowolne założenie jedynie w mechanice klasycznej. Ogólna teoria względności usuwa tę dowolność.
> Przy wyprowadzaniu interwału czasoprzestrzennego w nieinercjalnym układzie również zakładają, że Ep+Ek=0.
> (1.15)
> pl.wikiboo(*)ości/Ogólna_teoria_względności

O ile mi wiadomo, założenie niezerowej powyższej sumy doprowadzi do sprzeczności na gruncie ogólnej teorii względności. Nie będąc specjalistą w tej dziedzinie nie potrafię powiedzieć, w którym miejscu ta sprzeczność się pojawi. Ale nawet gdyby teoretycznie suma energii Wszechśwata nie musiała być zerem, to jest to stwierdzone obserwacyjnie, bo geometria Wszechświata w dużej skali jest płaska (Euklidesowa).

atto (627 punktów)
(zablokowany)
Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi Fizyk
>> Ujemność grawitacyjnej energii potencjalnej wynika wyłącznie z faktu założenia sobie, że w punkcie leżącym w nieskonczonej odległości od ciała wynosi ona zero.
>Jest to dowolne założenie jedynie w mechanice klasycznej. Ogólna teoria względności usuwa tę dowolność.

Raczej nie usuwa, bo to nadal zależy od modelu.
Np. potencjału magnetyczny długiego drutu nie zerujemy w nieskończoności, lecz jakoś inaczej... chyba w środku.

#155
06-12-2014 21:17
 Ocena 1 na 1
maceox (6766 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
>>>>>>uważam, że gdy prawo nie jest stosowane, to tego stanu nie należy utrwalać żadnymi działaniami.
>>>>>A zadziałałeś.
>>>>???
>>>Potępiałeś Elaspa.
>>Czyli zachowałem się zgodnie z tym, co uważam.
>O tyle, o ile takie potępianie nie jest żadnym działaniem.
A niby dlaczego tylko "o tyle"?
Mieliśmy już berka i pomidora a teraz będzie ciuciubabka?

#156
06-12-2014 22:01
 Ocena 2 na 2
farmer (22440 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>Mieliśmy już berka i pomidora a teraz będzie ciuciubabka?

He he...o widzę że też gracie w pomidora...
Byłem pierwszy
www.racjon(*)m.php/z,0/d,7/s,630606#w630968

skoro już jesteś na tym etapie to koniec widać...kilka ruchów i koniec.

chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>>>>>>>uważam, że gdy prawo nie jest stosowane, to tego stanu nie należy utrwalać żadnymi działaniami.
>>>>>>A zadziałałeś.
>>>>>???
>>>>Potępiałeś Elaspa.
>>>Czyli zachowałem się zgodnie z tym, co uważam.
>>O tyle, o ile takie potępianie nie jest żadnym działaniem.
>A niby dlaczego tylko "o tyle"?
Gdyż potępiłeś Elaspa, co jakimś działaniem jest...

>teraz będzie ciuciubabka?
Pomidor.
.

maceox (6766 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?

>Gdyż potępiłeś Elaspa, co jakimś działaniem jest...
Niewątpliwie. I co z tego?

#159
07-12-2014 00:05
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>>Gdyż potępiłeś Elaspa, co jakimś działaniem jest...
>Niewątpliwie. I co z tego?
A to z tego, że podjęte przez Ciebie działanie w postaci potępiania musiałoby przestać uchodzić za działanie, by bez negowania faktów twierdzić, że działania nie podjąłeś.
.

maceox (6766 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?

>A to z tego, że podjęte przez Ciebie działanie w postaci potępiania musiałoby przestać uchodzić za działanie, by bez negowania faktów twierdzić, że działania nie podjąłeś.
Całkiem logiczne. I co z tego?

setarkos (10757 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
> W świecie słów, jakim jest forum z anonimowym uczestnictwem i przy wolności słowa żadnych kwestii prawnych być nie może.
Ale regulamin, ogólniej: litera prawa, to też obiekt w świecie słów, a Temida to 'ksywka' bez fizycznego odpowiednika - czy w takim razie regulaminy maja się nijak do praw?

[Uczestnicy nieanonimowi stwarzaliby kwestie prawne poprzez ich .. hmm.. namacalność?]
>

#162
07-12-2014 06:28
 Ocena 1 na 1
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>Całkiem logiczne. I co z tego?
1:0 dla mnie. Logiczne.
.

#163
07-12-2014 06:28
 Ocena 2 na 2
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi setarkos

>> W świecie słów, jakim jest forum z anonimowym uczestnictwem i przy wolności słowa żadnych kwestii prawnych być nie może.
>Ale regulamin, ogólniej: litera prawa, to też obiekt w świecie słów, a Temida to 'ksywka' bez fizycznego odpowiednika - czy w takim razie regulaminy maja się nijak do praw?
W świecie słów prawo nie ma racji bytu w tej swojej części, którą wykracza poza ich sferę.

>[Uczestnicy nieanonimowi stwarzaliby kwestie prawne poprzez ich .. hmm.. namacalność?]
Na anonimowym forum podobieństwo uczestników do osób realnych należy uznać za przypadkowe.
.

#164
07-12-2014 07:14
 Ocena 1 na 1
maceox (6766 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
>>Całkiem logiczne. I co z tego?
Bo udało Ci sie napisać logiczne zdanie?


1. Jeśli Ala ma kota, to kot jest Ali.
2. Gdyby chętnie racjonalistka umiała przekazać o co jej chodzi, to istnieje szansa, że by ją racjonaliści zrozumieli.

2:1 dla mnie.

#165
07-12-2014 07:43
 Ocena 1 na 3
chętnie racjonalistka (29094 punktów)Odp: Świat powstał z NICZEGO?
W odpowiedzi maceox

>Bo udało Ci sie napisać logiczne zdanie?
Bo dowiodłam w nim, że Tobie się to nie udało.
.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Nauka
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365