 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Bazgroły
| Napisano | Autor | Tytuł | | 09-10-2012 09:28 | alabaster (92 punktów) | Sens istnienia
4 na 4 | Witam, to mój pierwszy post na tym forum i wogóle odnośnie filozofii skierowany do innych.
Wiem że już takie pytania padały niejednokrotnie ale zadam je ponownie. Jaki jest sens życia człowieka i wogóle życia? Wiem że na to pytanie do końca jeszcze nikt nie odpowiedział i być może nie da się na to odpowowiedzieć ale ciekawy jestem jakie znacie możliwości co do sensu życia człowieka. A czy to nie jest tak że człowiek się pyta o sens istnienia z powodu lęków? I czy da się żyć kiedy sensem istnienia staje się poszukiwanie sensu życia? A co jeśli się okaże że poszukuję czegoś czego nie ma?
Pozdrawiam forumowiczów | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej..#91 1 na 1 | Anna Salman (16360 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Reprodukcja nie jest celem lecz przyczyną istnienia gatunku.A nie jednym i drugim? |
#92 9 na 9 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Jako osoba wierząca, trochę inaczej pojmuję sens tej kwestii, ale działanie wygląda podobnie<Na kolanach, pod nadzorem i na ślepo to ma być "podobnie"? > proszę o szacunek dla mojej wiary <Na tym portalu i Forum akurat na to liczyć nie możesz i Twoja prośba niczego nie zmieni. Przeczytaj Prolog serwisu i Wprowadzenie. To jest portal ludzi kierujących się rozumem, sceptycznych, posiadających wiedzę i ją zdobywających by lepiej rozumieć otaczającą nas rzeczywistość. Szanujemy nasze wspólne prawa i ludzi jako osoby (na ile to możliwe w wirtualu), ale głupotę i fałszywy ogląd rzeczywistości palimy ogniem wiedzy, nauki, argumentów, logiki i rozsądku. TU TĘPIMY WIARĘ- JEJ IRRACJONALNOŚĆ I GŁUPOTĘ. 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#93 4 na 4 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sens istnienia | > >Nie ma.> Jest. Żeby ten cel określićAle mowa jest o sensie, nie o celu. Dla mnie to dwa różne pojęcia. |
#94 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sens istnienia |
> Nie wierzę w grzech pierworodny tak, jak to przedstawia Biblia. Człowiek nie znający zła ani dobra, nie może być karany za wybór.Ups... Spotkamy się obie na stosie. Ja za ateizm, Ty za herezję  |
#95 12 na 12 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Bóg ma sens i sens nadaje naszemu życiu.Waszemu, Mirabelka, waszemu. Mojemu wcale nie. |
#96 6 na 6 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sens istnienia |
> >btw Co to znaczy sens?> sens = cel ja to tak pojmujęA no widzisz. A dla mnie te dwa pojęcia znaczą co innego. Cel - to punkt, do jakiego świadomie dążę w swoim działaniu, to coś, co chcę osiągnąć i ma to coś konkretną nazwę. Sens to stan, wytworzony wskutek działań moich i innych, otaczających mnie ludzi, to coś, co sprawia, że chce mi się dążyć do celu. E tam. Pokręcone to. Nie jestem filozofem. |
#97 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Skoro rośliny cierpią, gdy w ich pobliżu zabijemy zwierzęŻe jak, proszę?  Chyba czegoś nie zrozumiałam. Możesz rozszerzyć? |
#98 1 na 1 | nm123 (423 punktów) | Odp: Sens istnienia | Z punktu widzenia nauki nie trzeba umierać, aby osiągnąć hm coś tam. Życie nie jest po to by czerpać z niego przyjemność(przynajmniej nie po to powstało). Jednak twój cel może taki być i raczej powinien. Polecam Ci książki o ewolucji np Dawkinsa , ale i nie tylko. Tam jest właśnie wyjaśnione dlaczego się umiera, chociaż to w cale nie jest fajne ;P. Tak samo poruszana jest kwestia bólu(ciągłego,silnego),a przecież poza masochistą nikogo to nie cieszy  |
#99 2 na 2 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Nagle okazuje się, że życie tak jak i sikanie jest proste i fajne samo w sobie ...<A bywa, że jest takim silnym przyżyciem (przynosi ulgę)...prawie jak orgazm - wiem to, bo sikam czasami 
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
| Scorp (5381 punktów) | Odp: Sens istnienia | > Ale mowa jest o sensie, nie o celu. Dla mnie to dwa różne pojęcia.Oczywiście, oczywiście!  Ale przed chwilą (i nie zwracaj uwagi że to było wczoraj i że chodzi o miejsce a nie czas!) sama odpowiedziałaś na inne pytanie niż było zadane: pytanie było 'jaki jest sens?' a Ty odpowiedziałaś 'nie ma', tak jakby pytano 'jest - czy nie ma?'. 'Jaki jest' oznacza jakie ma on cechy, a nie czy istnieje... W odniesieniu do życia sens i cel są związane. 'Nie mam po co żyć', 'moje życie nie ma żadnego celu' i 'życie nie ma dla mnie sensu' oznaczają prawie dokładnie to samo, chociaż mowa o celu lub sensie. Podmieniłem rzeczywiście bez zastanowienia, ale wnioski co do sensu byłyby takie same, bo zarówno określenie sensu jak i celu pochodzą z zewnątrz życia jednostki. Zegarmistrz ustala sens istnienia kółka w zegarku i cel jego działania...  - |
#101 6 na 6 | Artur@R (7115 punktów) | Odp: Sens istnienia | > E tam. Pokręcone to. <Jest troszkę "pokręcone", ale na codzienny użytek przedstawiam sobie to tak: - cel jest tym co zamierzamy, świadomie i umyślnie osiągnąć - sens to uzasadnienie zamiaru Dlatego też Twoje stwierdzenie iż "życie" nie ma celu ani sensu - jest zasadne -IMO. O celowości krótko acz treściwie pisze prof.B.Stanosz
"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody." |
#102 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Sens istnienia | . > To prawda tytuł tematu jest trochę niedoprecyzowany. Powinno być sens istnienia życia.Życia, czy rzyci? Jako starszy człowiek powiem Panu, że bez fajnej rzyci życie rzeczywiście traci sens. A więc zajmij się Pan sensem życia - dopóki ma to jeszcze sens. Pieprzenie głupot zostaw Pan sobie na emeryturę, a jak Panu Bóg pozwoli, to i na znacznie później. Miłych wrażeń, fajnych marzeń i ciekawych książek, które są jeszcze przed Panem. @@@ . |
#103 8 na 8 | doppelganger (3218 punktów) | Odp: Sens istnienia | > >Skoro rośliny cierpią, gdy w ich pobliżu zabijemy zwierzę> Że jak, proszę? Chyba czegoś nie zrozumiałam. Możesz rozszerzyć?Ja bym tak jej nie podpuszczał. Już się boje nadciągającej riposty... |
| Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Odp: Sens istnienia |
> ...pod warunkiem, że nie skrzywdzisz nikogo innego  A jeśli to skrzywdzenie ( w danej chwili w mniemaniu osoby skrzywdzonej ) dla skrzywdzonego, w dłuższej perspektywie czasowej okaże się przeciwieństwem skrzywdzenia, to wtedy chyba mogę ? Zaznaczam, iż abstrahuję od jakiejkolwiek konkretnej sytuacji  |
#105 3 na 3 | Paweł Arłukowicz (3162 punktów) | Odp: Sens istnienia | , przykładowo kobieca łechtaczka służy jedynie i wyłącznie jej przyjemności :p Takie jest jej zadanie. Chciałbym jednak zauważyć, że - wg. mojej wiedzy - łechtaczka służy do zadawania przyjemności kobiecie, a nie samej sobie.  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|