 |
Ten wątek jest przedawniony Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
| Napisano | Autor | Tytuł | | 28-02-2013 17:00 | Jan Werbiński (11380 punktów) (zablokowany) | Żołnierze wyklęci
1 na 1 | Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi? Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten: zolnierzeprzekleci.wordpress.com/Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus? | Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..#91 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >Jaki terroryzm ??? Toż to była normalna walka partyzancka... Terrorystów to sobie szukaj u Binladena> W tamtych czasach nie używało się terminu - terroryzm.> A jak można nazwać nienawistną, bezrozumną walkę ( o niewinnych ofiarach nie wspomnę )A to nie o Żołnierzach wyklętych piszesz. > przeciwko władzy i ludziom zaangażowanym w odbudowę kraju, którego ustrój został określony przez wypadkową historycznych faktów. Tzw. żołnierze wyklęci liczyli na III wojnę światową ?Jakbyś poczytał to byś wiedział że nie liczyli, dlatego większość poddała się amnestii , a wróciła do walki jak zaczęli ich mordować. > Według dzisiejszych kryteriów, byli to terroryści.Chyba tych komunistycznych.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#92 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | Broni się tablic upamiętniających bandytów - to pokazuje jak zostało zniszczone społeczeństwo przez komunę.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#93 8 na 8 | Meretseger (61860 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Tych żołnierzy wyklętych to dziś chyba wiecej niż wtedy...Trafna uwaga, chyba w ogóle liczba kombatantów (wszelkich opcji) ma tendencję do wzrastania z upływem czasu, choć teoretycznie powinna maleć. |
#94 2 na 2 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >Skoro Cię to interesuje..> Mam nadzieję, że nie odebrałeś tego jako wścibskiego wtrącania się w prywatność.> Zapytałem z powodów retorycznych - zdecydowaną większość z istniejących dziś w Polsce publicznych uniwersytetów i politechnik założyła ta Komuna Nieludzka,Już niejeden raz przywoływałem ten przykład: Dwóch skinów rozmawia i jeden się chwali - Wiesz wczoraj uratowałem staruszkę ........... przestałem ją kopać. Tak i z tymi publicznymi budowlami - pewnie je wujo Józek przywiózł w w wagonach i rozdał.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#95 3 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Pozwolę sobie w tym miejscu zwrócić się do Ciebie z pytaniem. Czy mógłbyś polecić jakieś książki lub opracowania dotyczące historii Śląska Cieszyńskiego, a w szczególności historii luteranizmu na tych ziemiach?Żałuję, ale nie bardzo - cała moja wiedza opiera się na różnych, dość dawno czytanych, rozproszonych artykułach. Wykonałem szybki risercz i to i owo "w temacie" wyszperałem, ale że nic z poniższego w rękach nie miałem, trudno mi się wypowiadać o zawartości. Tak czy owak, są na świecie prace np. takie: - [zbior.] Śląsk Cieszyński. Zarys dziejów Cieszyn 1998 - [zbior.] Śląsk Cieszyński. Zarys kultury materialnej i duchowej Cieszyn 2000 - [zbior.] Stan i potrzeby badań nad dziejami Śląska Cieszyńskiego Cieszyn 2000 - [zbior.] Stosunki wyznaniowe na Śląsku Cieszyńskim od średniowiecza do współczesności Ratingen, Kraków 2000 - [zbior.] Pojednajcie się. Pastoralny i społeczno-kulturowy wymiar ekumenizmu na Śląsku Cieszyńskim Bielsko-Biała 2000 - [zbior.] Z historii Kościoła ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim Katowice 1992 - F. Popiołek Szkice z dziejów Cieszyna (?) 1957 - F. Popiołek Szkice z dziejów Śląska Cieszyńskiego Katowice 1958 - J. Kuś Szkice z dziejów kościelnych Śląska Cieszyńskiego Kraków 1983 - J. Wańtuła Karty z dziejów ludu Śląska Cieszyńskiego Warszawa 1954 - a też i monograficzny nr Literatury ludowej (4/1957) poświęcony Śląskowi Cieszyńskiemu. Tyle tak na szybko. Myślę, że najlepszym pomysłem byłoby zwrócenie się do Muzeum Śląska Cieszyńskiego - to ponoć muzeum bardzo dobre, też z nieźle wyposażoną biblioteką, z pewnością więc tam Ci pomogą najbardziej kompetentnie. > Śledzę Twoje posty od pewnego czasuDziękuję - miło mi  . > i pomyślałem sobie, że będziesz w stanie coś doradzić,Tylko tyle, co wyżej, niestety... 
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#96 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> 45 lat komunizmu w Polsce kosztowało mniej ofiar niż działania AK-owskich Patriotów przez 2 tygodnie.Bzdura - przypisujesz zbrodnie niemieckie polskiemu wojsku, to jest po prostu wstrętne.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#97 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> W nawiązaniu do powyższego trudno bilansować ,a wydaje mi się,że jest to poprostu niemożliwe.Ogólnie masz rację, ale bilans jest prosty : tym co walczyli za Polskę idzie na plus, tym co walczyki za komunizm idzie na minus.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#98 1 na 1 | Konowal (6291 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | Czad.Brakuje tylko jakiejś domieszki ze Lwowa w ramach przesiedleń na Ziemie Odzyskane  . W 97' jak była wielka powódź i nadawali relację z zatopionych obszarów to słucham a babinka trajkoce po naszemu, już myślałem że to jakieś podtopienia na Bugu, ale się okazało że relacja spod Wrocławia a babinka wywieziona z Polski wschodniej. Ech pokręcone te nasze dzieje niekiedy.
Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć. św. Augustyn |
#99 3 na 3 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > Żałuj  Żałuję. > Na wschodzie miasto Bielsko - Biała (przez środek biegnie historyczna granica Śląska i Małopolski)> w centrum Cieszyn (przez środek biegnie granica Polski i Czeskiej Republiki)> za zachodzie Ostrawa (Polska Ostrawa na Śląsku, Morawska Ostrava na Morawach - znów granica w środku miasta)> i Frydek - Mistek (przez środek jak w Ostrawie biegnie historyczna granica Śląska i Moraw)> Moi rodzice urodzili się w jednym mieście w tym samym czasie, a mieli różne obywatelstwawww.youtube.com/watch?v=7F8njkvbsj4> Kiedy w 1938 polskie wojsko wchodziło do Czechosłowacji, Ojciec śpiewał "Jeszcze Polska nie zginęła"> w 1968 z tej samej okazji "Kde domov můj"> A w środku ja Kiedy w Warszawie przyznaję się że jestem Ślązakiem, pytają czy jestem Niemcem, choć moje miasto krócej należało do Niemiec niż WarszawaWarszawa dłużej należała do Królestwa Prus - a to nie było to samo, co "Niemcy" czyli ówcześnie Święte Cesarstwo Rzymskie. Jeśli zaś liczyć tzw. "Wielkie Niemcy" z okresu 1939-45 to jednak wychodzi ponad 4 miesiące krócej. > I Każde pokolenie inaczej pisze nazwisko  Pomyśleć, że jeśli ktoś urodził się przed stu laty w takim np. Jabłonkowie/Jablunkovie/Jablunkau i przez całe życie tam mieszkał, zdążył do dziś być Austriakiem, "poddanym" Tymczasowego Rządu Krajowego Księtwa Cieszyńskiego, "Czechosłowakiem", Polakiem, Niemcem, znowu Polakiem, znowu "Czechosłowakiem", Czechem i wreszcie obywatelem UE - nie ruszając się z miejsca  .
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#100 2 na 4 | hubin (2274 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
Należy wspomnieć o "Poległych pod Smoleńskiem", dopiero teraz zaczyna się o nich mówić... Zapomniałeś jeszcze o więźniu sumienia przetrzymywanym "bezprawnie" przez rząd Tuska ps. "Staruch"...
Parafrazując: Ideologia śmierdzi! |
#101 8 na 10 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >45 lat komunizmu w Polsce kosztowało mniej ofiar niż działania AK-owskich Patriotów przez 2 tygodnie.> Bzdura - przypisujesz zbrodnie niemieckie polskiemu wojsku, to jest po prostu wstrętne.Przypisuję je całkowicie słusznie obłąkańczym decyzjom KG AK. W Warszawie mury będą się walić i krew poleje się strumieniami, aż opinia światowa wymusi na rządach trzech mocarstw zmianę decyzji z Teheranu - gen. Okulicki. Krótko mówiąc: Armia Krajowa świadomie i celowo wzięła ludność własnej stolicy na zakładników, licząc na to, że mocarstwa się, uważasz, wzruszą i oddadzą AK władzę nad Polską, bo jak nie, to krew - polska przecież - poleje się strumieniami.Już to jedno wystarczałoby do uznania AK (a przynajmniej jej dowództwa) za organizację zbrodniczą.
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#102 5 na 5 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > zdecydowaną większość z istniejących dziś w Polsce publicznych uniwersytetów i politechnik założyła ta Komuna Nieludzka,> Już niejeden raz przywoływałem ten przykład: Dwóch skinów rozmawia i jeden się chwali - Wiesz wczoraj uratowałem staruszkę ........... przestałem ją kopać.Przykład - co dla Ciebie jak najbardziej typowe - jest kretyński i pasuje jak pięść do karety. > Tak i z tymi publicznymi budowlami - pewnie je wujo Józek przywiózł w w wagonach i rozdał.Wyższa uczelnia - wbrew temu, co zapewne Ci się wydaje, nieboraku - to nie jest dokładnie to samo, co zajmowane przez nią budynki.
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#103 5 na 5 | Andrzej Bogusławski (52273 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci | . > Rozkazy z Moskwy to może wykonywało najwyższe dowództwo, ale nie przypominam sobie, by brat mojego dziadka i jego dwaj synowie przyjmowali z Moskwy jakieś rozkazy.Mój ojciec po trzech latach Korpusu Kadetów wrócił w swoje okolice i założył lokalny oddział partyzantki podporządkowany organizacji "Pług i Miecz". Walczyli z Niemcami jak mogli aż przyszli Rosjanie. Zdradzony, dostał się w łapy NKWD, gdzie po raz pierwszy dowiedział się, że - jako pański syn - jest wrogiem ludu. Udało mu się uciec i zgłosić do II Armii LWP, gdzie został ranny i otrzymał Krzyż Virtuti Militari, ale tam zaraz po wojnie wykryto, gdzie służył podczas wojny, a taką przynależność już zasady uznawano za zdradę i znowu musiał się ukrywać - skazany zaocznie na śmierć - aż do 1956 roku. Czym mentalnie różnią się dzisiejsi "rycerze bez skazy" od tamtejszych specjalnych służb ideologicznych? Pozdrawiam serdecznie. @@@ . |
#104 4 na 6 big_zyd (37761 punktów) (zablokowany) | Odp: Żołnierze wyklęci | > >Mieszkańcy kraju nad Wisłą żadnej opinii ws. tego, kto ma nimi rządzić, od tysiąclecia (z przerwą na lata 1919-1926) nie wyrażali.> A co inni wyrażali??Jacy inni? > A powstania to były pewnie żeby dać wyrazGłupocie. > >Z punktu widzenia polskiego państwowego patriotyzmu - w takich warunkach jakie ówcześnie były realnie dane - na rzecz tzw. interesu narodowego działali właśnie komuniści, podziemie zaś działało przeciw niemu.> Rozumiem że w interesie narodu mordowano Polaków, katowano, skazywano na karę śmierci po fikcyjnych procesach,Błąd, Konowal - podziemie skazywało na śmierć bez procesów. > ograniczano wolność. Właściwie to masz rację. Szkoda tylko że nie dopowiedziałeś że to było robione w interesie narodu sowieckiego, bo na pewno nie polskiego.Sam nie dasz rady się zastanowić - ale doproś rodzinę, sąsiadów, kolegów i kogo tam jeszcze, a następnie spróbujcie wspólnie wysilić te szare i wyobrazić sobie odpowiedź na pytanie: co stałoby się, gdyby powojennemu podziemiu udało się jednak obalić komunistyczną władzę i jak to coś miałoby się do polskiego interesu państwowego (ew. - jeśli Ci tak łatwiej - narodowego)?
...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM) |
#105 4 na 4 | DyktaFon (9281 punktów) | Odp: Żołnierze wyklęci |
> Ludzie mieli jasność - przyjdzie polska czy sowiecka bezpieka, to wiadomo, czego się spodziewać, ale jak przyjdzie "partyzant", to już nie za bardzo.> Za taką "walkę o wolność" to ja serdecznie dziękuję.Tak się niestety składa, że wszelka "walka zbrojna" kończy się czyjąś nieodwołalną śmiercią. I potem tylko zostaje uzasadnić, dlaczego "mu się należało". Tak było za czasów dzidy i maczugi, tak było za czasów pepeszy i jest nadal za czasów terrorystów. Niestety, nie opracowano jeszcze innego rozwiązania, więc zapewne będzie tak nadal. Ten wątek doskonale pokazuje, że nie ma jednomyślnej oceny niczego, a już na pewno nie ma jednomyślnej oceny tak wiotkiego zjawiska jak czyjeś zachowanie i poglądy. Nawet bieżące, a co tu mówić o 50 latach? Czy wiekach, jak w przypadku bardziej zaszłych zdarzeń. Ale dzięki temu można sobie podyskutować i wieszać psy na rozmówcach  Co oczywiście nic nie zmieni, ale co sobie ulżyliśmy, to nasze... Najlepszym rozwiązaniem jest nie wypowiadać swojej opinii w takich tematach, bo zawsze może się to okazać opinią niewłaściwą. Dlatego ograniczam się wyłącznie do czytania opinii innych... i gorąco to polecam  |
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej.. Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować
Zaloguj przez OpenID.. Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..
Szukaj na Forum Przewodnik Regulamin i instrukcja obsługi Forum Kolegium Moderatorów 
|
 |
|