Racjonalista - Strona głównaDo treści
Żołnierze wyklęci

Ten wątek jest przedawniony

Działy Forum » Społeczeństwo i kraj
NapisanoAutorTytuł
28-02-2013 17:00Jan Werbiński (11380 punktów)
(zablokowany)
Żołnierze wyklęci
Ocena 1 na 1
Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?
Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić, a z drugiej artykuły takie jak ten:
zolnierzeprzekleci.wordpress.com/

Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?
Autor wątku ma uprawnienia do usuwania wypowiedzi, jeżeli łamią regulamin Forum lub znacznie odbiegają od tematu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..
#106
04-03-2013 15:22
 Ocena 5 na 7
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>O "wywołaniu" wojny przez rząd londyński mówić trudno - ta wojna "wywołała się" sama z siebie niejako. Że jednak była to "bratobójcza wojna domowa" kwestionować się nie da.
>Nie da się - bo bzdury nie da się kwestionować. Z jednej strony walczyli Polacy a z drugiej strony "Polacy" tacy jak Rokkosowski i NKWD czy UB.

Methinks, I see... Where?
- In my mind's eyes.

(Shakespeare)


Konowal certyfikaty polskości wydaje
Od 10 do 13.20
O 11.10 uwiera go pęcherz
Wychodzi
Rozpina rozporek
Zapina rozporek
Wraca chrząka
I apiat'
Certyfikaty polskości wydaje.


A Starań Odpowiednich dołóż, Konowal, bo - jak się można z Twego ulubionego portalu wPolityce.pl dowiedzieć - Ci sami "Polacy" z UB, MO, MBP, KBW, LWP i czego tam jeszcze, którzy normalnie Krwawymi Oprawcami Bolszewickimi na usługach Kolaboranckiego Reżimu Totalitarnego byli - błyskawicznie w Najprawdziwszych Polaków-Patriotów mistycznie się Przemieniali, gdy tylko do Akcji "Wisła" przychodziło, że o Odzyskiwaniu Prastarych Ziem Piastowskich nad Odrą nie wspomnę .
Uważaj więc pilnie, żeby od aktualnej linii Patriotycznej nie odpaść, bo najdrobniejsza pomyłka może sprawić, że sam się za Zdrajcę a Zaprzańca zostaniesz .

EDIT: Byłbym zapomniał - Rokossowski.
Tutaj i tutaj możesz się czegoś dowiedzieć, ignorancie.


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#107
04-03-2013 16:07
 Ocena 3 na 5
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>Dość głośnym echem odbiła się niedawno książka Marcina Zaremby Wielka Trwoga. Polska 1944-47. Ludowa reakcja na kryzys.
>Jak się okazuje książka wątpliwa naukowo
>www.dws.org.pl/viewtopic.php?f=81&t=130441

A Nagrodę KLIO 2012 I stopnia przyznano za nią autorowi pod naciskiem Określonych Sił i jeszcze po pijaku...


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#108
04-03-2013 16:12
 Ocena 6 na 6
karaś (76 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Satyr
>AL nie walczyło za Polskę, tylko za totalitaryzm na polskiej ziemi. Mogę z czystym sumieniem twierdzić, że owi ludzie zdradzili własny naród w imię chorej ideologii. (...)

Na prawdę uważasz że al-owcy, nawet oficerowie, walczyli o gułagi, więzienia bez sądu i tortury w tychże? Że zwykli, często niepiśmienni ludzie mieli jakieś większe pojęcie o np polityce ekonomicznej? Że mieli pomysły na to jak należy kształtować strukturę majątkową po wojnie - jeśli już uda się ją wygrać? Bzdura, oni chcieli walczyć z okupantem z którego ręki zginął ktoś z ich bliskich i jeśli ktoś im powiedział że teraz sowieci walczą po naszej stronie to mogli się co najwyżej ucieszyć.

Wyżej już Ci napisano że ludzie wstępowali do takiej organizacji jaka działała w okolicy. Mój dziadek był członkiem BCH bo wciągnął go wiejski nauczyciel. Jego brat stryjeczny należał do NSZ bo nie mieszkał w okolicy Janowca tylko Opola Lubelskiego.
Kiedy zbliżał się front, nauczyciel i cała reszta "komórki" przyłączyli się do AL -akurat dziadkowi to nic nie pomogło i pojechał na "wakacje" pod Moskwę, wrócił chyba po 2 latach. Myślisz że któryś z tych ludzi czytał jakieś manifesty czy tym bardziej dzieła zebrane Lenina?

W mojej rodzinie było mnóstwo naocznych świadków wojny. Wiem z pierwszej ręki do jakich potworności prowadzi i dlatego nie potępiam żadnych ludzkich wyborów z tego okresu - bo ja sam nie wiem jak bym się zachował żyjąc w tamtych czasach.

#109
04-03-2013 16:27
 Ocena 4 na 6
Artur@R (7115 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi warchołł
>Wy, konował, jak zwykle udajecie idiotę.<
Hmmm, orzeczenie tegoż zdania jest pod dużym znakiem zapytania...konstatuję.


"Jestem w kłopotliwym położeniu; zaplątałem się w życie bez własnej zgody."

#110
04-03-2013 16:46
 0 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>www.solidarni.waw.pl/11pazdziernik1953_huzar.htm

Za brak wstydu - minus.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#111
04-03-2013 17:08
 0 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>www.propat(*)c/52-warto-przeczyta/108-huzar

Za kompletny już brak wstydu - kolejny minus.

...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#112
04-03-2013 17:20
 Ocena 3 na 3
szarley (54908 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>Czad.Brakuje tylko jakiejś domieszki ze Lwowa w ramach przesiedleń na Ziemie Odzyskane .

??? co mają Ziemie Odzyskane do Śląska Cieszyńskiego??????

#113
04-03-2013 17:23
 Ocena 1 na 1
szarley (54908 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd
>Warszawa dłużej należała do Królestwa Prus - a to nie było to samo, co "Niemcy" czyli ówcześnie Święte Cesarstwo Rzymskie. Jeśli zaś liczyć tzw. "Wielkie Niemcy" z okresu 1939-45 to jednak wychodzi ponad 4 miesiące krócej.
>>I Każde pokolenie inaczej pisze nazwisko
>Pomyśleć, że jeśli ktoś urodził się przed stu laty w takim np. Jabłonkowie/Jablunkovie/Jablunkau i przez całe życie tam mieszkał, zdążył do dziś być Austriakiem, "poddanym" Tymczasowego Rządu Krajowego Księtwa Cieszyńskiego, "Czechosłowakiem", Polakiem, Niemcem, znowu Polakiem, znowu "Czechosłowakiem", Czechem i wreszcie obywatelem UE - nie ruszając się z miejsca .


Oczywiście posłużyłem się pewnym skrótem myślowym

Jeśli ktoś urodził się 100 lat temu w Jabłonkowie, to najprawdowpodobniej całe życie (dość długie ) jest po prostu Ślązakiem

#114
04-03-2013 17:37
 0 na 2
big_zyd (37761 punktów)
(zablokowany)
Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi szarley
>>Pomyśleć, że jeśli ktoś urodził się przed stu laty w takim np. Jabłonkowie/Jablunkovie/Jablunkau i przez całe życie tam mieszkał, zdążył do dziś być Austriakiem, "poddanym" Tymczasowego Rządu Krajowego Księtwa Cieszyńskiego, "Czechosłowakiem", Polakiem, Niemcem, znowu Polakiem, znowu "Czechosłowakiem", Czechem i wreszcie obywatelem UE - nie ruszając się z miejsca .

>Jeśli ktoś urodził się 100 lat temu w Jabłonkowie, to najprawdowpodobniej całe życie (dość długie ) jest po prostu Ślązakiem

A bo to mu dali...


...analogia między wprowadzeniem konia do senatu przez cesarza, a wprowadzeniem czegoś tam do sejmu i uczynieniem tego parlamentarzystą jest zdumiewająco aktualna. (ks. prof. Paweł Bortkiewicz TCh, szef Katedry Katolickiej Nauki Społecznej UAM)

#115
04-03-2013 18:04
 Ocena 1 na 1
szarley (54908 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd

>>Jeśli ktoś urodził się 100 lat temu w Jabłonkowie, to najprawdowpodobniej całe życie (dość długie ) jest po prostu Ślązakiem
>A bo to mu dali...

A bo to pytał?

Idzie do urzędu, gada jak każą, a w domu pocichutku....
Przecież historia Polski zna też czasy kiedy inaczej mówiło się w szkole a inaczej w domu

#116
04-03-2013 20:09
 Ocena 3 na 3
galvani (1345 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Meretseger

>Trafna uwaga, chyba w ogóle liczba kombatantów (wszelkich opcji) ma tendencję do wzrastania z upływem czasu, choć teoretycznie powinna maleć.
>

Znam ten problem, sam pochodzę z powstańczej rodziny (Powstanie Warszawskie), od początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku powstańców zaczęło przybywać w zastraszającym tempie. I każdy z nich rozwalił conajmniej jednego "Tygrysa" gołymi rękami...

#117
04-03-2013 20:35
 Ocena 2 na 2
Fafciu (953 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi Konowal
>>W nawiązaniu do powyższego trudno bilansować ,a wydaje mi się,że jest to poprostu niemożliwe.
>Ogólnie masz rację, ale bilans jest prosty : tym co walczyli za Polskę idzie na plus, tym co walczyki za komunizm idzie na minus.

A co to znaczy, że za Polskę? Ci drudzy też flagi mieli biało-, a nie tylko czerwone, i nie zrobili kolejnej republiki radzieckiej.

#118
04-03-2013 20:43
 Ocena 1 na 1
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd
Gadaj zdrów. Wyrywasz jakieś zdania z kontekstu, Bredzisz że Polacy to Niemcy i na odwrót. Może dla Ciebie to wina Polaków, bo się stawiali że był Oświęcim , Majdanek, Treblinka ale ja tego nie kupuję.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#119
04-03-2013 20:46
 Ocena 3 na 3
Konowal (6291 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
W odpowiedzi big_zyd

>Wyższa uczelnia - wbrew temu, co zapewne Ci się wydaje, nieboraku - to nie jest dokładnie to samo, co zajmowane przez nią budynki.
Więc nieboraku jak ruscy wybijali nam inteligencję i tworzyli WUML to nas wprowadzali w XXI wiek nauki - pośmiałbym się z tego gdyby nie było to takie żałosne.

Socjalizm albo zdrowie - wybór należy do ciebie
Rozumiej, abyś mógł wierzyć - wierz, abyś mógł zrozumieć.
św. Augustyn

#120
04-03-2013 21:07
 Ocena 1 na 1
Marek Matejewski (3695 punktów)Odp: Żołnierze wyklęci
>Jak to naprawdę było z żołenierzami wyklętymi?
>Z jednej strony pochody narodowców o średniej wieku, kiedy jeszcze się nie trzeba golić...

Narodowcy to zwykle ludzie słabo wykształceni, mocno zagubieni i wystraszeni. Dlatego tak mocno łakną pasterzy i autorytetów. A to jakiś papież, a to jakiś żołnierz wyklęty... Nie potrafią zbyt szczególnie organizować sobie czasu i życia - potrzebują wzorców, na bazie których zaczynają opierać swoją filozofię życiową. Problem w tym, że zazwyczaj dany wielbiciel konkretnego autorytetu pozostaje nim aż po grób i robi to zupełnie bezrefleksyjnie i bezkrytycznie. Historia nas uczy, że takie przesadne hołdowanie tym tzw. autorytetom jest prostą drogą do autorytaryzmu, jeśli takowy autorytet posiada charyzmę, umiejętność perswazji i ambicje polityczne.

>Jaki był bilans ich działalności? Ile na plus, a ile na minus?

Trochę zaskakuje mnie tak sformułowane pytanie. Jeszcze bardziej zaskakuje mnie cała gama wypowiedzi popierających bądź potępiających żołnierzy wyklętych.

Żołnierze wyklęci byli ofiarami "czasów wielkich ideologii". Nie istotne czy mówimy tu o faszystowskim, komunistycznym, patriotycznym, nacjonalistycznym czy jakimkolwiek innym praniu mózgu. Pralnia mózgu była na każdym kroku, a w tak okrutnych czasach pranie zawsze jest skuteczne. Ludzie Ci nie żyli w próżni - to był martwy okres dla wolnomyślicieli. W razie wyrzeczenia się swoich patriotycznych przekonań, trzeba było przynajmniej udawać, że wielbi się ideologię komunistyczną.

Nawiązując do tytułu pewnego filmu... To nie był kraj dla (dokończ sam) ludzi.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 Dalej..

Wróć do listy wątków działu Społeczeństwo i kraj
Aby pisać w tym wątku, musisz się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Szukaj na Forum  Przewodnik  Regulamin i instrukcja obsługi Forum  Kolegium Moderatorów

 


[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365