Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.109.242 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4043 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Zawsze intelekt polski obejmował bardzo rozległe horyzonty myślowe. A teraz przeżywamy jeden z najpotężniejszych przewrotów historycznych, a przeto także umysłowych. Trzeba zwracać się do tych, którzy mają odwagę myśleć o rzeczach, o których nikt jeszcze nie myślał, wdawać się w rozmowę z prawdą, przez nikogo jeszcze nie spotkaną i zarejestrowaną, sięgać ramieniem umysłu tam, dokąd nikt jeszcze nie..
Komentarze do strony Esej o przemijaniu

Dodaj swój komentarz…
Paweł Rek (rexus) - Jak by to widział psychiatra
Nierównowagowy układ dążący do zwiększania wymiany informacji po przegrzaniu się ulega uszkodzeniu. Wartości entropii ujemnej osiągnęły swój próg, czy masę krytyczną i stanęły dęba następnie dały pole do popisu siłom równowagi, które nie chcąc stracić okazji do popisu, chłodzą układ. Powodując depresję w organizmach.
Co ciekawe, dany pacjent po przedawkowaniu inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, i kilku dniach życia na maxa, ma później taki zjazd, bo układ dążąc do równowagi z maksymalną prędkością, nie wie kiedy wyhamować i przejeżdża na ciemną stronę mocy, powodując braki neuroprzekaźników w układzie.
Gdy na rynkach jest zbyt dużo taniego pieniądza, rynki się przegrzewają. Po schłodzeniu czyli podniesieniu między innymi stóp procentowych, robi się spokojnie, ale nie minie chwila i znowu grzeją. Czemu? Pewnie czują, że tak trzeba. Bo takie prawa fizyki.
Zwiększanie wymiany informacji dla bardziej skomplikowanych struktur, by bardziej skomplikowane struktury mogły więcej przetwarzać, by były bardziej skomplikowane...
To jakaś liczba pi
Autor: Paweł Rek (rexus)  Dodano: 12-12-2019
Reklama
Marek Szumilak - Nie kupuję
Z całym szacunkiem dla autora, za dużo jest tu upraszczania i pomijania. Esej o przemijaniu może być działem filozoficznym, ale jeżeli odwołuje się do nauki, to powinien być mniej jednostronny. Wady tekstu najlepiej widać gdy się zapyta o definicje. Na początku: życie. Są zasadniczo dwa procesy, którym dajemy tę nazwę: życie pojedynczego osobnika i proces życiowy przebiegający przez pokolenia. Ten pierwszy rzeczywiście jest dyssypatywny i ograniczony w czasie, ten drugi nie. Nie dyssypatywny lecz kumulatywny, nie ma planowego końca i przede wszystkim jest antyentropowy. Podobnie z definicją informacji. Autor stosuje tylko tę z teorii Shannona-Wienera, choć nie ma to wiele sensu w odniesieniu do obiektów żywych. Związek informacji z entropią albo prawdopodobieństwem też nie ma wiele sensu w aspekcie życia i przemijania.
Autor: Marek Szumilak  Dodano: 22-12-2019
Wenancjusz - Już starożytni zauważyli
Tractu temporis depravatum est. (Przez upływ czasu się psuje). Podana w artykule strzałka czasu sugeruje jednoznacznie, że nic nie jest wieczne, a podawane przykłady dyssypacji energii. raczej nie trudno przyporządkować formom życia, jednak uważam, iż ten proces cały czas istnieje, jak i entropia, co doprowadza np. do stałego obniżania średniej temperatury Wszechświata. W tej chwili bodajże ok. 2 st. K. Czyżby ten proces zmierzał do powtórki stworzenia nowego Wszechświata. Bo jak wiadomo nam (na razie) stan energetyczny Wszechświata jest stały, co miałoby świadczyć o jego zamknięciu.
Autor: Wenancjusz  Dodano: 09-03-2020

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365