Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.660.648 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Prawdę trzeba wyrażać prostymi słowami.
Komentarze do strony Wróżbiarstwo i jego odmiany

Dodaj swój komentarz…
Kolmo - Komentarz
Bardzo dobrze,że są ludzie ,którzy w sposób otwarty , mam na mysli autora artykułu, pietnują głupotę ludzką, i to taką głupotę urzędników, za którą płacą(podatki) wszyscy obywatele.
Autor: Kolmo Dodano: 03-10-2004
Reklama
Slawek - a moze warto sie pouczyc?
Proponuje najpierw przynajmniej poogladac programy naukowe prezentujace najnowsze badania. W serwisie bardzo docenia sie naukowe spojrzenie na problematyczne zjawiska. Szkoda, ze nie uwzglednia sie ich, gdy sa one niewygodne. Z doswiadczen przy uzyciu najnowszego sprzetu wiadomo, ze ludzki umysl i organizm wczesniej reaguje na pewne sytuacje niz one zaistnieja. W doswiadczeniu osoba oglada roznego rodzaju karty z obrazkami w przypadkowej kolejnosci. Jednak silne reakcje (stres) wystepuja w ciele na moment wczesniej niz odslaniany jest przerazajacy rysunk czy scena. To jedno z doswiadczen, ktorych ostatnio jest coraz wiecej. W tym momencie wysmiewanie jasnowidzenia, wrozbnioarstwa etc ma taki sam sens jak upieranie sie przy tym, ze ziemia jest plaska. Tym bardziej, ze wiele osrodkow badawczych i uniwersytety zajmuja sie zjawiskami paranormalnymi.
Autor: Slawek Dodano: 08-12-2004
Grzegorz
Bardzo zabawne zestawienie :-)
Teraz czekam niecierpliwie na listę równie śmiesznych, błędnych a czasem oszukańczych odkryć naukowych (mozna zacząć np. od przypadków fałszerstw szczątków "praczłowieka")

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 18-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - oszustwa naukowe
Przecież oszustwom naukowym poświęciliśmy cały dział: www.racjonalista.pl/kk.php/d,205

Czy jest Pan tak niedocieliwy z natury, czy to raczej była zwykła złośliwość?
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 18-03-2005
Grzegorz
OK - przyznaję się - była to złośliwość z mojej strony ale jednak nie do końca - mam bowiem wrażenie, że o błędach i wypaczeniach "irracjonalistów" mówi się wiele i przy różnych okazjach - ewolucjonizm, biblia, nauki itp. - wszystkie te tematy, artykuły i całe działy "Racjonalisty" są zapełnione różnego typu przykładami manipulacji i nierzetelności natomiast naukowa nierzetelność jest (dla wygody ?) zamieszczona w osobnym dziale (gdzie nota bene najwięcej jest o plagiatach) - czyżby po to aby nie "mieszała się" z treściami "racjonalnymi"? Dlaczego o uchybieniach naukowych nie pisze się w tematach odpowiednich "merytorycznie" ? Lubię "Racjonalistę", inaczej nie wypisywałbym się tu tak często - czasem po prostu lubię zwrócić uwagę czytelnika, na coś co mogłoby mu umknąć kiedy czyta błyskotliwy i cięty artykuł. Przykład - z lubością podaje się, że powiedzmy w XVII w jakiś niedouczony papież czy inny kościelny luminarz powiedział coś niedorzecznego, ale nie każdy zestawi to powiedzmy z tym że sir I.Newton też sobie poczynał niezgorzej z danymi :-) - www.racjonalista.pl/kk.php/s,3552

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 21-03-2005
Mariusz Agnosiewicz - Absurd
>OK - przyznaję się - była to złośliwość z mojej strony ale jednak nie do końca - mam bowiem wrażenie, że o błędach i wypaczeniach "irracjonalistów" mówi się wiele i przy różnych okazjach - ewolucjonizm, biblia, nauki itp. - wszystkie te tematy, artykuły i całe działy "Racjonalisty" są zapełnione różnego typu przykładami manipulacji i nierzetelności natomiast naukowa nierzetelność jest (dla wygody ?) zamieszczona w osobnym dziale

Najgłupszy argument jaki mogłeś wytoczyć. Dział jest wydzielony co sugeruje, że problem traktujemy poważnie, a ty wysuwasz jakieś piramidalne domysły, których nawet nie ma sensu komentować. Nie można się z drugiej strony domagać, aby o błędach religijnych czy irracjonalnych pisać tyle samo co o błędach naukowców, bo mogłoby to stworzyć fałszywe przekonanie, że jedni i drudzy błądzą tak samo, tyczasem irracjonaliści błądzą z zasady, a są dorzeczni z wyjątku. Przeciwnie niż w świecie naukowym. Tam są owszem błędy, nadużycia i wypaczenia, ale jako wyjątki.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 21-03-2005
Grzegorz
Cyt.
================================
...mogłoby to stworzyć fałszywe przekonanie, że jedni i drudzy błądzą tak samo, tyczasem irracjonaliści błądzą z zasady, a są dorzeczni z wyjątku. Przeciwnie niż w świecie naukowym. Tam są owszem błędy, nadużycia i wypaczenia, ale jako wyjątki.
===============================

i to by chyba było na tyle jesli chodzi o merytoryczną dyskusję - gratuluję raczej wątpliwie racjonalnego wyważenia poglądów i już całkiem niewątpliwego zadufania. Cóż pod koniec XIX w. też uważano, że już wszystko wiemy i nie wątpię, że tak było zawsze w przeszłości. Onegdaj ziemia też była płaska "z zasady", a atom był zgodnie ze swoja nazwą (z gr. atomos) niepodzielną czątką elementarną. Zastanawiam się jak człowiek o generalnie sceptycznych poglądach może uprawiać takie "naukowe bałwochwalstwo", które moim zdaniem wynika z powyższego stwierdzenia. Naprawdę nie spotkał się Pan z takim zjawiskiem jak ogłaszanie wyników zanim zakończyło się badania, a czasem prawdopodobnie bez badań (chocby ostatnio dość głośna zimna fuzja w warunkach "domowych") Dobrze, że istnieją jeszcze, choć nieliczni, sceptycy, a nie tylko wyznawcy wojującego sceptycyzmu.

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 13-04-2005
Komendant - Od Komendanta
Po pierwsze - akta zagubione zostały wcześniej, zanim zostałem Komendantem. Po wiadomościach w prasie lokalnej zgłosił się ów różdżkasz do komisariatu z własnej inicjatywy i z chęcią pomocy. Policja jest dla społeczeństwa i trudno odrzucać pomocną dłoń. Tym bardziej, jak czułby się człowiek, który został przegoniony przez Policję. Nikt za nic nie płacił, a tym samym nie wykazałem się nieznajomością przepisów. Zaginione akta można odtworzyć (nie będę opisywał w jaki sposób) ale zależało mi na dotarcie do akt głównych. Poza tym dziwi mnie treść tego zapisu i skad wziął ktoś bzdurne informacje gdzie i co robił ów mężczyzna, skoro chodził ze swoją różdżką wyłącznie po korytarzu. Zdaję sobie sprawę, że tak jak to w dziennikarskim zawodzie bywa i "trup ożywia szpalte" a w tym wypadku ktoś dodał coś, a nawet więcej od siebie, pisząc także nieprawdę. Pozdrawiam i miłej lektury życzę.
Autor: Komendant Dodano: 10-09-2006
zaznajomiona - różdżka
osoby się nią posłuchugujące mogą wykrywać za jej pomocą żyły wodne pod domem (niekorzystne podobno dla zdrowia ludzi, a kochają je koty) lub wyznaczać miejsce na studnie.
Mam w rodzinie taką osobę i naprawdę wiem coś o tym.Różdżka nie służy do jakichś innych rzeczy, facet był wyzyskiwaczem, a komendant nieukiem ;)
Autor: zaznajomiona Dodano: 18-09-2006
Hmm - To nie tak...
Jeśli zaś o wszelkie różdżki chodzi to dodam, że każdy kto posługuje się tym instrumentem, od lat i specjalizuje się w tym to może zaprogramować różdżkę na poszukiwanie wody lub innych rzeczy. Pomimo, że to takie nieracjonalne to jednak działa.
Nieracjonalne można powiedzieć jest wszystko. A nawet absurdalne. Tylko co z tego wynika? Lubię sobie poczytać Pana Racjonalistę bo czasami są tu perełki do przeczytania.
Lecz jako człowiek wolny mam prawo do swojego zdania... a nawet życia. Dlatego korzystam z wiedzy wszelakiej. Człowiek jako istota wolna ma prawo zgłębiać różne warianty wiedzy czy to czysto naukowej, czy na bazie zjawisk jeszcze nie odkrytych, które istnieją jednak i bardzo ciekawią wielu. Bez tego nie byłoby rozwoju. Poszukiwań. Swego czasu takie poszukiwanie było tępione przez Inkwizycję teraz widzę przez innych ludzi...
Autor: Hmm Dodano: 23-06-2008
Sławek - Jak to jest z jasnowidzeniem
Chciałabym się o coś zapytać .Byłem u osoby  swego czasu poleconej przez znajomego .Wtedy jeszcze  znana była  jako Lilith666_Black_Moon  .Przepowiedziała mi   pewne rzeczy które się sprawdziły. Czytając artykuł na jakims portalu .chyba wp  dowiedziałem się  ,że robi to  za pomocą derenażu .Ale sam drenaż  ma wlaściwości wampiryczne.Nie powinieniem się czepiać bo niby wszystko jest wporzadku z jej  przepowiedniami tylko zostanawia mnie  fakt czy każdy jasnowidzący stosuje tą metodę?
Autor: Sławek Dodano: 23-06-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365