Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
155.620.450 wizyt
Ponad 1062 autorów napisało dla nas 7301 tekstów. Zajęłyby one 28805 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy jesteś zadowolony/a z życia?
Tak
Nie
Nie wiem
  

Oddano 279 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Etyczne spojrzenie na charakter człowieka jest bardzo jednostronne. To prawda, że takie cechy jak prawdomówność, odwaga, uczciwość, sprawiedliwość, życzliwość, skromność, pracowitość, wspaniałomyślność są godne podziwu, ale nie powinny one przesłaniać nam innych – również doniosłych – choć zazwyczaj nie włączanych do moralności cech osobowości ludzkiej takich jak umiłowanie muzyki,..
Komentarze do strony Konkordatowi - Nie!

Dodaj swój komentarz…
Jeremiasz Przeradowski - Truman - Pacelli
przedruk : "Głos Wielkopolski" 1/2.XI.1959.odpowiedx na proponowany konkordat. TRUMAN - PACELII
Tekst listu ukazał się w kwietniowym numerze miesiecznika paryskiego " Sennaciulo"
Szanowny Panie Pacelli!
Jako baptysta i jako głowa jednego z najwiekszych i najpotężniejszych narodów swiata, gdzie wszyscy nazywaja mnie poprostu panem Trumanem, nie mogę stosować zwrotu: Jego Świetobliwość, ponieważ ten tytuł jest zarezerwowany tylko dla Boga...
Jestem przekonany , że ani Pan, ani Pański kościół nie należą do tych , ktorzy prawdziwie szukają pokoju i pracują dla niego. Twórcy naszego narodu, poznawszy całą historię i cechy Pańskiego kościoła, tak bardzo lubiącego polityke i wojne, ustalili jako głownążąśąe obowiązująca nasz rząd, by nigdy papież nie miał prawa mieszać się do naszych spraw . Dobrze poznaliśmy doswiadczenie historii Europy i jesteśmy pewni że nasza demokracja nie trwałaby długo ,jeśli pozwolilibyśmy - na podobieństwo rządów europejskich - oplątać się waszymi doktrynami i politycznymi intrygami.
Tomasz Jefferson, jeden z najmądrzejszych ludzi naszego kraju, powiedział jasno: "Historia nie dostarczyła nam ani jednego przykładu państwa pod wpływami kościola , ktoremu udałoby sie zachowac wolność religijną" W konsekwencji Pan nie posiada najmniejszych kwalifikacji , aby móc mnie pouczać o sposobie prowadzenia mego narodu drogą pokoju. Kilka faktów mogłoby pomóc Panu w odswieżeniu swej pamięci . Pański poprzednik w Watykanie. papież Pius XI rozpoczął atak faszystowski, zawierając układy z Mussolinim w 1925 r. Cywilizacja chrześcijanska w tym roku została haniebnie zdradzona. Sławny pisarzi historyk naszego kraju, Lewis Mumford - ani komunista, ani antykatolik - napisalw książce" Faith for Living" z 1940 r."Perfidia swiata" chrzscijańskiego jasno urzeczywistniła sie w 1925 roku przez konkordat, ktory powiązal Mussoliniego z papieżem. ówczas tylko nieliczni w Stanach Zjedznoczonych poznali prawdziwe oblicze faszyzmu tak dobrze jak Pan i papież Pius XI, a wy dwaj pomogliście do jego suksesu i zwiazaliście z nim wasz kościół. Pan sam - jako mlody ksiądz i dyplomata kościelny - wykonywał specjalne zadanie - pomocy niemcom w przygotowaniu do drugiej wojny światowej. Spedził pan 12 lat w Niemczech . W porozumieniu z von Papenem pomógl Pan Hitlerowi wzmocnić sie oraz - jako kardynał Pacelli położył pan podpis pod konkordatem, ktory powiązał Watykan i Wielkie Niemcy w 1939 r.
Nie udowodni mi Pan swojej niewiedzy o tym, ze Hitler i naziści przygotowywali spisek przeciw nam. Nawet katoliccy biografowie piszą, że przez wiele lat był pan najlepiej poinformowana osobą w całej Trzeciej Rzeszy. Po podpisaniu konkordatu, tak ważnego dla Hitlera, von Papem, ktory w Norymberdze z wielkim trudem uratował swoje życie, powiedział: "Trzecia Rzesza jest pierwszym mocarstwem , nie tylko uznawanym, lecz w dalswzym ciągu wprowadzającym w życie szczytne zasady papiestwa. Pański poprzednik, Pius XI, oswiadczył publicznie,że zawarłby pakt nawet z samym diablem, jeśliby to byloby pożyteczne dla jego kościola. A więc Panie Pacelli. mam obowiązek, jako przywódca kraju w wiekszości protestantckiego, odrzucić Pańskie ryzykowne propozycje o pokojowej dzialalności.

/ za "Słowem Polskim /
Autor: Jeremiasz Przeradowski Dodano: 18-08-2004
Reklama
Rob - Niestety, to fałszywka...
Niestety, ten list Trumana to fałszywka rozpowszechniona w Internecie, aby ośmieszyć ruch antyklerykalny. Truman raczej w ciepłych słowach pisał do papieża, co można ocenić na stronie trumanlibrary.org .... Proponuję usunąć ten list.
Autor: Rob Dodano: 18-09-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365