Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.168.291 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 415 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, trzymają język za zębami.
Komentarze do strony Konkordatowi - Nie!

Dodaj swój komentarz…
Jeremiasz Przeradowski - Truman - Pacelli
przedruk : "Głos Wielkopolski" 1/2.XI.1959.odpowiedx na proponowany konkordat. TRUMAN - PACELII
Tekst listu ukazał się w kwietniowym numerze miesiecznika paryskiego " Sennaciulo"
Szanowny Panie Pacelli!
Jako baptysta i jako głowa jednego z najwiekszych i najpotężniejszych narodów swiata, gdzie wszyscy nazywaja mnie poprostu panem Trumanem, nie mogę stosować zwrotu: Jego Świetobliwość, ponieważ ten tytuł jest zarezerwowany tylko dla Boga...
Jestem przekonany , że ani Pan, ani Pański kościół nie należą do tych , ktorzy prawdziwie szukają pokoju i pracują dla niego. Twórcy naszego narodu, poznawszy całą historię i cechy Pańskiego kościoła, tak bardzo lubiącego polityke i wojne, ustalili jako głownążąśąe obowiązująca nasz rząd, by nigdy papież nie miał prawa mieszać się do naszych spraw . Dobrze poznaliśmy doswiadczenie historii Europy i jesteśmy pewni że nasza demokracja nie trwałaby długo ,jeśli pozwolilibyśmy - na podobieństwo rządów europejskich - oplątać się waszymi doktrynami i politycznymi intrygami.
Tomasz Jefferson, jeden z najmądrzejszych ludzi naszego kraju, powiedział jasno: "Historia nie dostarczyła nam ani jednego przykładu państwa pod wpływami kościola , ktoremu udałoby sie zachowac wolność religijną" W konsekwencji Pan nie posiada najmniejszych kwalifikacji , aby móc mnie pouczać o sposobie prowadzenia mego narodu drogą pokoju. Kilka faktów mogłoby pomóc Panu w odswieżeniu swej pamięci . Pański poprzednik w Watykanie. papież Pius XI rozpoczął atak faszystowski, zawierając układy z Mussolinim w 1925 r. Cywilizacja chrześcijanska w tym roku została haniebnie zdradzona. Sławny pisarzi historyk naszego kraju, Lewis Mumford - ani komunista, ani antykatolik - napisalw książce" Faith for Living" z 1940 r."Perfidia swiata" chrzscijańskiego jasno urzeczywistniła sie w 1925 roku przez konkordat, ktory powiązal Mussoliniego z papieżem. ówczas tylko nieliczni w Stanach Zjedznoczonych poznali prawdziwe oblicze faszyzmu tak dobrze jak Pan i papież Pius XI, a wy dwaj pomogliście do jego suksesu i zwiazaliście z nim wasz kościół. Pan sam - jako mlody ksiądz i dyplomata kościelny - wykonywał specjalne zadanie - pomocy niemcom w przygotowaniu do drugiej wojny światowej. Spedził pan 12 lat w Niemczech . W porozumieniu z von Papenem pomógl Pan Hitlerowi wzmocnić sie oraz - jako kardynał Pacelli położył pan podpis pod konkordatem, ktory powiązał Watykan i Wielkie Niemcy w 1939 r.
Nie udowodni mi Pan swojej niewiedzy o tym, ze Hitler i naziści przygotowywali spisek przeciw nam. Nawet katoliccy biografowie piszą, że przez wiele lat był pan najlepiej poinformowana osobą w całej Trzeciej Rzeszy. Po podpisaniu konkordatu, tak ważnego dla Hitlera, von Papem, ktory w Norymberdze z wielkim trudem uratował swoje życie, powiedział: "Trzecia Rzesza jest pierwszym mocarstwem , nie tylko uznawanym, lecz w dalswzym ciągu wprowadzającym w życie szczytne zasady papiestwa. Pański poprzednik, Pius XI, oswiadczył publicznie,że zawarłby pakt nawet z samym diablem, jeśliby to byloby pożyteczne dla jego kościola. A więc Panie Pacelli. mam obowiązek, jako przywódca kraju w wiekszości protestantckiego, odrzucić Pańskie ryzykowne propozycje o pokojowej dzialalności.

/ za "Słowem Polskim /
Autor: Jeremiasz Przeradowski Dodano: 18-08-2004
Reklama
Rob - Niestety, to fałszywka...
Niestety, ten list Trumana to fałszywka rozpowszechniona w Internecie, aby ośmieszyć ruch antyklerykalny. Truman raczej w ciepłych słowach pisał do papieża, co można ocenić na stronie trumanlibrary.org .... Proponuję usunąć ten list.
Autor: Rob Dodano: 18-09-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365