Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.117.805 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3579 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Wanda Krzemińska i Piotr Nowak (red) - Przestrzenie informacji

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Jałmużna przynosi ulgę temu, kto ją daje, a wyrządza zło temu, kto ją otrzymuje.
Komentarze do strony Adwokat Diabła

Dodaj swój komentarz…
blelele - koniec
ciekawi mnie jak sie film skonczył? po której stronie Człowiek po "przebudzeniu" pozostał????
Autor: blelele Dodano: 01-02-2005
Reklama
Robert Szczęsny - Hmm
"Wolna wola"... To co najpiękniejsze i najgorsze w tym wszystkim.
Autor: Robert Szczęsny Dodano: 24-11-2005
gokux111 - re:bleble
bleble: Kevin przegrał, po raz drugii dał się wciągnąć w gre szatana...
Autor: gokux111 Dodano: 30-03-2006
pawulon - "szatański" komentarz do "szatańkie
"A D" to film m.in o szatańskim sposobie myślenia - wielce racjonalnym.
Nie ważne jest szczęśće, nie ważne jest zrozumienie, ważne żeby zaspokoić swoje ego - wygrać kolejną potyczkę słowną, przekonać kogoś do swoich "racji". Wg. mnie komentaż do filmu jest również "szatański" tzn. napisany po to by przekonać do swojej racji.
Ja tam wolę słuchać prostaczków, którzy się wachają w swoich wypowiedziach, fanatyków broniących się przed inteligentnymi gwałcicielami - racjonalistami. Żeby zrozumieć trzeba słuchać, żeby słuchać trzeba stale kwestionować własną zdolność pojmowania, a racjonalisci zatracili tę zdolność pławiąc się w samozachwycie.
Autor: pawulon Dodano: 04-05-2006
Joanna Czajkowska - film.
"W każdym mieszka i dobro i zło, i tylko to drugie jest aktywne" (B. Prus)

uwielbiam ten film. faktycznie szatan w koncu wygral, ale jest nadzieja.
Autor: Joanna Czajkowska Dodano: 12-05-2006
Ewelinka Bednarska - hm.........
będzie polemika tak jak obiecałam
Najsampierw pochwały: do momentu dopóki nie przeczytałam Twojego życiorysu myślałam, że jesteś sporo starszy, a tu się okazuje że tylko cztery lata ode mnie. Jak na 27 latka masz bardzo dobrze wyrobioną dłoń do pisania i duże doświadczenie, co w Twoim wieku nie jest regułą i może oznaczać albo, że jesteś ogromnie inteligetny albo, że dużo pracujesz nad sobą i nad własnym samorozwojem i generalnie stawiam na to drugie, aczkolwiek nie wykluczam tego pierwszego, więc pewnie wszystko po trochu;-)
A teraz pora na właściwą część czyli ocenę recenzji ;-)
Mam wrażenie, że jest zbyt długa- nie wiem dlaczego ale jestem przyzwyczajona do krótkich recenzji, ale to już wina współczesnej kultury typu instant chce się wszystko ekspresowo, aby się dużo nie wysilać, przeczytać pięć zdań i wiedzieć wszystko, a przecież tak się nie da i generalnie nie o to chodzi, aby wszystko było wielkości przeciętngo sms'a.
Pomijając obszerność jest to tekst dość hermetyczny. Owszem z racji zamieszczenia go na stronach serwisu każdy może go przeczytać, ale nie każdy go zrozumie;-(. Przez ten fakt staje się tekstem elitarnym, jasnym i klarownym tylko dla wybrańców o szerokich horyzontach myślowych. Po drugie muszę się zgodzić z przedmówcą, tekst jest skonstrułowany specyficznie i zastaniwiam się czy był to zabieg celowy czy też efekt nie zamierzony, osiągniety regułą przypadku.
Po przeczytaniu trudno jest polemizować z tym co napisałeś, bo ma się wrażenie, że cały ten szkic jest swojego rodzaju świętością czymś z materii sacrum i polemika byłaby pewnego rodzaju specyficzną profanacją, nie mającą racji bytu....
Pozdrawiam Ewelinka
Autor: Ewelinka Bednarska Dodano: 12-11-2006
waiter - adwokat diabła  -1 na 1
Jak ktoś dobrze ogląda film to zauważy parę rzeczy, których nie zauważył lub nie chciał zauważyć twórca tej strony pisząc recenzję filmu.

1. Szatan - niby największy humanista - a gdy nie poszło po jego myśli - zniszczył ogniem swoją córkę. A niby kochał człowieka.

2. Wiek XX-ty wcale nie należał do szatana tylko do Boga. Wielu świętych, męczenników. Zło lubi się afiszować a dobro jest ciche i dlatego ludzie widzą tylko złe rzeczy.

3. Zło jest brakiem dobra. Nie może istnieć bez dobra zło. Zło jest pasożytem dobra. Szatan 2000 lat temu przegrał ostatecznie z Bogiem, który jest miłością.

4. Bóg nie jest nieobecnym gospodarzem. On jest bliżej niż sobie z tego zdajemy sprawę. Szatan ma to do siebie - tak samo jak zło - coś da - ale o wiele więcej zabierze, gdyż zło jest interesowne.

5. Bóg jest o wiele większy - nawet nie ma porównania - co do diabła. Każdy kto trzyma z Bogiem nie zginie. Szatan wielki humanista gdy nie idzie po jego myśli zabija człowieka, lub go opuszcza i co najważniejsze mówi człowiekowi ze przecież to człowiek wybrał a nie szatan - brak odpowiedzialności. A co robi Bog? Bóg nie przekreśla nikogo - tak jak nie przekreślił syna marnotrawnego. Żadnych wymówek synwi nie robił. Przyjął go w otwarte ramiona, zrobił wspaniałą ucztę, dał sandały - symbol bogactwa i pierścieć - symbol królewski.

To Bóg jest wielkim humanistą.
Autor: waiter Dodano: 05-12-2006
svarg - weiter - ?
sory ale ani jednej z rzeczy wymienionych przez ciebie nie zauważyłem w filmie, nie dlatego, że nie chciałem. dlatego, że ich tam nie ma.
Autor: svarg Dodano: 24-01-2007
sls - weiter?
weiter, rozumiem ze to co napisales to prowokacja...
Autor: sls Dodano: 25-12-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365