Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.583.356 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 347 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Katarzyna Sztop-Rutkowska - Próba dialogu. Polacy i Żydzi w międzywojennym Białymstoku
Anatol France - Kościół a Rzeczpospolita
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Życie można zrozumieć patrząc nań wstecz. Żyć jednak trzeba naprzód."
Komentarze do strony Jezus posłany tylko do Żydów

Dodaj swój komentarz…
kieraf - Dz 13, 45-47
Moim zdaniem jest to pozorna i wymuszona sprzeczność.
"Gdy Żydzi zobaczyli tłumy, ogarnęła ich zazdrość, i bluźniąc sprzeciwiali się temu, co mówił Paweł. Wtedy Paweł i Barnaba powiedzieli odważnie: Należało głosić słowo Boże najpierw wam. Skoro jednak odrzucacie je i sami uznajecie się za niegodnych życia wiecznego, zwracamy się do pogan. Tak bowiem nakazał nam Pan: Ustanowiłem Cię światłością dla pogan, abyś był zbawieniem aż po krańce ziemi."
Dz 13, 45-47

Autor: kieraf Dodano: 27-12-2003
Reklama
ks.Michał - Idźcie i nauczajcie wszystkie narody
Nie jest prawdą że to są sprzeczności w Biblii. Jeżeli się weźmie czas w którym to zostało wypowiedziane to nie ma sprzeczności. Jeżeli trzeba więcej to mogę wyjaśnić.
Autor: ks.Michał Dodano: 02-05-2004
etammmm - do ks.
To czemu ich (pogan) obrażał na początku? A jak księże ustosunkujesz się do "tych klepiących pacieże" które krytykowął Jazus. Czyż nie przupomina to dzisiejszego kościoła? Tak jak by w krzyżu czy obrazie było więcej Boga niz obok.
Autor: etammmm Dodano: 23-03-2005
Grzegorz - sprostowanie  -1 na 1
Jezus powiedział i"dźcie na cały świat po zmartwychwstaniu", czyli po przemianie, po czymś nie zwykłym i to wpłynęło na fakt zmiany myślenia. Ale skąd wiemy, że tak nie myślał wcześniej, skoro jednka Żydzi nie chcieli Go słuchać posłał uczniów do tych którzy byli otwarci na Słowo.

Nota bene czy Bóg musi sie stosować do reguł naszej logiki??? On jest Bogiem moze wszystko, może działać jak chce. Kim jest człowiek by wyznaczał jak ma postepować Pan i Stwórca? Wszelkie insynuacje to moim zdaniem pycha, rozkazywanie jaki On ma być. Jemu nie mozna rozkazywać! A ten kto to robi chyba nie uświadamia sobie kim jest Bóg...
Jakkolwiek errare humanum est, więc :)
Autor: Grzegorz Dodano: 09-04-2005
Mazi(18 latek) - Sprzciw słowu Bożemu  -2 na 2
Przeczytawszy to co bylo zawarte w tym roździale pomyślałem o jednym dlaczego Jezus nie pomagał ludziom z zewnatrz, tylko swojemu Narodowi Wybranemu.Jedna ewangelia muwi nam o tym ze Jezus pogardzał poganami a u Marka pisze idzcie gloscie slowo wszedzie.
To zastanowiło mnie i to bardzo. Dlaczego Jezus tak gardził poganami
przciez swiat jest bardzo duzy i nie sposób nauczyc Słowa Bozego na cały świat w ciągu nie wiem tych parudziesiat lat. Widocznie musial miec do nich jakąś urazę ale dlaczego znowus? Może Jezus tak naprawde nie urodził sie z Nakazu Boga. Moze to tylko wymyslona historia przez ludzi,(ze Jezus sie narodził przez zwiastowanie) ::::: którzy pisali Pismo(no dopisywali je po tym jak zmarli wszyscy ewangelisci) by namówic wszystkich do jednoczenia sie z Bogiem
Moim zdanie ta wiara powstała tylko dla narodu Zydowskiego
a dano ja nam bysmy mieli w co wierzyc, by nie myslec o smierci i wykształcic swoje instynkty na pogląd danego nam swiata.
Mozna tez porównac Ks.Wyjscia i racjonalne myślenie naukowców którzy sprzczaja sie z wolą bibli. Mianowicie wiadomo ze cywilizacja dzisiejsza jest bardziej wykształcona niż ludzie z przed 1000 tat itd.,
Akle jest jedno podobienstwo które zbliża nauke z ks. wyjscia otóż
człowiek napewno nie powstał tak odrazu, tylko w jakihs odlamach czasu
Kcialbym zakonczyc te rozwazania i jestem tego pewien ze wladze koscielne lokalnie iste i byle zmieniają pismo jak sie tylko da by przyciagnać ludzi ale moim zdaniem exodusem bedzie zaglada wszystkich ludzi oprucz Narodu wybranego:)
Pozdro dla wszystkich rozważających na takie tematy

(ciemnosć istnieje tylk wtedy gry sobie ja realistycznie wyobrazimy
w rzeczywistosci nie istnieje nic poza duszą)
Autor: Mazi(18 latek) Dodano: 07-01-2006
Jeremiasz - sprawdź czy Mesj. Izraela a Jezus to ta sama post  -1 na 1
Subject: porównaj Galacjan 3:16 z 1Moj. 12:7 13: 15 17:7 22:18 24:7


(16) Otóż Bóg dał pewne obietnice Abrahamowi i jego potomstwu. Pismo nie mówi "o potomkach" [Abrahama] - tak jakby chodziło o wiele osób - lecz o jednym potomku, wskazując przez to wyraźnie na jedną osobę, to jest na Chrystusa.

==========================================================================================

(7) [Pewnego dnia] ukazał się Abramowi Jahwe i powiedział: Krainę tę oddam w posiadanie twoim potomkom

(15) Cały ten kraj, który przed sobą widzisz, oddaję na zawsze w posiadanie tobie i twojemu potomstwu. (16) I uczynię twoje potomstwo tak liczne jak ziarna piasku na ziemi. ==================================================================================================================(18) Wtedy to zawarł Bóg z Abramem przymierze, wypowiadając takie oto słowa: Twoim potomkom dam cały ten kraj, od Rzeki Egipskiej aż do Wielkiej Rzeki, zwanej też Eufratem:

=============================================================================================7) Przymierze, które dziś zawieram z tobą i z twoim potomstwem, będzie trwało z pokolenia na pokolenie; będzie przymierzem wiecznym. Będę Bogiem dla ciebie i dla wszystkich twoich potomków. (8) Tobie i twojemu potomstwu daję cały Kanaan, tę krainę, w której obecnie przebywasz jako cudzoziemiec; będzie ona po wszystkie czasy własnością [twoich potomków], a Ja będę ich Bogiem. (9) Ponadto powiedział Bóg do Abrahama: Niech to przymierze będzie starannie zachowywane przez ciebie i przez wszystkie następne pokolenia. (10) Przymierze zawarte między Mną i tobą oraz wszystkimi twoimi potomkami polega także na tym, że każda istota ludzka płci męskiej ma być obrzezana. (11) Będziecie usuwali część napletka na znak przymierza, które zawieram z wami. (12) Wszystkie wasze dzieci płci męskiej powinny być obrzezane ósmego dnia po urodzeniu. I tak ma być po wszystkie pokolenia.


(7) Jahwe, Bóg niebios, Ten, który mnie wywiódł z domu mojego ojca i z mojego rodzinnego kraju, Ten, który mi oświadczył i poprzysiągł, że mojemu potomstwu da ten kraj na własność, ===========================================================================================

Jeżeli nie jesteś zdolny myśleć konsekwentnie - to sobie podaruj i zajmij sie czyms innym...

To jest " czubek góry lodowej " i kazdy o zdolnościach ponadpodstawowego myslenia postrzeze cel i protagonistow falszowania tego, " co Bog mial na mysli " a owocem falszerstwa sa roznorodne wielkie " Imperia Religii " w postaci wielkich - srednich i malych kosciolow, ktorzy przelali morza krwi, dla swojej wladzy i zyskow, oraz okolo dwoch tys. sekt ktore na wzor bakterii rozmnazaja sie w swojej roznorodnosci.

=============================================================================================

W tzw. Nowym Test. / Pisma Greckie Galacjan 3: 13 pisze " Chrystus wykupil nas " od przeklenstwa zakonu / zamien slowo " zakon ' na wlasciwą nazwę " - wykupił nas od przeklenstwa : TORY czyli Piecioksiegu Mojzeszowego ?! ..... takie slowa i mysli nigdy nie wypowiadzial Jezus ani nikt sie nie powazyl na taka konkluzje , ktora zniewaza Boga i personalnie dyskontuje Jezusa.

=============================================================================================

wrocmy do Galacjan 3:13 Chrystus wykupil nas z " przeklenstwa zakonu, stawszy sie za nas przeklenstwem , bo napisano " Przeklety kazdy ktory wisi na drzewie / oraz " kursywa wlasna " i indziej pisze: przeklety kto skrycie zabija, kto ... itp . Wedlug tej Pawlowej koncepcji / schematu jego rozumowania / to wprowadzil " PRZEKLENSTWO NOWOTESTAMENTOWE " piszac: w liscie do Galacjan 1:8 dwukrotnie przeklina jeżeli by ktos glosil odmienna ewangelie " od tej ktoras my wam glosili zaklina " wstecz i wprzod" i czy nie jest to paradoksem.......

==================================================================================

Jezeli masz ochote na mnie " porwac za kamienie" ... to prosze kornie --- pierwej rozwaz to i wykaz mi blad, sfalszowanie mysli, tendencyjne problematyzowanie , moj niedomiar wiedzy i poznania, ale nie zapomnij poprzedzic swoj " wyrok" modlitwa, bo niema milosci Boga, bez milosci prawdy wiec ja odnalez i wskaz mnie i sobie - albo poprostu nazwij prawde po imieniu i wywyzszaj Jedynego Niepodzielnego Boga Ktory Jest Jehowa - Ktoremu u tylko Jemu wszelka Cześć i Chwala - amen Jeremiasz. P. .
Autor: Jeremiasz Dodano: 27-02-2006
Jeremiasz - Rzym czy Jerozolima?!
fakty sprawdzic każdy może

Pragnę podzielić się a raczej przekazać niespotykane dotąd uwagi dot. "
Krytycznej Teologii Historii Kościoła " które nawet sam Karlheinz Dreschner
przegapił w dwutomowym dziele " I znów zapiał kur ". Idzie oto, że
tzw.Nowy Test. jest "implantem" do Pism Hebrajskich. Że Mesjasz Izraela
nie da sie utożsamić z Jezusem z Nazaretu, pod względem roli,
przesłania,statusu, i czasu przyjścia. Że w Pismach Hebrajskich , w Orędziu
Zbawczym Boga Jahwe, niema żadnego przekleństwa za " grzech Adamowy " ani
żadnej myśli o Synu Boga w niebie i gdziekolwiek spłodzonego z Boga i
niewiasty, a Orędzie streszczone jest doskonale w Księdze Tobiasza rozdz.13:
1 - 6 i wers 14 - 18 oraz rozdz. 14 : 4 - 8 . Sprawa zbawienia pogan jest
prosto ujęta w Izajasza 56: 2 - 8 Micheasz 6 : 8 i rozdz. 7 : 7 - 20
Micheasza. . Jeżeli jest ktoś posród was dostatecznie odważny, by
obiektywnie przyjrzeć się dwom Pismom : Hebrajskim i tzw. Greckim zwanymi
NTest. i zauważyć, że wszelkie odnosniki do ST, są wyrwane z kontekstu i nie
maja żadnego potwierdzenia w ST. Jest to przysłowiowy " czubek góry
lodowej" i otoczony nimbem nietykalności. Mam swój " elaborat" wypracowany
na podstawie trzydziestu paru lat drogi, poprzez kościół i społeczności
ewangeliczne, oraz prywatne studium związane z " teologią niezależną "
Jeżeli kogoś zainteresuje " prawda i nieprawda wszechczasów " a ma dar
poszerzania obszarów wiedzy w która wchodzi , to znalazł by mnóstwo
sesacyjnych postrzeżen i materiał dla swojej dalszej pracy. Łącze wyrazy
sympatii i pozdrawiam. Jeremiasz ze Szczecina. oremet@ wp.pl GG
6792115
Autor: Jeremiasz.P. (ecp80.neoplus.adsl.tpnet.pl) Dodano: 29-09-2005

Jeremiasz - Fakty sprawdzic każdy może Ksiądz Stanisław Obirek - jako ksiądz, powiedział za wiele, lecz jako człowiek który pragnie przynalezyć do prawdy - powiedział stanowczo za mało ! Wystarczy wystawić kluczowe pytania dotyczące " anatomii chrzescijaństwa " czyli jego genezy, heurystyki oraz synoptyki z "morfologią Pism Greckich zwanych Nowym Testamentem." Z łatwością jest odkrywalne, że nazwa "Nowy i Stary Testament jest nazwany nie prawomocnie, gdyż tzw. "Nowy" jest implantem do Pism Hebrajskich o prawomocnej nazwie " Tanach" który jest " autografem Boga Jahwe do ludu Israela - adresata , a tzw."Stary Test" nie jest stary, jak nie " stary " jest Jahwe Bóg Israela, którego obiecany Mesjasz rózni sie diametralnie od Jezusa z Pism Greckich. Mesjasz Israela, nie umiera skazany przez Ojca / za jabłko Adamowe / co zostanie wybaczone ludzkości, gdy na domiar zabiją Jego Syna. Bóg Israela nie przepisał Przymierza Abrahamowego na żaden Kościół ani Denominacje. Bóg ani słowem nie zapowiedział zbawczego suplementu, ani erraty do Swojego Orędzia raz na zawsze proklamowanego swojemu ludowi, którego ustanowił ŚWIATŁOŚCIĄ DLA NARODÓW. Bóg Israela nie jest Bogiem kapłanów żadnych innych prócz tych, których On Sam wyznaczył z pokolenia Aaronowego i Lewickiego. Wszelka koncepcja " zbawcza " poza " Orędziem Syjonu " jest poprostu " antysyjonistyczna. / votum separatum dla Boga / Jest tendencyjnie mylone z " antysemityzmem / bo nikt araba nie przesladuje za Koran ani narodowość . Jakże bardzo sie mylą / albo przekłamują / ci, którzy powtarzają słowa Boże zawarte w Izajasza 56: 7 " ..gdyż dom mój będzie zwany domem modlitwy dla wszystkich narodów / ale nie wszystkich religii / Jest oczywistym....że żaden kosciół ani denominacja, nie pozwala " wstrzelić sobie gola" i strzeże swoich bramek na wszystkie sposoby, od czasów Celsusa, poprzez czasy reformatorskie, czasy oświecenia i demaskatorskie, jak ks. Messeliera czy Strossmayera który na soborze w 1870. r. rozłożył wprost na " czynniki pierwsze " dogmat prymatu i nieomylności papieskiej " a jednak dał sie zastraszyć pomimo niepodważalnych argumentów Biblijnych - bo on mial tylko Słowa pisane i mówione a oni mieli i zawsze mają "Colta " Ksiądz Obirek, jak i niektórzy inni, jak: Lugio Lombardi Vallauri, który kwestionuje na podstawie Pism Hebr. " grzech pierworodny, piekło i uzurpatorskie stanowisko papieskie.Belgijski Jezuita Jaques Dupins, rzuca światło na pluralizm religijny i dotyka nauki o ojcostwie Bożym Jezusa i zbawczym działaniu " co zbliża do koncepcji Mesjasza Israela " / kursywa własna / Ksiądz St. Obirek , zwraca uwagę na kult Papieża Jana Pawła II-go i porywaja na ksiedza za kamienie. Boga w polsce nie wolno było lżyć, nawet za czasów socjalizmu była ustawa przedwojenna w Kodeksie Prawa Cywilnego. Teraz oficjalnie Bo znieważają na różne sposoby. Jan Paweł II- gi kazał zaprzestać wydawania Pisma Świetnego z Imieniem Jahwe, by nie " zaszkodzić aliansowi: i ekumenii z pogaństwem.więc ukazały sie tylko dwa wydania Biblii Tysiaclecia z imieniem Boga,co było z dopustu Kard. Wyszyńskiego, resztę wydań wydano bezimiennie / i Bóg pozostal tam anonimowy . Jan Paweł II-gi utożsamil Boga Jahwe i Allachem, całował Koran nadając Koranowi rangę " ex- equo" z Biblią.....non commet !

Ks.St. Obirek jest atakowany przez dygnitarzy Kościoła za to, że wykazał....zgodnie z kapłańskim przyrzeczeniem, wierność " Bogu - Jego Słowu i Jego Przesłaniu ! Wobec kogo okazał niewierność ? - napewno względem tych, którzy " najlepiej wiedzą, co Bóg miał na myśli " Pozostali jeszcze " wierni patryjoci " którym populistyka polityczna z religijną jest wizą do nieba. Każdy z tych obrońców wiary JEST ANALFABETĄ BIBLIJNYM ! Żaden nie zna Pisma Świetego nawet na poziomie katechizmu a tymbardziej Biblii. Jakimiż przymiotnikami należy określić tak bezsumiennych ludzi ? hipokryci? czy poprostu wyksztalceni prostacy? No jak ? W samej Biblii można znaleźć inwektywy dla takich panów ! Za mało powiedzial ks. St. Obirek - może i niewiedział jak " Wybierano polskiego papieża " Pod tym tytułem zapowiedziana była książka , na początku pontyfikatu Karola Wojtylły w miesięczniku " Fakty i Fikcje" której fragmenty to pismo drukowało z podpisem Zygmunta Broniarka.Czytamy tam, że "sztab wyborczy" przygotowali : Kard Koenig USA i Kard. Król Austria. Tuż przed konklawe Karol Wojtyłła zostaje powiadomiony przez kard, Wyszyńskiego, że ma przyjąc imiona Jan Paweł II-gi bo zostanie wybranym papieżem Bo " Duch Św. tego chce " ..........Na pewien czas przed tym wydarzeniem gościl nie jeden raz u Karola Wojtyłły szef amerykańskiego CIA - potem były serdeczne spotkania u Ronalda Regana i jak wiadomo, celem nie byla " partyjka szachów. Kto rozumny i uczciwy, niech zauważy, że ten futtboll koscielno-religijny, to gra o wielka stawkę, wielka chwałę i władzę " tu i teraz na ziemi " Wszyscy chcą odżydowić kościół,Biblię, a tu na złość same żydostwo - od proroków poprzez Jezusa, Marie apostołów - Bóg obwarowal ten naród błogoslawieństwem, jako pierwociną dla przyszłego swojego zapowiedzianego Królestwa Globalnego w Jego jedności. i pisze: Błogoslawiących ciebie błogosławic będę - a przelkinających ciebie przeklnę. Narody ignorują Jego Słowo i przyjmują " przeżute pokarmy" każąc Ludowi Bożemu oddać ziemie która im dał Bóg. Świątynia Jahwe stała tam, gdzie pogański meczet widnieje. Izrael nigdy wlasnym sumptem nie odzyska do reszty swego dziedzictwa. Uczyni to sam Bóg Israela Jahwe - patrz Izajasz rozdz.62. Usta Jahwe to powiedziały - Jeżeli nie wierzysz - to musisz wiedzieć, że bez Jahwe Boga Israela, niema chrzescijaństwa ani nawet Koranu i wszystko tedy jest absurdem. On Jest _ Ktory Jest Jemu Jedynemu Bogu Wszelka cześć i Chwała na wieki. ! Jeremiasz. Autor: Jeremiasz (eco74.neoplus.adsl.tpnet.pl) Dodano: 29-09-2005

Wróć do strony
Autor: Jeremiasz Dodano: 27-02-2006
Samael - Kim jest bóg?
Kim jest bóg zadaje sobie pytanie... kim jest ten, co wytycza ludziom kierunki działania?
Otóż boskość to suma wszystkich ludzkich lęków i strachów. To pradawne zabobony i obrzędy... bóg to religia która łączy wiele tysięcy ludzi...
To nie bóg stworzył człowieka, lecz człowiek stworzył boga.
Nikt inny, tylko człowiek spisał Pięcioksiąg w którym napisane jest o stworzeniu świata... nikt inny, tylko cżłowiek zmienia, poprawia, dopisuje i wykreśla starożytne rękopisy o charakterze religijnym. To MY ustalamy sobie boga i go nazywamy...
A to jaka jest rzeczywistość, nie dane nam poznać teraz, w życiu doczesnym... może po śmierci?

Nie ważne, czy za boga mamy Jehowe, czy Mahometa, czy też bożka ukrytego w lesie.... prwada jest tylko jedna a ludzkich zdań wiele...
Autor: Samael Dodano: 07-07-2006
Janusz - Racjonalny punkt widzenia
Racjonalista powinien wiedzieć, że religia wynika nie z rozumu a z potrzeb serca. Dyskusja na jej temat nie jest racjonalna. Zaś kościoły, jako organizacje, zostały stworzone przez ludzi i to zarówno żądnych władzy nad innymi jak i takich, którzy pragnęli uporządkować i skodyfikować życie swych społeczności. Biblia, jak wszelkie teksty religijne została napisana przez konkretnych ludzi, w określonym czasie i w określonym celu w oparciu o uprzednie poglądy i wierzenia. Wizja boga, stworzona przez kapłanów żydowskich, miała podłoże czysto polityczne. Odpowiadała interesom tego narodu. Zaspokajała ambicje narodowe, wytyczała drogi rozwoju i określała aspiracje terytorialne. Umacniała też podstawy władzy określonych rodów i stanów. Każda doktryna, zwłaszcza po pewnym czasie, kiedy następuje okres "błędów i wypaczeń" spotyka się z krytyką, chęcią naprawy i uporządkowania. Jeżeli spojrzymy na Chrystusa właśnie jak na godnego najwyższego szacunku reformatora religijnego, który gotów był życie poświecić dla swej idei, to znacznie łatwiej nam będzie zrozumieć wszelkie pozorne niekonsekwencje, jakie można znaleźć w tekstach odnoszących się do jego osoby. Jest zupełnie zrozumiałe, że chodziło mu przede wszystkim o własny naród, ludzi wśród których żył i których dobrze rozumiał, oraz o religię w której się wychował. Tak naprawdę chodziło mu o powrót do korzeni religijnych, socjalizację życia społecznego i ukrócenie nadmiernych przywilejów kapłanów, co chyba najbardziej przyczyniło się do jego skazania. Poniósł klęskę. Własny naród go nie tylko nie poparł, ale nawet się go wyrzekł. Z wielkimi ideami bywa jednak zazwyczaj tak, że nie znają one granic. Zostały one przejęte i kontynuowane przez innych ludzi, w innych warunkach. Ponieważ chodziło przede wszystkim o religię to wydaje się oczywiste, że kontynuatorzy jego koncepcji starali się mieć możliwie silne umocowanie. Stąd dogmat o boskości Chrystusa. (Wiadomo, że on sam, jako wierzący Żyd, nigdy się za boga nie uważał, a jedynie za syna bożego, jak zapewne wszyscy jego współziomkowie). Nie powinno nas dziwić, że teksty napisane w okresie późniejszym musiały uwzględniać nowe warunki. Racjonalisty nie powinno też dziwić, że nowa religia, która obrosła nową hierarchią, mimo formalnego powoływania się na twórcę idei, w wielu przypadkach zaprzecza jej w swej praktyce, gdyż tak toczy się historia i wiele dowodów można na to przytoczyć. Stąd też, co jakiś czas, pojawiał się ktoś, kto próbował znowu powrotu do korzeni, tym razem chrześcijańskich.
Autor: Janusz Dodano: 14-07-2006
ikar - Do autora artykułu  0 na 2
Wie pan co? Szkoda czasu czytać te bzdury, które pan napisał :)

Że zacytuję fragment:
"Obraz Jezusa z okresu jego działalności to obraz Żyda-szowinisty, który do pogan i niemojżeszowych miał stosunek pogardliwy. Jak zauważa Klausner: "Do kananejskiej kobiety Jezus zwraca się tak nieprzyjemnymi słowami, że uszy większości szowinistycznych Żydów musiały się palić ze wstydu!... Wyrażenie jak poganin i celnik jest u niego najsilniejszym wyrazem pogardy (Mt 18,17), a o poganach mówi, że nie modlą się, lecz klepią paciorki i są gadatliwi i wielomówni (Mt 6,7). Tak 'szowinistyczny' był Jezus-Żyd!"."

A teraz zacytuję fragment Biblii:
Mt 9:10-13 Bg "I stało się, gdy Jezus siedział za stołem w domu jego, że oto wiele celników i grzeszników przyszedłszy, usiedli z Jezusem i z uczniami jego.(11) Co widząc Faryzeuszowie, rzekli uczniom jego: Przeczże z celnikami i grzesznikami je nauczyciel wasz?(12) A Jezus usłyszawszy to, rzekł im: Nie potrzebująć zdrowi lekarza, ale ci, co się źle mają.(13) Owszem idźcie, a nauczcie się, co to jest: Miłosierdzia chcę, a nie ofiary; bom nie przyszedł wzywać sprawiedliwych, ale grzesznych do pokuty."

Jezus-szowinista, nienawidzący celników i grzeszników, tak?


Albo inny fragment:
"Jezus nigdy nie uzdrawiał na odległość, zawsze musiał mieć bezpośredni kontakt z wiarą tego kogo miał uzdrowić, gdyż jak mawiał, to wiara uzdrawiała. Dokonał podobnego wyczynu (uzdrawiania na odległość) jeszcze jeden raz: w ewangelii Łukaszowej, kiedy miał w ten sposób uzdrowić ...innego poganina, sługę setnika (7,2)."

Ponownie oddaję głos Biblii

J 4:46-54 Bg "Tedy zasię przyszedł Jezus do Kany Galilejskiej, gdzie był uczynił z wody wino. A był niektóry dworzanin królewski w Kapernaum, którego syn chorował.(47) Ten usłyszawszy, iż Jezus przyszedł z Judzkiej ziemi do Galilei, szedł do niego i prosił go, aby zstąpił, a uzdrowił syna jego; bo poczynał umierać.(48) I rzekł do niego Jezus: Jeźli nie ujrzycie znamion i cudów, nie uwierzycie.(49) Rzekł mu on królewski dworzanin: Panie! zstąp pierwej niż umrze dziecię moje.(50) Rzekł mu Jezus: Idź, syn twój żyje. I uwierzył on człowiek mowie, którą mu powiedział Jezus, i poszedł.(51) A gdy już szedł, zabieżeli mu słudzy jego i oznajmili, mówiąc: Dziecię twoje żyje.(52) Tedy ich pytał o godzinę, w którą by się lepiej miało; i rzekli mu, że wczoraj o siódmej godzinie opuściła go gorączka.(53) Poznał tedy ojciec, iż to ona godzina była, której mu był rzekł Jezus: Iż syn twój żyje. I uwierzył sam i wszystek dom jego.(54) Tenci zasię wtóry cud uczynił Jezus, przyszedłszy z Judzkiej ziemi do Galilei."

Czy ja w tym fragmencie widzę uzdrowienie człowieka na odległość, bez bezpośredniego kontaktu z wiarą tego, którego miał uzdrowić, czy nie? :>

Ehh, strata czasu... Polecam poczytać Biblię, pod kątem zobaczenia czego ona uczy, a nie tego, co by pan chciał w niej widzieć ;).
Autor: ikar Dodano: 09-12-2006
sinkiewicz - do Ikara-apologety biblii
Nonszalanckim stosunkiem do autora artykułu sprowokował mnie Pan do zabrania głosu na tym forum.
Kreuje się Pan na znawcę biblii wzorując się na Świadkach Jehowy,takie wasze prawo.Jednakże stosuje Pan w swoim komentarzu chwyty i krętactwa typowe dla tej grupy wyznaniowej,mieszcząc się w synkretyzmie.
Mało tego ,używa Pan określeń nie licujących z moralnością chrześcijańską.To tak tytułem wstępu.
Pozwolę sobie przytoczyć słowa autora artykułu: "nie idżcie do pogan i nie wstępujcie do żadnego miasta samarytańskiego! Idżcie raczej do owiec,które poginęły z domu Izraela" Mt:10,5-6 i dalej " nie zdążycie obejść miast Izraela,nim przyjdzie syn człowieczy" Mt:10,23 /a jednak syn człowieczy,a nie boski !?/
Moje pytanie do znawcy biblii-Ikara w tym kontekście brzmi : czy Jezus dotrzymał obietnicy danej swym uczniom,czy ich po prostu okłamał ?
Następne słowa Jezusa skierowane do kobiety kananejskiej błagającej Mistrza o litość dla jej dziecka " niedobrze jest zabrać chleb dzieciom a rzucic psom" Mt:15,22-28. Pytanie moje do Ikara-znawcy biblii jest następujące : czy te słowa Jezusa godne są jego boskości ,jaką mu przypisujecie ? Domyś
lam się Pańskiej odpowiedzi w stylu :wszakże dziecko zostało uzdrowione ! No tak ,tylko pogarda okazana wcześniej -w moich oczach-dyskredytuje tego szamana.Osobiście nie skorzystałbym z takiej dobroci serca.
Autor artykułu wyrażnie pisze o dwukrotnym uzdrowieniu na odległość ,co Pan stara się nie zauważać,sugerując autorowi kłamstwo. Używa Pan chwytów poniżej pasa próbując za wszelką cenę zdyskredytować autora. Tak się nie robi,chyba ,że polemika ma przybrać postać magla.
W artykule autor dalej napisał o pogardliwym stosunku Jezusa do POGAN ,cytuję "nie modlą się,lecz klepią paciorki i są gadatliwi i wielomówni " Mt:6,7
Pan Ikarze- znawco biblii przeciwstawia temu twierdzeniu fragment biblii Mt9:10-13,gdzie Jezus ucztuje /nie dziwię się, że miał w tym względzie opinię żarłoka i opijcy/ z CELNIKAMI I GRZESZNIKAMI-NIE MA NIC O POGANACH ! Znowu więc używa Pan kombinacji - skrótów myślowych w wiadomym celu.Nazywam to delikatnie nieuczciwością intelektualną.
A tak od siebie ośmielę się ocenić tego Pańskiego Syna Bożego w kontekście ucztowania z grzesznikami,celnikami,prostytutkami/notabene one utrzymywały całe to towarzystwo nierobów/,lecz nie POGANAMI - wybrał sobie towarzystwo godne siebie ! Oni tam ucztowali,balowali,a nie czytali Stary Testament.
Reasumując,spróbowałem ustosunkować się tylko co do niektórych Pańskich przeinaczeń,na koniec pragnę wyrazić życzenie,by Ikar-"znawca biblii" wpierw dokładnie czytał treść artykułu,bez sztukowania i następnie komentował uczciwie ! W innym przypadku niech -zgodnie z pseudonimem- Ikar odleci do swego Boga i opuści forum racjonalisty raz na zawsze. Wysokich lotów i zdrowia życzę/proszę nie zapomnieć kosmicznego skafandra,Pana mistrz zbagatelizował sprawę i zmarzł/.
Autor: sinkiewicz Dodano: 10-01-2007
gesior - przypowieść o winnicy
Kochani, czy nie pamiętacie przypowieści o winnicy? Zarządca oddał ją "innym" wieśniakom, kiedy ci pierwsi zabili jego Syna. Kimże są ci inni wieśniacy jesli nie nami? pozdrawiam :)
Autor: gesior Dodano: 22-02-2007
hos - hos  -1 na 1
Licząca ponad trzy tysiące lat tradycyjna medycyna chińska, oparta m. in. na zasadzie tzw. Pięciu Przemian, w taki właśnie sposób leczy i zapobiega chorobom, dając nam do ręki cudowne, mądre narzędzie codziennego regulowania i harmonizowania naszej psyche i somy, stanowiącej przecież nierozerwalną całość. Utrzymanie jej w równowadze i harmonii, w obliczu pędzącej wokół nas niepokojącej i nieprzyjaznej często rzeczywistości, staje się zadaniem podstawowym i palącym.
Medycyna chińska to wiedza ogromna, to mądrość i doświadczenie holistyczne tysięcy lat. Nie sposób zgłębić ją w krótkim czasie. Kuchnia chińska, prowadzona wg Teorii Pięciu Przemian to tylko fragment tej wiedzy, jedno z jej codziennych, potężnych narzędzi.
Autor: hos Dodano: 12-05-2007
Gryf - sienkiewicz- manipulator
Panie sienkiewicz,
Komentaż Pana jest zlepkiem manipulacji i zacietrzewionej krytyki. Przeinacza Pan fakty i nie przeczytał Pan nawet poprawnie artykułu, w którym autor wyraźnie neguje uzdrowienia na odległość. Łzawe argumenty o nielicowaniu z chrześcijańską postawą dobre są dla dzieci, nie dla ludzi dorosłych. Chrześcijanin ma prawo bronić swojej religii a ten kto nazywa Jezusa szamanem a jego Kościół sektą (w negatywnym znaczeniu) to prostak i cham. Krytykuje Pan czyjeś postawy samemu będąc ksenofobem swojego ciasnego umysłu.
Autor: Gryf Dodano: 22-05-2007
Gryf - Przepraszam
Uniosłem się niepotrzebnie, proszę przyjąć moje przeprosiny panie sienkiewicz. Każdy ma prawo do swojego zdania.
Autor: Gryf Dodano: 22-05-2007
Janek - Żydzi i poganie
Witam!
Bardzo ciekawy artykuł! Jednak chciałem się podzielić pewnym spostrzeżeniem. Autor daje do zrozumienia że zna biblię, cytując jej fragmenty. Jednak troszeczkę bez zrozumienia.
Postawione pytanie dlaczego Bóg zaślepił żydów jest bardzo proste. Można o tym poczytać w Księdze Izajasza. Przepowiedziane tam zostało to, a powodem tego było odstępstwo i niewierność Izraela. I tak jak zostało przepowiedziane odrzucenie Izraela, co właśnie się stało 2000lat temu tak nastąpi przywrócenie łask Izraelowi, kiedy skończy się czas pogan, czyli nas.
Tak że życzę autorowi przyjęcie zbawienia w Jezusie Chrystusie zanim skończy się czas, bo później będzie za późno.
Pozdrawiam
Janek
Autor: Janek Dodano: 09-12-2009
Mirusiowy - ... nie zapominajcie o historii :)
W tej arcyciekawej dyskusji obie strony zapominają o bardzo ważnym aspekcie sprawy, a mianowicie o ... realiach historycznych w jakich miał żyć Jezus.
Zarówno chrześcijanie jak i Żydzi nie za bardzo cha pamiętać, ze na przełomie er judaizm był także religią ... misyjna, nawracającą i chcącą pozyskać nowych wyznawców.
Jedna z reform judaizmu zakładała ponowne przywrócenie Żydów żyjących w ówczesnej diasporze świątyni jerozolimskiej.
Ponowne pojednanie oczywiście wiązało się z oplątami, ale budowa i rozbudowa Jerozolimy kosztowała znaczne środki.
Wydaje mi się, ze misyjność judaizmu była punktem spornym miedzy Żydami a rożnymi grupami chrześcijańskimi i gnostycznymi w całym ówczesnym Imperium Rzymskim.
Misyjność trwała najprawdopodobniej do wczesnego średniowiecza - patrz państwo Chazarów.
Polecam książkę "Skąd wziął się naród żydowski".
Kolejny Żyd antysemita :D rozprawia się z mitami własnego narodu.
Autor: Mirusiowy  Dodano: 03-05-2012
Mirusiowy - ... nie zapominajcie o historii..
Jezus, jako jedna z osób chcąca mieć swój udział nie tylko w reformie swojej religii,
ale także "odzyskaniu" zagubionych owieczek (i plemion) Izraela, mógł posyłać uczniów swych do Żydów "zagubionych" pośród (a nie koniecznie do)narodów świata.

Czy Jezus tak jak inni przedstawiciele judaizmu zakładał także nawracanie innych plemion/narodów na judaizm, nie potrafię powiedzieć, większość tzw. NT, ale nie całość świadczy o czymś przeciwnym.

p.s. system nie zapisał poprawek :(
tytuł oryginalny: “When and How the Jewish People Was Invented?” autor: prof. Shlomo Sand
Autor: Mirusiowy  Dodano: 03-05-2012
..:Katolik:..
Ci,
którzy mówią o tym, iż Jezus przybył ze swym posłannictwem tylko do
Żydów, interpretują NT pod swoją odgórną tezę. Całe to rozumowanie
bierze się z uprzedniego założenia, pod które potem podpasowuje się
tylko odpowiednio wyrwane z kontekstu fragmenty NT; owo założenie głosi,
że judaizm był religią tylko dla Żydów, stąd Jezus jako żydowski
reformator wcale nie chciał głosić poganom przesłania od Jahwe Boga.
Teksty NT przeczące owemu odgórnemu założeniu dyskredytuje się czasem
jako „późniejsze dodatki”; na dowód, iż są to późniejsze dodatki nie
przytacza się oczywiście żadnych dowodów poza swoją nieudowodnioną tezą,
że są to późniejsze dodatki, bowiem.... Jezus był przecież posłany
tylko do Żydów. Czyli mamy tu ewidentny przykład błędu logicznego
zwanego błędnym kołem, gdzie to co ma dopiero zostać dowiedzione jest
„dowodzone” za pomocą tezy, czy założenia, które ma dopiero zostać
dowiedzione. Całe powyższe rozumowanie Agnosiewicza przebiega mniej
więcej w ten sposób.       
Autor: ..:Katolik:..  Dodano: 27-12-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365