Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
152.213.624 wizyty
Ponad 1062 autorów napisało dla nas 7296 tekstów. Zajęłyby one 28776 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Co z Brexitem?
będzie drugie referendum
będzie początkiem końca UE
zyska na nim Wielka Brytania
ostatecznie wzmocni UE
dużo hałasu o nic
  

Oddano 1854 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Fakt nauczania religii w murach szkolnych sprawia, że w świadomości ucznia zaciera się nawet intuicyjnie dlań uchwytna różnica między statusem wiedzy i wiary.
Komentarze do strony 2013 - rokiem Braci Polskich

Dodaj swój komentarz…
brzezińska43
Jest w tym apelu idealistyczna wizja intencji polityków polskich, czy chęć ich obnażenia?Ukazania w calej pelni braku jakiejkolwiek myśli przewodniej, idei wiodącej, a jedynie kunktatorskie wpisywanie się w wizję stworzoną przez innych dla wykorzystania ich materialnych sukcesów?
Autor: brzezińska43  Dodano: 13-07-2011
Reklama
Scorp - Słusznie, ale...   1 na 1
Idea jak najbardziej słuszna. Niezależnie od tego uważam, że tekst wysyłany do miniserstwa, szczególnie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, powinien być przed wysłaniem poddany kontroli, korekcie językowej. Przecinki, końcówki i takie tam. Akurat w tym ministerstwie mozna natknąć się na ludzi, u których jakość przysłanego tekstu wpływa na opinię o nadawcy...
Autor: Scorp  Dodano: 13-07-2011
Ondraszek - Jestem za !   1 na 1
To bardzo dobra myśl i trafny pomysł .Tylko mam obawy co wymyślą nasi "manipulatorzy od kultury i sztuki" oraz reprezętanci sceny politycznej .To może być potraktowane jako zamach na wartości ,pewne niereformowalne organizacje i środowiska będą protestowały mimo ,że nikt z nich  nie będzie wiedział kim byli "Bracia Polscy" .Niewiedza i ignorancja historii w połączeniu z katolickim brakiem szacunku ,może stanowić "bagno" nie do przebrnięcia .Pozdrawiam .
Autor: Ondraszek  Dodano: 13-07-2011
Ruffo - średnio?   2 na 2
Absolutna zgoda, co do oceny Braci Polskich i ich roli w czasach im wspólczesnych. Ale w naszych czasach, gdy racjonaliści deklarują światopogląd ateistyczny, przy jednoczesnym naporze religiantów, posiadających znaczne wpływy w państwie, popieranie całorocznej celebracji organizacji - było, nie było - religijnej, wydaje mi się jakoś takie - niekonsekwentne. Być może, popierając Kościół Polski, marginalizujemy Kościół Rzymsko-Katolicki, ale jednocześnie legitymizujemy (jako racjonaliści) sam fakt opierania państwa o religię chrześcijańską. Czy mamy ochotę być państwem średnioreligijnym?
Autor: Ruffo  Dodano: 13-07-2011
Mariusz Agnosiewicz - odp.   12 na 12
Uczczenie pamięci braci polskich to nie popieranie państwa mniej religijnego. Jako racjonaliści nie możemy obsesyjnie bać się wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z religią, bo to oznacza ciemnotę a nie oświecenie. Na braci polskich różnie można patrzeć: jedni patrzą na nich jako na ruch religijny, inni jako ruch ideologiczny (oceniając ideowe znaczenie ich doktryn). Racjonaliści mogą patrzeć na nich jako na ruch preracjonalistyczny: odrzucali dogmatyzm, odwoływali się do rozumu, chcieli badać religię, sprowadzili chrześcijaństwo prawie do deizmu, za zakrętem którego już czai się ateizm. Bracia Polscy to również część światowych dziejów racjonalizmu, który przecież nie wyskoczył w osiemnastym wieku w dojrzałej postaci jak królik z kapelusza. A że to polska cząstka, więc tym bardziej należy ich upamiętnić.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 13-07-2011
agador - Religia  0 na 2
Nie wiem, czy popieranie tak radykalnego odłamu reformacji, jest dla nas dobre? Fakt Bracia Polscy dążyli do zreformowania religii, ale jednak, był to ruch RELIGIJNY i popieranie ich, jako pokrzywdzonych, nie bardzo leży w naszym interesie. W końcu to była wojna między wyznawcami chrześcijaństwa i jedni przegrali. Ich sprawa.
Autor: agador  Dodano: 13-07-2011
Koraszewski - @agador   6 na 6
Przegrali ci, którzy dążyli do ograniczenia systemu stanowego, do
powszechnej oświaty, do decentralizacji władzy religijnej. Gdyby ich
szkoły mogły się dalej rozwijać, o ileż mniej naiwne byłyby dziś
komentarze w polskim internecie. Czy dlatego, że krytykujemy religię
jako taką, to nie wolno nam tego dostrzegać? 
Autor: Koraszewski  Dodano: 13-07-2011
etyk - Arianie   3 na 3
Z wypowiedzi niektórych komentatorów bez ogródek wynika, iż tematy i wątki zamieszczane w "Racjonaliście" postrzegają przez pryzmat propagandy ateistycznej i antyreligijnej koncentrujac się na ich użyteczności jako skutecznego narzędzia takowej propagandy. Nie jest to postawa RACJONALNA, grozi odejściem od poszukiwania prawdy. Arianie byli fenomenem niezwykle oryginalnym i jak najbardziej zasługują na zauważenie, docenienie, a przede wszystkim zaprezentowanie ich szerokiemu światu jako racjonalny i postępowy nurt w polskiej myśli społeczno - politycznej.
Autor: etyk  Dodano: 13-07-2011
brzezińska43   3 na 3
Nie o intencję a skuteczność chodzi.Apel zapewne trafi w próżnię, jest bowiem niestrawny dla jego adresatów.Należaloby znaleść kanal, który zapewni dla tych treści należny im rozglos, by zamiar autora się powiódl.Objawienie Europie, że Polacy nie gęsi, poprzez ukazanie arian jest w równym stopniu sluszne co naiwne.Lepszym - i dającym nadzieję na pozytywny dla obecnie żyjących skutek - byloby skonfrontowanie idei arian z obecnie obowiązującymi w Polsce standartami.Czego sobie i Państwu życzę.
Autor: brzezińska43  Dodano: 14-07-2011
Maqmba
Bez wątpienia dla uwczesnych katolików byli oni "ateistami"
Autor: Maqmba  Dodano: 04-06-2018

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365