Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
189.445.609 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 256 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Jeżeli obraz świata nie jest wzięty (oczywiście niebezkrytycznie) z nauki, do teologicznych lub filozoficznych rozważań wnikają rozmaite - intelektualnie podejrzane - źródła ludzkiej wyobraźni.

Dodaj swój komentarz…
Natasza - !!!
Jestem zachwycona autorem i artykułem! Przeczytałam również inne pana prace i jawi mi się pan jako osoba bliska uosobienia ideału człowieka nauki, który nie tylko z klapkami na oczach drąży swoją wąską dziedzinę, ale potrafi również dowcipnie i w pełen erudycji sposób, opowiadać o innych zagadnieniach.
Autor: Natasza Dodano: 21-11-2004
Reklama
Natasza - !!!
Jestem zachwycona autorem i artykułem! Przeczytałam również inne pana prace i jawi mi się pan jako osoba bliska uosobienia ideału człowieka nauki, który nie tylko z klapkami na oczach drąży swoją wąską dziedzinę, ale potrafi również dowcipnie i w pełen erudycji sposób, opowiadać o innych zagadnieniach.
Autor: Natasza Dodano: 21-11-2004
Bernard Korzeniewski - :-)
Pani Nataszo, bardzo mi jest miło, ale może zamieściłaby Pani jakąś nutkę krytycyzmu, abym miał z czym polemizować :-)
Autor: Bernard Korzeniewski Dodano: 22-11-2004
Bernard Korzeniewski - trochę krytycyzmu
Znalazłem trochę krytycyzmu w komentarzu pani Nataszy na temat mojej recenzji książki "Płeć mózgu". Zamieściłem odpowiedź przy tym komentarzu - tu tylko powiem: pani Nataszo, ja naprawdę bardzo lubię i cenię kobiety, chociaż nieco mniejszy entuzjazm budzą u mnie zaciekłe feministki - za dużo u nich statystycznie "męskich" cech :-)
Autor: Bernard Korzeniewski Dodano: 22-11-2004
X ->0 - Panie
jest Panu milo ?
" z klapkami na oczach drazy swoja waska dziedzine"
widac czyta Pan ze zrozumieniem jak na doktora przystalo :P
Autor: X ->0 Dodano: 08-09-2006
black michael - nieczułość
Autor ironizuje, ale obawiam się że większość czytelników przyjmie za dobrą monetę "polemikę" z poglądem że wszechświat jest odhumanizowany w świetle nauki. W rzeczy samej jest tak, gdyż wszechświat jest trudny do pojęcia dla laika, mającego ograniczoną wyobraźnię do obszaru niedoskonałych zmysłów. Fałszywe jest ustawienie problemu "humanizacji" skoro życie człowieka na ziemi to ułamek procenta jej historii jako planety, a z kolei funkcjonowanie ziemi to ułamek procenta istnienia układu słonecznego, itd...Świat jest niepoznawalny a nawet nie poznawalny sam byt ludzki, co udowodniłjuż w prosty sposób filozof Gorgiasz z Leintinol (480-375 p.n.e.)...
Autor: black michael Dodano: 02-02-2007
Bernard Korzeniewski - odpowiedź - b.m.
Oczywiście, chociaż artykuł jest żartobliwy, to problem jest poważny. W istocie tekst dworuje sobie trochę z naiwnego poszukiwania sensu humanizmu w zimnych i pustych otchłaniach Wszechświata. "Człowieczeństwa" nie znajdziemy ani na fizycznym, ani na biologicznym poziomie rzeczywistości. Natomiast szeroko pojęci humaniści z lubością przykrawają Wszechświat do człowieka, tak jakby został on dla niego stworzony. W rzeczywistości jest odwrotnie, to ludzkość zalęgła się na prowincjonalnej planecie, krążącej wokół przeciętnej z miliardów gwiazd na obrzeżach jednej z typowych galaktyk spiralnych. Wyewoluowała wcale niedawno z małpich przodków w wyniku loterii przypadkowych zdarzeń. Nadawanie przeraźliwie rozległym i obojętnym na nas pustkom kosmosu ludzkich sensów, choć psychologicznie zrozumiałe, stanowi wyraz już to chciejstwa, już to ignorancji. Nie dziwi zatem opór "humanistów" przeciwko teorii Kopernika czt Darwina. Oczywiście to właśnie nauki ścisłe odarły Wszechświat z naiwnego "humanizmu". Zadziwiające wielu ludzi ciągle jednak tego nie dostrzega. I o nich wsumie jest ten tekst :-). Niestety, obawiam się, że tego rodzaju komentarze obdzierają go z żartobliwości :-).
Autor: Bernard Korzeniewski Dodano: 05-02-2007
Bernard Korzeniewski - P.S. - odp. b.m.
A w ogóle, to chyba nie docenia Pan inteligencji czytelników Racjonalisty.
Autor: Bernard Korzeniewski Dodano: 05-02-2007

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365