Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
166.134.439 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7331 tekstów. Zajęłyby one 28936 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Kiedy będzie dostępna szczepionka na SARS-CoV-2 ?
Za miesiąc
Za pół roku
Za rok
Nie będzie możliwa
  

Oddano 477 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Starość we wszystko wierzy. Wiek średni we wszystko wątpi. Młodość wszystko wie.

Dodaj swój komentarz…
Blekota - znowu...
"transcendentalny", "psychologia nauką humanistyczną" - to mi się jednak kojarzy z astrologią i alchemią:))) Oczywiście nie jestem pewna, czy słusznie... w końcu jesteśmy na stronie racjonalista.pl:))))
Autor: Blekota Dodano: 17-10-2004
Reklama
kamil - aspekt społeczny
Próbę odpowiedzi na w/w pytanie trzeba podjąć, próbując wykazać wyższość jakiegoś ustroju politycznego nad innym. Jeśli próbuję wykazać wyższość demokracji nad totalitaryzmem, to muszę odwołać się do koncepcji człowieka wskazującej że jest on z natury dobry, a zatem nie wymaga nieustannej, represyjnej kontroli.
Autor: kamil Dodano: 06-02-2005
Łysek z pokładu - Kamilu!!
co ciekawe!
- chińczycy od zawsze wierzyli (i wierzą) we wrodzone dobro ludzkie [w jego imieniu zaprowadzili rządy totalne - i to nie dziś a tysiąclecia temu]
on di ader hend
-amerykanie (np. ich Ojcowie Narodu) wyrośli na PURYTAŃSKIEJ wierze w spaczenie człoweka w jego istocie (albo naturze) i w związku z tem zaprowadzili demokracje.

a tak na marginesie to strasznie trza być ślepym by nie widzieć jak łatwo kogokolwiek ( ojca rodziny, kochającą matkę, uczciwego obywatela) można popchnąć do czynów niewyobrażalnie okrutnych i przepojonych czystym, chciało by się rzec, złem. niestety wygodnie na to oślepnąć a i świat ładniejszy.... i żyć łatwiej....
Autor: Łysek z pokładu Dodano: 27-08-2005
Pawel Suchon - Lyskowi
Autor komentarza nie raczyl zauwazyc, ze jedynie chinczycy zwiazani z filozofia taoistyczna wierzyli w dobra ludzka nature. Przeciwnie myslal Konfucjusz, stad tez w konfucjanizmie prawie wszystko opiera sie na regulacjach prawnych i przymuszaniu czlowieka do postepowania zgodnie z nimi. Regulowane sa wszystkie formy ludzkiej aktywnosci lacznie ze sposobem witania sie z rodzicami. Na ten grunt zaadaptowano ideologie komunistyczna, natomias taoimz zostal zepchniety na margines jako niebezpieczna filozofia o zacieciu spirytualistycznym.
Rowniez w Stanach od samych poczatkow istnialy dwa nurty. Pierwszy to nurt hermetyczny, deistyczny reprezentowny m.in. przez Jeffersona i to z niego wywodza sie idee wolnosci, demokracji oraz rozdzialu kosciola od panstwa. Oraz drugi nurt z korzeniami w kawlinskim purytanizmie, opetany mysleniem o grzesznej naturze, nienawidzacy ciala, seksualnosci, laickosci. To wlasnie spatkobiercy owej opcji sa dzisaj teleewangelistami, fundamentalistami nienawidzacymi gejow, feministek i marzacych o lekcjach kreacjonizmu w szkolach, czy tez w ogole powrotu do panstwa teokratycznego.
Autor: Pawel Suchon Dodano: 20-02-2007
Vytautas - jaki?
Człowiek nie jest ani dobry, ani zły. Ludzkie postępki i zaniechania bywają dobre, czyli zgodne z przyjętą etyką, lub też złe, czyli etyce przeciwne, gdy okoliczności sprawią, że człowiek musi wybierać mniejsze zło. Dalszą komplikację stanowi fakt, że są dwie różne etyki, których wskazania nie zawsze na siebie zachodzą. Etyka stada i etyka umów. Kto nie wspomaga żebraków, postępuję sprzecznie z etyką stada, ale zgodnie  z etyką umów.
Autor: Vytautas  Dodano: 29-05-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365