Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.696.503 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 366 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".
Komentarze do strony Powrót do rozumu

Dodaj swój komentarz…
budzik - Już? :/
Ten wywiad ma jedną wadę. Jest za krótki.
Autor: budzik Dodano: 21-02-2006
Reklama
Piotr Patucha - OK
Wywiad jest znakomity, ponieważ ułatwia orientację w kwestii: czym jest racjonalność?

Sądzę, że długość artykułu jest w sam raz.
Autor: Piotr Patucha Dodano: 21-02-2006
jarekland - Kilka krótkich odp.
Ten wywiad wielu osobom się przyda gdyż bardzo precyzyjnie określ: czy jest racjonalizm. witryna Racjonalista.pl oraz PSR. Wiele rzeczy wyjaśnia i precyzuje.
A nie jest ważna ilość a jakość.
Autor: jarekland Dodano: 21-02-2006
Teresa - Rozum
Tak, zgadzam się, że to jest piękny wywiad, mam tylko wątpliwość czy tutaj chodzi tu o powrót do rozumu ... czy raczej do "antyklerykalnego rozumu".

Bo gdyby to rozum był na pierwszym miejscu, to nie powinno być istotne czy ktoś jest klerykałem czy antyklerykałem tylko czy przede wszystkim kieruje się rozumem czy nie.
Tymczasem ze sposobu, w jaki niektórzy uzasadniają swoją niewiarę wynika, że do utraty wiary doszło (również) z powodu braku rozumu lub braku zrozumienia. A z reakcji innych można wnieść, że to akceptują i że ich to nie trwoży (a nawet uważają takie nieprzemyślane wypowiedzi za "wolnomyślicielskie" i że można je "testować" na prostych ludziach).

Być może to jest krzywdząca opinia, ale podejrzewam, że nawet gdyby sam Arystoteles tutaj się anonimowo zalogował - człowiek areligijny, ale jak na filozofa przystało dowodzący istnienia Boga i wolnej woli - , to zostałby pogardliwie nazywamy "katolickim apologetą", natomiast antyklerykał popełniający błędy logiczne- wolnomyślicielem.

W takim wypadku mielibyśmy do czynienia z: rozumem antyklerykalnym i rozumem katolickim, rozumem buddyjskim, itd. Ale z tego wynika, że wola stoi wyżej nad rozumem, a to już nie jest ani intelektualizm ani racjonalizm.
A w takim przypadku trzeba przestrzec że istnieje niebezpieczeństwo, że prawdziwe jest to, czego gorąco chcę, a nie to, co rzeczywiście istnieje.

Poza tym super;)
Autor: Teresa Dodano: 22-02-2006
budzik - króciutciut
Oczywiście, że ilość się liczy. Wywiad świetny więc chciałoby się poczytać jeszcze. Agnos ma chyba więcej ciekawego do powiedzenia. Wywiad jest króciuteńki i przy tym pozostaję.
Autor: budzik Dodano: 22-02-2006
Gonia - Cieplo
Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz, Adam Cioch; Oryginał: www.racjonalista.pl/kk.php/s,4608
- Ideologia racjonalistyczna jest dużo "cieplejsza" niżby mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka!

Bardzo mi sie podoba to zdanie... . Mam nadzieje, ze bedzie w Racjonaliscie wiecej i wiecej ciepelka, wtedy nie uciekne z tego portalu.
Autor: Gonia Dodano: 24-02-2006
Stefan - racjonalizm
Prawda jest, że konieczne jest propagowanie racjonalnego myslenia w naszym kraju, ponieważ dominują postawy irracjonalne. dotyczy to wielu sfer życia nie tylko i wyłącznie spraw wiary ale także sery polityki. Przykro patrzeć jak wybieramy do skończonych kreynów, a poziom intelektualny każdej kolejnej władzy maleje . Przestaje już się dziwić ,że frekwencja jest coraz miejsza. Ludzie mają wszystkiego dosyć jednak mimo wszystko trzeba przekonytwać żeby ludzie myśląćy głosowali w wyborach, żeby partie populistyczne nie dochodziły do głosu, im więcej populistów u władzy tym pozziom intelektualny wyborców niższy. Wsztscy mamy się czego wstydzić a droga do racjonalizmu daleka, tym BARDZIEJ ŻE RYDZYK NIE ŚPI PROWADZI AKTYWNĄ OGŁUPIAJĄCĄ PROPAGANDE.
Autor: Stefan Dodano: 03-03-2006
misztak - Do Pani Teresy
Z uwagą przeczytałem wywiad z Panem Agnosiewiczem i komentarz Pani Teresy , w którym usiłuje nam ona delikatnie wmówić , że racjonalizm jest przede wszystkim antyklerykalny czy też antyreligijny . Mnie nie interesuje światopogląd mojego rozmówcy czy jego zapatrywania religijne - są mi obojętne . W wywiadzie jest mowa , że w postrzeganiu świata racjonaliści kierują się rozumem a także o świeckości życia publicznego i laickim humaniźmie . Trudno w słowach Pana Agnosiewicza doszukać się antyklerykalnej agresji czy obrażaniu religi . W swoim komentarzu usiłuje pani nieudolnie doszukiwać się w racjonaliźmie i wywiadzie takich wydżwięków . W pani słowach daje się łatwo zauważyć to oczywiste nadużycie podważające ideę racjonalizmu .
Autor: misztak Dodano: 04-03-2006
Jola Wszoła - Rozum
Artykuł dobry. A fragment o Kaczyńskich rozbawił mnie do łez. Mam nadzieję, że prognoza okaże się trafna. Na ludzką przekorę zawsze można liczyć.
Do Pani Teresy :
jest jeszcze trzeci gatunek ateisty, do którego ja się zaliczam, a którego Pani nie wymieniła. Polega on na niemożności uwierzenia w ogóle. Ja się po prostu taka urodziłam. Już jako dziecko nie rozumiałam dlaczego muszę chodzić do kościoła, to samo z lekcjami religii. Bardzo chciałam uwierzyć lecz nie byłam w stanie wzbudzić w sobie wiary w żaden sposób. Zresztą dotyczyło to nie tylko wiary katolickiej.Zważywszy, że cała rodzina jest bogobojna, mój przypadek tłumaczę sobie jako przkłamanie genetyczne.
Autor: Jola Wszoła Dodano: 01-04-2006
~Wiedżmin~` - Uniwersalna DROGA idei "DOBRO" do ROZUMN
ROZUM jest jedyną drogą dla istot myslących w całym Wszechświecie i
ta Pomoc POZNANIA UNIWERSALNEJ SKALI WARTOSCIOWANIA od której powinniśmy zaczynać wszelkie myslenie, jest nam także Dana.
SYSTEM WYKONAWCZY mechanicystyczny który dostał olbrzymia Wiedzę
takze do Przekazywania tym jednostkom, odczuwajacym potrzebę Pozna
nia PRAWDY i WZORCOWYCH Odnośników które sa w gestii jednej z Dwu
idei jakie dostalismy do wyboru.
Skala i Wzorzec unifikujący wszelkie dązenia ku ROZUMOWI, oferuje słabsza Idea "DOBRO"... która jako "mniej obstawiona" nie może dotrzeć do wszystkich /Ziemia i Nawis wokół niej NEGATYWNY/ aby uruchamiać w nich chęć rodzącego się POZNANIA SKALI UNIWERSAL
NYCH WARTOSCI dających wyższą świadomość i doskonałość zaplanowanej formy Odwrotności naszej fizyczności - doskonały i nieograniczony świat niematerialnego rozwoju umysłu... po cyklach ewo
lucyjno kreacyjnego doskonalenia niezbednymi elementami naszego móz
gu.
Taki właśnie cykl doskonalacy Mózg /blokady.../ przeszedłem uruchamia
jąc takze u innych, zdolnych "gruntem świadomości"... co dało dowód
realności tej WIEDZY przekazanej bezpośrednio do mózgu.

Nazywa sie to jedyna drogą ROZWOJU UMYSŁU wzbogaconegop BAZĄ PODSTAW MYSLENIA oparta na trzeżwych podstawach osobowego potencjału Nadanego chwila narodzin /poród/ ewentualnie determinizmem chęci Poznania Uniwersalnej skali Wartosciowania.
Autor: ~Wiedżmin~` Dodano: 22-05-2007
Róża - @--/--
Powroty mają to do siebie, że albo zostają tłumione, albo ludzie wykazują słomiany zapał lub też zmęczenie materiału doprowadza do wypalenia. Co jakiś czas mamy wybitne jednostki dźwigające społeczeństwo w górę i już zdaje się, ze trzymamy poziomu, gdy nagle karta się odwraca i ta "syzyfowa praca" trwa nadal. Może taki rozrzut oryginalności jest dobry? Trudno sobie wyobrazić, że ziemia wydaje na świat kilkanaście tysięcy geniuszy z których każdy coś zostawi ale nie ma czasu na to by wszystko zgłębić oni umierają idee również, zatem dobrze, że co jakiś czas mamy zastrzyk świeżych witamin w postaci takich osób jak Pan Agnosiewicz. Bo trzeba przyznać ma Pan charyzmę i siłę przebicia, a najbardziej obiecujące jest to, że przynosi wymierne rezultaty.
Autor: Róża Dodano: 09-06-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365