Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.763.815 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4505 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Despotyzmy z reguły wykrzykują o własnych krzywdach, wydaje im się podejrzane, że inaczej myślący korzystają z przywileju oddychania świeżym powietrzem i chodzenia na dwóch nogach. Prawidła zdrowego rozsądku nie obowiązują w Ciemnogrodach".

Dodaj swój komentarz…
budzik - polityka
Oby PSR nie zawisł na szyi SLD, jak TKŚ. Tekst daje dużą nadzieję.
Autor: budzik Dodano: 17-05-2006
Reklama
wolnomularz - Wolnomularstwo
Autor tekstu: Mariusz Agnosiewicz; Oryginał: psr.racjonalista.pl/kk.php/s,4786
"Wspomniałem wyżej, że istnieniu barier sprzyja niejednorodność wolnomularstwa, w łonie którego są bowiem różne nurty, zarówno bardzo bliskie nam, jak i dość odległe, wyrażające tendencje mistyczne, religijne czy nawet konserwatywne. Jeśli wolnomyśliciel pozna wolnomularstwo przez pryzmat nurtu angloamerykańskiego, może łatwo nabrać uprzedzeń."

Jako wolnomularz pracujący w Wielkiej Loży Narodowej Polski uprzedzeń nie nabieram, a wręcz przeciwnie w swym wolnomyślicielstwie coraz barzdiej się umacniam.

"Z drugiej zaś strony wolnomularstwo francusko-belgijskie jest bardzo ściśle związane z ruchem wolnomyślicielskim, w zasadzie samo jest częścią tego ruchu, albo może trafniej, ów ruch jest emanacją wolnomularstwa."

Szanując wolnomularstwo liberalne (francuskie) nie zgadzam się na używanie stwierdzenia "emanacja wolnomularstwa" w odniesieniu do WWP. Wolnomularstwo libelarne powstało jako odgałęzienie pierwotnego nurtu wolnomularskiego i jest obecnie jedną z jego form.

W ramach poszczególnych organizacji wolnomularskich zawierane są silne więzi wzajemnego porozumienia i braterstwa (pomimo osobnej pracy), a ideały wolnomyślicielstwa są nam bardzo bliskie. Dlatego dziwi mnie że PSR błędnie różnicuje organizacje masońskie, nie widząc bratniego ducha wolnomyslicielstwa.

Z wyrazami szacunku
JV (WLNP)
Autor: wolnomularz Dodano: 31-08-2006
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Dziękuję za interesujący komentarz.

>Szanując wolnomularstwo liberalne (francuskie) nie zgadzam się na używanie stwierdzenia "emanacja wolnomularstwa" w odniesieniu do WWP.

Tutaj chyba lekkie nieporozumienie. Ja pisałem o tym, że ruch wolnomyślicielski w dużej częsci wyrósł z wolnomularskiego.

>W ramach poszczególnych organizacji wolnomularskich zawierane są silne więzi wzajemnego porozumienia i braterstwa (pomimo osobnej pracy), a ideały wolnomyślicielstwa są nam bardzo bliskie. Dlatego dziwi mnie że PSR błędnie różnicuje organizacje masońskie, nie widząc bratniego ducha wolnomyslicielstwa.

Z największą przyjemnością zmienię zdanie na ten temat. Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że polska Wielka Loża nie jest wirną kalką obediencji angielskich czy tym bardziej amerykańskich, wszak nie kto inny jak Tadeusz Cegielski powiedział o wolnomyślicielskim Racjonaliście: "Gratuluję pomysłu, wytrwałości i zazwyczaj znakomitych autorów. Jest przecież jedno "ale": przemawiamy - jak zawsze - do podobnych sobie. Żeby to mogło być tak, jak chciał nieoceniony autor "Nowych Aten": "głupim ku nauce, mądrym ku zabawie".... Pozdrowienia serdeczne." Z innych jego wypowiedzi wynika, że w ramach WLNP mógłby się znaleźć także i ateista lub agnostyk.

Dotąd byłem jednak skłonny uważać raczej, że to postawa niekoniecznie powszechna w WLNP, wszak zasady angielskie czy amerykańskie są dużo bardziej nieprzejednane dla niewierzących. A wolnomyślicielstwo bez niewierzących dziś trudno sobie wyobrazić.

Byłoby oczywiście bardzo dobrze, gdyby polska Wielka Loża wyszła odważniej poza te anachronizmy angloamerykańskie, które utrudniają kontakty masonów spod sztandaru UGLE z wolnomyślicielami.

Proponuję ten temat poruszyć na najbliższych pracach Twej loży.

Zachęcam do kontaktu emailowego.

pozdrawiam
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 01-09-2006

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365