Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
187.861.534 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7363 tekstów. Zajęłyby one 29029 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5484 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jedna z najsmutniejszych lekcji płynących z historii ludzkości brzmi: Jeśli oszukiwano nas przez wystarczająco długi czas, to mamy tendencję do odrzucania jakichkolwiek dowodów na występowanie tego oszustwa. Nie jesteśmy zainteresowani odnalezieniem prawdy. Oszustwo nas pochłonęło. Po prostu zbyt bolesne byłoby przyznanie się nawet przed samym sobą, że zostaliśmy oszukani."

Dodaj swój komentarz…
adas11 - pogaństwo
fajnie-ale gdzie dagomeju Dex?
Autor: adas11 Dodano: 01-08-2006
Reklama
rkprkprkp - Rebelia pogańska w Czechach
Historyczna nazwa serii wydarzeń w Czechach, za dynasti Przemyślidów w pierwszej połowie X wieku, których kulminacją była pogańska rebelia przeprowadzona przez Drahomirę (Dragomirę) - żonę Wratysława I.

Diałalność Wratysława I i jego syna św. Wacława przyczyniła się w pierwszej połowie X wieku do umocnienia wpływów chrześcijaństwa w państwie czeskim. W okresie przesileń politycznych, rozprzestrzenianie się wiary chrześcijańskiej wspieranej przez czeskich Przemyślidów, napotkało jednak opór sił pogańskich. Wratysław I, księże czeski, wbrew woli swej oddanej chrześcijaństwu matki - św.Ludmiły (wdowie po pierwszym chrześcijańskim władcy Czech - Borzywoju), obrał sobie za żonę pogańską księżniczkę Drahomirę, z którą miał dwóch synów: Wacława zwanym świętym i Bolesława zwanym Srogim. Jeszcze przed śmiercią Wratysław przekazał swej matce wychowanie obu synów oraz władzę w państwie. Zgodnie jednak ze średniowiecznymi zasadami już po śmierci księcia Wratysława władzę w imieniu nieletniego Wacława objęła jego matka Drahomira (Dragomira) w spierana przez młodszego z synów, który powrócił do niej opiewrając się prubom zaszczepienia mu chrześcijańskich wartości przez babkę. Wraz z Drahomirą i Bolesławem do głosu doszło stronnictwo wrogie niemieckim wpływom oraz wspierające tradycje pogańskie. Zgodnie z czeską tradycją historiograficzną rozpoczęto z inicjatywy Drahomiry niszczenie kościołów oraz prześladowania duchowieństwa chrześcijańskiego. Ofiarą pogańskiego przewrotu padła m.in. matka Wratysława I - św. Ludmiła (według tradycji, zanotowanych w Żywocie św. Ludmiły i Kronice Kosmasa została uduszona 15 września 921 r. na zamku w Tetinie przez siepaczy nasłanych przez synową). Pogańska rebelia doprowadziła ostatecznie do interwencji władców niemieckich zaniepokojonych o swoje wpływy. Sprzyjającemu chrześcijaństwu Wacławowi przybył z odsieczą Arnulf, książe Bawarii oraz cesarz Henryk I. Dzięki interwencji tego ostatniego Drahomira ostatecznie została zmuszona oddać władzę prawowitemu następcy tronu - 13-to letniemu wówczas Wacławowi. Wacław twardą ręką przejął jednak ster rządów w 924 roku, odbudowując zniszczone kościoły i przywracając służbę kościelną. Niepowodzenia polityczne św. Wacława (a zwłaszcza słabość okazywana względem Niemiec), nie idące w parze z pobożnością, doprowadziły ostatecznie jednak do zawiązania spisku, na którego czele stanął młodszy brat Wacława - Bolesław. Według tradycji hagiograficznej Wacław zaproszony przez Bolesława pod pretekstem udziału w konsekracji miejscowej świątyni w Starym Bolesławcu (Stara Boleslavia) został zamordowany - jak głosi jedno z podań w kościele, w 28 września 935 roku - przez Bolesława i jego rycerzy. Śmierć Wacława nie zahamowała jednak dalszego procesu chrystianizacji kraju, który przede wszystkim odbywał się dalej siłami duchowieństwa niemieckiego, a z czasem także coraz liczniejszego kleru czeskiego.

pl.wikipedia.or(*)i/Czeska_rebelia_poga%C5%84ska
Autor: rkprkprkp Dodano: 04-08-2006
tadeusz - inf,
Bardzo dawno(okolo 40 lat) wpadla mi w rece ksiazka p.t. Powstanie Maslawa, opisujaca walki z chrzescijanstwem i powrotem Swiatowida. Moze Pan, Panie Mariuszu sie do niej dogrzebie w celu uzupelnienia tego artykulu.
Autor: tadeusz Dodano: 14-08-2006
HellSlot - Daty   2 na 2
Szkoda, że nie znane są dokładne daty tych wydarzeń... wiedziałbym co kiedy świętować.
Autor: HellSlot Dodano: 19-06-2007
Lucjan - Jak to było z tą reakcją
Jest pewna zagadka jeśli idzie o reakcję pogańską - brak jest męczenników, skoro pozabijano biskupów i księży, to dlaczego żaden z nich nie był kanonizowany? Oto zagadka
Autor: Lucjan Dodano: 26-06-2007
michal - Masław
Informacje z tekstu podobne są to tego co czytałem kiedyś o tzw. powstaniu Masława, o którym to pisze np. Kraszewski w książce "Masław"
Autor: michal Dodano: 23-07-2008
Belizar  0 na 2
Postać Bolesława Zapomnianego to legenda urobiona w późniejszym średniowieczu. Nie ma najmniejszych dowodów na jego istnienie. Istotną przyczyną wybuchu reakcji pogańskiej był zupełny rozkład władzy w państwie Polan wskutek najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1039 roku. Spalono i ograbiono m.in. Gniezno (skąd wywieziono relikwie św. Wojciecha), Lednicę, Giecz, a zatem najważniejsze grody w Polsce i jednocześnie ośrodki chrześcijańskie, a ich mieszkańców wysiedlono do Czech.
Autor nie wspomniał także o tym, że w tłumieniu "rebelii" na Połabiu spory udział mieli też Piastowie, dla których Wieleci byli poważnym zagrożeniem i głównym przeciwnikiem w walkach o Pomorze Zachodnie i Ziemie Lubuską.
Warto by wspomnieć o tym, że po nieudanych próbach stłumienia powstania i przywrócenia na Połabiu swojej władzy, niemieccy cesarze pogodzili się z utratą wpływów, czego dowodem jest np. sojusz, jaki zawarł Henryk II Święty z Lucicami przeciwko Chrobremu.

Nie należy także zapominać o tym, że to walki bratobójcze Słowian między sobą, masowe sprzedawanie młodzieży w niewolę, wzywanie Duńczyków i Sasów jako sojuszników w wojnach wewnętrznych i tyrańska teokracja wprowadzona przez kapłanów doprowadziły do osłabienia Związku Wieleckiego, na czym skorzystali i Niemcy, i Polacy.
Autor: Belizar Dodano: 21-02-2010
Perkun - Niklot   1 na 1
Dopiero dziś się zarejestrowałem na tym portalu, więc komentarz cokolwiek spóźniony. Artykuł ciekawy - chociaż ani słowem nie wspomniał Pan o Niklocie (jedna z moich ulubionych postaci historycznych) - jedynym słowiańskim władcą, który dał sobie radę z krucjatą - i to zarówno duńską, jak i niemiecką. Powinniśmy być z niego dumni !
Mały wtręt co do św. Wojciecha - parę lat temu przeczytałem (niestety nie pamiętam źródła), że poniósł męczeńską (w zupełności zasłużoną) śmierć z rąk siepaczy jakiegoś niemieckiego margrabiego. Wojciech (z pewnością nie świętoszek) - zastosował wobec jednej z jego córek nowatorską metodę ewangelizacji polegającą na wychędożeniu nieletniej białogłowy. Tatuś wykorzystanej się znerwił - i w ten sposób Wojciech stał się świętym.
Autor: Perkun  Dodano: 07-07-2011
Jerzy Ulicki-Rek - Henryk Garncarz pierwszym krolem...  -1 na 1
Tego jeszcze w tym zydowskim cyrku nie grali:)
Zydzi ,obroncy przesladowanego poganstwa:)
Etatowy"racjonalistyczny " zydowski Polakozerca mowi nam w tajemnicy o tym , o czym dowiemy sie z zydowskich gazet przed wyborami:" 3 miliony Polakow -ukrytych wyznawcow slowianskich bogow domaga sie zadosc uczynienia"
Ale bedzie rajwoch:)
Moze bedziemy Mieszka za nastepnego prezydenta?
Juz to widze..Te wywiady,te reportaze z Gor Swietokrzyskich z Lysej Gory..Olejnik na miotle...Pra-Slowianka...

..Jak to:"Mieszka"?Gdzie mieszka tam mieszka ale sercem jest zawsze w kraju.."..
"Unikalne gliniane tabliczki oddaly swoja odwieczna tajemnice!!!
Henryk Garncarz (Harry the Poter) byl pierwszym slowianskim krolem na ziemiach polskich"!!!

Racjonalnie do tego podchodzac to calkiej mozliwe:)
Im zaczyna brakowac pomyslow:)

Jerzy Ulicki-Rek
Autor: Jerzy Ulicki-Rek  Dodano: 02-08-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365