Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.968.280 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3966 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wiedza nie ma właściciela.

Dodaj swój komentarz…
adas11 - pogaństwo
fajnie-ale gdzie dagomeju Dex?
Autor: adas11 Dodano: 01-08-2006
Reklama
rkprkprkp - Rebelia pogańska w Czechach
Historyczna nazwa serii wydarzeń w Czechach, za dynasti Przemyślidów w pierwszej połowie X wieku, których kulminacją była pogańska rebelia przeprowadzona przez Drahomirę (Dragomirę) - żonę Wratysława I.

Diałalność Wratysława I i jego syna św. Wacława przyczyniła się w pierwszej połowie X wieku do umocnienia wpływów chrześcijaństwa w państwie czeskim. W okresie przesileń politycznych, rozprzestrzenianie się wiary chrześcijańskiej wspieranej przez czeskich Przemyślidów, napotkało jednak opór sił pogańskich. Wratysław I, księże czeski, wbrew woli swej oddanej chrześcijaństwu matki - św.Ludmiły (wdowie po pierwszym chrześcijańskim władcy Czech - Borzywoju), obrał sobie za żonę pogańską księżniczkę Drahomirę, z którą miał dwóch synów: Wacława zwanym świętym i Bolesława zwanym Srogim. Jeszcze przed śmiercią Wratysław przekazał swej matce wychowanie obu synów oraz władzę w państwie. Zgodnie jednak ze średniowiecznymi zasadami już po śmierci księcia Wratysława władzę w imieniu nieletniego Wacława objęła jego matka Drahomira (Dragomira) w spierana przez młodszego z synów, który powrócił do niej opiewrając się prubom zaszczepienia mu chrześcijańskich wartości przez babkę. Wraz z Drahomirą i Bolesławem do głosu doszło stronnictwo wrogie niemieckim wpływom oraz wspierające tradycje pogańskie. Zgodnie z czeską tradycją historiograficzną rozpoczęto z inicjatywy Drahomiry niszczenie kościołów oraz prześladowania duchowieństwa chrześcijańskiego. Ofiarą pogańskiego przewrotu padła m.in. matka Wratysława I - św. Ludmiła (według tradycji, zanotowanych w Żywocie św. Ludmiły i Kronice Kosmasa została uduszona 15 września 921 r. na zamku w Tetinie przez siepaczy nasłanych przez synową). Pogańska rebelia doprowadziła ostatecznie do interwencji władców niemieckich zaniepokojonych o swoje wpływy. Sprzyjającemu chrześcijaństwu Wacławowi przybył z odsieczą Arnulf, książe Bawarii oraz cesarz Henryk I. Dzięki interwencji tego ostatniego Drahomira ostatecznie została zmuszona oddać władzę prawowitemu następcy tronu - 13-to letniemu wówczas Wacławowi. Wacław twardą ręką przejął jednak ster rządów w 924 roku, odbudowując zniszczone kościoły i przywracając służbę kościelną. Niepowodzenia polityczne św. Wacława (a zwłaszcza słabość okazywana względem Niemiec), nie idące w parze z pobożnością, doprowadziły ostatecznie jednak do zawiązania spisku, na którego czele stanął młodszy brat Wacława - Bolesław. Według tradycji hagiograficznej Wacław zaproszony przez Bolesława pod pretekstem udziału w konsekracji miejscowej świątyni w Starym Bolesławcu (Stara Boleslavia) został zamordowany - jak głosi jedno z podań w kościele, w 28 września 935 roku - przez Bolesława i jego rycerzy. Śmierć Wacława nie zahamowała jednak dalszego procesu chrystianizacji kraju, który przede wszystkim odbywał się dalej siłami duchowieństwa niemieckiego, a z czasem także coraz liczniejszego kleru czeskiego.

pl.wikipedia.or(*)i/Czeska_rebelia_poga%C5%84ska
Autor: rkprkprkp Dodano: 04-08-2006
tadeusz - inf,
Bardzo dawno(okolo 40 lat) wpadla mi w rece ksiazka p.t. Powstanie Maslawa, opisujaca walki z chrzescijanstwem i powrotem Swiatowida. Moze Pan, Panie Mariuszu sie do niej dogrzebie w celu uzupelnienia tego artykulu.
Autor: tadeusz Dodano: 14-08-2006
HellSlot - Daty   2 na 2
Szkoda, że nie znane są dokładne daty tych wydarzeń... wiedziałbym co kiedy świętować.
Autor: HellSlot Dodano: 19-06-2007
Lucjan - Jak to było z tą reakcją
Jest pewna zagadka jeśli idzie o reakcję pogańską - brak jest męczenników, skoro pozabijano biskupów i księży, to dlaczego żaden z nich nie był kanonizowany? Oto zagadka
Autor: Lucjan Dodano: 26-06-2007
michal - Masław
Informacje z tekstu podobne są to tego co czytałem kiedyś o tzw. powstaniu Masława, o którym to pisze np. Kraszewski w książce "Masław"
Autor: michal Dodano: 23-07-2008
Belizar  0 na 2
Postać Bolesława Zapomnianego to legenda urobiona w późniejszym średniowieczu. Nie ma najmniejszych dowodów na jego istnienie. Istotną przyczyną wybuchu reakcji pogańskiej był zupełny rozkład władzy w państwie Polan wskutek najazdu czeskiego księcia Brzetysława w 1039 roku. Spalono i ograbiono m.in. Gniezno (skąd wywieziono relikwie św. Wojciecha), Lednicę, Giecz, a zatem najważniejsze grody w Polsce i jednocześnie ośrodki chrześcijańskie, a ich mieszkańców wysiedlono do Czech.
Autor nie wspomniał także o tym, że w tłumieniu "rebelii" na Połabiu spory udział mieli też Piastowie, dla których Wieleci byli poważnym zagrożeniem i głównym przeciwnikiem w walkach o Pomorze Zachodnie i Ziemie Lubuską.
Warto by wspomnieć o tym, że po nieudanych próbach stłumienia powstania i przywrócenia na Połabiu swojej władzy, niemieccy cesarze pogodzili się z utratą wpływów, czego dowodem jest np. sojusz, jaki zawarł Henryk II Święty z Lucicami przeciwko Chrobremu.

Nie należy także zapominać o tym, że to walki bratobójcze Słowian między sobą, masowe sprzedawanie młodzieży w niewolę, wzywanie Duńczyków i Sasów jako sojuszników w wojnach wewnętrznych i tyrańska teokracja wprowadzona przez kapłanów doprowadziły do osłabienia Związku Wieleckiego, na czym skorzystali i Niemcy, i Polacy.
Autor: Belizar Dodano: 21-02-2010
Perkun - Niklot   1 na 1
Dopiero dziś się zarejestrowałem na tym portalu, więc komentarz cokolwiek spóźniony. Artykuł ciekawy - chociaż ani słowem nie wspomniał Pan o Niklocie (jedna z moich ulubionych postaci historycznych) - jedynym słowiańskim władcą, który dał sobie radę z krucjatą - i to zarówno duńską, jak i niemiecką. Powinniśmy być z niego dumni !
Mały wtręt co do św. Wojciecha - parę lat temu przeczytałem (niestety nie pamiętam źródła), że poniósł męczeńską (w zupełności zasłużoną) śmierć z rąk siepaczy jakiegoś niemieckiego margrabiego. Wojciech (z pewnością nie świętoszek) - zastosował wobec jednej z jego córek nowatorską metodę ewangelizacji polegającą na wychędożeniu nieletniej białogłowy. Tatuś wykorzystanej się znerwił - i w ten sposób Wojciech stał się świętym.
Autor: Perkun  Dodano: 07-07-2011
Jerzy Ulicki-Rek - Henryk Garncarz pierwszym krolem...  -1 na 1
Tego jeszcze w tym zydowskim cyrku nie grali:)
Zydzi ,obroncy przesladowanego poganstwa:)
Etatowy"racjonalistyczny " zydowski Polakozerca mowi nam w tajemnicy o tym , o czym dowiemy sie z zydowskich gazet przed wyborami:" 3 miliony Polakow -ukrytych wyznawcow slowianskich bogow domaga sie zadosc uczynienia"
Ale bedzie rajwoch:)
Moze bedziemy Mieszka za nastepnego prezydenta?
Juz to widze..Te wywiady,te reportaze z Gor Swietokrzyskich z Lysej Gory..Olejnik na miotle...Pra-Slowianka...

..Jak to:"Mieszka"?Gdzie mieszka tam mieszka ale sercem jest zawsze w kraju.."..
"Unikalne gliniane tabliczki oddaly swoja odwieczna tajemnice!!!
Henryk Garncarz (Harry the Poter) byl pierwszym slowianskim krolem na ziemiach polskich"!!!

Racjonalnie do tego podchodzac to calkiej mozliwe:)
Im zaczyna brakowac pomyslow:)

Jerzy Ulicki-Rek
Autor: Jerzy Ulicki-Rek  Dodano: 02-08-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365