Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.947.568 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3956 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"W Sejmie patrioci specjalnej troski onanizowali się niewidzialną ręką i kazali o wartościach. Lud widział złodziei na górze i obcował z oszukującym go tłumem cwaniaków na dole. Liberałowie pospiesznie otwierali wrota wszelkiemu bezprawiu. Kierowali się ignorancją, dobrymi chęciami i wiarą w niewidzialną rękę. Lud skorzystał z demokracji i powiedział ‘sprawdzam’. Mógł skreślić, ale..

Dodaj swój komentarz…
Przemek K. - Czy istnieje osobny homo sovieticus
Ja tak się właśnie zapytuję i to odkąd po raz pierwszy o 'homo sovieticus' usłyszałem.

Odnoszę wrażenie, że 'homo sovieticus', to jedynie próba wyrażenia własnej dezaprobaty dla zbyt małej aktywności innych ludzi, a zwłaszcza dla ich obojętności na to, co ważne i wartościowe dla autorów określenia.

Tymczasem co dziwnego jest w bierności, w poszukiwaniu bezpiecznego oparcia wewnątrz większych struktur, w zależności? Te wartości nie zroziły się z 'realinego socjalizmu' -- one zawsze były obecne, także w bardzo liberalnych społeczeństwach.

Oczywiście, można zwrócić uwagę, że kultura ma wpływ na wagę tych wartości, na szerokość oddziaływania. Tu zapewne 'realny socjalizm' mógł zapisać na swoje konto wcale znaczne oddziaływanie. Ale pisanie o wymianie kilku pokoleń, czy też obrażanie się na taki stan rzeczy wydaje mi się nieporozumieniem.
Autor: Przemek K. Dodano: 06-11-2006
Reklama
Poltiser
Wydaje mi się, może niesłusznie, że nie dostrzega Pan bolesnego rozczarowania ludzi opisywanego pokolenia do deformacji ich osobowości jakie przypisują wpływom Sowietyzmu jako ideologi i praktyki minionych 75 a w naszych warunkach 50 lat. Homo sovieticus to nie tylko aktywista komunistyczny, to również wielu antykomunistów, którzy uwierzyli w brak zasad moralnych, że cel uświęca środki, w totalną zależność od otoczenia, korupcję usprawiedliwianą na tysiące sposobów oraz swoisty feudalny porządek społeczny z silnym faszyzującym liderem jako historyczną koniecznością. To bardzo szeroka definicja, ale bardzo ładnie pasuje do Putynizmu w Rosji i żądnych krwi oszołomów w Polsce. Bardzo współczuję Rosjanom. Od 1000 lat żyli bez tradycji samodzielności myślenia. Trudno im będzie stworzyć spójny własny model społeczeństwa w postsowieckim chaosie. Tęsknota za stabilizacją może sprzyjać postawom "skundlonym" a nie twórczym, a autokratyczny system coraz bardziej totalitarny nie sprzyja tworzeniu "oddolnych" struktur władzy. Obok rządu wszechwładna staje się mafia. Im dalej od centrum tym silniejsze nieformalne relacje między ludźmi. Choć tak naprawdę wolałbym, żeby to Pan miał rację, byłoby nam łatwiej.
Autor: Poltiser Dodano: 09-11-2006
deadlybite - bibliografia
O ile to możliwe, chciałbym prosić o tytuły pozycji bibliograficznych dotyczących tego zagadnienia
Autor: deadlybite Dodano: 24-11-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365