Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.821.889 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 727 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Julio VALDEÓN BARUQUE, Manuel TUŃÓN DE LARA, Antonio DOMINGUEZ ORTIZ - Historia Hiszpanii
Kerstin Steinbach - Były kiedyś lepsze czasy... (1965-1975) Znienawidzone obrazy i ich wyparty przekaz

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie wierzę w boskość Chrystusa i jest wiele twierdzeń ortodoksyjnego wyznania wiary, pod którymi nie mogę się podpisać".

Dodaj swój komentarz…
Grzegorz Andrzejczyk - takie jest życie
Ciekawy artykuł. Brzmi trochę jak "kasandryczna" przepowiednia. Zastanawia mnie tylko, czego tak naprawdę dotyczą obawy w związku z ekspansją islamu?
Autor: Grzegorz Andrzejczyk Dodano: 09-07-2008
Reklama
Adomas - A co z Św. Pawłem?
Nie wyjaśnił Pan jakie to ewangelie napisał.
Autor: Adomas Dodano: 09-07-2008
ciekawski - Do p. Andrzejczyka
Jesli dobrze zrozumiałem, to Autorowi nie chodzi o ekspansję islamu, tylko islamizmu (definicja podana w tekście). Skoro socjalizm "zdegenerował się" do nazizmu czy komunizmu, to w co przekształci się islam?
Autor: ciekawski Dodano: 10-07-2008
bob - bo
"jak maja sobie radzić mieszkańcy popegerowskich wsi czy rzesze emerytów, których dusze koi jedynie ksenofobiczne Radio Maryja?"

Radź sobie sam a zawracaj głowy porządnym obywatelom.
Autor: bob Dodano: 10-07-2008
Grzegorz Andrzejczyk - do Pana ciekwskiego
Tak, ma Pan rację, skoryguję zatem swoje pytanie.

Zastanawia mnie, czego tak naprawdę dotyczą obawy w związku z ekspansją islamizmu?
Autor: Grzegorz Andrzejczyk Dodano: 10-07-2008
Dimitris Dymitriadis - Degneracja socjalizmu...
Witam racjonalnie! Mam pewne wątpliwości odnośnie tezy o degeneracji XIX w. socjalizmu w zdegenerowany komunizm czy nazizm. Bardziej odpowiada mi popperowska egzegeza tej "transformacji", która w rzeczywistości była niczym innym jak trybalną czkawką, posługującą się hasłami socjalizmu. O ile socjalizm w tym ujęciu jest bytem nowoczesnym, "dającym" nomenklaturalnej amunicji bolszewizmowi czy nazizmowi, o tyle nie dostrzegam żadnej prawie różnicy pomiędzy islamem czy islamizmem, poza rozłożeniem akcentów na tym samym tekście źródłowym. Co do faktu, że nazizm, czy islamizm zgarnia sieroty niezdolne do adaptacji w szybko zmieniającej się rzeczywistości, nie ma sporu! Jednak stawianie znaku równości pomiędzy kulawą, ale jednak, forpocztą pozytywnych zmian społecznych, a pustynno-plemienną oraz intelektualnie i etycznie zwichniętą mistyką, uważam za nadużycie. Pomimo deklaratywnej perspektywy autora, trudno mu, jak prawie wszystkim Polakom, wykrzesać trochę emocjonalnego dystansu do intelektualnych "elukubracji" Marksa i Engelsa.

Pozdrawiam i dziękuję z ciekawy tekst. Dimitris
Autor: Dimitris Dymitriadis Dodano: 10-07-2008
irek - Ciekawski, Dymitriadis i degeneracja
Helloo obywatelu Ciekawski! Nic nie kosztuje ani racjonalistę, ani chrześcijanina, ani islamistę przyrównywanie komunizmu do nazizmu. Komunizm został zabity więc można go deptać niczym martwego tygrysa. Wówczas we własnych oczach (i oczach gawiedzi) uchodzi się za mędrca, świętego w ostateczności męczennika.

Gdy pięści zaciśnięte, ślina z ust cieknie a w mózgu kwiczą demony wówczas wypluwa się właśnie takie porównania. Ileż dają radości, dumy i szlachetnych porywów, nieprawdaż?

A chciałbym Tobie przypomnieć, że Twój przywódca duchowy i autorytet moralny Papież Benedykt XVI w ostatniej encyklice "O nadziei chrześcijańskiej" to właśnie z nadzieją komunistyczną ciężko się zmaga, z żadną inną, verstehen Sie?

Dimitris Dymitriadis - A cóż to za jankesowskie określenie "intelektualne elukubracje Marksa i Engelsa"? Przecież do Ciebie też się odnosi powyższa konstatacja o Papieżu. Papież w tejże encyklice nikogo tak nienawidzi jak właśnie Marksa i Lenina, a dlaczego? No, chyba nie za "intelektualne elukubracje", może za coś głębszego, co?
Autor: irek Dodano: 12-07-2008
Dimitris Dymitriadis - Drogi Irku....
Drogi Ireneuszu!

Może zwracam uwagę na nazbyt dla Ciebie subtelny, aczkolwiek całkowicie zmieniające semantycznie aspekt mojej wypowiedzi, rozkład znaków. Zważ, że cudzysłów zastosowałem jedynie w odniesieniu do słowa "elukubracje", co pozycjonuje odwrotnie sens mojej wypowiedzi względem Twojej deskrypcji! Czytanie tekstów "arebuar", to sztuka wydawało mi się, nie aż tak trudna... Ale jeśli błądziłem w tym względzie, to pozwól, że jako zadeklarowany papista i filoamerykanin pozdrowię Cię serdecznie, życząc miłych snów...Dimitris
Autor: Dimitris Dymitriadis Dodano: 12-07-2008
Dimitris Dymitriadis - Odszczekuję!!!!!!hauaauau
Witam Ireneusza i przepraszam!!! Niestety, moje teksty pisane w edytorze, są róże względem publikowanych na Racjonaliście, i to z mojej winy!!! Owoż cudzysłów w moim edycyjnym tekście jest tam gdzie myślałem, ale ten publiczny gdzie indziej! Sorry! To unieważnia moje polemiczne "piepszenie"! Sorry! Dimitris
2
Autor: Dimitris Dymitriadis Dodano: 12-07-2008
ciekawski - Do irka
Kajam się!
Skoro nazizm to raptem kilkanaście milionów ofiar, a komunizm - ponad 100 mln, to masz rację, nie należy ich porównywać.
Pozdrawiam cię przyjaznym "Heil!"
Autor: ciekawski Dodano: 14-07-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365