Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.028.854 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7350 tekstów. Zajęłyby one 29000 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3532 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wolność nie istnieje na zewnątrz, wolność istnieje tylko wewnątrz człowieka"

Dodaj swój komentarz…
Mariusz Agnosiewicz - Cymano
Pierwszy komentarz polityczny:

"To odlotowe, ekstremalne pomysły, bardzo niedojrzałe. Mam wrażenie, że autorzy tych postulatów to ludzie wrogo nastawieni do kwestii wiary, w szczególności do chrześcijaństwa i Kościoła katolickiego, ale ich pozdrawiam. Mamy wolność, mogą z niej korzystać. Niech założą partię i wygrają wybory. A jeśli naród polski, wybierze tę drogę, którą oni chcą pójść być może zaczniemy poważnie rozmawiać o tych pomysłach" - tak propozycje racjonalistów komentuje poseł PiS Tadeusz Cymański.

A więc nasz lajtowy projekcik jest ekstremalny :)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Reklama
Damian Józefczyk - damy rade:)
„Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic.”
Ok, przekonales mnie, do roboty!
Autor: Damian Józefczyk Dodano: 04-09-2008
ra-serafin
Mariusz a czego innego spodziewałeś się po pisowskim pośle. Miałem nadzieję że SLD jakoś zainteresuje się tym projektem ale na ich stronie nic nie słychać o takich postulatach. A ostatnio pan Napieralski tak głośno mówił o rozdziale, mógłby w sejmie te postulaty zaprezentować.

Następny dobry artykuł.
Autor: ra-serafin  Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - pospiech
Trochę się chyba WP pospieszyła z odpytywaniem Cymańskiego, bo ja się obawiam, że to było na zasadzie przekazania mu wiadomości o postulatach a nie ich treści. Bo my dopiero dziś w nocy rozsyłamy to do 460 posłów.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Zulka
"To odlotowe (...) pomysły, bardzo niedojrzałe. (...) ale ich pozdrawiam." - poseł PiS Tadeusz Cymański.

To miłe uzyskać tak pochlebną opinię posła:)

www.sprawynauki(*)l/?section=article&art_id=1673
"odlotowy, pochodzący z żargonu narkomanów (ciekawe czy pan Cymański ma coś wspólnego z narkomanami... czytałam, że niektórzy z Jego Kolegów Partyjnych w przeszłości...), wypiera całą grupę bardziej precyzyjnych bliskoznacznych określeń, np. atrakcyjny, ciekawy, doskonały, fascynujący, frapujący, niebanalny, niezwykły, pasjonujący, pierwszorzędny, porywający, świetny, wspaniały. "

Tak więc Postulaty Laickie są atrakcyjne i pasjonujące dla Posłów PIS. Miło czytać:)

Jeżeli jednak Pan Poseł uważa je za jeszcze "niedojrzałe" to myślę że powinien przyłączyć się do współpracy aby nadać im bardziej "dojrzałą" formę.

Również serdecznie pozdrawiam Jednego z Moich Ulubionych Posłów:)
Autor: Zulka  Dodano: 04-09-2008
Archi - parlamentarzyści i..
Władze nominalnie są trzy, więc może wysłać też coś do wykonawczej i sądowniczej?
Autor: Archi  Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - ?
Ale do kogo konkretnie? Do wszystkich sędziów nie wyślę, poza tym tutaj chodzi przede wszystkim o zmiany prawne. Jeśli dostaną posłowie, to i członkowie rządu de facto chyba też będą mieli... Ale jak ktoś chce pomóc w rozsyłaniu to zapraszam - każda pomoc jest cenna.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Ks. Kieniu
Bardzo zmartwiliśmy znanego nam teologa z KULu, co to się niedawno domagał delegalizacji PSR:))
kienio.blogspot(*)standardy-racjonalistw_03.html
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Archi - re konkretnie
Chodziło mi o kancelarię Prezydenta i Premiera oraz Sądu Najwyższego - to oni ostatecznie są odpowiedzialni za interpretację już istniejącego prawa, jego ewentualne nadużycia etc. Maile są dostępne, ale lepiej wysłać takiego oficjalnego, bez sensu spamować, bo i tak nie przeczytają.
Autor: Archi  Dodano: 04-09-2008
Stanisław Hałewer - Działanie.
Z wielką uwagą przeczytałem oba artykuły. 16 postulatów, jak wyjaśnia Pan, stanowi program minimum, dający się przeprowadzić bez zmiany obowiązującego prawa, z Konkordatem włącznie. (Niepotrzebnie, jednak sygnalizuje Pan przyszłe starania o takie zmiany w prawie, które wyeliminowałyby wyznaniowość państwa). Skoro obecnie mamy ograniczyć się tylko do działania w ramach obowiązującego prawa, wszelkie postulaty i apele do władzy ustawodawczej uważam za niecelowe, a znając talenty medialne posłów, uwielbianych przez tłumy za "odlotowe" popisy – za raczej szkodliwe.
Od egzekwowania obowiązującego prawa są sądy wszystkich instancji. Dlatego sądzę, że posłów należy wyłącznie pilnować, by znowu nie uchwalili czegoś nowego oraz wytykać im nieposzanowanie, uchwalonych przez nich samych, praw.
Walkę o realizację postulatów należy prowadzić wyłącznie na drodze sądowej. Wiem jakie są sądy w Polsce, ale innej drogi nie ma. Dlatego należy wybrać jakiś jeden cel i konsekwentnie walczyć o jego realizację. Wiem, że to droga trudna. I kosztowna, dlatego proponuję otworzenie specjalnego konta na pokrycie kosztów prawnych takiej akcji. Deklaruję wpłacenie pierwszych stu złotych na to konto.
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - :)
Panie Stanisławie, dziękuję za deklarację, ale tego się nie da zrobić poprzez sąd, tylko przez parlament. To są postulaty stricte legislacyjne
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - linki
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
marta
Wreszcie jasno przedstawione postulaty.A to, że Cymański zaczyna od obrażania...cóż, należało się tego spodziewać.To dowód, że trafiło.Obrażanie przeciwnika, próby ośmieszenia, to częste metody, gdy brakuje rzeczowych argumentów. To dopiero początek.Cymański i jemu podobni, podnosząc wrzawę służą upowszechnieniu postulatów i rozpoczęciu dyskusji a więc pośrednio naszej sprawie!
Autor: marta  Dodano: 04-09-2008
bezniku - Ks. Kienio pyt
Panie Mariuszu czy może pan podać linka od owego ,,domagania sie o delegalizacje PSR '' ?
Autor: bezniku  Dodano: 04-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Na tym samym blogu
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 04-09-2008
Psyk - na gorąco
Ksiądz "teolog-moralista" Ksienio jest moim idolem. Zaraz po biskupie Pieronku, na którego obłudzie i krętactwie się wyszkolił a którego numerem życia było "udowodnienie" onegdaj, że kto jest przeciwko Konkordatowi ten jest przeciwko demokracji. Obaj z tego samego kapelusza - obrażanie, manipulacja, supozycje, wreszcie - kłamstwo wprost.
A Cymański jest tak ....., że co się nie odezwie to się ośmieszy. Postulaty są odlotowe? Panie pośle, DZIĘKUJEMY! A PiS jest wyjebany w kosmos (http://www.miejski.pl/slowo-Wyjebane+w+kosmos), co daj nam Panie Boże Amen.
Autor: Psyk  Dodano: 04-09-2008
aries - W pelni popieram
Popieram calkowicie Postulaty zapobiegajace uwiezieniu struktur panstwa i podporzadkowania spoleczenstwa klerykalnej zwierzchnosci.
Zwierzchnosci bez turbanow i dlugich brod. Za to z kolyszacymi sie krucyfiksami zwieszonymi na tegich szyjach ponad na opasle brzuchy.
Z wyrwanymi zadluzonemu Panstwu hektarami najlepszych ziem w imie sluzby Niewinnemu Ukrzyzowanemu.
Autor: aries  Dodano: 04-09-2008
grzenow
1275 komentarzy do artykułu na Wirtualnej Polsce świadczy, że wiadomość o laickich postulatach PSR wzbudza dyskusję. Oby tak dalej ... Sądzę, że nie doceniane są emocję towarzyszące dyskusjom na temat rozdziału kościoła od państwa, które w tym wypadku mogą bardzo pomóc sprawie rozpowszechnienia postulatów.
Autor: grzenow Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Forum
Link do dyskusji na forum o Postulatach:
www.racjonalista.pl/forum.php/s,153848
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Szostkiewicz
Bardzo miły komentarz wystawil nam Adam Szostkiewicz z Polityki:
szostkiewicz.blog.polityka.pl/?p=374

Bylem zbudowany tym komentarzem, ale jak przeczytalem ostatnio akapit to się zasmuciłem, bo autor nie zrozumiał dobrze całej idei tych postulatów. Dla ich realizacji nie potrzeba wypowiadania konkordatu.
Takie opinie jednak sprawie nie pomoga...
Ale tak czy inaczej dziękuję panie Adamie:)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Geje
Postulaty ukazały się również u gejów:
www.polgej.pl/i(*)ent&task=view&id=3983&Itemid=3
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
youzwiak - Politycy
A jak tam politycy ? Czy poza Panem Cymańskim zabrał ktoś głos w sprawie postulatów ?
Autor: youzwiak  Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Jak już gdzieś w komentarzu napisałem do politykow wysylac bede gdzies tak w niedziele. Dzieki sugestii i POMOCY Salagusa poprzedzimy to przekazaniem zwiazkom wyznaniowym mniejszosciowym. Przy okazji dziekuje salagusowi za pomoc - zasugerowal cos, wzial sie do pracy, napisal list do mniejszosci, wyszukal 40 adresow email zwiazkow mniejszosciowych i razem wczoraj porozsylalismy do nich.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
youzwiak - fajnie
"zasugerowal cos, wzial sie do pracy, napisal list do mniejszosci, wyszukal 40 adresow email zwiazkow mniejszosciowych i razem wczoraj porozsylalismy do nich" Ach... Żeby wszyscy byli tacy zaangażowani w sprawy które popierają ;) ;p Pozdrawiam Salagusa ;)
Autor: youzwiak  Dodano: 05-09-2008
Ted - Naiwność...
Życzę Wam powodzenia, ale wizja, że te postulaty zostaną zrealizowane w najbliższej (kilkanaście lat) przyszłości to moim zdaniem naiwność jeśli nie szaleństwo.
Dlaczego? Otóż żyjemy w ustroju w którym takie fenomeny jak prawo, uczciwość, zdrowy rosądek itp. są co najwyżej narzędziami w rękach polityków. Ich celem natomiast jest uzyskać i utrzymać władzę. Ponieważ drogą do tego są - póki co - wybory, żadna partia nie pójdzie na wojnę z kościołem, żadna nie narazi mu się nawet, gdyż oznaczałoby to co najmniej kilkuprocentowy (a prawdopodobnie większy) spadek popularności. Kościół steruje częścią elektoratu i ważne jest aby przynajmniej udawać, że jest się z nim w komitywie. Zauważcie, że każda z dużych partii ma "swoich" wśród duchowieństwa. Partie które otwarcie atakują kościół to w tej chwili plankton polityczny. Dlatego nikt w sejmie nie zaryzykuje dla jakiejś mniejszości (a taką są zwolennicy zmian) spadku poparcia, nawet jeśli jej postulaty są zdroworozsądkowe i zgodne z prawem. Obecna sytuacja jest w interesie dużych partii i będzie trwać.
Autor: Ted Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - do Teda
>Dlaczego? Otóż żyjemy w ustroju w którym takie fenomeny jak prawo, uczciwość, zdrowy rosądek itp. są co najwyżej narzędziami w rękach polityków.

A ile ty osobiście zrobiłeś, aby nie żyć w takim kraju?? Konkretnie. Większość ludzi tak myśli jak ty, nic nie robi, narzeka. Dlatego właśnie żyjemy w takim kraju. Ja zachęcam do innego myślenia i działania.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
Tichy62 - Symbolika też jest ważna
Bardzo dobrze, jestem za. Tylko po co ta "rewolucyjna" symbolika ? Kłóci się ona przecież z istotą postulatów. Postulatów odwołujących się do racjonalnej, zdroworozsądkowej argumentacji.

Na barykadach nie dyskutuje się o równości wobec prawa(np. przywilejach podatkowych !), tylko o tym jak "przyłożyć" wrogowi.

Takie podejście BARDZO odpowiada Kościołowi.

Racjonaliści powinni "grać" w SWOJĄ grę.
Autor: Tichy62 Dodano: 05-09-2008
Ted - do M. A.
>>A ile ty osobiście zrobiłeś, aby nie żyć w takim kraju?? Konkretnie. Większość ludzi tak myśli jak ty, nic nie robi, narzeka. Dlatego właśnie żyjemy w takim kraju. Ja zachęcam do innego myślenia i działania.

Po pierwsze - nie narzekam, opisuje tylko jak jest : )
Po drugie - problem NIE leży w tym, że rządzą klerykałowie i udający klerykałów, ale w tym, że ustrojem panującym jest sterowana demokracja będąca w rzeczywistości oligarchią polityczną grupy kilku tysięcy osób na stołkach. Dla nich panująca sytuacja jest wygodna i będą jej bronić. To, że dają przywileje kościołowi wynika z polskich uwarunkowań, gdzie indziej mogliby podobnie wspierać cyklistów. Zasadnicze pytanie brzmi - jak ją zwalczyć i czym zastąpić.

W obecnej sytuacji pozostaje jedynie lobbowanie na rzecz jakiegoś projektu, ale na to macie za słabe środki. Zarzucasz mi nicnierobienie (na jakiej podstawie?), niestety - działanie bez szans powodzenia jest chyba jeszcze gorsze.
Problem leży po prostu gdzie indziej.
A może redakcja "Racjonalisty" to wie, ale bawi się w "attention whores"? To byłoby bardzo niestosowne : )
Autor: Ted Dodano: 05-09-2008
youzwiak - odp
Ted: "...niestety - działanie bez szans powodzenia jest chyba jeszcze gorsze. "

>>
"Największy błąd popełnia ten, kto sądząc, że może zrobić niewiele, nie robi nic" Spodobał mi się ten cytat (użyty gdzieś w dyskusji chyba przez MA)

Wszystkie działania mające coś na celu zaczynają się od małych inicjatyw, a im więcej jednostek w nich uczestniczy tym progres jest wręcz wykładniczy.

Kto by się spodziewał, że Hiszpania na początku XXI wieku zacznie się stawać najbardziej laickim krajem w Europie?
Autor: youzwiak  Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - TOK FM
Audycja z TOK FM o Postulatach: serwisy.gazeta.pl/tokfm/4,59306,,,,5662923.html
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - odp.
Postulaty laickie zapowiadają rewolucję w myśleniu Polaków, to więc symbolika metaforyczna;)

Do Teda w zasadzie nie mam już nic do powiedzenia. To typowe: pytasz malkontenta co on sam zrobił, aby tak nie było, dostajesz zasłonę dymną, może jeszcze dla lepszego wrażenia okraszoną makaronizmami, które notabene kaleczą język polski. Często jest jeszcze dodatkowo tak, że im mniej kto robi społecznie, tym więcej narzeka. Problem nie tylko w tym, że osoby takie są niewiarygodne, ale na dodatek odpowiedzialne za umacnianie status quo. Bo przez międlenie słów rzeczywistość się nie zmienia. Nie obraź się na mnie Ted, tylko zrozum raczej, że takie głosy jak twój torpedują szanse na realizację czegokolwiek. Mam nadzieję, że jak najmniej skutecznie:)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 05-09-2008
Ted - Do M. A. 2
Mariusz - dzialam tam gdzie widze szanse na postepy - m. in. w sprawie rozpowszechnienia apostazji oraz rozsiewania "wirusów" - co polega choćby na tym, że uświadamiam ludziom historię KK. Tu Racjonalista robi od lat świetną robotę. Jednak żeby się porywać na polityke trzeba mieć z czym.
Anyway - dokopcie czarnym : )
Autor: Ted Dodano: 05-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - nowe linki
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 06-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - 16 kroków do wolności
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 06-09-2008
antygłupol - światełko w tunelu
Cieszę się, że wreszcie ktoś zajął się problemem rozpasania kościoła w Polsce. Zgadzam się z tezą, że jeśli nie zrobi się nic, to nie będzie efektu. Wiem, że słuszne jest powiedzenie o kropli, która drąży skałę. Jako ta kropelka i ja będę się starać na moim małym podwórku zachęcać innych do samodzielnego myślenia. Pozdrawiam twórcę Stowarzyszenia i życzę mu wielu sukcesów.
Autor: antygłupol Dodano: 07-09-2008
Paweł - ZAŁOŻYĆ PARTIĘ
Niech PSR założy partię polityczną. Ja chętnie na nią zagłosuję. Niach nazywa się np.PRL(Polska Racjonalistyczno-liberalna). Nie ma co liczyć na zdobycie poparcia dla postulatów przez większą liczbę posłów obecnego sejmu. Są zastraszeni, lub oszołomieni. Tylko partia laicka może wywołać ferment. Inaczej czarni zagrabią Polskę. Nie wiem czy PSR ma możliwości do wykonania takich działań, ale postulaty są już pierwszym krokiem.
Autor: Paweł Dodano: 07-09-2008
Zulka - Ad. Paweł - Założyć Partię
Jeśli Politykom się to opłaci (będzie znaczące poparcie społeczne) nie wątpię że szybko "przemyślą problem" i ... zmienią stanowisko w tej sprawie.
Autor: Zulka  Dodano: 07-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - link
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 07-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - WP:)
Dziś znów na stronie głównej WP: wiadomosci.wp.p(*)la,wid,10335964,wiadomosc.html
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 08-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Poparcie
Zieloni 2004 też popierają Postulaty Laickie:
lewica.pl/?id=17301

rozwinięcie:
www.zieloni2004(*)d_www/portal/index.php?s2=3089
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 08-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Znów w radio
W najblizszy czwartek o godz. 15.45 w Akademickim Radiu Luz bedzie audycja Szymona Gruszki poswiecona Postulatom Laickim, w ktorej udzial wezma czlonkowie PSR Wroclaw - Mateusz Banasik oraz Grzegorz Roman. Radio mozna sluchac online - zapraszam: radioluz.pwr.wroc.pl/
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 08-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Polityka i Luz
Polecam najnowszą Politykę z 10 września 2008 r. na str. 114 przytoczono fragment "Postulatów laickich" w dziale Opinie. Z podkresleniem fragmentu o tym, ze jesli nie ma na in vitro to tym bardziej na kosciol :)

Podaję jeszcze link do nagrania audycji we wrocławskiej rozgłośni studenckiej na temat Postulatów:
www.racjonalista.pl/xpliki/laickiwroclaw.ogg
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 11-09-2008
Mariusz Agnosiewicz - Pokłosie
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 11-09-2008

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365