Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
196.155.151 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29023 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 W jakiej walucie masz kredyt?
złoty
euro
frank
innej
już spłaciłem/am
nie mam
  

Oddano 622 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Człowiek jest z pewnością kompletnie szalony; nie potrafi stworzyć robaka, a dziesiątkami tworzy bogów ".
Komentarze do strony Pan Bóg cię zaszczepi

Dodaj swój komentarz…
Stanisław Hałewer - Pytanie.   6 na 6
Mądry, potrzebny artykuł. Mojemu komentarzowi chciałem dać tytuł: "Medycyna czy prawo", ale już go raz użyłem. Niestety, tylko my Racjonaliści rozumiemy zbrodniczą rolę Kościoła, lub może raczej kościołów. Warto by znaleźć dane statystyczne, a sądzę, że takowe istnieją, ile istnień ludzkich zostało straconych na skutek obskurantyzmu Kościoła. Dla tej instytucji jest to oczywiście nieistotne, bo chodzi tu tylko o życie doczesne... (Nie jestem, jednak w stanie pojąć decyzji rodziców, którzy tłumiąc swoje emocje, godzą się na śmierć dziecka dla jakichś niby to argumentów o zbawieniu duszy). Istnieje jednak instytucja, dla której "argumenty" Kościoła powinny być, niejako z definicji, obojętne, a tą instytucją jest SĄD. Dlaczego, jeżeli jeden czy drugi głupek, po zobaczeniu jakiegoś filmu czy obrazu, od razu "zawiadamia o popełnieniu przestępstwa obrazy uczuć", to my Racjonaliści nie możemy złożyć skargi przeciwko określonemu przedstawicielowi Kościoła o nakłanianie do czynu (ew. do zaniechania) w wyniku którego ktoś stracił życie. Doczesne.
Autor: Stanisław Hałewer Dodano: 22-10-2008
Reklama
robertlit   4 na 4
Panie Mariusz,
jak najbardziej popieram szczepienia przeciwko wirusowi raka szyjki macicy.
Muszę dodać jednak małe sprostowanie do Pana artykułu.

"Jak wiadomo brodawczakiem można się zarazić tylko przez stosunek [...]"

Pozwolę sobie zacytować wypowiedź Prof. Majewskiego na czacie z dnia 23 stycznia 2007:

"Nieklasyczne kontakty seksualne (np petting) mogą prowadzić do zakażenia. Teoretycznie istnieje możliwość zakażenia przez takie przedmioty jak: gąbka, ręcznik, zabawki erotyczne (jeśli są używane nie tylko przez jedną osobę)".

Wypowiedź pochodzi ze strony:
www.hpv.pl/index/archiwum/6135.html

Pozdrawiam.
Autor: robertlit  Dodano: 22-10-2008
lech-1126 - straszaki...   2 na 2
Jesli kler martwi sie o straszak na rozwiązłe dziewczynki,to trzeba im przypomniec takie nazwy jak :HiV,rzerzączka,trypel,syf,kiła i mogiła.
Autor: lech-1126 Dodano: 22-10-2008
robertlit   2 na 2
"Panie Mariusz" - oczywiście chodziło o "Panie Mariuszu".
Przepraszam za literówkę.

Na uzupełnienie mojego postu, chciałbym dodać, że mój wykładowca (profesor ginekologii), twierdzi, że przeniesienie wirusa brodawczaka ludzkiego może nastapić nawet poprzez podanie ręki osobie zakażonej.
Dlatego też zalecał nam dokładne mycie rąk mydłem antybakteryjnym.
Autor: robertlit  Dodano: 22-10-2008
Mariusz Agnosiewicz - dziękuję
Dziękuję za sprostowanie. Mam nadzieję, że zastąpienie słowa "tylko" słowem "najłatwiej" będzie zgodne z prawdą.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 22-10-2008
Tronicki  -6 na 6
A dlaczego o tego typu szczepieniach nie moga decydowac sami zainteesowani którzy na to łożą czyli rodzice ? Zakaz tego typu szczepień jak i przymuszanie do nich jest ograniczaniem wolności światopogladowej(pomijam ze w pzypadku numer dwa ktos płaci za kogoś)
Autor: Tronicki  Dodano: 22-10-2008
Mariusz Agnosiewicz - odp.   7 na 9
Bo szczepienia się robi nie tylko dla dobra pana x, ale z racji epidemiologicznych, czyli ogólnospołecznych. Mówiąc inaczej, jeśli ty się nie zaszczepisz, to nie jest dla mnie wielkie zagrożenie. Ale jeśli przekonasz do tego za dużo osób, to i ja jestem zagrożony twoim irracjonalnym wyborem. Stąd mówi się o spadku poziomu szczepień obowiązkowych "poniżej poziomu społecznego bezpieczeństwa" (tak było po propagandzie na rzecz MMR w GB)
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 22-10-2008
anozgnozja - nie taki mądry  -5 na 5
Pan Autor pisze z perspektywy kogoś, kto już "rozwiązał" problem czy ważniejsze jest "prawo do życia" czy też "prawo do brzucha". Pamiętac jednak należałoby, że rozstrzygnięcie tej kwestii nie jest tylko i wyłącznie sprawą przyjęcia bądź odrzucenia jakichś przekonań religijnych. Bo tu właśnie pojawia się etyka (o którą toczy się walka ostatnimi czasy). A znaczy to, że zajęcie stanowiska w jednej pociąga za sobą rozstzygnięcie innej. Jak więc ładnie widać sprzeciw przeciwko pewnym szczepionkom może być bardziej ugruntowany (jeśli się chce tylko troszkę przypatrzeć sprawie) niż przez tylko irracjonalne nie.

A na marginesie: skoro "materiał poaborcyjny" wykorzystac możemy do zrobienia szczepionki, to może coś moglibyśmy zrobić także z "materiału poeutanazycyjnego"??
Autor: anozgnozja Dodano: 22-10-2008
Zulka - Odp. Anozgnozja   6 na 6
"A na marginesie: skoro "materiał poaborcyjny" wykorzystac możemy do zrobienia szczepionki, to może coś moglibyśmy zrobić także z "materiału poeutanazycyjnego"?? "

Twój pomysł jest bardzo dobry. Gdyby po mojej śmierci można było "z materiału" zrobić "coś" równie potrzebnego jak szczepionka - chętnie udzielę wszelkich pełnomocnictw!
Autor: Zulka  Dodano: 22-10-2008
DyktaFon - Oczywiście
że z "materiału poeutanazyjnego" można zrobić "coś". Wystarczy przeznaczyć te materiały na jakiś szczytny cel (np. naukowy lub dla ratowania życia innym). Wcale nie wymaga to mszy za duszę :)
Autor: DyktaFon  Dodano: 22-10-2008
Moritz  0 na 2
" Ruch antysczczepieniowy" ma chyba tez inne motywacje niz wylacznie religijne. Ponoc w stosunkowo zdroworozsadkowych i malo religijnych spoleczenstwach Europy Zachodniej np. w Niemczech coraz czesciej spotyka sie osoby swiadomie nieszczepiace dzieci.Powodem tego sa zwykle rzekomo czeste i powazne powiklania po szczepieniach
Autor: Moritz Dodano: 22-10-2008
Dębowski   2 na 2
Kościół chyba nigdy się nie zmieni!

"- Oj, nie wolno rzeczy wielu,

Kiedy celem jest - brak celu..."

Każdy ma jakąś swoją ideologię, ale ta naszego "ukochanego" kościółka jest całkowicie pozbawiona logiki.
A ciemny lud w to wszystko wierzy...
Swoją drogą... zabawne będzie kiedy wybuchnie jakaś epidemia, a winę za to poniesie państwo... ale nie kościół(O zgrozo! To Bóg was ukarał:P)
Autor: Dębowski  Dodano: 22-10-2008
Tronicki  -8 na 8
Jeżeli tego typu szczepienia zeczywiscie wpływaja na zwiekszenie sie stosunków seksualnych wsród młodzierzy oraz rozwiazłość to nie jest to coś co mozna lekceważyć. Raz dlatego że gimnazjum to nie wiek na uprawianie stosunków seksualnych a dwa są to kolejne koszta które społeczeństwo musi ponośić ze względu na brak pochaowania włąsnej chuci seksualnej. W tym przypadku o takim czyms powinni decydować rodzice gdyż to od nich zalezy jaką beda ponosić cene za wychowywanie własnego dziecka(dziecko nie nalezy do ministerstwa zdrowia) Jedni bedą ekonomicznie próbowali dziewczynom mówic córkom o tym że sex w młodym wieku jest be dodatkowo stosując lek przed chorobami, inni bedą ją szczepic i nie bedą sie przejmowac co ona i z kim to robi. Już teraz np w wielkiej brytanii wydajhe sie ogromne sumy na srodki antykoncepcyjne(z podatków) na in-vitro(z podatków) na aborcje(z podatków)itd To sa ogromne koszta jakie społeczenstwo musi ponosić za zepsucie swego rodzaju obyczajowosci.
Problemem jest to że kazda organizacja chce mieć dzieci w garsci i nikt nie chce pozwolić rodzicom decydować o własnych dzieciach. Niech szczepią sie ci co maja problem z utrzymaniem związków, po co inni maja placić ?
Autor: Tronicki Dodano: 22-10-2008
MPK - 'nierzetelność'
Czy wiadomym jest na czym polegała nierzetelność Dr A. Wakefielda?

Pozdrawiam.
Autor: MPK  Dodano: 23-10-2008
Frodo - Powikłania
Szczepienie się na wszystko co się da nie jest niestety racjonalnym podejściem. Szczepionki też mają swoje działania niepożądane i znam osobiście kilka osób, u których pojawiły się powikłania (czasem bardzo poważne) po przyjęciu szczepionki. Co do obecnie sprzedawanej szczepionki na HPV to chroni ona tylko przed dwoma wysokoonkogennymi typami wirusa: 16 i 18. Uważa się, że są one przyczyną 70-80% przypadków raka szyjki macicy, a czasami także innych organów (np. przełyku). Nie jestem przekonany czy koszt szczepionki jest proporcjonalny do korzyści jakie ona przynosi. Oczywiście argumenty kleru, że szczepienie będzie zachęcać młodzież do współżycia, są niepoważne.
Autor: Frodo Dodano: 23-10-2008
wetliński
Trudno mi się zgodzić z quasi religijną wiarą w szczepionki,
tak samo jak z motywowanym religią sprzeciwem wobec nich.
Wielu lekarzy w oparciu o swoją praktykę sprzeciwia się ich powszechnemu
stosowaniu. Odrzucić ich wątpliwości w oparciu o mało wiarygodne
badania wspierane przez beneficjentów szczepionek?
Przy niemal zupełnym uzależnieniu nauki od 'interesownych'
źródeł finansowania dojście do 'prawdy' będzie niemożliwe.
Dlatego stawiam na wolność wyboru, a nie karalny przymus
z jednej strony lub dyktat Kościoła z drugiej.
Autor: wetliński  Dodano: 24-10-2008
Andrzej Koraszewski - ruchy antyszczepieniowe   1 na 1
Aż się zakochałem w tym określeniu "ruchy antyszczepieniowe", piękno prawie takie jak "ekolodzy". Uczestnicy ruchu: handlarze wodą święconą z Lourdes (a jak bieda to z Lichenia) z wielką zawartością zarazków, ale skutecznych na choroby wszelkie, handlarzy kadzidłami, zdrowaśkami, medalikami i nadzieją na zbawienie wieczne. Trudno mi się dziwić, że protestują.
Kocham również argumenty powołujące się na "wielu lekarzy", "specjalistów twierdzących", ludzi, którzy "muszą mieć powód" itp. Najmniej naszych głęboko wierzących polemistów interesuje to, że są przyczyną wielu śmierci. Ostatecznie najważniejsza jest miłość bliźniego (żywego lub umarłego), można nawet powiedzieć, że dobry bliźni to martwy bliźni.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 25-10-2008
Frodo - Szczepionki
Nie jestem ani wierzący, ani przeciwnikiem szczepień, a jedynie zwolennikiem ich racjonalnego stosowania. Obecnie w przychodniach możemy zobaczyć reklamy wielu szczepionek (pneumokoki, meningokoki, HPV, itp, itd). Można wydać fortunę i zaszczepić się na wszystko. Tylko że szczepionki oprócz działań korzystnych mają także działania niepożądane i trzeba się zastanowić jaki jest stosunek: korzyść/ryzyko. Poniżej fragment pochodzący nie z portalu katolickiego ale z opisu jednej z obecnych na rynku szczepionek.
Możliwe (choć bardzo rzadkie) działania niepożądane: "uczucie zmęczenia, gorączka, złe samopoczucie, objawy grypopodobne, zawroty i ból głowy, utrata przytomności, parestezje, porażenia, neuropatie, zapalenie nerwów, zapalenie mózgu, choroba demielinizacyjna układu nerwowego, zaostrzenie przebiegu stwardnienia rozsianego, stwardnienie rozsiane, drgawki, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zapalenie naczyń, objawy podobne do skurczu oskrzeli, nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, bóle stawów, bóle mięśni, zapalenie stawów, ból kończyn, osutka, utrata owłosienia na głowie, świąd,pokrzywka"
Autor: Frodo Dodano: 25-10-2008
Frodo - ciąg dalszy  0 na 2
ciąg dalszy: "rumień wielopostaciowy, obrzęk naczynioruchowy, wyprysk, małopłytkowość, powiększenie węzłów chłonnych, choroba posurowicza, odczyn anafilaktyczny, guzkowate zapalenie tętnic"
Autorem opisu jest producent szczepionki.
Autor: Frodo Dodano: 25-10-2008
maciej38 - Dla tych co czytają ulotki z leków
Opis działań nieporządanych wynika z charakteru testowania
Lek przed wprowadzeniem na rynek musi zostać przetestowany na pewnej grupie osób której bada się ciągle stan po podaniu leku, i to czasami przez kilka lat. Gdy np dana osoba dostanie wysypki musi to być wpisane na karcie działań nieporządanych, a najlepsze jest to że gdy np wpadnie pod samochód jest to przypadek śmiertelny .... W każdym razie w ten sposób rozwiano moje obawy przed stosowaniem leku(osoba pracuje w dużej firmie farmaceutycznej)
Autor: maciej38 Dodano: 26-10-2008
xyz - do ofiar działań marketingowych
do ofiar działań marketingowych firm farmaceutycznych:
wiadomosci.wp.p(*)ke,wid,10147920,wiadomosc.html
Autor: xyz Dodano: 27-10-2008
Tomasz Leszczyński
@xyz:

Zacytuję jeden z komentarzy pod tym artykułem:

"W artykule nie podano ile statystycznie umiera dzieci w Argentynie w podobnych grupach społecznych, śmiem przypuszczać że więcej niż jeden promil, a wtedy badacze szczepionki uratowali ileś żyć dzieci a nie zabili."
Autor: Tomasz Leszczyński  Dodano: 11-07-2011
Otek - gdzie etyka
Etyka to słowo niestety obce firmom farmaceutycznym
Życie i zdrowie to drugorzędne sprawy gdyż liczą się zasadniczo zyski. Za nie można kupić poparcie polityków forsować przepisy i ustawy jak i korzystne wyniki badań.
Autor: Otek  Dodano: 10-04-2012

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365