Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.070.887 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3565 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Jest u nas [w Walii?] takie powiedzenie: 'Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka'. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami."
Komentarze do strony Ewolucjonizm w filozofii

Dodaj swój komentarz…
rudyment - Przyszłość
Ruch po ewolucyjnym moście będzie się odbywać jednokierunkowo...
Autor: rudyment Dodano: 08-12-2008
Reklama
Orion1410 - o co chodzi?  -2 na 2
jak dla mnie przerost formy nad treścią.
Autor: Orion1410 Dodano: 09-12-2008
Andrzej Koraszewski - powolne zmiany   2 na 2
Zmiany, aczkolwiek bardzo powolne, jednak są już zauważalne. Na niektórych wydziałach filozofii i socjologii wprowadza się psychologię ewolucyjną. Są to częściej inicjatywy poszczególnych wykładowców aniżeli kierownictwa danej placówki, a jednak coś się dzieje. Zapewne nie nalezy tu oczekiwać rewolucji, ale myślący studenci nie są tak całkiem bez szans. Podejrzewam, że wśród filozofów młodszej generacji pojawi się spora grupa autorów nie tylko rozumiejących nowoczesne nauki przyrodnicze, ale i traktujących je jako podstawę swoich poszukiwań. (Podejrzewam również, że częściej będa to filozofowie z tradycji anglosaskiej niż francuskiej.)
P.S. Artykuł znakomity.
Autor: Andrzej Koraszewski Dodano: 09-12-2008
Abulafia   3 na 3
Przeczytałem artykuł z zainteresowaniem.
Uwagi złośliwe-nie na miejscu. Po prostu forma i treść artykułu wymaga większej wiedzy niż posiadaliście Panowie przy liczeniu krowich ogonów w wieku pacholęcym. Szkoda, że Wam tak zostało.
Prośba do redakcji Racjonalisty.
Może szerzej otworzycie okno Waszego portalu dla młodych, wówczas będziemy mogli się pochwalić, jeśli nie Darwinami, to przynajmniej jego naśladowcami. Przy starszym doświadczonym pokoleniu nie zbłądzą.
Autor: Abulafia Dodano: 09-12-2008
ateo - ZUZANNO JESTEŚ WIELKA !...
to hasło używam broniąc Twojego dobrego imienia w Oleśnicy. O Tobie napisała "Panorama Oleśnicka"  - nr 49 z 9 - 15 grudnia br. Na forum dyskusyjnym tego tygodnika ataki na Ciebie przypuścił miejscowy ciemnogród. Co do artkułu - super. Chciałbym nawiązać z Tobą kontakt. Upoważniam Mariusza Agnosiewicza do ujawnienia Zuzannie Niemier mojego adresu e-mail. Ale tylko Jej. Twoja postawa i Twoich kolegów w sprawie krzyży, to autentyczny majstersztyk. Gratuluję !
Autor: ateo Dodano: 18-12-2009
R.Brzeziński robbo  -1 na 1
Przeczytana praca wydaje się ciekawa.Niemniej nie podzielam entuzjazmu tych,którzy łaskawym okiem patrzą na fakt zalewania przez ewolucjonizm wszystkich dziedzin  nauki.Pewne jest,że teria ewolucji biologicznej -co wykazał chociazby Stephen.E.Tulmin- potrafi zostać przemieniona w metafizykę i porwać na pozycje pozbawione podstaw naukowych.Swego czasu K.Popper także o darwinizmie pisał,że "jest metafizyką".Podobnie utrzymywał A.Joachmiak.Gdyby rację miał Jan Legowicz ,że "nie tylko można,ale trzeba odwrócić sie od zagadnien metafizycznych" ,to teorię ewolucji,a już na pewno niektóre z jej kierunków musielibyśmy odrzucić.Wiem,że wielu badaczy zafascynowanych teorią ewolucji,inni w celu uzyskania uznania wepchneło ewolucjonizm na niepotrzebne ścieżki.Philip G.Fothergiil  napisał,że "ze ściśle naukowej teorii ewolucji,może wyrosnąć filozofia ewolucyjna,a w skutek zbytniego rozszerzania jej zakresu-także ewolucyjna etyka".Moim zdaniem teoria ewolucji niczym wylewające sie na wiosnę rzeki zalała miejsca nie majace z nia nic wspólnego.Z powodu otwierania przed nia wielu bram,wdarła się  w te miejsca,które nie były dla nie przewidziane.Nie jestem wrogiem metafizycznych rozważań.Podobnie jak B.Shaw uważam,że ich  nie rozważanie "świadczy nawet o ciasnocie umysłowej"
Autor: R.Brzeziński robbo  Dodano: 28-07-2010
R.Brzeziński robbo  -1 na 1
Zgadzam się ze wspomnianym angielskim dramatopisarzem,że należy wgłębiać się w istotę zagadnień,szukając dla nich rozwiązań.Ewolucjonizm jednak,wszędzie i za wszelką cenę nie.Nie jest to ani konieczne,ani potrzebne.Wiele zagadnień można wyjaśnić bez potrzeby odwołania się do ewolucji,czy tylko rozwoju jako rozwoju.Nie podoba mi się wpychanie ewolucjonizmu do filozofii,jeszcze bardziej do socjologii czy psychologii.W  przeszłości ludzie we wszystkim widzieli przejaw bogów ,inni gwiazd,obecnie genów.Nie trzeba było brać specjalnej za swoje czyny odpowiedzialnośći,bowiem wielu uważało,że postapiło jak postąpiło bo tak zadziałali w nich bogowie,bo takie było zrzadzenie losu,bo tacy jesteśmy,takimi uczyniły nas geny,sprawiają,że takimi jesteśmy.Usprawiedliwiamy się,że swoich zachowań zrzucając winę na wszystko ,co się da;bogów,naturę,gwiazdy,geny. Filozofia ewolucyjna idzie dokładnie w tym samym kierunku,przy czym warto wiedzieć,że niektórzy filozofowie godzący się na ewolucję,przeciwstawiali się decydującej roli doboru naturalnego,czy znaczacej roli przypadku w przebiegu ewolucji.\.Pewne jest,że teoria ewolucji nadal jest powszechnie akceptowana,a to sprawia,że wiele dziedzin nauki,szukając dla siebie akceptacji odwołuje sie do ewolucji,czyni tak też i filozofia.
Autor: R.Brzeziński robbo  Dodano: 28-07-2010
zrazq
Wyborny artykuł. Moim zdaniem prosta forma tekstu jest niewątpliwie jego zaletą. Filozofia uniwersytecka sprowadza się obecnie, w znakomitej większości, do kół wzajemnej adoracji, silących się na nic nie wnoszące rozprawy, przesiąknięte naukowym, jak również i pseudonaukowym językiem, mającym nadać im pozornie doniosły charakter. Jednakże prace o tematyce innej niż brodzenie w metafizycznym bagnie traktując nauki przyrodnicze po macoszemu, mają - miejmy nadzieję - szansę to zmienić, na co szczerze liczę.
Autor: zrazq  Dodano: 06-10-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365