Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.151.493 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 306 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Jeśli musisz oszukiwać swoje dzieci (..) po to, by mieć pewność, że potwierdzą one wiarę, którą im wpajasz, gdy dorosną, to twoja wiara powinna wygasnąć.
Komentarze do strony Szokująca msza

Dodaj swój komentarz…
Domin - judzili....  -1 na 1
"Najbardziej jednak zebrało się w tej litanii premierowi Rosji Putinowi za „machanie szabelką i zakręcanie kurków z ropą i gazem ”. A potem Kościół katolicki jest strasznie zdziwiony, że nie chcą go w Rosji ani prawosławni ani władze państwowe! A po co mają ich wpuszczać? Żeby księża judzili przeciwko władzom twardo domagającym się cen rynkowych za surowce naturalne?"

a nie zakręcają ???? gaz dawno stracił dla Kacapów wartość rynkową, stał się elementem gry politycznej, najpierw Putin oskarżał Gruzinów o "zbrodnie ludobójstwa" teraz, że Ukraina ich okrada, dowodów nadal brak, zamiast pisać w "Racjonaliście" niech pan się do "Naszego Dziennika" przeniesie, zmienić parę wyrażeń i ten sam efekt
Autor: Domin  Dodano: 12-01-2009
Reklama
PaK - Formalnie
Formalnie rzecz biorąc judaizmu nie uważa się za pogaństwo -- i to miał na myśli ksiądz mówiąc o objawieniu poganom -- wykroczenie poza świat judaistyczny.

Co do zakręcania 'ropy i gazu' -- nie chcę by w kościołach się politykowało, ropy nikt nie zakręca, a samą sprawę postrzegam jako bardziej zniuansowaną, ale nie uznawałbym wytykania konfliktu gazowego jako usprawiedliwienia dla rosyjskiej niechęci dla Kościoła Katolickiego.

A z resztą się zgadzam :)
Autor: PaK Dodano: 12-01-2009
Katarzyna - :)
Już zapomniałam jak zabawne może być pójście na mszę. Może się wybiorę? Opisana msza niezbyt mnie zdziwiła. Znam kobietę, która zabłądziła kiedyś do kościoła w trakcie mszy (może chciała się nawrócić...). Ma "nieślubne" dziecko. Na wejściu usłyszała, że źle "prowadzące się" osoby, mające dzieci "bez ślubu", powinny do kościoła nie przychodzić i nie gorszyć wiernych. Może zamiast słuchać gadania księdza do końca powinna wyjść... zabierając ze sobą figurę Maryi:)
Autor: Katarzyna  Dodano: 12-01-2009
ypablo - Do Neumann   2 na 2
A czy nie zauważa Pan, ze kościół katolicki gra zdecydowanie zbyt dużą role w kraju formalnie neutralnym światopoglądowo? Czy widział Pan w TV lub słyszał w Radio cokolwiek co można nazwać krytyką kościoła? A już zupełnie nie rozumiem dlaczego światopogląd laicki i świecki wzajemnie się wyklucza?
Autor: ypablo  Dodano: 12-01-2009
Neumann - Artykuły o treści religijnej   1 na 9
Wydaje mi się że ilość artykułów dotyczących spraw religijnych, przekracza granice. Jest to strona dla osób które łączy światopogląd laicki, świecki , co wzajemnie się wyklucza. Artykuły tego typu nic nie wnoszą nic nowego do dyskusji. A wręcz przeciwnie kierują dyskusję na ślepy tor. Życzę autorowi żeby nie marnował czasu na sprawy religijne.
Autor: Neumann  Dodano: 11-01-2009
Jakub Piątkowski - Dwie uwagi  0 na 2
Dwie uwagi:
Primo - to że proboszcz ma nierówno pod sufitem, nie powinno mieć żadnego wpływu na wiarę. Mówię to jako osoba niewierząca i zdystansowana do stanowiska przyjmowanego przez kościół prawdopodobnie w większości spraw społeczno-politycznych.
Secundo - to że nasza polska "religijna prawica" gada dużo głupot, nie oznacza, że wszystko co mówi to głupota. Jak się zapewne wszyscy domyślają, mówię o kwestii gazu z Rosji. Wszystkie państwa europejskie płacą za rosyjski gaz ustaloną cenę, robią to regularnie i w terminie. Bez względu na to, co Ukraina robi po drodze, Rosja ma obowiązek ten gaz dostarczać. To nie żadna rusofobia - Rosja zachowuje się arogancko i nieodpowiedzialnie. Inna sprawa, że faktycznie nie jest to temat na niedzielne kazanie.
BTW: bez względu na to, co myślę o Kościele Katolickim, sposób w jaki jest on traktowany w Rosji (zwłaszcza w zestawieniu z Cerkwią Prawosławną) stanowi oczywiste pogwałcenie swobód religijnych -to, że u nas Kościół stanowi główny problem w dążeniu do państwa świeckiego nie powinno nam tego przesłaniać.
Autor: Jakub Piątkowski  Dodano: 11-01-2009
MaP - do AW
skad sie wzielo "judzić"? Wystarczy poszukac - z jezykow slowianskich w XIX wieku.
forumfzp.net/vi(*)3b5ffbf449ec377c0ec748849e401c
Autor: MaP Dodano: 11-01-2009
Carlos - Nędza intelektualna mszy   2 na 2
Ja w czasie ostatniego bożanorodzeniowego pobytu na mszy świętej dowiedziałem się od księdza że to Chrześcijaństwu, a zwłaszcza jego katolickiej wersji zawdzięczamy wolność i demokrację. Ksiądz mówił że bez katolicyzmu nie było by nowoczesnych technologi,wolnych wyborów i równości społecznej. Co prawda w mojej rodzinnej parafii nie wychwala się Rydzyka, ale szerzy się inne brednie, a niewierzących proboszcz nazwał kiedyś na mszy podludźmi, zwierzętami bez zasad moralnych.
A odnośnie Londynu to mieszkam tu od 2 lat, poznałem tu sporo ludzi, ale nikt z nich do kościoła nie chodzi, a większość o "czarnych" ma jak najgorsze zdanie.
Autor: Carlos  Dodano: 11-01-2009
Adam Wojtkiewicz - Ja bym w takim kontekście   1 na 1
bał się używać słowa "judzili". Bo skąd się wzięło to słowo?
:)
Autor: Adam Wojtkiewicz  Dodano: 11-01-2009

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365