Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
190.550.783 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7365 tekstów. Zajęłyby one 29038 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Wojna na Ukrainie skończy się w 2022?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 682 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Rozum bez zakasanych rękawów i gotowych do czynności rąk jest mało wart."
Komentarze do strony Solidarność z Włochami

Dodaj swój komentarz…
Juzek - No właśnie   1 na 1
Dlaczego nie zorganizowano u nas takiej demonstracji? PSR ma przecież kontakty do ludzi z listy ateistów, czemu ich nie wykorzystuje do robienia takich akcji? Ja bym na pewno poszedł
Autor: Juzek Dodano: 02-03-2009
Reklama
mrs - doczytać  -2 na 4
"To właśnie dzięki temu skrawkowi ziemi przyznanej przez potrzebującego wsparcia papieża faszystowskiego dyktatora Mussoliniego Kościół rzymskokatolicki mógł w XX wieku nawiązać stosunki dyplomatyczne z prawie wszystkimi krajami na świecie (...)"

"Watykan n<font>ie mógł być politycznie po którejś ze stron walczących na wojnie, ani otwarcie angażować się w polityczną rozgrywkę z ambony przeciw Hitlerowi, jak chcieliby obecnie antyklerykalni oskarżyciele Piusa XII, gdyż zabraniały mu tego kościelne zarządzenia uchwalone na mocy traktatu laterańskiego z 1929 i I Soboru Watykańskiego z 1870 roku. Pius XII mógł więc potępiać nazizm tylko z punktu widzenia moralno etycznego(...)
 
<font>Na tej samej zasadzie konkordat podpisany przez Kościół z Mussolinim w 1929 roku też nie był żadnym porozumieniem ideologicznym. Takie ujmowanie konkordatu włoskiego to nic innego niż, jak to ujął jeden z autorów, przeinaczanie tego porozumienia i przedstawianie go „jako kościelne uznanie dla faszyzmu”(...)"
 
Polecam cały artykuł (tamże).
 
mrs
 
Autor: mrs Dodano: 02-03-2009
Adomas - U nas chyba za wcześnie
W Polsce ludzie sobie nie mogą wyobrazić, że Watykan mógłby nie istnieć jako państwo. To się wryło tak głęboko że na razie taka demonstracja byłaby niezauważona nawet.
Autor: Adomas  Dodano: 02-03-2009
MaP - biedna mrs   1 na 1
Tym razem zapomniałaś podać link. Nie mówiąc już o skrajnej naiwności tego co piszesz lub co cytujesz.
Autor: MaP  Dodano: 02-03-2009
mrs - Recta ratio  -3 na 5
  Co oznacza "krucjaty moralności"? Może lepiej zmieść katolików z powierzchni ziemii i samemu wyprawić się z "dobrą nowiną" po jej krańce, pod sztandarem racjonalizmu potrafiącego uargumentować wszystko, oszukując ludzkie sumienie, że moralnośc oparta na cudownym rozumie, w imię postępu, potrafi mordować nienarodzonych, wykluczać społecznie nieczynnych (eutanazja), czy choćby pozwalać na przeciwne naturze i wizji przyszłowści społeczeńst związki homo-"wiadomo"?
Rewelacja! To jest propozycja światłego rozumu! Pogratulować inteligencji.
A gdyby ktoś pytał, to szatan też jest inteligentny i opiewa własną inteligencje czyniąc z niej wartość wyższą od Boga. Jest jedno "ale" - nie potrafi kochać, ale wytłumaczy sobie wszystko dla własnej wygody.
I jeszcze jedno. Nie powiedzenie części prawdy, to powiedzenie całego kłastwa – intencje idą w tę stronę.
 
p.s. dziękuję za przypomnienie, link: http://www.trinitarians.info/ateizm/art_367_Hitleryzm-a-katolicyzm---otwarta-kolaboracja_.htm
Autor: mrs  Dodano: 02-03-2009
camel - do mrs   4 na 8
Ależ od czytania samych postów katolików można zostać racjonalistą. Nie chodzi mi o złośliwości, ale taki stek nieporozumień, kłamstw i przeinaczeń podlany bełkotliwością, przedstawia katolicyzm takim, jakim jest: jako system wierzeń dla ludzi ubogich rozumem. A z takimi lepiej nie mieć nic wspólnego. "Lepiej z mądrym zgubić niż z katolikiem znaleźć" :)
Autor: camel Dodano: 02-03-2009
MaP - @ mrs   4 na 4
"szatan też jest inteligentny"
i dlatego wolę "prowadzić dialog" z szatanem niż z Tobą. Mówienie, że Pius XII nie popierał wojny z ZSRR jest po prostu kpiną. Pokonanie komunizmu było dla niego głównym celem politycznym II wojny światowej. Przeczytaj "Papieża Hitlera"
www.racjonalista.pl/ks.php/k,82 zamiast słabego tekstu o tym jak to biskupi byli przeciwko NSDAP przed 1933 kiedy stawiali na katolicką partię Centrum.
Autor: MaP  Dodano: 02-03-2009
mra - Tolerancja  -1 na 7
I to jest właśnie tolerancja racjonalistów. U kogo występuje ten ubogi rozum, skoro nie mieści sie wam w głowie idea tolerancji? A twierdzenie, że katolicyzm jest dla ubogich rozumem to wykaz dalece idącego dyletanctwa.
Kłania się pojęcie dialogu panie MaP.
mrs
Autor: mra  Dodano: 02-03-2009
Atarax   3 na 3
Coś nieliczna ta demonstracja. Więcej ludzi mieszka na jednej klatce schodowej w moim bloku.
Autor: Atarax Dodano: 02-03-2009
Paweł - Watykan blisko, coraz bliżej!   3 na 3
Martwię się że powstało Państwo Watykańskie, cieszę się że dość daleko od nas, mam pietra żeby nie przeniosło się nad Wisłę. A dziś Mussolinich ci u nas dostatek. Niejednemu durne pomysły krążą pod czapką. Chcieli JP2 pochować na Wawelu?. Chcieli!.
K.K. wyszabrował już tyle ziemi, że i na 100 Watykanów by starczyło. Jak to połączyć - ziemia + polski Mussolini = Watykan nad Wisłą gotowy. Jeśli modlili się o deszcz, intronizowali Chrystusa - Króla Polski, to czemu ma nie strzelić do tych pustych, sejmowych łbów utworzenie kościelnego państwa np. w Toruniu, Licheniu, Częstochowie lub Wąchocku. Brrr, strach się bać...
Autor: Paweł Dodano: 02-03-2009
MaP - do Pawła   1 na 1
"Martwię się że powstało Państwo Watykańskie"
To się nie martw, bo nie dość, że się martwisz od urodzenia to jeszcze niewykluczone, że będziesz się martwił do śmierci. A tak poważnie to czego się boisz? Że wewnątrz Polski powstanie katolicka enklawa? Takie Dziwiszowe San Marino? A na co to Kościołowi?
Autor: MaP  Dodano: 03-03-2009
Paweł - Paweł - do MaP   1 na 3
"Dziwiszowe San Marino" Kościołowi na to samo, na co wypasione świątynie - na chwałę bożą. Którą ja i Ty sfinansujesz. Polska nie ma kasy na nic, ale dla tego "Czarnego Las Vegas" znajdzie. Świątynia Opatrzności pożre ze 200 mln. "Czarne Las Vegas" trzeba stukrotnie pomnożyć. A poza tym każdy wkurzyłby się, gdyby po jego domu pętał się rezydent w sukience, smędził, pouczał, obmacywał żonę, ogłupiał dzieci i jeszcze na jego koszt chciał sprowadzić rodzine z zagranicy. Stropolska gościnność, gościnnością, ale jak u Mleczki "kiedyś nawet żółw musi komuś przypierdolić".
Autor: Paweł Dodano: 03-03-2009
MaP - do Pawła   1 na 1
Mylisz się. Mieszasz klerykalizację i "dojenie" państwa z enklawą. Kościół jej po prostu nie potrzebuje, te funkcje spełnia Watykan. Mylisz się także co do ilości "Watykanów" w Polsce. Kościół ma ok. 180 tys. hektarów, Watykan - 44 ha więc starczyłoby lekko licząc na 4000 Watykanów.
Autor: MaP  Dodano: 03-03-2009
Krzysztof Gajda - @mrs   1 na 1
"I to jest właśnie tolerancja racjonalistów. U kogo występuje ten ubogi rozum, skoro nie mieści sie wam w głowie idea tolerancji?"

Dziwi mnie okropnie, że ktoś ma czelność najpierw określać innych "wysłannikami szatana" (a więc wyjątkowo negatywnie), a później obraża się za stwierdzenie, że nie jest inteligentny. Gdzie ta tolerancja, panie mrs?
Autor: Krzysztof Gajda  Dodano: 03-03-2009
mrs - do Gajda
Po pierwsze primo ;) nikogo nie nazwałem "wysłannikiem szatana" - to już Pan sam wziął to do siebie, widac za mocno :)
Po drugie primo ;) Wy "racjonaliści" duuużo krytykujecie, zwłaszcza KK, ale w zamian nic nie potraficie dać.
Po trzecie primo ;) Proszę skierowac swoje ataki na wyznawców Judaizmu, lub Islamu. Z tego co mi wiadomo oni mają mniejsze poczucie "humoru" ;)
 
mrs
Autor: mrs Dodano: 03-03-2009
MaP - @ mrs
Jak muzułmanie i reszta będą mieć ziemi na 4000 Watykanów i miliardy złotych rocznie to też dostaną za swoje. Póki ich zmartwieniem jest chleb z szynką i spuszczanie po sobie wody w kibelku sami sobie wystarczająco utrudniają życie.
Autor: MaP  Dodano: 03-03-2009
mrs - obłuda  -1 na 1
To z czym wy "walczycie" "racjonaliści"? Chodzi o deprecjację wiary, czy żal d..... ściska, że ktoś przez wieki potrafił odkłądać do skarbonki? Nie trzeba być oświeconym, by rozumieć, że w czasach barbarzyńców, działanie Kościoła zawsze służyło człowiekowi i pozwalało mu normalnie i racjonalnie się rozwijać.
Czyli tak, gdybyście mięli złote pałace, to dalibyście spokój? Czyli o kaskę chodzi?
Ja myślę, że kosztem KK chcecie zaistnieć, ponieważ najłatwiej krytykować kogoś, kogo widać i kto się nie broni. Jak wejdziesz na dużą górę to też cię widać.
mrs
Autor: mrs Dodano: 04-03-2009
Abulafia - Rationalis nie jedno ma imię.
No i proszę, niech ktoś wyrazi wątpliwość w przyzwolenie Kościoła na ,,normalne i racjonalne'' rozwijanie sie człowieka.
Najracjonalniejsi okazali się namiestnicy Chrystusa.
Taki Leon X reagujący na mowę konsekracyjną kardynała Bembo słowotokiem; ,,Od wieków świat dobrze wie, jak wspaniale bajka o Chrystusie przysłużyła się nam i naszym stronnikom''. Zamtuzy, podatek z cullagium, symonia...powiększały jego majątek.
Urban VIII uczynił swoją rodzinę największym posiadaczem ziemskim. Dzięki sedes stercoraria. Nic dziwnego, że mawiano; ,,Czego nie zrobili barbarzyńcy, dokonali Barberini''. Itd, itp.
To nic, że Leon pozostawił skarb Rzymu zadłużony na 400 tyś scudo (tak ok. 12-wozów złota), a Urban popychał Słońce grabiami. Może ich postrzeganie rzeczywistości nie mieściło się w definicji ,,racjonalizm'' (na pohybel regułkom), ale dowiedli nadprzyrodzonych zdolności posługiwania się rozumem.
Tylko jakoś inaczej to się nazywa.
Autor: Abulafia Dodano: 04-03-2009
mrs - Bajanie
No i proszę. Jak łatwo zbić kapitał na krytykowaniu i wytykaniu palcami. Tylko kto i komu dał mandat do wydawania sądów i czemu one służą?
Nie macie nic w zamian. Nawet gdyby hipotetycznie, udało się "racjonalista" obalić wszelkie wierzenia, to i tak do zaproponowania mięli by li tylko wiarę w cudowną moc wielkiego "Ratio".
Oj gdybyś się Pan zapoznał z doktryną Katolicką, wiedziałbyś, że nawet złe i grzeszne postępowanie chrześcijanina nie oznacza braku wiarygodności jego wyznania. Tak, jak braki w pojmowaniu rzeczywistości i błędy w logice nie oznaczają dla was "racjonalistów", że nie istnieje idea absolutego recta ratio (dogmatu waszej wiary).
A gdy o bajki chodzi. Co je wyróżnia i sprawia, że nazywamy je bajkami a nie historią?
Odpowiedź jest jasna i każdy ją zna, i wobec tej odpowiedzi nijak ma się określenie bajka zastosowane do Chrystusa. Toć takie insynuacje uwłaczają racjonalnemu myśleniu. Czyli ktoś inny (bo nie ja) własnie kala swój totem.
Autor: mrs Dodano: 04-03-2009
Atarax - ad MaP
Muzułmanie nie jadają szynki (chyba, że myślałeś o "szynce" drobiowej lub wołowej, ale też wątpię, żeby była ich przysmakiem).
Autor: Atarax Dodano: 05-03-2009
MaP - ad Muzułmanie nie jadają szynki (chyba, że myślałe
"Muzułmanie nie jadają szynki"

No i co? Jesteś pod wrażeniem czy o co chodzi?
Autor: MaP  Dodano: 05-03-2009
CHOLEWA - do mrs
Proszę nie uprawiać na tych stronach mętności,proszę najpierw zapoznać się z całością RACJONALISTY oraz z takimi naukami jak biologia,chemia, fizyka.Pojęcie boga jest puste dla człowieka dobrze wykształconego.
Autor: CHOLEWA  Dodano: 06-03-2009
mrs - pustka
Dla człowieka dobrze wykształconego jasne jest, że nie sposób wytłumaczyć świata i zjawisk w nim zachodzących a także tego, kim jest człowiek, tylko przy pomocy nauk szczegółowych. Każdy wybitny naukowiec (patrząc na historię myśli) był wykształcony wszechstronnie i wiedział dobrze, że jedynie umiłowanie prawdy i mądrości może pozwolić na odkrycie racjonalnego porządku we wszechświecie. U podstaw nauki najczęściej stała filozofia (często ze swoim pojęciem Absolutu). Wszelkie próby wyparcia filozofii i wykluczenia "ogniwa zewnętrznego" tłumaczącego sens istnienia świata i praw w nim obecnych rozbijały się o skałę absurdu a często prowadziły do trans racjonalizmu, który praktykowany jest obecnie na tym serwisie. 
Autor: mrs Dodano: 06-03-2009
Abulafia - Do ubogiego duchem.   1 na 1
@mrs.
Przejrzałeś Biblię i, wzmocniony interpretacją zawarowujących sobie prawo do jej wykładania, ukształtowałeś określony światopogląd. Bez jakichkolwiek dyskusji dopuszczających alternatywny ogląd rzeczywistości, stworzyłeś sobie jedyne kryteria oceny i kwalifikacji wszelkich zjawisk. Postępujesz wg. tych założeń w każdej sferze życia z polityką oraz etyką włącznie. Jesteś ideologiem. Z postrzegającymi podobnie rzeczywistość tworzycie system i usiłujecie narzucić go innym.
Dla Ciebie świat zaczyna i kończy się na Biblii. Dla innych świat może zaczynać się od ksiąg Starego i Nowego Testamentu, jednakże czytają inne książki. W ten sposób oglądają rzeczywistość poprzez parę perspektywicznych okien nie pokrytych wiekową pajęczyną.
To jedyne okno kwalifikuje Cię do klubu ,,ubogich duchem''. A ty chcesz uchodzić  za wyrocznię żądając przywilejów, z których rezygnują tytani myśli i czynów.
Nie narzucaj światu swojego formatu. Bez arogancji z pokora zajmij miejsce w szeregu dla ubogich. Strój biedaka może Cię nobilitować na innych forach-na Racjonaliście kompromituje.
I szukaj nowych okien lub chociaż przewietrz to jedyne, przez które oglądasz świat. Capi kruchtową marnością nad marnościami.
Autor: Abulafia Dodano: 06-03-2009
MaP - @ Abulafia
*********
  Amen
*********
Autor: MaP  Dodano: 06-03-2009
mrs - ubogi do ubogiego
Jakże charakterystyczne są te pogardliwe uwagi pod moim adresem. Tak zawsze zaczynają swoją "rozmowę" "racjonaliści". Tak mało o mnie wiesz a tak mocno oceniasz. A może ja byłem ateista - wierzącym inaczej. To samo mogę powiedzieć o Tobie - ideologu ;) Tworzysz system za pomocą krytykanctwa a nie krytyki. Ideologia zakłada wyobrażenie o rzeczywistości a nie jej uczciwe odkrywanie przy pomocy "ratio". Obiektywnie wiara w Boga więcej ma wspólnego ze zgodnością postrzegania z rzeczywistością, aniżeli wiara w racjonalizm. Jeśli wierzącego w Boga nazywasz "ubogim duchem" to możemy podać sobie rękę, bo Twoje poglądy także opierają się na wierze (doskonale wiemy na jakiej).
I jeszcze jedno: wole cuchnąć krychtową marnością, ponieważ kruchta ta określa moje miejsce i bardzo mnie to cieszy. Za to Ty starasz się błyszczeć pseudonaukowymi implantami transracjonalizmu i wiarą w swój system, którego nie sposób uznać za naukowy - normalnie nie da się, sory ;)))
mrs
Autor: mrs Dodano: 06-03-2009
Marcin Langer - Jak tu nie uwielbiać Racjonalisty.   2 na 2
Arftykuł Pana Psyka podnosi na duchu. Gdzieś tam we Włoszech może się zebrać 30 tys. przeciwników autokratycznego państewka i protestować przeciwko jego ogólnoświatowym zapędom w promowaniu średniowiecznego oglądu rzeczywistości.
Jednakże prawdziwym creme de la creme są komentarze anonima mrs. Ten typ myślenia pojawia się tu raz na jakiś czas (vide Teresa) i mieszając strasznie pojęcia o których ma co najwyżej mgliste pojęcie, snuje wizje swojej UberRationale ideologii. Najzabawniejsze jest, że 100% względnie oczytanych racjonalistów/humanistów/ateistów itd czytając komentarze tej osoby w ciągu kilku sek. dostrzega błędy, przeinaczenia i oczywiste kłamtwa zawarte w jej argumentacji. Nie chce nam się jednak wdawać w dyskusję, gdyż nauczeni doświadczeniem wiemy, że ta mieszanka religijnego zacietrzewienia z brakiem znajomości podstaw dzisiejszej psychologii, socjologii, medycyny, biologii itd. tworzy mur, którego nawet najtwardsze i najlepiej wyedukowane głowy nie przebiją.
Ciekawą obserwacją jest również to, że wielu z nas uważa taką argumentację za położoną o kilka intelektualnych lig niżej, niż np. wysublimowane nauczanie papieskie. Jako osoba która przeczytała w całości wiele encyklik JPII i poprzedników, stwierdzam mimo wszystko, że mrs=JPII co do błędnej argumentacji.
Autor: Marcin Langer  Dodano: 06-03-2009
mrs - błędy?
Słucham, które z moich wypowiedzi zawierają przeinaczenia? Ja swoje poglądy moge udowodnić racjonalnie. A takie odgórne traktowanie i zasłanianie się nie posiadaniem chęci to unikanie odpowiedzi. A swoimi argumentami (z podwórkowej przepychanki), nie sięgacie nawet do frędzli płaszcza JP II.
Autor: mrs Dodano: 06-03-2009
Marcin Langer - Hmmm, widzi Pan.   2 na 2
Wielu z nas już wielokrotnie prowadziło dysputy z ludźmi o Pana poglądach i  po prostu z góry wiemy, że nic wskórać się nie da. No i na 1300 znaków to już zupełny mission impossible. To po kolei:
-racjonaliści walczą o społeczeństwo świeckie, w którym każdy ma prawo do własnego wyznania, o tyle o ile zachowuje je dla siebie, a nie narzuca innym oraz nie wykorzystuje jako legitymizacji jakichkolwiek przywilejów i nierówności (jak to z Krk jest, dodawać nie trzeba)
-aborcja i eutanazja - niech Pan raczy przeczytać choć jeden artykuł na dany temat na racjonaliście przed rzucaniem takich wypowiedzi
-co do moralności i etyki, to jest zupełnie odwrotnie - nowoczesna, oparta na tysiącach badań z obszarów psychologii, socjologii, neurologii itd wiedza, pozwala na opracowanie NIEWYDUMANYCH i nie oderwanych od rzeczywistości praw, nieobciążonych bagażem nienaturalnej penalizacji seksualności, upodlania się za życia w związku z wiarą w życie pozagrobowe, plemienno-patriarchalnej nienawiści do kobiet i obcych i innych nieprawdziwych założeń na naturę człowieka, którymi doktryna Katolicka jest wyściełana
- co do frędzli JPII: np cała encyklika Centesimus annus to zbiór półprawd i braku logiki, np...cdn<span>
Autor: Marcin Langer  Dodano: 06-03-2009
Marcin Langer - cdn...   1 na 1
- początkowo, idąc z duchem Rerum novarum, za wszelkie zło tego świata obwinia wolność, a przede wszystkim wynikające z niej ateizm i odejście od prawdy o człowieku. W końcowych fragmentach zaś jako panaceum na ateistyczne zło i demokrację bez wartości postuluje zwiększenie wolności. Ale to taki mały kruczek;))
Najwięcej nielogiczności pojawia się w analizie ateizmu i wolności jako przyczyn wszelkiego zła. Każde badania, ostatnio zaś Zuckermana (http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,4224/q,Ilu.nas.jest.Spoleczenstwo.ateistow.bedzie.lepsze), udowadniają, że to właśnie społeczeństwa w których ateiści stanowią większość, są społeczeństwami "zdrowszymi" o mniejszym odsetku przestępstw, lepiej rozwiniętymi itd. Zaś państwa wyznaniowe lub z przewagą ludzi wierzących zazwyczaj ciągną się w ogonie praw człowieka, rozwoju społ-gosp itd.
- utożsamianie wolności z posłuszeństwem nakazom Kościoła, rodzeniem dzieci i rezygnacją z przyjemności materialnych
- pogląd, że jedynie demokracja podporządkowana definicji wartości narzuconych (domyślnie) przez papieża, może uchronić się przed zamianą w totalitaryzm (btw, doprawdy dziwne słowa z ust jednego z ostatnich władców absolutnych na świecie)
- przewijająca się pewność, że religie są podstawą pokoju a ateizm wojny(statystyce na przekór;)
Autor: Marcin Langer  Dodano: 06-03-2009
MaP - do mrs
Panie Marcinie, proszę nie karmić mrs! Znowu odpowie coś o "dorastaniu do frędzla" albo zacytuje coś bez składu i ładu. Przenoszę dyskusję na forum.
mrs - zapisz-żesz się i gadaj ile wlezie (tylko nie płacz, że ze sobą).
www.racjonalista.pl/forum.php/s,188615
Autor: MaP  Dodano: 07-03-2009
mrs - zgoda
Tu się zgadzamy. Mówienie do "racjonalistów" jest jak mówienie do ściany.
Autor: mrs Dodano: 09-03-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365