Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
182.500.434 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7341 tekstów. Zajęłyby one 28968 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3236 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Idźcie do kościoła i zostawcie filozofów w spokoju. Nie żądajcie przynajmniej, by dostosowywali swe nauki do waszej myślowej tresury: to czynią nicponie, półmędrkowie, u których możecie zamawiać sobie doktryny według upodobania.
Komentarze do strony Furia

Dodaj swój komentarz…
irek - pycha i skutki
Likwidacja ideologii komunistycznej, marksistowsko-leninowskiej i naukowego poglądu na świat musiały przynieść w Polsce cywilizacyjny (umysłowy) regres. Nie uchronili się od niego ani katolicy ani racjonaliści. Pierwsi uwierzyli, że są wybranym przez Boga narodem, drudzy uważają, że to oni odkryli prawdziwy świat. Stąd nieskończona pycha. Dlatego szczególnie po roku 1989 wybuchł prymitywny antykomunizm, antyradzieckość, antyrosyjskość i antysemityzm. I skutki jak w artykule.
Autor: irek Dodano: 13-08-2009
Reklama
Marpot - Co nas zatem powstrzymuje od tego, by tak żyć?
Z własnego doświadczenia...niech każdy kto tak mówi czy to o Żydach czy Niemcach czy kimkolwiek innym powie to któremuś z przedstawicieli owej nacji prosto w twarz... 95% nie powie...bo się boi...ot tacy mocni w gębie bohaterowie...
Autor: Marpot Dodano: 13-08-2009
Ahti - do Irka   1 na 1
nie wiem ile ty masz lat i ile pamiętasz z tamtych czasów, ale marksizm-leninizm nigdy nie przyjął się w PL. A pod koniec komuny to już nawet PZPR nie wierzyła we własną ideologię (co było wybuchło w epoce Gierka)
Autor: Ahti Dodano: 14-08-2009
tamara be jot - Niezupełnie
Winne są media (między innymi, ale winne wyraźnie), bo pielęgnują takie anty, o jakim mowa w artykule. Winna jest literatura, winni są profesorowie, winni są politycy. Przykład idzie z góry. Gratuluję dziadka. Ja miałam podobnie po kądzieli i mieczu (dziadowie oberwali i od Niemców, i od Rosjan, a mimo to, itd, jak u Pana).  Jestem osobą pogranicza, więc widzę te sprawy wyraźniej. Kontakty osobiste, kontakty kulturowe zmieniają zdanie o tych, których lubimy postrzegać stereotypowo, jako odwiecznych wrogów. Jest jednak jeszcze jeden mechanizm, prędkiego znajdywania wrogów: obrywa ten, kto jest pod ręką jako podejrzany. Pod ręką są ci, których podsuwa historia jako krzywdzicieli, podsuwają media jako krzywdzicieli, itd., ale mam taką historyjkę: stryj nasypał kurczakom saletry, zamiast kaszy manny, kurczaki oczywiście zległy pokotem i już się nie podniosły. Kto winien? Dzieci! Dzieci podusiły kurczaki! Dzieci solidnie oberwały po tyłku od rozwścieczonej babki . Stryj wrócił z pracy i sprawa się wyjaśniła. Uaktywnił się tutaj tzw. porządek dziobania. Dziobnąć od razu tych, co są pod ręką (a bo dzieci stale coś przeskrobią). Podani do dziobania stale są obecni w umyśle,  reagującym machinalnie.
Autor: tamara be jot Dodano: 14-08-2009
tamara be jot - Przestań pieprzyć, aronie!   1 na 1
Mnie nie obchodzi, w co wierzy katolik. Nie obchodzi mnie człowiek w ten sposób, że to katolik, czy innej wiary! Niemcy i Rosjanie mordowali nie tylko katolików i nie ze względu na katolicyzm!!! Tu nie chodzi o "winę" Polaków, lecz o stereotypy i ich utrwalanie. Ale z facetami jest nijako! Jak coś powiedzą! Chodzi o dojrzałość, a nie o pielęgnowanie ukochanych stereotypów, szanowny aronie. Jestem facetami kolejny raz zawiedziona. Rany boskie! On mi wmawia Marksa, Putina, a na dodatek Stalina! Bo co, bo katolikiem jest i nie wolno mi tego i owego powiedzieć? Duszno od Ciebie, aronie.Jak coś łomotniesz. Uciskasz moje myśli.
Autor: tamara be jot Dodano: 14-08-2009
tamara be jot - Tymczasem aron zniknął
i mój do arona komentarz wisi bez sensu. W każdym razi aon tu był.
Autor: tamara be jot Dodano: 14-08-2009
placownik - Nie na temat   1 na 1
 Rozmarzyłem się. Czy nie byłoby pięknie, gdyby spore stado "wziętych" felietonistów naszych opiniotwórczych gazet, wysłać do supermaketu jako sprzedawców?
Autor: placownik  Dodano: 16-08-2009
Marek Rezler - Doskonały tekst!   1 na 1
Doskonały tekst! Tylko kto go przeczyta poza gronem czytelników "Racjonalisty"? Wielka szkoda. Dodałbym jedynie, że takie ciasne rozumienie stosunków między narodami i ludźmi prezentuje ogromna większość naszego społeczeństwa. Tylko nie zawsze to uzewnętrznia. Jedynym wyjściem jest rozszerzenie kontaktów miedzyludzkich, pomiędzy osobami z różnych narodów i kręgów kulturowych. Cała nadzieja w młodzieży. Ona, przynajmniej ta światła (wcale nie najmniejsza) część, rozumuje zupełnie inaczej.
Autor: Marek Rezler Dodano: 17-08-2009
abhaod - nierozliczone zbrodnie  -1 na 1
Rosja uważa się za spadkobiercę ZSRR, do tej pory nie rozliczyli się ze zbrodni ludobójstw i nie ukarali winnych, nikt nie będzie wierzył spadkobiercom morderców.
Autor: abhaod Dodano: 24-08-2009

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365