Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.711.268 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5704 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Twierdzenia, których zasadniczo nie można sprawdzić, są jako wyjaśnienia pozbawione wartości.
Komentarze do strony Tortury inkwizycyjne - galeria

Dodaj swój komentarz…
brzezińska43 - czlowiek-brzmi dumnie
Ciekawy jest indeferentyzm moralny wielu z dyskutantów.Okazuje si,e, że tortury w imię katolicyzmu są dobre.Wpadnijcie na stronę Wolyń.Nie ma usprawiedliwienia dla zbrodniarzy.Możemy co najwyżej obserwować zmiany w czasie.Niezależnie od tego w co wierzą oprawcy ich idea staje się ohydną w momencie ignorowania zasadniczych praw czlowieka.I o to chodzi chyba w poświęceniu Jezusa.
Autor: brzezińska43  Dodano: 10-06-2011
Reklama
nizki - kolejna fałszywka??
Oto kolejna manipulacja - przypatrzmy się temu "rozwieraczowi" - jest on zwieńczony dwugłowym orłem, a więc symbolem władzy świeckiej - jest to więc bez wątpienia jakiś sprzęt nie związany z władzą kościelną, tylko świecką - najprawdopodobniej z Cesarstwem Niemieckim, którego dwugłowy orzeł był godłem.
Co więcej - nawet trudno tu z pełnym przekonaniem stwierdzić, czy to rzeczywiście jest narzędzie tortur, a nie np. wczesna wersja wziernika do kolonoskopii albo badań ginekologicznych, albo o zupełnie innym przeznaczeniu.
Przyjrzyjcie się zresztą dokładniej temu urządzeniu - śruba jest w maksymalnym położeniu, więc jest to rozwarcie maksymalne i nie jest aż tak wielkie, aby dokonać jakichś strasznych "rozerwań wnętrzności" w intymnych miejscach - wprawdzie nie ma tu punktu odniesienia, ale licząc według śruby, to rozwarcie tego urządzenia jest znacznie mniejsze niż główka noworodka.
Autor: nizki Dodano: 23-03-2010
Rafał - pseudo-racjonalistyczne brednie
polecam ksiazke Romana Konika, "W obronie św Inkwizycji"

książka w prosty sposób tłumaczy bezsensowność ateistycznych, pseudo-racjonalistycznych ciągot do szerzenia ciemnoty, i intelektualnego zacofania.
Nie jestem do końca pewien, ale są źródła historyczne, potwierdzające, że św Inkwizycja zabiła nie więcej niż chyba 200 osób w przeciągu kilkuset lat swojego istnienia, przy czym zabijano tylko herezjarchów, odpowiedzialnych za recydywę, dotyczącą mordów, głodzenia na śmierć, kradzieży, gwałtów, szerzenia herezji itp. Czyli zabijała ludzi, którzy w dobitny sposób zagrażali społeczeństwu. Podane tutaj narzędzia, jak już były stosowane, to tylko przez luteranów, kalwinów, inkwizycję świecką.

Przy okazji polecam znakomite polemiki z bredniami napisanymi przez pseudo-racjonalistów.
Wystarczy wpisać w googlach: Katolicki Serwis Apologetyczny :)
Pozdrawiam :)
Autor: Rafał Dodano: 20-12-2009
Andrzej - Dla Inkwizytora
Bardzo proszę Panie Inkwizytorze. Chciał Pan, to jest i o katarach.
www.racjonalist(*)czyszczenie.z.8222czystych8221
Autor: Andrzej Dodano: 07-01-2008
Pepek Informator - bzdura, slk
Czemu kazdy katolik miałby zaliczyć Młot na Czarownice? Nie mógłby tego zrobić bez narażania się na grzech. Przecież ksiega to została umieszczona w kościelnym Indeksie Ksiąg Zakazanych (Index Librorum Prohibitorum) w roku 1490, czyli juz w trzy lata po jej pierwszym wydaniu, a pierwsze wydanie przedstawione na Wydziale teologicznym Uniwersytetu w Kolonii nie otrzymało jego aprobaty.
Autor: Pepek Informator Dodano: 17-09-2007
Kasia - Blog o torturach
Zapraszam na bloga o tematyce tortur tortury.blox.pl/html
Autor: Kasia Dodano: 17-08-2007
Torquemada - pieszczoty
Pokazane przedmioty używane były bardzo rzadko . Służyły głównie do straszenia . Zazwyczaj heretyk przyznawał się zaraz po wejściu kata . Przepisy mówiły dokładnie co i kiedy można delikwentowi zapodać . Trzeba też pamiętać że kat nie torturował za darmo . Np łamanie kołem było dużo droższe od obcięcia ucha lub przypalenia kleszczykami .
Autor: Torquemada Dodano: 02-01-2007
slk - Polecam katolicki podręcznik
Wszystkim wątpiącym w okrucieństwo KK polecam katolicki podręcznik "Młot na czarownice", napisany przez katolickich książy i stosowany praktycznie przez kilka wieków. Ciężko się to czyta, ale każdy katolik powinien to "zaliczyć"
Autor: slk Dodano: 25-12-2006
inkwizytor - tylko inkwizycyjne ?
Przedstawianie narzędzi tortur inkwizycyjnych bez informacji, że takie same tortury stosowały wówczas władze świeckie (i to głównie one), które torturowały więcej i częściej niż inkwizycja jest propagandą mającą na celu wzbudzić nienawiść do Kościoła. Oraz brak informacji o tym, że torturowano nie podejrzanych o herezję, tylko ewidentnych, zatwardziałych heretyków (np. katarów czy albigensów), o których warto byłoby tu coś napisać, zamiast robienia samej galerii i bardzo lakonicznych komentarzy.
Autor: inkwizytor Dodano: 01-09-2006
artur - Beznadzieja
a gdzie było pismo swiete? te barany księza nie wiedzieli ze trzeba wybaczać? czary- przecież to bajki!!! teraz kościół nie przyznaje się do tego. kościół jest tak fałszywy jak kiedyś
Autor: artur Dodano: 29-08-2006
pedro - nie do wiary
Gdy zobaczyłem galerie maszyn tortur, wykorzystywanych przez Inkwizycje to aż mi dech zaparło. Nie chce sie wierzyc do czego zdolni byli przedstawiciele Kościoła w tamtych czasach.
Autor: pedro Dodano: 09-06-2006
mr-cairo - cóż mogę dodać
a żeby tych klechów piekło pochłonęło jeśli istnieje
Autor: mr-cairo Dodano: 14-03-2006
ula24 - zbrodnia przeciw ludzkości
zbrodnia przeciw ludzkości tak bym nazwała to co sie dzialo i dzieje nadal w kościele tylko terza pod inna postacia, polecam wszystkim zaiteresowanym ksiazke FEDERICO FALCONI ''ZA KULISAMI WATYKANU'' mozna sie wiele ciekawych rzeczy dowiediec,autor przez wiele lat mial problemy z opublikowaniem tej ksiazki ale w koncu udało mu sie, chcialoby sie powiedziec dzieki Bogu ale za co mu dziekowac, ''glupiec wymaga od innych a medrzec od siebie'' to sie tyczy ksiezy szkoda ze tak zadko o tym mysla zdaloby sie powiedziec ze w zasadzie to w ogole nie mysla
Autor: ula24 Dodano: 03-12-2005
Mariusz Agnosiewicz - Odp.
Pomijając tutaj rzetelność tych liczb, ignorują te statystyki sprawę bardzo istotną: śmierć na torturach, bez sądów, bez rejestrów. Przytaczanie statystyk opierających się na aktach dla tamtego okresu jest po prostu naiwnością, której ulegają ludzie próbujący wybielać inkwizycję.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 12-10-2005
Jacek Zemło - powtarzanie obiegowych opinii
jeśli Inkwizycja była tak okrut­na i śmiercionośna jak twierdzą jej wrogowie, to dlaczego każdy schwytany przestępca tamtych czasów marzył o tym, by oddano go trybunałowi inkwizycyjnemu? Bo sąd Inkwizycji był najła­godniejszym z sądów; różnica między nim a świeckimi sądami była w tej materii (materii wyrozumiałości) tudzież w każdej in­nej (warunki więzienne, tortury itp.) kolosalna - miało się aż 98,5% (czyli prawie 100%) szans uniknięcia kary lub surowej kary! Skąd tak dokładne wyliczenie procentowe? Stąd, że przez 450 lat swej działalności Inkwizycja rozpatrzyła 125 tysięcy pro­cesowych spraw, z czego tylko 1,5% zakończyło się wyrokiem śmierci
Autor: Jacek Zemło Dodano: 12-10-2005
Hekate - Sami żeśmy zgotowali sobie ten los...
Cóż...tortury były nieodłącznym elementem wszystkich inkwizycji. Ale ogólnie stwierdzając to ludzie byli i są nadal okrutni. Sami sobie wymyslili narzędzia tortur i sami stosowali je na innych ludziach... niektóre z tych narzędzi są tak brutalne,że aż nieprzyjemne ciarki przechodzą mnie, gdy patrzę na nie. Widziałam kiedyś wystawę z narzędziemi tortur i myslałam,że "padnę" na niej. Zaprezentowane w powyższej galerii fotki i ryciny dalece odbiegają od tego, co widziałam..Ale cóż, sami żeśmy zgotowali sobie ten los, bo tylko człowiek dzięki rozumowi jest w stanie wymyśleć "coś" równie okrutnego , by drugiej osobie zadać ból..
Autor: Hekate Dodano: 23-09-2005
Jakub Polewski - absurd
ale praktyka rozkłada Was absolutnie i wychodzą idiotyzmy. Oto cała tragedia formacji zwanej komunizmem w której tkwicie po uszy ! Czas przestać być infantylnym głupcem bo pomyślę że strona ta jest PROWOKACJĄ agentury rosyjskiej w porozumieniu i pod przywództwem ideologicznym Starszych Braci w Wierze - Żydow !

Ta... Ciekawe, że wszystko co napisze człowiek obiektywnie czyli pokaże konkretne zjawisko bez cenzury od razu jest rzekomym ideologiem w tym komunistą co jest już w ustach ideologa katolika groteskowe.

Ciekawe dla mnie też, że np. ja rozumiem ten artykuł jako poprostu ujęcie danego zagadnienia wąskiego w szerszym omówionym przecież w zalezności od tematu jaki sobie każdy tutaj wybierze zjawisku ( katolicyzm ). Wszak takie panowe ( i panie ) są fakty o inkwizycji. Nie napisano w temacie "narzędzia tortur - kto ich używał", lecz "inkwizycja" ! Jakoś tak to widzę, a jednocześnie uważam, że komunizm i socjalizm to pisząc kolokwialnie "debilizm". Niemożliwe ? :)

"MY" twkimy po uszy czyli KTO ? Ludzie niewierzący albo ateiści ? Jakoś daleko mi do komunizmu, dalej nawet niż prawicy pro-socjalnej ! Nie jestem ani lewakiem ani konserwatystą, wszak badam każde zjawisko z brutalną otwartością na fakty. Nie obchodzi mnie czy kogoś to zaboli. Tym się rózni nauka od filozofii i ideologii. Jest bezwzględna. Wszak portal ten traktuje o najróżniejszych zagadnieniach a temat inkwizycji jest tylko małym i jednym z wielu. Wchodząc tu spodziewałem się znacznie więcej niewygodnych faktów o tym zjawisku. A tu ot taki sobie mały artykulik, ugrzeczniony i bez szczególnej koloryzacji. W moim liceum ostro-religijnym było ostrzej to przedstawione !

Kolega raczył napisać o "praktyce rozwalającej ICH ( czyli autorów )", ale jakoś nie uznał za stosowne wyjaśnić na czym ta praktyka ma polegać. Nie napisał żadnych argumentów i konkretów. To niemerytoryczne tezy oceniające czyli subiektywne wyrazy swojego punktu widzenia.

Pan pomyśli, że "strona ta jest PROWOKACJĄ ( nawet jeśli tak jest to dobrze, ale trudno prowokacją nazwać pisanie faktów o danym zajwisku w tak ugłaskany sposób ) agentury rosyjskiej ( zaczyna się paranoja ) i Żydów ( skąd niby Żydzi ?! - antysemita czy jak ? )"....

Tak drogi kolego - nie bądźmy infantylni ( o ile rozumiesz znaczenie słowa INFANTYLIZM ) i nie piszmy takich pierdół.
Autor: Jakub Polewski Dodano: 19-09-2005
Mariusz Agnosiewicz - Wyjaśnienie
>to jest kolejny skandal bo wiekszosc przedmiotów tu prezentowanych pochodzi z kodeksu saksonskieg i dotyczy sadów świeckich

To, że narzędzia takie były stosowane także w sądach świeckich nie usprawiedliwia tego, że pod sztandarem miłości bliźniego, z biblią w ręku dokonywało się podobnych tortur, a nierzadko pewnie ostrzejszych niż w sądach świeckich (vide "sława" Zamku Anioła w Rzymie). Te przyrządy były także stosowane w dochodzeniach sądów kościelnych. Zaś ilustracje pochodzą z różnych książek historycznych, zaś największa część jak dobrze pamiętam z artykuły Focusa o prześladowaniach religijnych.
Autor: Mariusz Agnosiewicz Dodano: 12-06-2005
karol - dobra strona
No i macie katolicy orzech do zgryzienia...To jest właśnie szczytowa forma waszej pięknej religii...Patrzcie i podziwiajcie...Te narzędzia bożej miłości , dobroci i nieomylności.
Autor: karol Dodano: 12-06-2005
Robert - Opamiętajcie się!!!!!!!!!!!!!!
co to za chora strona????????????????????????????????????????????????/
Autor: Robert Dodano: 01-06-2005
Grzegorz
Zgadzam się z przedmówcami - ktoś pomylił pojęcia albo raczej głupio manipuluje. Narządzia tortur były stosowane powszechnie, zarówno w "sprawach świeckich" jak i w "sprawach zwiazanych z religią". Machiny te były zarówno stosowaną powszechnie "metodą śledczą" jak i urządzeniami służącymi do wymierzania kary, w tym dla pospolitych przestępców - no chyba, że każdego ówczesnego przestępcę dzis zaliczymy w poczet męczenników racjonalizmu :-P

Pozdrawiam
Autor: Grzegorz Dodano: 16-05-2005
Nikodem - Święta racja
Państwo Szanowni od Voltaire`a - opisując jakąkolwiek rzeczywistość z przeszłości opisujcie ją całościowo a nie tylko w jednym aspekcie - tak jak Wy to robicie przypomina to fakt zwolnienia z Auschwitz bodajże kobiety za "dobre sprawowanie" po dwóch latach pobytu bo już przeszła resocjalizację i może żyć ponownie w niemieckim społeczeństwie (osobiście Himmler zwolnił tę osobę podpisując stosowny dokument). Niedopuszczalny jest brak historyzmu w opisywanej przeszłości - sposobów myślenia ludzi z tamtych epok - racjonalnego ich myślenia bo właśnie tacy oni byli. Szanowni Państwo, rzeczywistość to pełne spektrum nie tylko widzialne pasmo ale i niewidzialne. Szumne zapowiedzi w Prologu Waszej strony internetowej o naukowości w zderzeniu z praktyką upadają - jakaż to naukowość toż Kopernik się w grobie przewraca gdy to widzi - a co może nie widzi ? Jakieś widzimisię niedouczonego autora strony nie może być podawane jako całościowe wyczerpanie tematu lub próbę całościowego oglądu danej rzeczy czy zjawiska. Od żywego spostrzegania poprzez uogólnienie do praktyki - Szanowni Państwo - widzieć - widzicie, uogólnić - potraficie, ale praktyka rozkłada Was absolutnie i wychodzą idiotyzmy. Oto cała tragedia formacji zwanej komunizmem w której tkwicie po uszy ! Czas przestać być infantylnym głupcem bo pomyślę że strona ta jest PROWOKACJĄ agentury rosyjskiej w porozumieniu i pod przywództwem ideologicznym Starszych Braci w Wierze - Żydow !
Autor: Nikodem Dodano: 14-05-2005
crash - skandal
to jest kolejny skandal bo wiekszosc przedmiotów tu prezentowanych pochodzi z kodeksu saksonskieg i dotyczy sadów świeckich - albo to gigantyczna pomyla albo manipulacja - jak pomylka to swiadczy o poziomie strony jak manipulacja to jeszcze gorzej
Autor: crash Dodano: 06-05-2005
pruzio
Pryjemna stronka ;))
Autor: pruzio Dodano: 07-03-2005
Valamir - Wszelkie kłamstwo jest tylko kłamstwem
Czytam z uwagą treśc tego forum i muszę powiedzieć, że to co jako historyk wiem o ludziach potwierdza się w pełni. Zaślepienie jakąkolwiek ideologią skodzi. Kiedyś zaślepieni byli liudzie inkwizycji hispańskiej, ale szanowni Redaktorzy tej strony nie różnią sie od nich. Mają jedynie bzika w druga stronę. Nie wchodzę w dyskusje światopoglądową. Wiara, bądź niewiara człowieka to jego prywatna sprawa i konstytucyjne prawo. Równie obrzydliwe jest natarczywe narzucanie wiary w formie Radia Maryja, jak i niewiary w formie tego forum (proponuję ciche konsultacje z padre Rydzykiem - jesteście siebie warci). Mój komentarz do działu "tortury". Tak sie składa, że jestem specjalista od tzw. "archeologii prawnej" i wiem coś na ten temat. To co piszecie o torturach to trochę dziecinne, ale prawdziwe, natomiest kłamstwem jest twierdzenie, że takie narzędzia stosowali katoliccy oprawcy. Stosowano je powszechnie. Z kursu historii dla początkujących proponuję zainteresowanie procesami czarownic w Lemgo - mieście w 100% protestanckim. Znajdziemy tam wiekszość opisywanych na tym forum narzędzi. W Anglii okresu Reformacji mamy to samo. Podobne środki stosowano na Wschodzie i Bliskim i Dalekim (choć tam jeszcze gorsze), podobne w czasach starożytnych. Ani tu ani tam nie było "katolickich oprawców". Socjalistyczni kaci obozów narodowego socjalizmu i komunizmu byli równie pomysłowi choć brakło im finezji wieków średnich - czy i oni byli "katolickimi oprawcami"? Racjonalista to człowiek kierujący sie rozumem, a nie ideologią, obojetnie jaką, katolicką, ateistyczną czy inną, czego Szanownej Redakcji życzę i oczekuję z ciekawością, czy głos ten zostanie zamieszczony na forum. EX AURIBUS ASINUM COGNOSCIMUS!
Autor: Valamir Dodano: 28-12-2004

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365