Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.059.838 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3555 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Najsłodsza i najmniej groźna ścieżka ludzkiego życia prowadzi drogą nauki i wykształcenia, i ktokolwiek usunie z tej drogi jakąś przeszkodę lub otworzy nową perspektywę, powinien być uznany za dobroczyńcę ludzkości.
Komentarze do strony Obcy

Dodaj swój komentarz…
PiotrB - hmm   1 na 1
O kurczę, ale dziwny tekst. Przy odrobinie interpretacyjnej życzliwości powiedziałbym, że jest to o mężczyznach, którzy nienawidzą kobiet ze względów religijnych albo po prostu z winy religii. Pewnie o to chodziło, chociaż strasznie, moim zdaniem, bełkotliwie i topornie ta myśl została wyrażona.
Autor: PiotrB  Dodano: 21-03-2010
Reklama
xadi
Podobało mi się. Mnie się zdaję, że chodziło o religię, która wpychana była od małego, która nakazuje, zakazuje, wymaga. Od czasu do czasu pęta nogi i zatyka usta patriotycznym bełkotem. Dlatego jest rozczłonkowana: trzyma się moralności, podszywa pod patriotyzm, próbuje sterować instynktami.
Autor: xadi Dodano: 21-03-2010
Zdziwienie - Obcy jest w nas   2 na 2
Wspaniały artykuł.W barwny ,humorystycny sposób na własnej osobie pokazany jest obraz manipulacji jaki jest dokonywany na nas praktycznie od urodzenia,poczynając od chrztu,poprzez szkolnictwo,media,środowisko,działania itp:.Bardzo mało jest nas w nas i to na dodatek jest nam trudno rozpoznać, która cząstka naszej osobowości działa,czy przekazuje informację.Trudno jest nam również ocenić ile pozostało jeszcze naszej własnej nie skażonej osobowosci.Sama świadomość istnienia w nas obcego świadczy o krytycznym podejsciu do własnej osoby,co odbieram jako wyraz wielkiej świadomości.Za tak obrazowy przekaz mogę pogratulować.
Autor: Zdziwienie Dodano: 21-03-2010
rexus - ...decydujące starcie   1 na 1
Warto było posmakować takiej ciężkostrawnej prozy duszonej w sadomasowym sosie.
Obcy niszczy ludzi wrażliwych, jest dziwnie zaprojektowany. Ten wirus w programie obliczającym wyobraźnię, jest do usunięcia, ale niestety z zainfekowaną częścią programu. Szczęście że można tę utraconą część wyszydełkować czymś lepszym, czymś w oparciu o dobry humor.
Autor: rexus  Dodano: 21-03-2010
tamara be jot - Odwrotnie całkiem
Ja jestem wasza obca. Spojrzyj na siebie oczami obcej, obcego. Będzie z tego wielki, wielki pożytek. Zupełnie odwrotnie tę rzecz pojmuję.
Autor: tamara be jot Dodano: 22-03-2010
morizt - zakrecone
Cos niepokojacego jest w tym tekscie. Wyraznie daje sie odczuc poczucie obcosci  podmiotu w stosunku do wlasnego ciala polaczone z brakiem wladzy nad jego czynnoscia. Czlonki ciala wydaja sie usamodzielniac, mysli i slowa zas jakoby narzucone przez Obcego .  Zastanawia nieustanna walka z cialem i z psyche oraz brak panowania nad wlasnym cialem. Obcy jest narzucony , wszczepiony z zewnatrz gospodarzowi . Pomimo antagonizmu miedzy obcym a gospodarzem toczy sie pomiedzy nimi pewien dialog. Poczucie przestrzeni zaniklo lub jest zaburzone.  Odczucia podmiotu nieprzekladalne sa w jego w wlasnym mniemaniu na slowa. Wiele zdan nawet poprawnie zbudowanych nie ma sensu logicznego.  Calosc tekstu jest wyraznie niespojna , nie da sie ukryc "skokow" myslowych.  Jesli nie jest to basniowa proza , np. opis koszmaru sennego to ociera sie podejrzanie blisko o wypowiedz schizofrenika.
Autor: morizt  Dodano: 22-03-2010
RyszardW   1 na 1
Każdy tzw. rozbiór utworu poetyckiego zabija jego wartość (dlatego np. szkoła zabija nieodwracalnie jakiekolwiek naturalne wzruszenie ucznia dobrym wierszem, np. Leśmiana, i przyszłe zainteresowanie tegoż ucznia literaturą). Dlatego proponuję nie komentować tego tekstu.
Autor: RyszardW  Dodano: 22-03-2010
Morizt - Do RyszardW
Poniekad zgadzam sie z Panem w opinia ze tzw " szkolna " analiza utworow poetyckich moze zniechecic do poezji. W ww. moim komentarzu chcialem  jednak zwrocic uwage na podobienstwo tekstu do wypowiedzi osoby cierpiacej na konkretne schorzenie psychiczne.
Autor: Morizt  Dodano: 23-03-2010
tamara be jot - Szkolna wymówka
Rozbiór wiersza wam szkodzi "nieodwracalnie"? Rozumienie poezji nie jest jedynie "naturalnym wzruszeniem". Jest również intelektualną przygodą, jak np. udział w tym, co mowi Rilke, a to, co mówi, jest w sposób palący aktualne i wcale nie polega na "wzruszaniu" odbiorcy. Może wam "rozbierają" kiepską poezję? Szkolna wymówka to szkolna wymówka.
Autor: tamara be jot Dodano: 24-03-2010
RyszardW - tamaro be jot
Tak, masz rację. Można się tu czegoś nauczyć. Dzięki za słowo mądre, co spłynęło z ust twoich.
Autor: RyszardW  Dodano: 24-03-2010
tamara be jot - Odrobina Rilkego
z wiersza "Przemiana", w tłum. A.Pomorskiego:
(...) Wypatrz, wewnętrzny mężczyzno, swoją wewnętrzną dziewczynę,
tę wywalczoną na
tysiącu istot, to
wywalczone dopiero, nigdy
nie kochane jeszcze stworzenie...)

Wielka poezja ma to do siebie, że zawiera wiele wielkich znaczeń i aż się prosi o cytowanie. Cytat powyższy pasuje do artykułu i do niedawnej Manify. W Polsce zapomniano o randze cytowalności dzieła poetyckiego. Trwa produkcja niecytowalnych wierszyków, trujących.
Autor: tamara be jot Dodano: 25-03-2010
RyszardW - szkolna wymówka
Mnie rozbiór wiersza nie szkodzi nieodwracalnie. Zgadzam sie również z tym że oprócz "wzruszenia" poezja jest intelektualną przygodą, jak cytowany Rilke. Ale nadal twierdzę, że dobór "lekturowej" poezji w szkołach jest nader kiepski, a korzyść z niej dla rozwoju umysłowości ucznia zależy od indywidualności nauczyciela - dobry nauczyciel nie zabije "rozbiorem" przesłania (emocjonalnego czy intelektualnego) wiersza. Ale czy są jeszcze tacy? Komentarze chyba odeszły od sedna, czyli od tekstu pt. "Obcy".
Autor: RyszardW  Dodano: 25-03-2010
RyszardW
a subtelnie wyrażony przytyk tamary, dotyczący "rozumienia tekstu czytanego" i szkolnej wymówki w razie nie zrozumienia artykułu - dotarł do mej zdolności rozumienia tekstów czytanych :-)
Autor: RyszardW  Dodano: 25-03-2010
Domin - świetny tekst
trochę zbyt "genderowaty" ale i dla mężczyzny zrozumiały :-)
Autor: Domin  Dodano: 31-03-2010

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365