Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.981.222 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3976 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"...powiem o kimś, że umie myśleć naukowo, kiedy potrafi myśli swe formułować jasno, wyrażać jasno, kiedy uznaje i wypowiada tylko te przekonania, które uzasadnić potrafi, kiedy i od siebie, i od drugich z nałogu już wymaga, żeby uzasadniali to, co głoszą, kiedy potrafi ocenić logiczną wartość rozumowań, które napotka, kiedy skutkiem tego nie pyta, kto mówi, ale pyta, co kto mówi i jak to uzasadnia,..

Dodaj swój komentarz…
sugadaddy
Jak pisze Umberto Eco (Rakiem) obserwujemy jakis ogólnoświatowy regres - ludzie chyba wolą być przez kogoś powodowani; decydowanie o sobie jest dla nich zbyt meczące.
Jedyną enklawą normalnosci i, nazwałbym to, antypompatycznosci są Czechy. Jedyne czego w życiu żałuję, to tego, że nie osiedliłem się w Czechach - na  wsi w której mieszkam nie ma co prawda koscioła, ale jak tak dalej pójdzie, to kto wie co nas, ateistów, jeszcze czeka. Bo przecież,  wyrok opisany w artykule to woda na młyn i zielone światło dla róznej maści fanatyków chrześcijańskich. Co nastepne? Krzyż w kazdym domu?
Autor: sugadaddy  Dodano: 19-11-2011
Reklama
Poltiser - Swoboda nietolerancji...   5 na 5
Wolność wyznawania religii nie polega na tolerowaniu "ostęplowania" otoczenia symbolami religijnymi w celu zagłuszenia opozycji i zdominowania niechętnych i obojętnych...
To wolność wiernych do kultywowania swoich wyznań na swoim a nie wspólnym podwórku... Szkoda, że tzw. sędziowie bardziej cenią stołki niż praworządność i coraz częściej zachowują się jak politycy, a we Włoszech i w Polsce, katolicy nie mogą mówić, że są dyskryminowani, nawet gdyby krzyże zniknęły ze szkół i urzędów... Ciekawe czy niedługo wprowadzony zostanie cenzus wyznaniowy w zatrudnianiu i naborze do szkół... Może przymusowa rejestracja i skoszarowanie ciężarnych... ot tak na wszelki wypadek, to następny krok na drodze do pełnej swobody wyznaniowej?
Nie śmiejcie się już takie pomysły słyszałem.
Przez konsekwencje prawne do pełnego absurdu!
Autor: Poltiser  Dodano: 19-11-2011
mieczysławski - wolność do niewierzenia   2 na 2
Pojęcie wolności religijnej powinno w zrozumiały sposób obejmować wolność do niewierzenia, wolność religijna powszechnie jest rozumiana jako obowiązek wykonywania czynności kultowych.
Autor: mieczysławski  Dodano: 19-11-2011
marian o.   2 na 2
Myślenie, że sędziowie są niezawiśli, wolni od religijnych i politycznych przekonań to naiwność. Nierzadko ich wyroki zależą od ich światopoglądu, sympatii politycznych, nacisków różnych środowisk, obaw przed utratą stanowisk, itp. Tylko jednoznaczne prawo; prawo którego nie mogliby interpretować w dowolny sposób ograniczyłoby ich często kuriozalne wyroki, które pokazują jak wielu sędziów jest niezawisłych od ...rozumu. Ale na takie prawo nigdy się nie zgodzą. Ograniczyłoby ich wpływy.
Autor: marian o.  Dodano: 20-11-2011
Poltiser - Tradycja Jagiellońska a nie Krzyżacka...   1 na 1
"Myślenie, że sędziowie są niezawiśli, wolni od religijnych i politycznych przekonań to naiwność."
Masz rację, nie są i nie muszą być, ich profesjonalizm polega na przeciwstawianiu się zakusom na instrumentalne korzystanie z praw Kraju w którym mieszkają. Mądrych sędziów pamiętają pokolenia podając ich za przykład a o sprzedajnych staramy się jak najszybciej zapomnieć. Polskie Sądownictwo miewało dobre chwile, nawet obecnie nie wszystko jest zepsute. Problemem staje się czwarta władza (media) i jej nacisk na Palestrę oraz Sędziów, żeby wyroki oddawały "ducha czasów". A już tolerowanie "poza prawnych" manipulacji i działań oficjalnych "organów" rządowych woła o pomstę do nieba!
Ciekawe, że dla "genetycznych" patriotów, wzorami moralnymi są tradycje sarmackie, z czasów kiedy powszechnie śmiano się z polskiego bezprawia i niedołężności RP, a nie tradycje późnego Średniowiecza i Renesansu, kiedy podziwiano praworządność Państwa, potęgę Sądownictwa, tolerancyjność i opiekuńczość Korony i jej poddanych. Prawie 200 lat. Kto to zepsuł?
Autor: Poltiser  Dodano: 21-11-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365