Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.927.908 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 273 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalista musi wykształcić w sobie silny moduł krytyczny, skierowany nie tylko wobec cudzych poglądów, ale i własnych. Powinien niepokoić się ten, kto nigdy nie zmieniał, nie modyfikował ani nie obalał własnych poglądów, a jedynie cudze.
MA 

Dodaj swój komentarz…
romaro   2 na 2
"Podważa także wizerunek związków wyznaniowych, a zwłaszcza Kościoła katolickiego, jako wiarygodnych i pożytecznych uczestników życia społecznego. Sprzyja natomiast upowszechnieniu negatywnego stereotypu, który każe postrzegać związki wyznaniowe na czele z Kościołem większościowym, jako korporacje troszczące się przede wszystkim o swoje partykularne, częstokroć bardzo przyziemne interesy, i w związku z tym pasożytujące na państwie."

Działalność Komisji niczego nie podważa, co najwyżej utwierdza mnie w przekonaniu że kościół nie jest ani wiarygodny, ani pożyteczny.

"To zaś w sumie może przyczynić się do nasilenia procesów laicyzacyjnych w Polsce"

Drogi Panie, nasilenia procesów laicyzacyjnych w Polsce już postępują w wyniku oceny całokształtu działalności kościoła, nie tylko komisji.
Autor: romaro  Dodano: 22-11-2011
Reklama
Ondraszek - Dwa prawa.   1 na 1
Prawo do własności i prawo chciwości. To dwa odmienne prawa, ale charakteryzujące Kościół katolicki który jest największym beneficjętem zwrotu majątku. Autor powinien bardziej skonkretyzować owe "związki wyznaniowe" i co one otrzymały. Jeśli chodzi o obiekty sakralne to zgoda, ale obiekty użyteczności społecznej lub "ziemię", to jest to prawo chciwości pokazywane i okazywane ludziom, oczywiście w procederze tym prym wiedzie Kk. To właśnie tego typu działalność prowadzi do laicyzacji społeczeństwa.
Autor: Ondraszek  Dodano: 22-11-2011
Gabriel - czyje dobra doczesne?   2 na 2
Mam dwa pytania, być może naiwne,  do znawców przedmiotu:
1. Czy grozi Polsce sytuacja, w której KK zostaje uznany za instytucję, która powinna zwrócić mienie, szczególnie nieruchomości uzyskane na drodze łamania prawa, wyłudzania itp, ale odpowiada nam, że taka własność należy do państwa Watykan, którego księża są funkcjonariuszami?
2. Dla mnie interesująca jest jeszcze jedna kwestia: czy ci funkcjonariusze posiadają podwójne obywatelstwo, np polskie i watykańskie i jakie wynikają z tego konsekwencje w kwestii postawionej w pytaniu 1 ?
Autor: Gabriel  Dodano: 22-11-2011
vivaldi - KK jako wspólnota   2 na 2
Zastanawia mnie pewien problem. Ogólnie twierdzi się że kościół to wspólnota wiernych. Jeżeli więc budynek który należy do samorządu lokalnego i jest wykorzystywany jako szkoła, należy więc także do wspólnoty wiernych gdyż uważa się że 80-90% mieszkańców gminy podobnie jak w całej Polsce to członkowie KK gdyż widnieją w rejestrach kościelnych jako ochrzczeni. Komu więc Komisja Majątkowa zwraca ten budynek? Watykanowi?
Po przejęciu tego budynku od kościoła wspólnotowego do kościoła korporacyjnego budynek nadal jest użytkowany jako szkoła lecz samorząd (czyli także wspólnota kościelna) musi dodatkowo płacić opłaty za wynajem tego budynku. Płacić komu - korporacji pod nazwa Kościół Katolicki?

Czy ja czegoś nie rozumiem?
Autor: vivaldi  Dodano: 22-11-2011
romaro - vivaldi   2 na 2
Mienie kościelne jest własnością administracji kościelnej, wszystko inne (wiara) jest wspólnym dobrem wszystkich wiernych.
"Komu więc Komisja Majątkowa zwraca ten budynek?Watykanowi? "
Budynek pół biedy. Ja bym raczej zadał to pytanie w kontekście ziemi.
Autor: romaro  Dodano: 22-11-2011
Cezar - pytanie do Autora?   2 na 2
Proszę o wskazanie, do kogo faktycznie należy majątek przekazany związkom wyznaniowym w Polsce, przez Komisję Majątkową? Czy w przypadku Krk, jest własnością Stolicy Apostolskiej - Watykanu? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, to jak się to ma do Art. 5 Konstytucji RP ? Jest to jawne i świadome naruszenie terytorium państwa polskiego. Idąc dalej tym tokiem rozumowania, władza wykonawcza winna być postawiona przed Trybunałem Stanu! Rozumię, że można dać w dzierżawę na 99-lat, ale na własność i za 1% wartości??? W wielu przypadkach,  po jakimś czasie, obdarowany sprzedawał ziemię za 100% wartości. Stwierdzam że Państwo Polskie nie spełnia Art.2 Ustawy Zasadniczej.
Autorowi dziękuję za interesujący artykuł. Proszę o wyjaśnienie spraw właścicielskich, przekazanego majątku.
Autor: Cezar  Dodano: 23-11-2011
zohen   5 na 5
Nie mniej ciekawą sprawą od formalnego statusu kościelnej "własności" jest jej pochodzenie: zaczynając od wojen religijnych, poprzez mordowanie Żydów, czarownic, pogan, innych heretyków, połączonego zawsze z konfiskatą ich mienia w procesie ewangelizacji oraz szerzenia bożej miłości, i kończąc na oszukańczym wyłudzaniu wzorem toruńskiego zakonnika łupiącego bez litości i jakichkolwiek skrupułów ogłupione moherowe babcie.
Gdyby w kościele katolickim istniała jakaś elementarna moralność i uczciwość, to kościół natychmiast zrzekłby się tych wszystkich zagrabionych, często przesiąkniętych krwią jego ofiar, dóbr.
Na uczciwość kościoła liczyć nie można, a z prawnego punktu widzenia jest podobnie jak z odzyskiwaniem majątków zagrabionych przez inne organizacje przestępcze.
Autor: zohen  Dodano: 23-11-2011
Czesław Szymoniak
Dodam do powyższego swoje trzy grosiki zapytując autora:
Ile hektarów ziemi, ile gmachów oprócz kościoła i plebanii potrzebuje parafia żeby pełnić posługę religijną dla swoich wiernych?
Po dwa koscioły na każdej ulicy? Pałacyki, wielkie zamknięte dla publicznosci parcele, ogrody w samym centrum wielkiego miasta...?

Że niby kościelne ochronki? Szkółki? No nie wiem ...ja preferuję świeckie. Na Caritas nie dam, na PAH owszem.
Autor: Czesław Szymoniak  Dodano: 24-11-2011

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365