Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.724.247 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 369 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Elisabeth Keller (red.) - Ssaki. Leksykon Zwierząt. Tom 3
John Brockman (red.) - Nowy Renesans

Znajdź książkę..

Złota myśl Racjonalisty:
Wolę błędy entuzjasty od obojętności mędrca.

Dodaj swój komentarz…
Bartłomiej Bławacki - Astromanipulacja :)
Witam,

Pozwolę sobie odświeżyć nieco temat :)

W zupełności zgadzam się z autorem. Przyznam, że kiedyś byłem fanem astrologii i głęboko w nią wierzyłem. Brałem nawet w kursie. No cóż... O naiwności ludzka! Na szczęście, to już mam za sobą. Nie można jednak przejść obojętnie jak widzi się uczestników kursu, którzy bezkrytycznie wierzą w tą, co mówi im astrolog. Patrzą w horoskop i tam szukają odpowiedzi o samym sobie. I jej nie znajdują.

Ponieważ interesuję się psychologią, postanowiłem przeanalizować problem w podobny sposób. Interesowała mnie przed wszystkim motywacja, zarówno klientów jak i astrologów. Uwieńczeniem tego jest artykuł p.t. "Dlaczego nie warto iść do astrologa" dostępny na moim blogu pod adresem:

maskanormalnosc(*)k-nie-ulec-pokusie-astrologii/

Zachęcam do przeczytania.

Pozdrawiam,
Bartłomiej Bławacki

P.S.
Przepraszam, za kłopoty z wyświetlaniem odnośnika. Stosowałem wzór:
[URL=adres.strony.pl]Tekst[/URL], ale to też nie działało.
Autor: Bartłomiej Bławacki  Dodano: 04-03-2016
Reklama
Jarek Augustynowicz - nierówność   2 na 2
tenże fizyk zauważył jawną niesprawiedliwość, bo teologia już jest na uniwersytetach:) więc walczy
Autor: Jarek Augustynowicz  Dodano: 27-03-2012
Robert Sliwa
Dopowiadając do tego co napisałem wyżej: moje zdumienie wynikało z faktu, że ten fizyk-astrolog w radiu był za wprowadzeniem astrologii na uniwersytety.
Autor: Robert Sliwa  Dodano: 27-03-2012
Robert Sliwa   3 na 3
Na bardzo ciekawym wykładzie Jarka o astrologii była pewna osoba - fan astrologii. Dawało się wyczuć dobrą znajomość terminologii i pojęć - niektórych też związanych z astronomią. On coś więcej niż w to wierzył - raczej uważał to za prawdę. Co ciekawe - to, że twórcy astrologii zakładali błędny model Układu Słonecznego, błędny model wszechświata, nie znali skali odległości ani podstawowych sił fizycznych wcale mu nie przeszkadzało uważać, że astrologia naprawdę działa. Tak samo jest z religią: biblia we wszystkim się myli i podaje fałszywe wyjaśnienia - ale bóg istnieje.
Kilka miesięcy temu w radiu TOKFM była rozmowa z astrologiem. Byłym fizykiem... Człowiek uważał, że dopiero teraz w epoce komputerowej astrologia może się naprawdę rozwijać i odnosić sukcesy. Myślałem, że to żarty - ale rozmowa była na poważnie. Nie wiem czy człowiek zaistniał kiedykolwiek w nauce. Jeśli zabrał się za astrologię to raczej nie. Dla mnie to było bulwersujące nadawać coś takiego w radiu w poważnej audycji.
Jarek - świetnie napisane.
Autor: Robert Sliwa  Dodano: 26-03-2012
Fascynat - ludzie są naiwni
Koleżanka ze swym chłopakiem była u jasnowidza, źle im się układało i oczywiście opowiedziała mu o tym. Upłynął czas i ona twierdzi, że miał rację, rzeczywiście się rozeszli. Oczywiście tłumaczenie, że wyciągnął  prawdopodobny wniosek z tego, co mu powiedziała oraz mechanizm samospełniającej się przepowiedni, było zbywane, no bo przecież przepowiednia się sprawdziła.
Autor: Fascynat  Dodano: 26-03-2012
Jarek Augustynowicz - definicje
Definicje zimnego odczytu są w Wikipedii.
Autor: Jarek Augustynowicz  Dodano: 26-03-2012
uczeń
Artykuł ciekawy. Mam tylko uwagi natury redakcyjnej. Brakuje oznaczenia cytowań. Na przykład definicje sformułowań Forera i tęczowego fortelu wydają się pochodzi z portalu Wikipedia.
Autor: uczeń  Dodano: 26-03-2012
Jarek Augustynowicz - 9 miliardów
Prezes jednej z giełdowych spółek, wchodzący właśnie w ten obszar, szacował jakieś 2 lata temu ten rynek na 9 miliardów rocznie.
Autor: Jarek Augustynowicz  Dodano: 26-03-2012
Gabriel X - astrobiznes i megalomania   4 na 4
Ponoć w Polsce rynek wszelkiej maści wróżbitów osiągnął już wielkość odpowiadającą sporej  gałęzi gospodarki, co dobrze koreluje ze światopoglądowym ciemnogrodem. Dlatego z uznaniem trzeba przyjmować każdą publikację obnażającą arkana tego biznesu opartego na zakłamaniu, które czyni konkurencję kk. Przekonałem się, że wróżbici, podobnie jak  bioenergoterapeuci itp stosują te same techniki zimnego odczytu prymitywnej, ale zwykle skutecznej manipulacji. Rozpoznanie, chociażby po fakcie, takiego oszukańczego zabiegu wywołuje uczucie niesmaku, a nawet obrzydzenia. To duży dyskomfort , a opisane praktyki stosowane w bezpośrednim spotkaniu z "klientem" mają wagę poniżania godności człowieka. Do tego dochodzi jeszcze element, który uchwyciłem w swoich badaniach takich zjawisk: taki poziom samozakłamania wróżbitów, para-psychologów itp, że mają oni  silne przekonanie o prawdziwości  swoich prognoz i uważają się za ludzi absolutnie wyjątkowych, stojących ponad ludem i na tej zasadzie przyznającym sobie prawo do łamania prawa i zasad społecznych.
Autor: Gabriel X  Dodano: 26-03-2012

Pokazuj komentarze od pierwszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365