Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.098.085 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7351 tekstów. Zajęłyby one 29006 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3573 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Mity religijne ze względów zasadniczych nie mają dla mnie znaczenia, choćby dlatego, że mity różnych religii przeczą sobie wzajemnie. Jest przecież czystym przypadkiem, że urodziłem się tutaj, w Europie, a nie w Azji, a od tego przecież nie powinno zależeć, co jest prawdą, a więc i to, w co mam wierzyć. Mogę przecież wierzyć tylko w to, co jest prawdziwe."
Komentarze do strony Cybernetyczne dobro i zło

Dodaj swój komentarz…
ratus   6 na 6
Ilekroć jest mowa o cybernetyce, warto przypominać, iż jednym z jej prekursorów był prof. Marian Mazur, a jego książka "Cybernetyka i charakter" narobiła w swoim czasie sporo zamieszania wśród znawców tematu.
Przewidywanie zdarzeń społecznych i ekonomicznych jest zajęciem ryzykownym, bo jak dotąd, żadna z tego typu prognoz się (w pełnym wymiarze) nie sprawdziła. Jednak całkiem nieźle potwierdzają się pewne idee zawarte w pracy Lestera C.Thurow'a "Przyszłość kapitalizmu" (polskie wydanie 1999r). W wielkim skrócie, przewiduje on, że po upadku ZSRR i jego doktryny komunistycznej, kapitalizm, z braku konkurencji, będzie się degenerował i stawał nieprzyjazny dla ludzi, a póki co, nie widać nawet śladu jego ewentualnego następcy. Dobrą ilustrację tej tezy można znaleść w wydanej niedawno książce J.P.Cardenal & H.Araujo "Podbój świata po chińsku".
Autor: ratus  Dodano: 27-03-2013
Reklama
Hodża   4 na 4
Doskonały tekst, zaś jego wartość, oprócz naświetlenia kwestii obiektywnego istnienia wartości innych, niż tylko prawo podaży i popytu, polega na tym, moim zdaniem, że daje nadzieję na to, że - im więcej światłych ludzi będzie zdawało sobie sprawę z tego, że żadne apodyktyczne ideologiczne wizje społeczeństwa nie zawierają całej prawdy, a tylko część i że stabilny rozwój społeczny może następować tylko w drodze zrównoważenia naturalnego indywidualnego egoizmu i koniecznego dla pełni człowieczeństwa współczucia i poczucia wspólnotowości - tym lepiej i skutecznej będzie można przekształcać system polityczno-ekonomiczny w kierunku optimum, gwarantującego zabezpieczenie minimum dla najsłabszych i nie krępującego nadmiernie inwencji zwłaszcza w obszarach, które przynoszą powszechne, nie zaś tylko indywidualne i lokalne korzyści. Dziękuję Autorowi za artykuł.
Autor: Hodża  Dodano: 27-03-2013
Szarycz Zbigniew - va banque   3 na 3
Tak niewielu oszukuje tak wielu -  możnaby strawestować znany bon mot. Wydaje się, że Ossi wpadli z deszczu pod rynnę. O ile Wessi, którzy już wcześniej zdążyli zaopatrzyć się w jakieś tam parasole, nie mokną tak bardzo, to Ossi najwyraźniej są przemoknięci do suchej nitki. Między bajki można włożyć opowieści o tym, że Bruksela została zaskoczona nagłym rozwojem kryzysu finansowego w Grecji i nic nie wiedziała o kreatywnej księgowości potomków Peryklesa. Gdyby tak miało być, oznaczałoby to, że pod niebieską flagą z gwiazdkami zasiadają niedouczeni amatorzy. Tak nie jest - pecunia non olet  - jak mawiali starożytni. Kto ma bank ten wie...
Autor: Szarycz Zbigniew  Dodano: 28-03-2013
Hadron
Kanał na youtube z wykładami ś.p. niedawno zmarłego doc. Józefa Kosseckiego. To on rozwinął to co w genialny sposób zaczął Marian Mazur.https://www.youtube.com/user/harforpl/videos oraz drugi: www.youtube.com(*)CcGHR-SttOS4qGLMa-ef0zA/videos  Bez tego mówiąc o cybernetyce społecznej możecie sobie błądzić jak dzieci we mgle. Pozdrawiam!
Autor: Hadron  Dodano: 26-12-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365