Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.063.162 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4016 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Polski katolicyzm. Katolicyzm taki, jak urobił się historycznie w Polsce, rozumiem jako przerzucenie na kogoś innego - Boga - ciężarów nad siły. Jest to zupełnie stosunek dzieci do ojca. Dziecko jest pod opieką ojca. Ma go słuchać, szanować i kochać. Wypełniać jego przykazania. Więc dziecko może pozostać dzieckiem, ponieważ wszystka 'ostateczność' przekazana jest Bogu-Ojcu i jego ziemskiej ambasadzie,..
Komentarze do strony Rosyjska dusza, polska dusza

Dodaj swój komentarz…
awatar098   6 na 6
Dobry artykuł, tyle, że Autor zmarł w 1948 i trochę się od tego czasu zmieniło.Rosjanie nie mają skłonności do afektacji?A Włodzimierz Wysocki?Wydzierał mordę jak dziki.Ach, jak pięknie on to robił...Oni są BARDZO WYLEWNI.
Różnice miedzy Polakami a Rosjanami.Sztuczna propaganda.Miałem przyjemność tam przebywać.JESTEŚMY IDENTYCZNI MENTALNIE I KULTUROWO.Nie zauważyłem, że nie jestem w Polsce(znam język ros., co mi ułatwiło bardzo asymilację z miejscowymi).Po 2 dniach pobytu w dużym, ponad milionowym mieście poruszałem się jak u siebie, nie mając nawet mapy.I nigdy się nie zgubiłem.Ludzie serdeczni, żadnych uprzedzeń do Polaków.
POLITYKA TO JEDNO, STOSUNKI MIĘDZYLUDZKIE TO DRUGIE.
Autor: awatar098  Dodano: 27-04-2015
Reklama
Arminius - O braciach Moskalach   3 na 3
"JESTEŚMY IDENTYCZNI MENTALNIE I KULTUROWO". Przecież z artykułu wynika, że jest na odwrót, że pomiędzy duszą rosyjską a polską jest multum istotnych różnic. Więc jeżeli Pana zdaniem "artykuł jest dobry"- to powinien Pan zwrócić uwagę na to, a nie pisać, iż Polacy i Rosjanie są wycięci z jednej sztancy. Wysocki czy Bierdajew to wyjątki , z których Pan robi regułę. Ci wszyscy wspaniali i "o szerokiej duszy" Rosjanie hurtowo niemalże popierają Putina  w jego "nowej polityce" polegającej na agresji wobec sąsiadów i bezpardownowym łamaniu prawa międzynarodowego, a 52% z nich nie ma problemu z uznaniem Stalina za postać jak najbardziej pozytywną. Warto zwqrocić uwagę, iż nadzieje wyrażone przez Bierdajewa wogóle się nie ziściły ("Jej (Rosji) polityka wobec Polski, defensywno-zaborcze wobec niej skłonności dawno stały się historycznym anachronizmem, należą do dalekiej przeszłości i nie sprzyjają powstawaniu odpowiednich warunków do współpracy w przyszłości") . Tekst był napisany w 1918 r., co było w 1920, 1939, 1945, i później też wszyscy dobrze wiemy. Postulat braterskiego pojednania się dwóch słowiańskich dusz nie ziścił się - a stroną, która wiodła agresywną politykę była - przede wszystkim - strona rosyjsko - sowiecka.
Autor: Arminius  Dodano: 27-04-2015
Mariusz Agnosiewicz - Wizjoner   3 na 3
Bierdiajew to wizjoner. Takich potrzeba i Rosji i Polsce. A ten tekst należy traktować nie jako nieudane przewidywanie, lecz postulat na przyszłość. Jeśli odpowiednio duża liczba ludzi uwierzy w te postulaty - wówczas zaczną się spełniać.
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 27-04-2015
DyktaFon - Tak sobie myślę...   3 na 3
...że nie trzeba wierzyć w jakieś postulaty, wystarczy poznać iluś tam Rosjan, a nie opierać opinię o nich na mediach lub politykach (co tyczy się obu stron - rosyjskiej i polskiej). Wtedy wyjdzie szydło z worka, jak to politycy kręcą własne interesy na opinii publicznej napuszczjąc jedną stronę na drugą.
Autor: DyktaFon  Dodano: 27-04-2015
klaio
"Jeśli odpowiednio duża liczba ludzi uwierzy w te postulaty - wówczas zaczną się spełniać". Tak! Także dlatego wierzę ...
Autor: klaio  Dodano: 27-04-2015
schlawiner
Nikt tak dobrze nie orientował się w temacie, jak wspomniany chociaż w niewłaściwym kontekscie (jaki tam Duch Święty?!) Dostojewski. To on zawarł polacką stronę swej osobowości w postaci (nomen omen) Wierchowińskiego z "Biesów".
Autor: schlawiner  Dodano: 28-04-2015
Piastun - @Arminius
"Tekst był napisany w 1918 r., co było w 1920, 1939, 1945, i później też
wszyscy dobrze wiemy."


Lenin, Stalin, Beria, Kaganowicz, Jagoda, czy Jeżow to oczywiście typowi Rosjanie.


Autor: Piastun  Dodano: 30-04-2015
Adanac   2 na 2
Kompletnie bzdurny tekst. Nie byliśmy bliscy i takimi nigdy nie będziemy
a bablanie o słowianskim braterstwie to zwykłe bicie piany. Nijaki
Feliks byl słowianinem i w dodatku naszym rodakiem co nie przeszkadzało mu w mordowaniu Polaków. Jego slowiańska duszę mam w wielkim poszanowaniu.
Rosjanie to rzeczywiscie wspaniały naród ale co z tego? Ich bagnety w naszych plecach mają te same skutki co sztylety odwiecznych wrogów Germanow.
Autor: Adanac  Dodano: 01-05-2015
Arminius - Tradycje wielkorosyjskie   2 na 2
"Lenin, Stalin, Beria, Kaganowicz, Jagoda, czy Jeżow to oczywiście typowi Rosjanie".
Zawsze zwracałem uwagę na to, iż rewolucja bolszewicka to w zasadzie import ideowy i kadrowy, przy dominującym udziale pierwiastka żydowskiego. Problem tylko w tym, iż Rosjanie zaakceptowali i zaadoptowali ten wątek do swojej tradycji narodowej. I w chwili obecnej 52 % Rosjan uznaje Stalina i stalinizm za zjawiska zdecydowanie pozytywne. Wpisali oni bolszewicki imperializm w tradycję imperializmu carskiego. Gdyby potępili totalnie bolszewizm, odcięli się od niego, obwieścili, iż był to import a jego pierwszymi i największymi ofiarami byli Rosjanie, gdyby dokonali destalinizacji swojej duchowości , mentalności i - last but not least - swojej polityki bieżącej - wtedy mielibyśmy do czynienia z inną tzw. "Trzecią Rosją", całkiem nowa jakością, z którą dialogi i przyjacielskie relacje byłyby jak najbardziej możliwe. Słowem tak jak Niemcy przeszły denazyfikację, tak Rosjanie ciągle są przed destalinizacją. Opinie i poglądy nawet najbardziej błyskotliwych rosyjskich bogoiskatieli - jakkolwiek wielce interesujące - nie są w stanie zmienić cokolwiek w tym względzie. Są pięknym kwiatkiem przypiętym do siermiężnego syberyjskiego kożucha.


Autor: Arminius  Dodano: 01-05-2015
bobobo   1 na 1
Rosja nie musi kierować się interesem Polski, tak samo jak nie muszą kierować się nim Niemcy i żaden inny kraj. Ich politycy dbają przede wszystkim o interesy ich kraju, czego niestety nie można powiedzieć o naszych.Wielkie narody imperialne (USA,Rosja) myślą innymi kategoriami, których my, Polacy, nie rozumiemy.
Autor: bobobo  Dodano: 01-05-2015
Totek - śmierdzi bolszewizmem i panslawizmem
"Stara lekkomyślna Polska z magnackimi ucztami, z mazurkiem i prze-śladowaniem prostego ludu przeistoczyła się w Polskę cierpiętniczą."
To niestety jest już analiza z punktu widzenia sowieta-bolszewika i stalinisty pamiętającego wpierdol pod Warszawą w 1920.
Tak się składa, że owo "prześladowanie prostego ludu" było w I Rzeczypospolitej daleko mniejsze niż w Moskowi (Księstwie Moskiewskim) i w całym Wielkim Księstwie Litewskim opartym tak samo na feudalnym prawie ruskim. Dotyczyło to tak samo chłopów - którzy w prawie ruskim mogli być dowolnie sprzedawani, jak i szlachty, która mogła być karana przez władcę suwerennego.Chłop feudalny był w I Rzeczypospolitej przywiązany do ziemi, co z jednej strony ograniczało rozwój miast i migracje zarobkową ale było też prawem uniemożliwiającym faktyczny handel ludźmi przez właścicieli ziemi (feudalnego odpowiednika kapitalistów).
Autor: Totek  Dodano: 08-03-2020
Totek - "Stara lekkomyślna Polska..
 z mazurkiem i prześladowaniem prostego ludu przeistoczyła się w Polskę cierpiętniczą."
Bierdajew pisał o tym w 1918 roku,
Szlachta w Polsce od czasów panowania Władysława Jagiełły rozszerzała swoje przywileje do tego stopnia, że zaczęła mieć dominacje nad władzą królewską. Dlatego szlachta ruska zamieszkująca powiaty WKL należące przez dziedziczenie do Korony - sama prosiła polskiego króla o włączenie ich w granice Rzeczypospolitej. Chcieli takich samych swobód jak mieli poddani króla polskiego żyjący w granicach Rzeczypospolitej - co było bezpośrednim powodem zawarcia Unii Lubelskiej. Można wiec powiedzieć, że ta ruska (jeszcze wtedy nie rosyjska) dusza nie była wcale taka pokorna i rwała się do polskiej, do jej anarchizmu i dumy. Moskowianie mieli tylko raz taki kaprys wyrwania sie spod władzy tyranów których sami tworzyli - w 1612. Jednak kolejny raz źle wybrali. Najeżdżani i gwałceni przez Mongołów, a potem skolonizowani przez władców niemieckich, kolejny raz dopuścili do władzy potwory swojej rosyjskiej duszy - Bolszewię, która ostatecznie wybiła im z głów dumę i wolność. I ten śmieszny pseudo-filozoficzny felieton jest doskonałą ilustracją zniewolenia Rosjan - ich myślenia niewolniczego.
Autor: Totek  Dodano: 08-03-2020
Totek - „słowiańską-ruską" duszę,
a konkretnie rosyjską duszę scharakteryzował Piłsudski - a znał ją doskonale z rodzinnych kontaktów z rodziną Lenina… (brat Józefa i Brat Włodzimierza organizowali razem zamach na Cara konspirując w Narodnej Woli). Józef Piłsudski opisał tak rosyjską duszę:

„Pamiętajcie, że dusza Rosjanina, jeśli nie każdego, to prawie każdego, jest przeżarta duchem nienawiści do każdego wolnego Polaka i do idei wolnej Polski.

Oni są łatwi i zdolni do uczucia nawet wielkiej przyjaźni i będą was kochać szczerze i serdecznie, jak brata, dopóki nie poczują, że w sercu swoim jesteście wolnym człowiekiem i boicie się ich miłości, w której dominującym pierwiastkiem jest żądza opieki nad wami, inaczej mówiąc: władzy.

To jest skaza urodzeniowa ich duszy, dziedziczna i kilkusetletnia, za ich niewolę, za Tatarów, za Iwana, za opryczników, za odwieczne bunty topione we krwi.

Jeśli własna wolność jest nieosiągalna, wolność cudza wzbudza zawiść i odrazę. Jesteśmy od wieków zbyt bolesnym dla nich wzorem, zaprzeczeniem ich własnego losu. Obawiam się, że dużo czasu upłynie, zanim oni zrozumieją, że nikt i nic, chyba śmierć, odbierze nam prawa do wolności…”
Autor: Totek  Dodano: 08-03-2020

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365