Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
163.312.898 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 241 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Co dzień rośnie we mnie przekonanie, że chrześcijaństwo, w każdym razie w jego dotychczasowej postaci i interpretacji, dobiega na Zachodzie końca"

Dodaj swój komentarz…
Tubular - grammar nazi;)   5 na 5
Głupio mi zwracać uwagę, po delikatnym zwróceniu uwagi, że nie zawsze jest to na miejscu..... ale moja polonistka wyrobiła we mnie dożywotnią nienawiść do formy "ja, osobiście"

"Ja osobiście, choć jak i wielu internautów miewam hopla na punkcie językowej poprawności, nie jestem zbyt mocno przywiązany do współczesnej polszczyzny"
Ja osobiście jest wyrażeniem niepoprawnym, tautologią. "Cofam się do tyłu" itp

Nie można stopniować swojego zdania. Forma "uważam" w zupełności wystarczająca, "ja uważam" jest już podwójnym zaznaczaniem, ale jeszcze w granicach rozsądku ;)i "ja osobiście uważam" 3 razy wskazuje już, że to "nasz pogląd". Nie ma potrzeby, aż tak głęboko tego podkreślać- gdyż zdanie nie może być bardziej lub mniej nasze:)
Autor: Tubular  Dodano: 27-08-2015
Reklama
Poltiser - Instynkt języka i myślenia   1 na 1
Myślimy bez słów, językiem rozumu, który Chomsky nazwał "mentalese" i opisał z grubsza jego reguły gramatyczne.
Steven Pinker uważa, że język to instynkt, rozwijając pracę Chomskiego, który konsultował książkę "The language instynkt" przed jej wydaniem.
Czy chcemy czy nie język ulega zmianom. Każdy może mieć swoje preferencje. Jest to żywa tradycja i konieczność komunikacji, zewnętrzne i trwałe, jak również konieczne do życia przedłużenie naszej fizjologii.
Dziękuję za ciekawy artykuł.

"Biedna" Pawłowicz!
Z entuzjazmem życzę jej wszystkiego najlepszego na nowej drodze życia.

"Więcej światła!"

Pozdrowienia dla wszystkich.
Autor: Poltiser  Dodano: 28-08-2015
Rupson - @Tubular   5 na 5
"Ja osobiście jest wyrażeniem niepoprawnym, tautologią. "Cofam się do tyłu" itp"
-To pleonazm. pl.wikipedia.org/wiki/Pleonazm
-Podobnie jak te najczęstsze i drapiące po uszach jak akwen wodny, kontynuować dalej, okres czasu, spadać w dół, wzajemna współpraca fakt autentyczny, w miesiącu maju.
-Błędna odmiana roku powyżej 2000 jest już tak nagminna, że szkoda o tym pisać. Żaden tytuł naukowy nie gwarantuje nabycia umiejętności poprawnego wymawiania daty. I jeszcze jeden błąd jest tak pospolity, że można go usłyszeć w każdej niemal chwili: tą książkę, tą piłkę, tą akcję, tą sytuację, zamiast "tę".
Autor: Rupson  Dodano: 28-08-2015
Arminius - Odszlachcenie języka   1 na 1
W 1925 r. na sowieckiej Ukrainie utworzono  - w ramach polityki "korienizacji" - polski rejon narodowościowy, zwany w skrócie "Marchlewszczyzną" ze stolicą w dawnym Dołbyszu zamienionym na "Marchlewsk". W "Polrajonie" przeprowadzono - między innymi - reformę j. polskiego, polegającą na jego "odszlachceniu". W wielkim skrócie polegała ona na tym, iż przyjęto zasadę pisania tak jak się słyszy, rugując - na przykład -  "ch" i "rz" ale zostawiając z jakiegoś niejsanego powodu "ó". Futuryści polscy byli pod wrażeniem tych zmian i zalecali ich upowszechnienie na terenie II RP.
 
Autor: Arminius  Dodano: 28-08-2015
Grancy - Dlaczego ja "kłamię"..
Jestem z woj. świętokrzyskiego, w szkole podstawowej wygrałem kilka konkursów ortograficznych, ale dopiero jako kilkunastolatek dowiedziałem się, że nie mówi się "ja kłamę, kopę, łamę, złapę, rąbę" itd. Wszyscy tak mówili, nauczyciele również. To rozróżniało od "on kłamie, kopie, łamie". Forma kielecka jest lepsza od formy poprawnej i należałoby ją propagować.
Podobnie "ja poszedłem" zamiast "poszłem" też jest bezsensownym utrudnieniem i przedłużeniem słowa. Wg mnie powinno się mówić poszłem, zeszłem, przyszłem...
Język istnieje po to by się porozumieć, a nie mówić poprawnie, przy czym co jest "poprawne" decydują samozwańczy, nie obieralni demokratycznie językoznawcy.
Inna opinia niż moja u ludzi inteligentnych wynika nie z rozsądku, ale z chęci podbudowania ego, że "ja umiem, a wy nie". 
Autor: Grancy  Dodano: 28-08-2015
Mariusz Agnosiewicz - Językoznawcy   2 na 2
Często językoznawcy nie są aż takimi dogmatykami, jak inni przeciętni użytkownicy języka. To ci zazwyczaj, którzy zdołali opanować język polski na dobrym poziomie, lecz niemający rozległej wiedzy kulturowej, skłonni są do mówienia o języku w stylu "Nie i amen!"
Autor: Mariusz Agnosiewicz  Dodano: 28-08-2015
Poltiser - Tradycja!   2 na 2
Do zrozumienia języka, jego pisowni, zwyczajów i "utrudnień" konieczne jest kontynuowanie pewnej tradycji językowej. Zdaniem ekspertów (np. S. Pinker) nadmierne uproszczenia wywołują więcej spustoszeń i nieporozumień niż kurczowe trzymanie się starej pisowni, która i tak ulegnie zmianie ale na sposób bardziej zrozumiały i akceptowalny dla "reszty"... Jak słusznie Pan Mariusz zauważył, językoznawcy są bardziej tolerancyjni, a poeci delektują się wieloznacznością i różnorodnością form "giętkiego języka"... I chwała im za to!
Pozdrawiam!

PS. Wyobraźcie sobie przez chwilę, że żyjecie w Vanwatu, ludzi mało na niezliczonych wyspach - za to 140 języków, z czego 80 ciągle w użyciu! Oni to mają ból głowy!
Autor: Poltiser  Dodano: 29-08-2015

Pokazuj komentarze od najnowszego

Aby dodać komentarz, należy się zalogować

  

Zaloguj przez Facebook lub OpenID..
Jeżeli nie jesteś zarejestrowany/a - załóż konto..

Reklama
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365