Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
183.991.424 wizyty
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7352 tekstów. Zajęłyby one 29008 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 3985 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Dla egzystencjalisty (...) jest niesłychanie żenujące to, że Bóg nie istnieje, ponieważ w ten sposób znika wszelka możliwość znalezienia wartości w zrozumiałym niebie (...) Straciliśmy religię, ale zyskaliśmy humanizm".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
Powstała pierwsza ruchoma kriokomora do odnowy biologicznej i leczenia (14-06-2015)

Pierwszą ruchomą kriokomorę pomocną w leczeniu i odnowie biologicznej organizmu zbudowano we Wrocławskim Parku Technologicznym. Została już przetestowana m.in. przez piłkarzy włoskiego klubu AC Milan; klub zakupił jeden z pierwszych egzemplarzy.

Specjalista medycyny sportowej i wieloletni kierownik zakładu medycyny sportowej na Uniwersytecie Medycznym im. Piastów Śląskich we Wrocławiu dr Krzysztof Zimmer nie ma wątpliwości, że to przełom zarówno pod względem medycznym, jak i technicznym.

"Taka mobilna kriokomora może być w praktyce zabierana nawet na mecze wyjazdowe. Przede wszystkim jednak pozwala lekarzom być bliżej sportowców, którzy z niej korzystają. Pozwoli to w przyszłości na bardziej precyzyjne dobieranie cyklu zabiegów i dzięki temu poprawienie wydolności organizmu" - mówił PAP dr Zimmer.

Według niego, mobilność oraz zmniejszenie rozmiarów kriokomory doprowadzi do wykorzystywania jej nie tylko w sporcie wyczynowym.

"Skoro przetestowane w wyścigach Formuły 1 rozwiązania techniczne potem mają zastosowanie w masowej produkcji samochodów, to w przyszłości nie można wykluczyć, że np. upowszechni się odnowę biologiczną organizmu poprzez kriozabiegi także wśród innych grup np. pracowników fizycznych, czy osób, które potrzebują większej wydolności do wykonywania swoich zadań" - ocenił dr Zimmer, który jest chirurgiem, pracującym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Zimmer podkreślił, że choć krioterapia jest metodą znaną od wielu lat, to jednak zbudowanie ruchomej kriokomory poprawi i zmieni sposób jej stosowania.

"Przede wszystkim lekarze będą mogli precyzyjniej ustalać cykl zabiegów, które pozwalają na lepszą biologiczną odnowę organizmu. Nie jest prawdą, że kriokomora przyśpiesza leczenie czy regenerację, natomiast te zabiegi na pewno zmniejszają np. spastyczność mięśni. Sportowiec po ciężkim treningu nie ma syndromu przewlekłego zmęczenia, dzięki czemu może podjąć jeszcze większy wysiłek. Kriozabiegi po prostu minimalizują uszkodzenia związane z wysiłkiem" - podkreślił naukowiec.

Jak dodał, cykl zabiegów ustala się pod lekarską opieką na podstawie m.in. badań krwi, badań endokrynologicznych, czy też komputerowo wykonanych izokinetycznych pomiarów wydolności mięśni.

"Zabiegi w kriokomorze są bardzo bezpieczne i można je wykonywać często, nawet kilka razy dziennie. Przeciwwskazania to: nadciśnienie, niewydolność krążenia, choroba lub uszkodzenie skóry, lub nowotwór. Co ważne, sportowiec może z nich skorzystać zaraz po treningu, podczas gdy np. w celu odnowy biologicznej do sauny może wejść dopiero nazajutrz po treningu" - zaznaczył dr Zimmer.

Jak dodał, ruchomą kriokomorę stworzyli inżynierowie z firmy Kriosystem, działającej we Wrocławskim Parku Technologicznym, w odpowiedzi na zapotrzebowanie wynikłe z wieloletnich badań nad zastosowaniami krioterapii całego ciała w medycynie sportowej.

Lekarz poinformował, że jedną z pierwszych ruchomych kriokomór przetestowano i zakupiono w klubie piłkarskim AC Milan.

"W tym klubie jest najlepsze laboratorium medycyny sportowej, jakie widziałem. W Milanlab będzie można jeszcze dokładniej ustalić cykle zabiegów w kriokomorze dla konkretnych piłkarzy, bo to wymaga indywidualizacji. Dzięki temu liczę, że w najbliższym czasie będzie tam można dokonać wielu ciekawych obserwacji związanych z zastosowaniem krioterapii całego ciała" - ocenił dr Zimmer.

Krioterapia zaczęła być wykorzystywana w medycynie sportowej i rehabilitacji w latach 90. tych we Wrocławiu. Dr Krzysztof Zimmer uczestniczył w tym medycznym procesie, który zainicjował były rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu lekarz-anestezjolog prof. Zdzisław Zagrobelny.

Zagrobelny wpisał się także na stałe do historii polskiej i światowej rehabilitacji właśnie jako jeden z pomysłodawców wykorzystania temperatur kriogenicznych w fizjoterapii, stając się niekwestionowanym autorytetem w tym zakresie.

Był założycielem Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji w 1993 r., a wcześniej Polskiego Stowarzyszenia Kriomedycznego w roku 1985. Zainicjował i współtworzył tzw. polską szkołę krioterapii. Pierwsze stacjonarne kriokomory postawiono w polskich ośrodkach przygotowań sportowych m.in. w Spale, Cetniewie, Wałczu, Zakopanem, gdzie odbywały się wielodniowe zgrupowania wyczynowych sportowców różnych dyscyplin.

"Rugbyści z Walii są przekonani, że to dzięki zabiegom w naszej kriokomorze po raz pierwszy w historii pokonali w Pucharze Narodów swego odwiecznego rywala Anglię. Niemieccy lekarze, którzy teraz stosują tę samą metodę przyznają, że to my we Wrocławiu wymyśliliśmy metodę kondycjonowania i odnowy biologicznej sportowców poprzez krioterapię. Oni wcześniej robili to tylko w celach leczniczych" - powiedział PAP dr Krzysztof Zimmer.

W USA krioterapia nie jest zabiegiem medycznym, ale kriokomory znajdują się tam m.in. gabinetach kosmetycznych, salach fitness czy obiektach treningowych.

Roman Skiba (Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl)


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25748 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365