Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
164.149.995 wizyt
Ponad 1064 autorów napisało dla nas 7324 tekstów. Zajęłyby one 28895 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Koronawirus z Wuhan to
wiele hałasu o nic
sezonowy problem
lokala epidemia
globalna epidemia
  

Oddano 827 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiara" nie jest tak naprawdę odrzuceniem rozumu, ale leniwą akceptacją złego rozumowania. „Wiara" jest pseudo-uzasadnieniem, które pewni ludzie powtarzają, kiedy chcą o czymś twierdzić bez niezbędnych dowodów.
Nowinki i ciekawostki naukowe

100 tysięcy artykułów nauk humanistycznych w otwartym dostępie dzięki BazHum (06-12-2015)
Humanistyczne czasopisma naukowe dostępne w sieci. 100 tysięcy artykułów w otwartym dostępie dzięki BazHum, przygotowanym przez Muzeum Historii Polski. BazHum to pełnotekstowa baza polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Baza rejestruje całą zawartość czasopism - od pierwszych numerów do bieżących. BazHum jest narzędziem wspierającym badania naukowe i edukację. Dzięki umieszczaniu pełnej zawartości czasopism w bazie znacznie prostsze jest pozyskiwanie, porządkowanie, agregowanie i przekazywanie wartościowych informacji. BazHum otwiera dostęp do treści ..(jeszcze 683)»

Moncarz: mamy kopalnię diamentów, nie zostańmy z dziurą w ziemi (26-11-2015)
Branding polskiej myśli technicznej i polskiego produktu intelektualnego jest konieczny dla obrony przed intektualną kolonizacją Polski przez globalne firmy - uważa prof. Piotr Moncarz. Uczony wziął udział w obchodach 100-lecia nauczania w języku polskim na Politechnice Warszawskiej. Zdaniem prof. Moncarza, sytuacja, w której polscy specjaliści pracują w działach badawczo-rozwojowych dużych koncernów, a doskonałe efekty ich pracy pozostają bez śladu informacji o tym, że zaangażowany był tam polski kapitał intelektualny, prowadzi do katastrofalnej kolonizacji Polski. "To tak, jakbyśmy mieli kopalnię diamentów, a ktoś przyjechał, zapłacił za wynajęcie działki ..(jeszcze 3383)»

Czy w Polsce powstanie fabryka laserów? (16-10-2015)
Laser jest mniejszy od drobinki piasku. Pasek laserowy ma 2-3 mikrony szerokości i pół milimetra długości. To cud natury, że z tak małego przyrządu można wydobyć kilka watów światła. Żeby wyprodukować laser potrzeba kilkudziesięciu operacji technologicznych. Polacy to potrafią, ale prace odbywają się w skali laboratoryjnej. Większa produkcja wymaga inwestycji i wybudowania fabryki diod laserowych.


Matryca laserowa. Fot. TopGaN, IWC PAN

Mogłaby ona zaspokajać potrzeby w zakresie produkcji projektorów laserowych o doskonałej ..(jeszcze 5657)»

Świnka morska na obiad, czyli tabu na talerzu... (03-10-2015)
Na mięso ze świnki morskiej - jadane w Ameryce Południowej - popatrzymy raczej z niechęcią. Popularne w Azji potrawy z psa są dla nas wręcz barbarzyństwem. Kulinarne tabu w dużej mierze kształtują nasz jadłospis. Możliwe, że wkrótce będziemy musieli przełamać niektóre z nich i sięgnąć po larwy, termity czy chrabąszcze. Już teraz robakami żywi się 1/3 ludzkości, bo są tanie w hodowli i bogate w białko. Choć dziś może nam się to wydawać nieco zaskakujące, to wielu mitologiach idealny świat, był światem bez jedzenia. Aby żyć, nie trzeba było jeść. Niejedzenie pozwalało uniknąć konieczności - objętej bardzo silnym tabu - konieczności wydalania. Z tego powodu jedzenie ..(jeszcze 5322)»

Polsko-chińskie umowy uczelni dot. Nowego Jedwabnego Szlaku (12-07-2015)
Pozyskiwanie grantów na wspólne badania i prace projektowe dot. Nowego Jedwabnego Szlaku, wymiana studentów, współpraca naukowców mają być skutkiem podpisanych umów między Politechniką Opolską a Chongqing Jiaotong University z Chin oraz chińską uczelnią i KRPUT. Podpisanie umów między chińską uczelnią Chongqing Jiaotong University a Politechniką Opolską (PO) oraz przewodniczącym Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) prof. Tadeuszem Więckowskim miało miejsce w piątek w Opolu. Rektor PO prof. Marek Tukiendorf tłumaczył, że porozumienie to dotyczyło m.in. utworzenia specjalnych centrów badawczych związanych z projektem ..(jeszcze 3848)»

Naukowcy: budowa zaufania i edukacja sposobem na globalne zagrożenia (04-07-2015)
Przedstawianie punktu widzenia nie tylko polityków, ale i naukowców, właściwa edukacja i pielęgnowanie humanistycznych wartości to sposoby przeciwdziałania globalnym zagrożeniom - przekonywali w czwartek uczestnicy debaty zorganizowanej przez PAN i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Konferencja przygotowana przez Komitet Prognoz "Polska 2000 Plus" przy Prezydium PAN oraz BBN była podsumowaniem projektu badawczego "Zagrożenia globalne barierami rozwoju", rozpoczętego w 2012 r.

"Wiele osób patrzy na problematykę zagrożeń z polskiej ..(jeszcze 4250)»

Prof. Jemielniak: jednym z motorów napędowych Wikipedii jest konflikt (27-06-2015)
Długoletnie badania aktywistów Wikipedii burzą mit internetowych społeczności, które opierają się wyłącznie na współpracy i bezinteresownym zaangażowaniu - wskazuje prof. Dariusz Jemielniak. Naukowiec z Akademii Leona Koźmińskiego, wybrany niedawno do Board of Trustees Fundacji Wikimedia, podkreśla, że "konflikt oraz współzawodnictwo są motorem napędowym tego największego ruchu społecznego w historii". Nieodłącznym elementem rozwoju Wikipedii są spory, w które podczas edycji haseł popadają aktywiści tego ruchu. Według profesora stanowią one jednak istotny czynnik animujący aktywność Wikipedystów. Sama encyklopedia jest w ocenie profesora ..(jeszcze 2791)»

Wiedzą, jak usprawnić w Polsce produkcję dobrej wołowiny (23-06-2015)
Polska wołowina może być jedną z lepszych w Europie. Metody pozwalające to osiągnąć, krok po kroku, opracowali naukowcy we współpracy z przedstawicielami producentów bydła. Sześcioletni projekt ProOptiBeef podsumowano w środę w Warszawie. Projekt ProOptiBeef (Optymalizacja produkcji wołowiny w Polsce zgodnie ze strategią "od widelca do zagrody"), o budżecie ok. 40 mln zł, zrealizowało konsorcjum naukowo-branżowe, stworzone przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/wolowinanowa.jpg" alt=""

..(jeszcze 5055)»

Polskie firmy nastawione na import technologii, nie własne badania (20-06-2015)
Ryzyko związane z wprowadzaniem innowacji jest dla polskich firm zbyt duże i przedsiębiorcy wolą kupować technologie zagranicą, niż tworzyć je u siebie - ocenił w czwartek dr Marcin Ożóg z Instytutu Allerhanda podczas Kongresu Prawa Własności Intelektualnej. Polski Kongres Prawa Własności Intelektualnej organizowany jest po raz trzeci, a patronat medialny nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Prasowa. Organizatorem kongresu jest Instytut Allerhanda. Tegoroczna edycja poświęcona była patentom. Jak wskazał Ożóg powołując się na dane Europejskiego Urzędu Patentowego, w zeszłym roku Polska zgłosiła około stu patentów. To niewiele biorąc ..(jeszcze 2750)»

„Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę”, czyli Wiktor Niedzicki o polskiej nauce (22-05-2015)
Dlaczego w Polsce tak niewiele mówi się o sukcesach rodzimych naukowców? Dlaczego informacje o badaniach tak trudno przebijają się do mediów? Czy można to zmienić? I w jaki sposób skutecznie promować polską naukę? - m.in. na te pytania odpowiada w swej najnowszej książce Wiktor Niedzicki. Publikację "Teleobiektyw. Spojrzenie na naukę" wydał Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN w Krakowie, z okazji 60-lecia swojego istnienia. Składają się na nią felietony Niedzickiego, które ukazały się wcześniej w czasopiśmie "Laboratorium - Przegląd Ogólnopolski" ..(jeszcze 5665)»

Zgłoszenia do modułu "Rozwój" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki do 15 maja (02-05-2015)
Innowacyjne badania humanistyczne i oryginalne badania interdyscyplinarne obejmie finansowanie w ramach kolejnego modułu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki pod nazwą "Rozwój". Nabór wniosków trwa tylko do 15 maja. Minimalna wartość projektu to 100 tys. zł. W module "Rozwój" Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki wspierane będą projekty badawcze służące stymulowaniu i promowaniu innowacyjnych badań humanistycznych oraz integracyjnych badań interdyscyplinarnych. Obejmie on badania z zakresu kultury polskiej i życia społeczno-kulturalnego.

..(jeszcze 2711)»

Instytut Nenckiego czeka na doktorantów z Europy (23-04-2015)
Wkrótce w Instytucie Nenckiego ruszy nabór do kolejnej edycji Międzynarodowych Studiów Doktoranckich, organizowanych dzięki grantowi prestiżowego europejskiego programu Marie Curie COFUND. Ponad 20 doktorantów, w tym z zagranicy, zyska szansę uczestniczenia w projektach badawczych z biologii i medycyny, realizowanych przez Instytut Nenckiego w ścisłej współpracy z czołowymi ośrodkami naukowymi świata. Na początku maja Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie rozpocznie otwartą rekrutację do kolejnej edycji międzynarodowych studiów doktoranckich. Już za rok młodzi naukowcy z Polski i Europy będą mogli czynnie uczestniczyć w interdyscyplinarnych ..(jeszcze 4032)»

Poznańscy etnolodzy udostępnili swoje zasoby w Internecie (15-04-2015)
Blisko 8 tysięcy nagrań video, plików dźwiękowych i fotografii w wysokiej rozdzielczości znajdujących się w archiwum Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (IEiAK UAM), upubliczniono na otwartej licencji w Internecie w ramach Cyfrowego Archiwum im. Józefa Burszty. Patronem cyfrowego zasobu jest prof. Burszta - wieloletni kierownik Katedry Etnografii na UAM, który w 1972 roku podjął decyzję o założeniu archiwum etnograficznego. Był to efekt nagromadzenia się licznych materiałów, będących rezultatem działalności naukowej placówki i prowadzonych od lat 50. XX badań terenowych. Cyfryzacja zasobów miała częściowo ..(jeszcze 1977)»

Unia Europejska: W Polsce najmniejsza skala przemocy wobec kobiet (31-01-2015)
Antydyskryminacyjna agencja Unii Europejskiej - Agencja Praw Podstawowych UE - obaliła medialne mity o skali przemocy wobec kobiet w Polsce - jesteśmy krajem o najmniejszej skali przemocy wobec kobiet spośród krajów UE. Przy czym nie dotyczy to jedynie oficjalnej skali przemocy, czyli tej zgłaszanej, lecz realnej. Badanie zostało przeprowadzone na licznej grupie 42000 kobiet ze wszystkich 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej, przy zapewnieniu im komfortu psychicznego poprzez izolację od partnerów. Co więcej Polska nie tylko ma najmniejszą skalę ..(jeszcze 7731)»

Żubry już trzeci sezon podbijają sieć (27-01-2015)
Kilkanaście żubrów, które posilają się świeżo dowożoną karmą, podchodzi codziennie pod paśnik na jednej z polan Puszczy Białowieskiej. Dzięki zainstalowanej tam kamerze po raz trzeci ich poczynania śledzą tysiące internautów. Tym razem uwagę przyciąga m.in. kilkuletnia żubrzyca z nadajnikiem oraz kilka młodziutkich żubrów. Żubry można oglądać od grudnia 2012 roku na stronie www.lasy.gov.pl/zubr. Działającą 24 godziny na dobę kamerę zainstalowano na polanie położonej na terenie Nadleśnictwa Browsk w Puszczy Białowieskiej. Średnio, w czasie jednej godziny, korzysta z niej kilkaset ..(jeszcze 1789)»

System przetwarzania karpia, by był bez ości - z nagrodą ministra rolnictwa (29-12-2014)
Kompleksowy system przetwarzania karpi znalazł się wśród 6. projektów naukowych nagrodzonych w tym roku przez ministra rolnictwa. Opracowana przez naukowców unikalna na światową skalę technologia pozwala na uzyskanie całego fileta karpia bez ości. Naukowcy doszli do wniosku, że najskuteczniejszym sposobem zahamowania spadku popytu na karpie byłoby opracowanie takiej technologii przetwarzania karpi, by uzyskane z nich mięso było atrakcyjnym produktem dla konsumentów. Karpie bowiem, to ryby smaczne o dużych walorach odżywczych i relatywnie tanie. Ponadto nie ma ograniczeń co do połowów, bo jest to ryba hodowlana.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/szkieltkarpiamuzeumewolucji.jpg"

..(jeszcze 5134)»

Publikacje pracowników ICM UW w otwartym dostępie (15-12-2014)
Wikimedia1. Wikimedia Prace naukowe powstające w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim (ICM) będą publikowane w sposób otwarty. Dzięki temu każdy internauta będzie mieć do nich swobodny, darmowy dostęp. Zgodnie z zarządzeniem podpisanym przez dyrektora ICM prof. Marka Niezgódkę, wszystkie publikacje ..(jeszcze 2246)»

Bakterie mogą zasiać ferment na rynku paliwowym (29-11-2014)
Bakterie można zaprząc do produkcji paliwa z odpadów. Pewne gatunki podczas fermentacji wytwarzają butanol - alkohol, którym łatwo można zastąpić w samochodach benzynę. Polska doktorantka chce usprawnić proces wytwarzania butanolu przez mikroorganizmy. W filmie "Powrót do przyszłości" doktor grany przez Christophera Lloyda jako paliwa do swojego samochodu - wehikułu czasu - używa śmieci - np. ogryzków po jabłkach czy skórek po bananach, które wrzuca do reaktora w aucie. Naukowcy są już blisko tego, by podobna wizja przyszłości się ziściła. Na razie, niestety, nie wymyślili jeszcze maszyny do przenoszenia się w czasie, ale sposób na paliwo z odpadów organicznych ..(jeszcze 5388)»

Interstellar - dziur znacznie więcej niż ta efektowna, czarna (17-11-2014)
Film "Interstellar" zaciekawić może miłośników nauki na przykład wizualizację czarnej dziury, przygotowaną z nieznaną wcześniej szczegółowością przez fizyka Kipa Thorne'a. Szkoda jednak, że to nie jedyna dziura w filmie - najwięcej jest ich w scenariuszu. "Interstellar", nowy film Christophera Nolana zdawał się wiele obiecywać, zwłaszcza miłośnikom nauki. Spodziewałam się (o naiwności!), że tym razem nie będzie to zwykły fantastyczno-naukowy blockbuster, ale że będzie to fantastyczny film o nauce. W końcu wszystkie najważniejsze postaci to naukowcy, którzy poszukują planet do zamieszkania, nowych teorii dotyczących funkcjonowania Wszechświata i nowych sposobów ..(jeszcze 4270)»

Komisja Heraldyczna apeluje o znak Orła Białego na stronach internetowych uczelni (11-11-2014)
Znak Orła Białego powinien znajdować się na stronach internetowych polskich instytucji publicznych, w tym szkół wyższych - przypomina w specjalnej uchwale Komisja Heraldyczna. Apeluje ona o umieszczanie na nich polskiego godła "bez zbędnej zwłoki". Komisja Heraldyczna jest organem opiniodawczo-doradczym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. O jej stanowisku w sprawie obecności Orła Białego na stronach internetowych instytucji publicznych, w tym wyższych uczelni, przypomina Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. "Komisja Heraldyczna z ubolewaniem stwierdza, że symbole Rzeczypospolitej Polskiej nie są należycie eksponowane w ..(jeszcze 1474)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 24862 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365