Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
184.799.860 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7361 tekstów. Zajęłyby one 29025 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 4521 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Nie umiem wyobrazić sobie Boga nagradzającego i karzącego tych, których stworzył, a którego cele są wzorowane na naszych własnych - krótko mówiąc, Boga, który jest jedynie odbiciem ludzkich słabości. Ani też nie wierzę w przeżycie przez jednostkę śmierci jej ciała, chociaż słabe dusze żywią takie myśli z powodu strachu lub absurdalnego egotyzmu".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Różności
Liberalne kobiety najczęściej usuwają znajomych za poglądy polityczne (20-12-2016)

Większość z nas co pewien czas znajduje zapewne wśród swoich znajomych z mediów społecznościowych soczyste apele w stylu: "Popierający partię X - usuńcie się z moich znajomych" (wszystko oczywiście w stylistyce inwektywnej). Wielu z nas w efekcie ma przez to opory przed podejmowaniem jakiejkolwiek polemiki politycznej, gdyż często kończy się ona w ten sposób, że zostajemy usunięci z grona znajomych. Tymczasem nie każdy z nas chce palić mosty ze znajomymi z którymi różnią nas poglądy polityczne.

Amerykańska ponadpolityczna instytucja badawcza Public Religion Research Institute (PRRI) przeprowadziła sondaż dotyczący skłonności do blokowania znajomych za poglądy. Wyszło im, że 13% Amerykanów zablokowało, usunęło ze znajomych lub przestało śledzić inną osobę w związku z jej wypowiedziami dotyczącymi polityki. Wbrew pozorom nie jest to mało, gdyż tylko pewna część społeczeństwa jest zaangażowana politycznie, a w ramach tej części znaczna część ogranicza się jedynie do "bezpiecznego kręgu dyskusyjnego" w zakątkach i na stronach wyraźnie sprofilowanych politycznie, innymi słowy większość tkwi w kołach wzajemnej adoracji. W realne polemiki polityczne wchodzi zapewne zdecydowana mniejszość społeczeństwa.

Jak się okazuje większą skłonność do nietolerancji politycznej wśród znajomych okazują liberałowie, a przede wszystkim kobiety. Blisko jedna czwarta (24%) Demokratów przyznała, że zablokowała znajomych z tego powodu. Wśród Republikanów oraz niezależnych: blisko jedna dziesiąta (po 9%). Liberalne kobiety blokują dwa razy częściej niż liberalni mężczyźni.

Warto pamiętać, że nasz światopogląd, także polityczny, najlepiej rozwija się nie przez potakiwanie, lecz przez spór. By zwiększyć nasze szanse na udaną polemikę dobrą metodą może być częstsze stawianie pytań zamiast formułowania określonych tez.

Źródło: PRRI


Mariusz Agnosiewicz

Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (4)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25807 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365