Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.345.788 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 430 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Ostrożny uczony nie twierdzi, że jego przekonania są całkiem prawdziwe. Pociesza się jedynie nędzną myślą, że poprzednie nie były do końca fałszywe.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ludzie nauki
Włoszka Fabiola Gianotti - pierwsza kobieta na stanowisku dyrektora generalnego CERN (04-11-2014)

W dniu dzisiejszym, na 173-ej zamkniętej sesji, Rada CERN wybrała kolejnego dyrektora generalnego Organizacji. Została nim Włoszka, dr Fabiola Gianotti. Wybór zostanie formalnie zatwierdzony podczas grudniowej sesji Rady. Nowa dyrektor pokieruje Organizacją przez kolejnych pięć lat począwszy od 1 stycznia 2016.

"Wszyscy trzej kandydaci, wyłonieni przez specjalnie powołaną w tym celu komisję, zrobili na nas duże wrażenie," powiedziała Przewodnicząca Rady CERN, Agnieszka Zalewska, "ale przedstawiona przez dr Gianotti wizja CERN jako światowego laboratorium akceleratorowego w połączeniu z jej dogłębną znajomością laboratorium CERN i eksperymentalnej fizyki cząstek przesądziły o wyborze. Chcę gorąco podziękować wszystkim kandydatom za to jak niełatwą decyzję mieliśmy do podjęcia, a komisji za jej niestrudzoną pracę w ostatnich miesiącach."

"Fabiola Gianotti to doskonały wybór na mojego następcę," powiedział obecny dyrektor generalny CERN, Rolf Heuer. "Wieloletnia współpraca z Nią była dla mnie prawdziwą przyjemnością. Z tym większą przyjemnością oczekuję na wspólną prace w przejściowym roku 2015 wiedząc, że oddaję CERN w doskonałe ręce."

"Wybór na stanowisko dyrektora generalnego CERN, w ślad za moimi 15 wybitnymi poprzednikami, to dla mnie wielki zaszczyt i odpowiedzialność," powiedziała dr Gianotti. "CERN jest ośrodkiem naukowej doskonałości, powodem do dumy i inspiracją dla fizyków z całego świata. CERN jest także kolebką licznych technologii i innowacyjności, źródłem wiedzy i edukacji oraz niegasnącym przykładem pokojowej współpracy naukowej. To kombinacja tych czterech atutów czyni CERN wyjątkowym, miejscem kształtującym lepszych naukowców i lepszych ludzi. Chcę poświęcić całą moją energię dla utrzymania doskonałości CERN we wszystkich jego przejawach, licząc na pomoc wszystkich, od Rady CERN poczynając, poprzez personel CERN, na użytkownikach CERN z całego świata skończywszy."

Dr Gianotti kierowała eksperymentem ATLAS od marca 2009 do lutego 2013, a więc w okresie kiedy eksperymenty ATLAS i CMS pracujące na LHC ogłosiły długo oczekiwane odkrycie bozonu Higgsa. To ostatnie zaowocowało przyznaniem Nagrody Nobla François Englertowi i Peterowi Higgs w 2013 r.

Jest członkiem licznych komitetów międzynarodowych i laureatką wielu prestiżowych nagród. Fabiola Gianotti będzie pierwszą kobietą w historii piastującą stanowisko dyrektora generalnego CERN.

Krakowska grupa eksperymentu ATLAS z radością i dumą przyjęła wybór na nowego dyrektora CERN swojej wieloletniej koleżanki, współpracownika, a w końcu lidera eksperymentu.

CERN, tłumaczenie: Pawel Bruckman de Renstrom (IFJ PAN, EPPCN)


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (1)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26247 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365