Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
188.511.544 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29036 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Zamierzasz się zaszczepić na SARS-CoV-2?
Tak
Raczej tak
Raczej nie
Nie
Poczekam jeszcze z decyzją
  

Oddano 5636 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"... w nauce istnieje potrzeba podawania rzeczy w wątpliwość; jest bezwzględnie konieczne, jeśli w nauce ma się dokonywać postęp, żeby niepewność była podstawowym stanem ducha. Żeby dokonać postępu w rozumieniu, musimy wykazać się pokorą i pogodzić się z tym, że nie wiemy. [...] Prowadzi się badania z ciekawości, ponieważ coś jest nieznane, a nie dlatego, że zna się odpowiedź. Zbierając naukowe..
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Marzec (8)

Medycyna
Białaczka jak Achilles, też ma słabą stronę (26-03-2015)
Współczesne terapie medyczne, stosowane w przewlekłej białaczce szpikowej, nie pozwalają na pełne wyleczenie pacjentów. Skuteczniejsze strategie walki z tą chorobą mogą się pojawić dzięki wiedzy o odkrytych w warszawskim Instytucie Nenckiego nowych szlakach sygnałowych w komórkach białaczki. W komórkach pacjentów z przewlekłą białaczką szpikową, zwłaszcza w jej zaawansowanej fazie, brakuje jednego z białek: słynnego BRCA1. Białko to jest nieobecne nawet wtedy, gdy chory ma prawidłowy gen odpowiedzialny za jego produkcję. Naukowcy z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie wykazali, że niedobory BRCA1 u osób z prawidłowym genem wynikają ..(jeszcze 7445)»

Geologia
Nie tylko łupki. Polska ma nieznane wcześniej, wielkie zasoby tzw. tight gas (19-03-2015)
W Państwowym Instytucie Geologicznym oszacowano zasoby prognostyczne kolejnej grupy niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego - tzw. gazu zamkniętego (tight gas). O ile Polska wschodnia jest wielkim rezerwuarem gazu łupkowego, o tyle Polska zachodnia dysponuje wielkimi złożami innego typu gazu niekonwencjonalnego! Gaz zamknięty wydobywa się łatwiej niż łupki. Pierwsze próby wydobycia zakończone sukcesem.

Jednym z głównych zadań państwowej służby geologicznej - której funkcje pełni Państwowy Instytut Geologiczny - jest szacowanie ..(jeszcze 6665)»

Ludzie nauki
Zwycięzca konkursu Interstudent: naukową karierę wiążę z Polską (17-03-2015)
Ghandshyambhai Khatri z Indii jest zwycięzcą konkursu Interstudent 2014 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce w kategorii: "doktoranci". Od czterech lat przygotowuje pracę doktorską w dziedzinie zastosowań fizyki jądrowej i innowacyjnych technologii prowadzonych na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.


Na zdjęciu Ghandshyambhai Khatri. Fot. Szymon Łucyk

PAP-Nauka w Polsce: Zanim przyjechałeś do Polski, studiowałeś w Indiach, a potem w Europie ..(jeszcze 6942)»

Historia
Wielka Wojna: pamięć, amnezja i mity (13-03-2015)
Choć setną rocznicę wybuchu I wojny światowej mamy już za sobą, to nadal budzi ona żywe emocje i polemiki w całej Europie - o czym przypomina specjalny numer kwartalnika "Herito". Na jego łamach badacze z różnych krajów Europy uświadamiają, że pamięć społeczna o tej hekatombie narodów nie wyzwoliła się całkiem z okowów mitów i politycznej propagandy. Tematem 16 numeru kwartalnika "Herito. Dziedzictwo, kultura, współczesność" -ukazującego się w podwójnej: polskiej i angielskiej wersji językowej - jest pamięć o I wojnie światowej oraz o jej znaczenie dla współczesności.

<img src="http://i.racjonalista.pl/img/news/heritowojna.jpg" alt="" border=0

..(jeszcze 3882)»

Fizyka
Dżety zdradzają sekrety najbardziej egzotycznego stanu materii (11-03-2015)
Tuż po Wielkim Wybuchu Wszechświat był wypełniony chaotyczną "zupą" kwarków i gluonów, cząstek dziś uwięzionych w protonach i neutronach. Badanie plazmy kwarkowo-gluonowej wymaga użycia najbardziej wyrafinowanych narzędzi doświadczalnych i teoretycznych. Ważny krok ku poznaniu jej właściwości zrobił zespół fizyków pracujących przy detektorze ATLAS w akceleratorze LHC, który właśnie opublikował wyniki najnowszych analiz. Gdy w tunelu akceleratora LHC w ośrodku CERN pod Genewą zderzają się jądra ołowiu pędzące niemal z prędkością światła, materia na ułamki sekund przechodzi do najbardziej egzotycznego stanu znanego współczesnej fizyce: staje się plazmą kwarkowo-gluonową. ..(jeszcze 6136)»

Psychologia
Muskuły naszej woli, czyli o ćwiczeniu samokontroli (10-03-2015)
Dlaczego tak ciężko przychodzi nam wytrwać w postanowieniach? I czy silną wolę da się "rzeźbić" jak muskuły? Na hartowanie siły woli nie ma jednej recepty, ale pewne proste ćwiczenia wzmacniające samokontrolę mogą być pomocne - mówi neurokognitywista, dr Mateusz Hohol z krakowskiego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Do niedawna sądzono, że o sukcesie życiowym decyduje przede wszystkim inteligencja. Współcześni psycholodzy często podkreślają jednak, że wytrwałość i umiejętność panowania nad swoimi reakcjami również decydują w dużej mierze o tym, czy nasze życie będzie udane. Czy jednak w ogóle warto walczyć z różnymi pokusami, ..(jeszcze 6163)»

Wydarzenia
Wyszehradzki Urząd Patentowy wsparciem dla innowatorów w Europie Środkowo-Wschodniej (05-03-2015)
Przedstawiciele Polski, Słowacji, Węgier i Czech podpisali 26 lutego 2015 r. umowę w sprawie utworzenia Wyszehradzkiego Instytutu Patentowego. Dzięki niej zgłaszający z państw Czwórki Wyszehradzkiej będą mogli łatwiej i taniej uzyskiwać międzynarodową ochronę swoich wynalazków. Wyszehradzki Instytut Patentowy obejmie cztery państwa należące do Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja, Węgry) i będzie otwarty także dla innych zainteresowanych państw europejskich. Ma on zapewnić łatwiejszy i bardziej przyjazny niż dotychczas dostęp do systemu współpracy patentowej (PCT). Zgłaszający z państw Czwórki Wyszehradzkiej uzyskają możliwość ..(jeszcze 1579)»

Historia
Popularnonaukowa publikacja o handlu w średniowiecznej Polsce (05-03-2015)
Targi, jarmarki i odpusty parafialne były najważniejszymi wydarzeniami w życiu lokalnych społeczności średniowiecznej Europy. O ich początkach, a także o tym, co wspólnego z handlem mieli wikingowie można m.in. przeczytać w najnowszej książce, która jest zapisem wykładów wygłoszonych w czasie X Festiwalu Kultury Słowiańskiej i Cysterskiej w Lądzie w 2014 r. Książka ukazała się wspólnym nakładem Starostwa Powiatowego w Słupcy i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, które są jednocześnie jednymi z wielu organizatorów lądzkiego festiwalu. Na zbiór składa ..(jeszcze 2371)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 25941 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365