Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.669.664 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 360 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Wiedza i rozum są dzisiaj tak zagrożone, jak to się niegdyś rzadko zdarzało, a wraz z nimi zagrożone jest także to, co ludzkie po prostu: być może samo człowieczeństwo."
Nowinki i ciekawostki naukowe

Rok 2015, Grudzień (13)

Różności
30% republikanów i 19% demokratów popiera bombardowanie fikcyjnego państwa z bajki Disneya (18-12-2015)
W USA przeprowadzono sondaż w którym zapytano Amerykanów, czy popierają bombardowanie Agrabahu. Jest to fikcyjne państwo z bajki Walta Disneya "Alladyn" (wzorowane na indyjskim Tadż Mahal). 30% wyborców republikańskich poparło bombardowanie (13% było przeciwnych). Wśród wyborców demokratycznych za bombardowaniem opowiedziało się 19%. Wyborcy faworyta Donalda Trumpa w 41% popierają bombardowanie fikcyjnej krainy przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Wyniki można skomentować trawestacją Asterixa: "Ale gupi ci Amerykanie" albo można powiedzieć, że nie warto prowadzić debaty politycznej w oparciu o sondaże. Zob. <a href="http://foros.mobile.salon24.pl/686508,metoda-na-ibris" ..(jeszcze 446)»

Historia
Dary nie zawsze pobożne, czyli o symonii w dawnym Kościele (15-12-2015)
Wręczanie darów w celu otrzymania godności kościelnej - czyli symonia - było u schyłku starożytności rzeczą rozpowszechnioną - mówi znawczyni starożytności, prof. Ewa Wipszycka. Podkreśla ona jednak, że w świetle ówczesnych obyczajów zjawiska tego nie należy uważać zawsze za przejaw korupcji i zepsucia. W czasach średniowiecza symonia jako handel dobrami duchownymi - głównie urzędami biskupimi i odpustami - stała się jedną z kościelnych plag. Sprzyjała temu ówczesna sytuacja kleru - gdyż z władzą biskupa wiązały się liczne świeckie posiadłości i przywileje. Problem ten przyczynił się do wielkiego rozłamu w Kościele w XVI wieku i narodzin protestantyzmu. ..(jeszcze 4007)»

Medycyna
Udało się wyczyścić ze złogów mózgi myszy z demencją (15-12-2015)
Podanie związku o nazwie EPPS pozwoliło oczyścić ze złogów mózgi myszy z chorobą odpowiadającą ludzkiej chorobie Alzheimera - informuje "Nature Communications". Jak wykazali w niewielkim badaniu koreańscy naukowcy, pod wpływem EPPS (kwas 4-(2-hydroksyetylo)-1-piperazynopropanosulfonowy) podawanego z wodą do picia przez dwa tygodnie zmniejszyła się liczba typowych dla alzheimera złogów nieprawidłowych białek, a zdolność uczenia się oraz pamięć uległy poprawie i były lepsze niż w grupie kontrolnej, pijącej czystą wodę.

Na ..(jeszcze 468)»

Ekologia
Porozumienie klimatyczne podpisane (14-12-2015)
W Paryżu, podczas Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP21), 195 krajów przyjęło porozumienie klimatyczne. "To ambitna umowa. Głównym jej celem jest zatrzymanie do końca wieku globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 st. Celsjusza" - mówi minister środowiska prof. Jan Szyszko. Porozumienie wzywa do redukcji emisji gazów cieplarnianych tak szybko, jak to tylko możliwe, uznając, że będzie to trwało dłużej w przypadku krajów rozwijających się. Działania zmniejszające emisje CO2 będą podejmowane przez wszystkie strony umowy, z poszanowaniem ich specyfiki i możliwości społeczno-gospodarczych. Porozumienie paryskie ..(jeszcze 3982)»

Historia
Długosz - autor największej w Europie kroniki późnego średniowiecza (11-12-2015)
Bez najmniejszej przesady możemy być dumni z Jana Długosza jako jednej z największych indywidualności twórczych swoich czasów - mówi dr Marek Janicki z IH UW. 600 lat temu urodził się autor największej w Europie kroniki późnego średniowiecza, a także dyplomata i wychowawca królewskich synów. PAP: Panuje opinia, że Długosz był oponentem Jagiełły i dynastii Jagiellonów... Dr Marek Janicki: To zbytnio uproszczony pogląd. Stosunek Jana Długosza do Jagiellonów był bardziej złożony. Za dynastię naturalną, przyrodzoną uznawał Piastów, a Jagiellonowie byli dla niego dynastią obcą. Jej panowanie traktował jako przejaw Bożej niełaski. ..(jeszcze 8311)»

Różności
Reindustrializacja Polski zostanie oparta na polskiej nauce (11-12-2015)
Powołanie Rady ds. Innowacyjności oraz opracowanie "Paktu dla nauk technicznych" - te m.in. działania uściślające współpracę nauki i biznesu w celu reindustrializacji Polski zapowiedział w poniedziałek w Gdyni wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Gowin był w poniedziałek gościem obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT), które odbywają się w Akademii Morskiej w Gdyni. W trakcie zamkniętej dla mediów konferencji omawiano m.in. sprawę "Paktu dla nauk technicznych" - dokumentu, nad którym pracuje KRPUT, a który ma zawierać diagnozę oraz nakreślić kierunki i formy rozwoju polskich nauk ..(jeszcze 4597)»

Ludzie nauki
Filozof Marcin Miłkowski zdobył międzynarodową Nagrodę Simona (10-12-2015)
Filozof i kognitywista dr hab. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Simona (Simon Award 2016) przyznawanej za "wybitny wkład w badania nad obliczeniową neurokognitywistyką" - poinformował na stronie internetowej IFiS. Wyróżnienie przyznaje Międzynarodowe Towarzystwo na rzecz Informatyki i Filozofii (IACAP) za wyjątkowe ważne osiągnięcia na polu, gdzie spotykają się filozofia i informatyka. Nagrodę Simona (której nazwa pochodzi od amerykańskiego badacza, noblisty z ekonomii, Herberta A. Simona) otrzymują na ogół badacze ..(jeszcze 2164)»

Zdrowie
Naukowcy badają właściwości prozdrowotne buraków ćwikłowych (07-12-2015)
Ile buraków czerwonych należy zjeść i w jakiej formie, by miały one prozdrowotny wpływ na organizm - takie badania prowadzą olsztyńscy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk. Specjaliści badają procesy wchłaniania i metabolizmu betalain - związków barwiących buraki. Betalainy są naturalnymi barwnikami, w skład których wchodzą czerwono - fioletowe betacyjaniny i żółto - pomarańczowe betaksantyny. Generalnie związki betalainowe nie są szeroko rozpowszechnione w produktach żywnościowych pochodzenia roślinnego. Występują jedynie w buraku ćwikłowym, boćwinie, opuncji, pitaji, ulluko, czy amarantusie - podkreślił w rozmowie z PAP doktorant Tomasz Sawicki z Zakładu Chemii ..(jeszcze 3313)»

Technika
Dron niejedno ma oblicze (06-12-2015)
Zmierzą poziom wegetacji roślin, sprawdzą czy w lesie nie rozprzestrzenia się choroba, określą stan przewodów elektrycznych, a nawet pomogą w poszukiwaniu zaginionych w górach. To niektóre możliwości dronów, wyposażonych w system FENIX2, przygotowany przez absolwentów Politechniki Rzeszowskiej. Nad wykorzystaniem dronów, czyli nowoczesnych latających systemów bezzałogowych, pracują inżynierowie lotnictwa oraz piloci samolotowi z zespołu FlyTech UAV. Założyciele firmy są absolwentami kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka Politechniki Rzeszowskiej. Stworzyli, a teraz rozwijają, bezzałogowy system fotogrametryczny FENIX. To wielofunkcyjne narzędzie do gromadzenia ..(jeszcze 4421)»

Medycyna
Polski płyn do przechowywania narządów do przeszczepu (06-12-2015)
Płyn do przemywania i przechowywania narządów pobieranych do przeszczepów opracowali naukowcy związani ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach. Jak podkreślają, polski produkt w niczym nie ustępuje importowanym, a jest o połowę tańszy. Płyn Biolasol jest przezroczystym, bezbarwnym lub lekko żółtym roztworem, przeznaczonym do przemywania i przechowywania serca, wątroby, trzustki i nerek. "Po pobraniu stosuje się płyn do przepłukania i schłodzenia narządu. Skład spowalnia negatywne procesy zachodzące w tym narządzie, stabilizuje go" - wyjaśnił w rozmowie z PAP twórca płynu prof. Florian Ryszka z produkującej go firmy Biochefa. ..(jeszcze 832)»

Różności
100 tysięcy artykułów nauk humanistycznych w otwartym dostępie dzięki BazHum (06-12-2015)
Humanistyczne czasopisma naukowe dostępne w sieci. 100 tysięcy artykułów w otwartym dostępie dzięki BazHum, przygotowanym przez Muzeum Historii Polski. BazHum to pełnotekstowa baza polskich naukowych czasopism humanistycznych i społecznych. Baza rejestruje całą zawartość czasopism - od pierwszych numerów do bieżących. BazHum jest narzędziem wspierającym badania naukowe i edukację. Dzięki umieszczaniu pełnej zawartości czasopism w bazie znacznie prostsze jest pozyskiwanie, porządkowanie, agregowanie i przekazywanie wartościowych informacji. BazHum otwiera dostęp do treści ..(jeszcze 683)»

Chemia
Unikalny symulator procesów chemicznych ARUZ pozytywnie przeszedł testy (02-12-2015)
Zbudowany w łódzkim Technoparku Analizator Rzeczywistych Układów Złożonych (ARUZ) pozytywnie przeszedł testy i jest gotowy do podjęcia pracy. Warte ponad 20 mln zł urządzenie może - zdaniem specjalistów - zrewolucjonizować badania naukowe. We wtorek wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak poinformował o oficjalnym przekazaniu analizatora przez wykonawcę - firmę Ericpol - Technoparkowi Łodź. "To jest zupełnie nowa jakość, którą chcemy się chwalić, udostępniać ją i na niej zarabiać. Mówimy o przedsięwzięciu unikatowym w skali światowej, którą zawdzięczamy polskiej myśli technicznej, bo ARUZ to wymyślony przed laty projekt nieżyjącego już ..(jeszcze 4223)»

Informatyka
Li-Fi to sto razy szybsze świetlne Wi-Fi (01-12-2015)
Nowa szybka metoda przesyłania danych zamiast fal radiowych wykorzystuje światło widzialne - informuje serwis BBC News. Technologia opracowana przez estoński start-up Velmenni została niedawno przetestowana w warunkach biurowych. Jak się okazało, w praktyce Li-Fi pozwala osiągnąć prędkość przesyłu do 1 gigabita na sekundę - sto razy większą niż w przypadku radiowej technologii Wi - Fi. W warunkach laboratoryjnych udało się osiągnąć nawet 224 gigabity na sekundę. Do nawiązania łączności Li-Fi wystarczy odpowiednie źródło światła (żarówka LED), połączenie z internetem i fotodetektor. Żarówki LED oświetlające pomieszczenie migoczą z ..(jeszcze 1230)»Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26242 głosów.
:
 
 :
 
  OpenID
 Załóż sobie konto..
Wyszukaj

Wprowadzenie
Indeks artykułów
Książka: Racjonalista
Napisz do nas
Newsletter
Promocja Racjonalisty

Racjonalista w Facebooku
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365