Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.253.480 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 425 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Wspólnie żywione wątpliwe domniemania bywają podtrzymywane przez całe lata lub nawet stulecia tylko dlatego, że każdy zakłada, iż ktoś inny zna jakieś dobre powody, aby ich nie kwestionować, więc nikt nie ośmiela się tego uczynić.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Ludzie nauki
Filozof Marcin Miłkowski zdobył międzynarodową Nagrodę Simona (10-12-2015)

Filozof i kognitywista dr hab. Marcin Miłkowski z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Simona (Simon Award 2016) przyznawanej za "wybitny wkład w badania nad obliczeniową neurokognitywistyką" - poinformował na stronie internetowej IFiS.

Wyróżnienie przyznaje Międzynarodowe Towarzystwo na rzecz Informatyki i Filozofii (IACAP) za wyjątkowe ważne osiągnięcia na polu, gdzie spotykają się filozofia i informatyka. Nagrodę Simona (której nazwa pochodzi od amerykańskiego badacza, noblisty z ekonomii, Herberta A. Simona) otrzymują na ogół badacze na wczesnym etapie ich kariery akademickiej.

W uzasadnieniu nagrody wspomniano, że jest ona efektem wkładu prac Miłkowskiego "w badania nad obliczeniową neurokognitywistyką, obliczeniowymi modelami oraz mechanizmami poznania". Zdaniem zarządu IACAP, polski badacz "rzucił światło na od dawna toczące się debaty" na polu obliczeniowych mechanizmów działania mózgu.

W swojej pracy polski badacz - jak mówił PAP - stara się wytłumaczyć, "co to znaczy, że nasz umysł jest dosłownie rodzajem komputera, czyli dosłownie przetwarza informacje".

Miłkowski jest autorem książki wydanej przez prestiżowe wydawnictwo MiT Press - "Explaining the Computational Mind" (Wyjaśnianie umysłu obliczeniowego). Argumentuje tam na rzecz tezy, że umysł można wyjaśnić obliczeniowo, ponieważ przetwarza informacje, czyli oblicza, np. wtedy, gdy wykonuje operacje arytmetyczne lub gdy analizuje sygnały dźwiękowe, które pozwalają przeżywać muzykę. Analizując badania w kognitywistyce, Miłkowski opracował koncepcję wyjaśniania obliczeniowego, stosowanego do wyjaśniania wspomnianych zdolności. Badacz jest także leksykografem, autorem lub współautorem polsko-angielskich słowników informatycznych oraz redaktorem Przeglądu Filozoficzno-Literackiego.

Od 2005 do 2011 roku był członkiem zarządu Ośrodka Badań Filozoficznych, a obecnie zasiada w zarządzie Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki.

Laureat wielu nagród - w tym otrzymanej w 2014 roku Nagrody Narodowego Centrum Nauki. Link do filmu wideo prezentującego Marcina Miłkowskiego tutaj.

Więcej informacji o Nagrodzie Simona można znaleźć na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26246 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365