Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
201.982.375 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 482 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
"Radykalna nowość nauki współczesnej polega właśnie na odrzuceniu wiary, która leży u sedna wszelkich popularnych religii, że siły poruszające gwiazdami i atomami zależą od preferencji ludzkiego serca".
Nowinki i ciekawostki naukowe
Archeologia
Opolscy archeolodzy powrócili z Rosji (02-09-2014)

Jeden z najstarszych ośrodków gospodarczych w średniowiecznej Rusi w rejonie Nowogrodu w zachodniej Rosji badali wspólnie z rosyjskimi partnerami studenci z Zakładu Archeologii Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego.

Polacy dołączyli do ekspedycji archeologicznej na stanowisku archeologicznym w mieście Staraya Russa, kierowanej przez Elenę Vładimirowną Toropową wraz z zespołem badawczym z Państwowego Uniwersytetu Nowogrodzkiego im. Jarosława Mądrego. Miasto Staraya Russa, nazywane również do XVI wieku "Rusa", było największym średniowiecznym ośrodkiem handlowym i gospodarczym w regionie południowej części jeziora Ilmen.


Fot. M. Przysiężna - Pizarska

"Badania archeologiczne odbywały się w historycznym centrum miasta, w wykopie, gdzie głębokość warstw kulturowych sięgała około 6 m. Pozyskane w trakcie badań zabytki archeologiczne z nowogrodzkiej ziemi stanowią unikalne źródło wiedzy o przeszłości regionu" - mówi PAP dr Magdalena Przysiężna - Pizarska, kierowniczka polskiej grupy.

Studenci z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego pracowali z grupach mieszanych wraz ze studentami rosyjskimi z Nowogrodu Wielkiego i ze Smoleńska. W czasie wykopalisk odkryli liczne przedmioty wykonane w średniowieczu z ceramiki, czy z drewna. Znaleziono również kościane przedmioty codziennego użytku, w tym grzebień i okładziny noży oraz tkaniny - filc, wełnę i jedwab. Wśród zabytków metalowych najliczniejszą grupę stanowiły monety.

"Dla wielu studentów była to jedyna okazja, aby zobaczyć niesamowicie zachowane fragmenty zabytków wykonanych ze skóry, w tym elementy szytego ręcznie, ażurowego, wycinanego obuwia. Niecodziennym wydarzeniem było odkrycie przedmiotów ze srebra: pięknie zdobionego pierścienia i srebrnej oprawy, najprawdopodobniej skrzyneczki, w której przetrzymywano ikonę" - opowiada dr Przysiężna - Pizarska.

W tym roku, między 14 a 28 lipca, archeolodzy dotarli do warstw z XIV, XV i XIX wieku. Naukowcy liczą, że w przyszłym sezonie zagłębią się w te powstałe w XI wieku, rzucając tym samym światło na początki tego ważnego ośrodka miejskiego.

PAP - Nauka w Polsce. Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26257 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365