Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.008.715 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 151 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Żaden człowiek nie ma możliwości wyboru kraju, w którym przychodzi na świat, ani osobowości swoich rodziców. Dlatego nie istnieją racjonalne powody do prawnej dyskryminacji ludzi ze względu na ich płeć, rasę czy pochodzenie społeczne.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Technika
KGHM zbudowało w Głogowie największy na świecie piec zawiesinowy (29-01-2017)

W Głogowie na Dolnym Śląsku powstał największy i najnowocześniejszy na świecie piec do wytopu miedzi - tzw. zawiesinowy (flash smelting). To przełomowy moment w historii polskiej metalurgii. Skończyła się epoka technologii, wywodzącej się jeszcze ze starożytnych dymarek. Zastosowanie technologii zawiesinowej postawi polskie hutnictwo w czołówce światowych producentów miedzi gwarantując obniżenie kosztów przerobu oraz stworzy możliwości większego odzysku cennych metali towarzyszących. Koszt inwestycji wyniósł 2,5 mld zł.

Takiej drugiej huty nie ma, nie ma też takiej skali inwestycji w tej branży. Ma wysokość prawie dwóch wieżowców. Całość wygląda jak budowa egipskiej piramidy, wokół tysiące budowniczych. W szczytowym okresie nad inwestycją pracowało 800 projektantów. Wnętrze pieca zawiesinowego wygląda jak przeciwatomowy bunkier, a elektrycznego jak wyrzutnia rakiet. I w jednym, i w drugim przypadku wrażenie jest porażające. I badaczom, turystom pozostaje tylko pełne niedowierzania pytanie: jak oni to zrobili?


Jakie mają być profity z nowej technologii? Umożliwia wytop miedzi w czystszej postaci, obniża koszty produkcji miedzi o 10%, zwiększa wydajność pracy a zmniejsza obciążenie środowiska: będziemy emitować do atmosfery 89 proc. pyłów mniej, ołowiu prawie 10 proc., arsenu 71 proc., dwutlenku siarki 81 proc. Taki piec można bez ryzyka wykorzystywać nawet tylko w 50 proc., gdy np. mamy ograniczony dostęp do koncentratu. Piece szybowe musiały być wykorzystywane na maksimum. Taka elastyczność nowej instalacji jest bardzo korzystna. Poza tym jest jeszcze jeden bardzo ważny powód, aby pozbyć się z cyklu produkcyjnego pieców szybowych. Brykiety, które są wsadem do pieców szybowych, wytwarza się z udziałem ługu posulfitowego. W Polsce nie produkuje się go, jest sprowadzany z zagranicy, a jego ceny ciągle rosną. Z piecem zawiesinowym takich problemów nie ma.

- KGHM wkracza w nową erę działalności, stając się liderem nie tylko pod względem wydobycia, ale również liderem wyznaczającym trendy innowacyjne i technologiczne. Ta unikalna technologia pieca zawiesinowego jest obecnie wykorzystywana jedynie w trzech miejscach na świecie - jednym z nich jest właśnie Głogów, gdzie nowy piec jest największy na świecie - powiedział prezes KGHM Polska Miedź Radosław Domagalski-Łabędzki, podkreślając, że inwestycja powstała w oparciu o polską myśl technologiczną.

Źródło: Gazeta Lubuska, Money.pl, BiznesAlert, Przegląd


Dodaj komentarz do wiadomości..  Zobacz komentarze (3)..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26214 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365