Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
202.047.465 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 486 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:

Złota myśl Racjonalisty:
Kiedy ludzie są tego samego zdania co ja, mam zawsze wrażenie, że się pomyliłem.
Nowinki i ciekawostki naukowe
Wiadomości
Burmistrz Jaraczewa o tym, jak nie marnować żywności (23-11-2017)

Gmina Jaraczewo w woj. wielkopolskim w ciągu 12 lat pozyskała i rozdysponowała ponad 200 ton żywności o łącznej wartości blisko miliona złotych.

W poniedziałek w Brukseli burmistrz Jaraczewa Dariusz Strugała zaprezentował na posiedzeniu Komisji Zasobów Naturalnych (NAT) Europejskiego Komitetu Regionów system dystrybuowania żywności wśród potrzebujących mieszkańców gminy.

8,5-tys. gmina Jaraczewo nawiązała współpracę z Wielkopolskim Bankiem Żywności w Poznaniu, który jest organizacją pozarządową, bezpłatnie pozyskującą i rozdzielającą nadwyżki żywności.

"W ciągu 12 lat realizacji tego projektu pozyskaliśmy i rozdysponowaliśmy ponad 200 ton produktów żywnościowych o łącznej wartości blisko miliona złotych. Każdego roku z tej formy wsparcia korzysta 640 osób, co daje przez 12 lat ok. 7,7 tys. mieszkańców, którym dostarczyliśmy tę pomoc" - wyliczył Strugała.

Jak wyjaśnił burmistrz Jaraczewa, współpracę z bankiem żywności rozpoczęto od zaadaptowania pomieszczeń zlokalizowanych w budynku ośrodka zdrowia oraz gminnego ośrodka pomocy społecznej, w których stworzono warunki do przechowywania każdego rodzaju żywności, również tej z krótkim terminem spożycia. Całkowity koszt remontu wyniósł ok. 20 tys. zł.

"Dostawą żywności w imieniu gminy zajmuje się stowarzyszenie Ochotnicza Straż Pożarna, a jej dystrybucją pracownicy gminnego ośrodka pomocy społecznej. Żywność, która najczęściej trafia do naszego magazynu, to m.in. pieczywo, nabiał, przetwory mleczne, dania gotowe, suche produkty, soki, przetwory rybne, słodycze, owoce i warzywa" - powiedział Strugała. Zastrzegł, że pozyskane produkty są pełnowartościowe, pochodzą głównie z darowizn producentów i dystrybutorów.

Z tytułu członkostwa w banku żywności gmina wnosi roczną składkę członkowską wysokości 450 zł. Gmina ponosi również koszty odbioru i dostarczenia żywności. "W stosunku do korzyści, jakie przynosi współpraca z bankiem - uzyskano żywność o wartości miliona złotych - można powiedzieć, że to jest symboliczna opłata" - ocenił Strugała.

W efekcie działalności Wielkopolskiego Banku Żywności rocznie pomoc dociera do 300 organizacji i instytucji w regionie, a za ich pośrednictwem do ok. 100 tys. osób potrzebujących pomocy. W ciągu 10 lat działalności bank rozdał pond 11,5 tys. ton żywności.

Jak zauważono na posiedzeniu komisji NAT, każdego roku na świecie marnowane jest ok. 1,3 mld ton jedzenia, czyli jedna trzecia produkowanej żywności; w Europie marnuje się niemal 100 mln ton żywności. Marnowanie żywności to także trwonienie wody i energii - np. wyrzucony kilogram mięsa wołowego, to 6 tys. litrów straconej wody.

Polska zajmuje piąte miejsce w UE pod względem marnowania żywności za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. Do wyrzucania jedzenia przyznaje się co trzeci Polak.

Z Brukseli: Mateusz Kicka

Źródło: Kurier PAP


Dodaj komentarz do wiadomości..

Nauka - sondaż Racjonalisty

 Neuroenhancement, czyli chemiczne wspomaganie pracy mózgu to:
sposób na optymalne wykorzystanie ludzkiego potencjału
pożyteczna dziedzina badań naukowych
kolejny krok ku dehumanizacji człowieka
chwyt marketingowy przemysłu farmaceutycznego
zwykła życiowa konieczność
nie mam zdania
  

Oddano 26257 głosów.


Reklama

Racjonalista wspiera naukę. Dołącz do naszych drużyn klikając na banner!
 
 
 
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365