Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.721.079 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 368 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Racjonalista musi wykształcić w sobie silny moduł krytyczny, skierowany nie tylko wobec cudzych poglądów, ale i własnych. Powinien niepokoić się ten, kto nigdy nie zmieniał, nie modyfikował ani nie obalał własnych poglądów, a jedynie cudze.
MA 
 Filozofia » Filozofia społeczna

Kąsanie Hegla [2]
Autor tekstu:

Andrzej Przyłębski w szkicu „Duch czy życie" zwraca uwagę, że podczas gdy Kant postulował międzynarodową umowę państw pokoju, to Hegel w wojnie widzi motor rozwoju i postępu, nie widząc cierpienia i nędzy jako skutku wojen. Przyłębski zwie Kanta idealistą, a Hegla realistą. Zostaję przy idealiście Kancie, ponieważ w 21 wieku i ofiara wojny już wie, że jest wolna, i nie z Ciebie, Georg, tylko sama z siebie to wie, i nie chce germańskiego ani innego narodowego, prokurowanego na Weltgeista, tylko siebie-podmiotu i to jest realizm. Krzyk ofiary. W 21 wieku nikt go nie słyszy, ale ja słyszę, tzn. ja-nikt słyszę to.

Jesteś teleologiem, Georg. Wg Ciebie, idea absolutna sama się wciela, bo to rozum świata, który jest chytry. To teza? Antyteza to historia, dziejowość narodu? Syntezą jest co? Era św. Ducha protestantów? Dobrze, że chociaż wypominasz protestantom palenie czarownic na stosach. Milczysz o nawoływaniu przez Lutra do palenia żydowskich szkół i synagog (od antysemityzmu Lutra wierni odcięli się dopiero w 1984 roku). Czy może mówisz o tym, że teza i antyteza zawiera się w państwie, tj. państwo upada, kiedy rośnie w nim antyteza, krytyka tego państwa jako tezy? I upadek jest syntezą? Georg, ja nie będę rozdzierać mego dziecka na tezę i antytezę.

Tadeusz Kroński we Wstępie do „Wykładów" mówi, że Ty ukazujesz moralny stan historii, i pomija Twoją gloryfikację narodów germańskich. Z kolei Katarzyna Guczalska w szkicu „Ukąszenie Miłosza. Hegel jako figura retoryczna" twierdzi, że Ciebie nie można kontynuować, bo jesteś jednorazowy i trudny, za trudny nawet dla Miłosza, i że recepcję Twojej filozofii można nazwać „ukąszeniem Hegla", i tak to ujmuje Miłosz, a chodzi o zarażenie się totalitarnym państwem z jednolitą bryłą władzy mężczyzn. A Janusz Dobieszewski w szkicu „Hegel w Rosji" przypomina, jak bardzo filozofia rosyjska rozwijała się na Tobie. Bakunin, Czaadajew, Hercen. No i marksiści. Tylko Sołowjow zwrócił się do Kanta. I tu widzę proceder podstawiania pod Twój historyczny naród germański narodu rosyjskiego. Ktokolwiek będzie Cię kontynuował, będzie podstawiał pod Twój naród swój naród, aby tylko doskoczyć do historyczności.

 

Rosję ogarnia militarne szaleństwo — nieustannie prezentuje w mediach, na poligonach, na terenach już wstępnie „demokratyzująco rusofobiących" swoje najnowsze uzbrojenie, jako moc antyrusofobiącą. Rosja boi się rusofobienia wewnątrz; jest wielonarodowa. Przez wiek terroryzowała wewnętrzne narody, które swoje krzywdy przeniosły w 21 wiek; terror trudno wybaczyć, co więcej — jest niewybaczalny (jak zorganizowany przez Stalina Wielki Głód na Ukrainie, jak też w samej Rosji, a tego tematu Rosja unika w 21 wieku). Heidegger twierdzi, że sowiecka Rosja była projektem zachodnioeuropejskim. Pytanie: do jakiego „dziejowego narodu" przyłączyłby się w 21 wieku? Do jakiego projektu zachodnioeuropejskiego? Do niemieckiego? Może do rosyjskiej Rosji (z nieuchwytną zbrodnią i uchwytnym linczem na terrorystach?)


1 2 

 Zobacz także te strony:
Heglowska teoria państwa
Analiza tragedii antycznych w świetle heglowskiej filozofii państwa

 Dodaj komentarz do strony..   


« Filozofia społeczna   (Publikacja: 25-05-2018 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    MS Word

Tamara Bołdak-Janowska
Pseud. Tamara Be Jot. Ur. 1946 w Zubkach. Polska pisarka, pisząca prozę, poezję i eseistykę. Zajmuje się również tłumaczeniami (z rosyjskiego, białoruskiego i niemieckiego) i rysunkiem (m.in. ilustruje tomiki poetyckie dla niemieckiego wydawnictwa Peter Segler Verlag); publikować zaczęła po upadku PRL-u. Należy do Warszawskiego Oddziału SPP, Stowarzyszenia Villa Sokrates, WK Borussia. Tłumaczona na język angielski, niemiecki, rosyjski, białoruski, węgierski i litewski. Za całokształt twórczości uhonorowana Nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w 2007 roku. Za tom poetycki "Rozdziały" nominowana do Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2008. Za powieść utopijną pt. "Rzeczy uprzyjemniające Utopia" nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2010. W 2011 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Olsztyna za całokształt. Brązowy medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis 2016.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 10217 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365