Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.740.944 wizyty
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 370 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
(..) wiara w Boga jest jednym ze sposobów wyrażenia "woli" wiary w cokolwiek. Natomiast odrzucenie wiary w żaden sposób nie stanowi wyznania, że nie wierzy się w nic.
 Religie i sekty » Judaizm

Kim są mesjanistyczni Żydzi?
Autor tekstu:

Powstały przed dwudziestu laty w Stanach Zjednoczonych Ameryki żydowsko-mesjanistyczny ruch skupia Żydów, którzy wierzą, że Jezus Chrystus jest zapowiedzianym w świętych księgach Mesjaszem. Stowarzyszeni w takich grupach jak „Jews for Jesus" („Żydzi dla Jezusa") proponują to, co według nich byłoby powrotem do źródeł judaizmu i pierwotnego chrześcijaństwa: jedności symbolów, rytuałów i żydowskich zwyczajów, z czczeniem Jezusa jako Mesjasza. Problemem jest jednak właśnie to, że u podstaw tej propozycji znajduje się trudno rozwiązalny paradoks: połączenie Jezusa Mesjasza z judaizmem.

Jedną z kolumn wiary żydowskiej jest oczekiwanie na przybycie Mesjasza, w przeciwieństwie do wiary chrześcijan, którzy wierzą, że Mesjasz już się zamanifestował w postaci Jezusa. Mówiąc inaczej, oświadczając, że są Żydami, ale jednocześnie broniąc, że Zbawiciel już przyszedł, nadają ruchowi odpowiednią tożsamość, która dla wielu jest nie do przyjęcia, bowiem według nich obydwie te idee są ze sobą zupełnie nie do pogodzenia. Dla nich judaizm i utożsamienie Jezusa z Mesjaszem nawzajem się wykluczają.

Tymczasem mesjanistyczni Żydzi głosząc, że Jezus jest Mesjaszem, prowadzą charakter życia według zasad tradycyjnego judaizmu, tj. według norm ustalonych przez „Torę", zachowując sobotę (a nie niedzielę, jak czyni większość chrześcijan), nie jedząc świńskiego mięsa i obrzezując swoich synów. Twierdzą, że przyjmując Jezusa jako Mesjasza nie nawrócili się na chrześcijaństwo, ale stali się prawdziwymi Żydami. „Staramy się żyć według zasad żydowskiego prawa, aby móc się realizować jako prawdziwi Żydzi", powiedział mesjanistyczny rabin z Belo Horizonte, Brazylia, Marcelo Guimaraes.

Jednakże ruch ten nie został uznany przez tradycyjnych Żydów. Rabin Leonardo Alanati, również z Belo Horizonte, który stoi na czele Izraelskiej Kongregacji z Minas Gerais (jeden ze stanów Brazylii), powiedział wprost: „Nie uznajemy ich za część wspólnoty żydowskiej. Jako Żydzi nie wierzymy, że Mesjasz już się pojawił, bowiem kiedy to wreszcie nastąpi, to Ziemia powróci do swojej rajskiej postaci, bez wojen, nędzy lub niesprawiedliwości społecznej, z przyrodą będącą w jak najbardziej doskonałej równowadze. Tymczasem wszyscy możemy widzieć na własne oczy, że do tego jeszcze nie doszło".

Jednakże mesjanistyczni Żydzi nie zgadzają się z takim punktem widzenia. „Nasz ruch jest autentycznym ruchem biblijnego judaizmu, bowiem uznaje ojca Abraama, Mojżesza, Dawida i proroków tak samo, jak to czynią Żydzi", powiedział rabin Marcelo Guimaraes.

Dzisiaj na świecie jest około 1,5 miliona mesjanistycznych Żydów. Najwięcej jest ich w USA, gdzie znajduje się siedziba „Union of Messianic Jewish Congregations", która to organizacja skupia wszystkie mesjanistyczne kongregacje żydowskie z całego świata.


 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Lunarne aspekty Judaizmu
Przeciw żydowskiej ortodoksji religijnej

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (3)..   


« Judaizm   (Publikacja: 13-01-2005 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Mirosław Kropidłowski
Ur. 1961. Przez wiele lat był misjonarzem katolickim w Afryce i w Ameryce Łacińskiej, od niedawna jest księdzem prawosławnym Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego - Patriarchatu Kijowskiego w w Brazylii. Współtworzy serwis Ekumenizm.pl. Pracuje jako zastępca dyrektora w biednej szkole publicznej na peryferiach miasta Senhor do Bonfim i pracuje społecznie wśród najuboższych dzieci swojej szkoły i regionu. Jest także inicjatorem Stowarzyszenia Misja Nadzieji i Miłości, do walki z biedą i jej konsekwencjami.Mirosław Kropidłowskli 3 października 2008 roku zmarł w Brazylii na zawał serca.

 Liczba tekstów na portalu: 19  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Voodoo: Zło, które działa dzięki wierze
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 3878 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365