Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
200.019.610 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 284 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niewielki jest wybór wśród zgniłych jabłek.
« Tematy różnorodne  
Proces Kapitana Klossa i Szarika. Farsa w jednym akcie [3]
Autor tekstu:

Należy czuwać nad kształtowaniem prawidłowego kręgosłupa moralnego polskiej młodzieży, w czym na pewno nie pomoże pozostawienie na antenie telewizyjnej miejsca dla oskarżonych.

Uważam, że oskarżeni są winni zarzucanych im czynów.

Sędzia

Co druga strona na to?

Kapitan Kloss

Wysoki Sądzie!

Ponieważ jestem starszy stopniem czuję się upoważnionym do zabrania głosu jako pierwszy.

Jesteśmy ikonami polskiej filmoteki. Tego się nie da podważyć. Niektóre sceny z naszym udziałem weszły do kanonu polskiego filmu. Tego się nie da podważyć. Niektóre zwroty przez nas używane weszły do języka potocznego. Tego się nie da podważyć. Nasze miejsce w historii kina polskiego jest niepodważalne. Niezrozumiałym są dla nas zarzuty o demoralizowaniu młodzieży. Nikt nam tego nie udowodnił. Rzeczą fundamentalną w każdym zdrowym systemie prawa karnego jest przyjęcie domniemania niewinności, a tymczasem patrząc na dzisiejsze czasy dochodzę do wniosku, że dziś trzeba udowadniać swoją niewinność. Rzucono na nas szereg oskarżeń właściwie ich nawet nie uzasadniając. To niedopuszczalne.

W szarych smutnych czasach przynosiliśmy do domu Polaków rozrywkę. Pokuszę się o stwierdzenie, że nieprędko znajdą się bohaterowie, którzy nas zdetronizują. W dzisiejszych mediach króluje tandeta i plastik. Zdobyliśmy uznanie widzów nie za głoszone poglądy, a za wyrazistość, której dziś próżno szukać na ekranie.

Nigdy nie było naszym celem przedstawianie fałszywej historii lub propagowanie jedynie słusznej wizji świata. Proszę jednak zwrócić uwagę na czasy, w których powstaliśmy. Były pewne uwarunkowania i naciski, którymi siłą rzeczy musieliśmy ulec. Dziś takich ograniczeń nie ma, choć obserwując pewne zjawiska ostatnio mające miejsce zaczynam w to wątpić.

Zastanawia mnie również fakt, iż dopiero dziś pojawiają się głosy o braku naszej poprawności politycznej. Dziwne, że po przełomie dokonanym, w roku 1989r., w czasach powszechnego odrzucania wszystkiego co związane było z minioną epoką nas oszczędzono. Pojawiały się w stosunku do nas satyryczne komentarze, ale to wszystko.

Wnoszę o uwolnienie nas od ciążących zarzutów.

Szarik

(w głosie daje się wyczuć sarkazm)

Wysoki Sądzie!

Popieram wszystko to co powiedział mój oskarżony kolega.

Przysłuchując się jego wystąpieniu nasunęła mi się pewna refleksja. Pamiętam, że Bolek i Lolek zdobyli medale na olimpiadzie w Moskwie. To było dawno, ale to chyba była Moskwa. Podzielając tę filozofię, która doprowadziła nas na ławę oskarżonych należałoby zbadać prawidłowość zdobytych przez nich medali. Uwzględniając panujące obecnie realia polityczne uważam, że PKOL powinien nie uznać tych medali. Wiem, że polscy sportowcy mają dożywotnią rentę w przypadku zdobycia przez nich medalu na olimpiadzie. Rzeczą naturalną jest, że Bolek i Lolek powinni zostać tych rent pozbawieni.

Po drugie, przypisuje nam się fałszowanie historii, sympatie proradzieckie i choć to słowo nie padło zapewne oskarżenie uważa nas za niereformowalnych postkomunistów. Jednocześnie przypisuje nam się olbrzymi wpływ na polskie społeczeństwo na przestrzeni ostatnich pokoleń. Skoro tak, to powtórzę to, co wtrąciłem już wcześniej. Dlaczego partie prawicowe wygrały ostatnie wybory? 

Uważam, że doprowadzenie nas na ławę oskarżonych jest przejawem zaawansowanej choroby psychicznej osób, które się do tego przyczyniły. Nigdy nie byłem winny i nigdy nie będę się czuł winny, nawet wtedy gdy zapadnie wyrok skazujący.

To wszystko, co mam do powiedzenia w tej sprawie.

Sędzia

Zamykam rozprawę. Proszę wszystkich o opuszczenie sali. Wyrok zostanie ogłoszony po naradzie.

(strony wychodzą z sali)

Szarik

(na korytarzu)

Janek! Jak myślisz skażą nas.

Kapitan Kloss

Nie wiem. Dziś wszystko jest możliwe.

(po dłuższej chwili z głośnika rozlega się głos: oskarżeni Kapitan Kloss i Szarik oraz wszyscy w sprawie proszeni na ogłoszenie wyroku)

Sędzia

(trzyma w rękach wyrok, a oskarżeni zajmują miejsca na ławie oskarżonych)

Proszę wstać będzie ogłoszony wyrok.

Wyrok w imieniu Rzeczypospolitej.

Sąd Rejonowy w … Sąd Karny w składzie tu obecnym po rozpoznaniu w dniu dzisiejszym sprawy sygnatura akt: 102/J-23 z oskarżenia publicznego przeciwko Kapitanowi Hansowi Klossowi znanemu także pod kryptonimem J-23 oraz owczarkowi niemieckiemu zwanemu Szarikiem orzeka, co następuje:

uznaje oskarżonych...

KONIEC

...dokończenie proszę napisać samemu.


1 2 3 

 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Quiz Racjonalisty - 40 pytań
Przychodzi Rywin do Michnika...

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (1)..   


« Tematy różnorodne   (Publikacja: 26-07-2006 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Wojciech Jaskuła
Ukończył administrację na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę magisterską pisał z zakresu prawa wspólnotowego. Obecnie jest pracownikiem administracji państwowej i zawodowo zajmuje się ubezpieczeniem społecznym. Interesuje się religią chrześcijańską i prawem.

 Liczba tekstów na portalu: 13  Pokaż inne teksty autora
 Najnowszy tekst autora: Wilno. Tomas Venclova
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 4954 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365