MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #129
Nakład: 25697 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2009-05-23 do 2009-06-15

Spis treści:

Cytat tygodnia

Ukryta większość

"Byłem kiedyś osobiście zaangażowany w poszukiwanie odpowiedniej osoby na stanowisko profesora filozofii w pewnym szacownym uniwersytecie amerykańskim; wszyscy zgadzali się, że ten ktoś musi oczywiście być dobrym chrześcijaninem. Praktycznie jednak biorąc wszyscy filozofowie o jakiejkolwiek randze intelektualnej są otwarcie lub potajemnie wolnomyślicielami. W rezultacie nacisk na ortodoksyjność kandydata zmuszał do wytypowania na wspomniane stanowisko albo osobę nieistniejącą, albo miernotę"

Bertrand Russell, Wartość wolnej myśli

Aktualności i ogłoszenia

Zbliża się lato, dla wielu okres najbardziej leniwy intelektualnie, kiedy odpoczywamy i podróżujemy. Racjonalista mimo to pracuje jak zwykle, więc tak czy inaczej zapraszamy do odwiedzania oraz przesyłania swoich publikacji.

Racjonalista poszukuje redaktora wiadomości, który dbałby o codzienną porcję najważniejszych dla racjonalistów informacji.

Dla PSR okres letni będzie okresem wakacyjnym, szkoleniowym oraz okresem ślubów humanistycznych. 6 czerwca udzielono dwóch kolejnych ślubów humanistycznych. Zapraszamy kolejnych zainteresowanych!

Zapraszamy na wakacje z PSR:
Sobótka, 20-21 czerwca, kontakt organizacyjny: aleksander.ciok@gmail.com
Szlakiem Piastowskim i do Słowińskiego Parku Narodowego 9-15 lipca, kontakt organizacyjny:  dariusz.kaliszuk@racjonalista.pl

Portal społecznościowy Facebook jest obecnie jedynym na którym Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów i Racjonalista istnieją organizacyjnie - po tym jak cenzorzy z Naszej Klasy usunęli bez podania przyczyn profil PSR i Racjonalisty zrzeszający kilkaset członków. W Facebooku istnieje nie tylko strona grupy PSR, ale i poszczególne nasze ośrodki i oddziały pozakładały tam swoje strony z bieżącymi informacjami (Łódź, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto. Są poza tym odrębne strony Listy Ateistów oraz Humanistyczne małżeństwo. Serdecznie zapraszamy, wiele naszych informacji, zwłaszcza zdjęć, można znaleźć jedynie w Facebooku, który jest istotnym uzupełnieniem Racjonalisty w naszej aktywności.

Tegoroczny ogólnopolski zjazd racjonalistów w grudniu odbędzie się w Pobierowie nad Bałtykiem (Pobrzeże Szczecińskie). Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenia: jerzy_kochan@poczta.onet.pl

Książki wydawnictwa Racjonalista:

Zapowiedzi:


Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów
psr.racjonalista.pl


Lista Ateistów przekroczyła 15 tys. wpisów! Dopisz się: http://lista.racjonalista.pl

PSR Blisko Ciebie

Forum dyskusyjne PSR

Spotkanie w Olsztynie
Protokół z XII posiedzenia ZG dnia 26.05.2009
Chelatacja?
Zaproszenie na ognisko racjonalistyczne, 30 maja, Kraków
30 maja w Warszawie - 90 świeczek na torcie ateisty.
SPOTKANIE ŁÓDZKIEGO PSR 30 MAJA W KLUBIE IMPROWIZJACJA
PSR Warszawa poszukuje kamery!
szukam świadków...
oświadczenie PSR nt. energetyki jądrowej
PSR OlsztynNowości w serwisie PSR

Oświadczenie PSR w sprawie energetyki jądrowej - (10-06-2009)

Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów z satysfakcją przyjmuje do wiadomości utworzenie urzędu Pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej oraz plany wprowadzenia do systemu energetycznego energetyki jądrowej do 2020 roku. Pokojowe wykorzystanie energii atomowej jest najjaśniejszą kartą XX wieku. Wydobycie z uranu energii jest nie tylko epokowym wynalazkiem, ale także rozwiązaniem wielu problemów w tym dostępności energii elektrycznej, dywersyfikacji dostaw energetycznych, emisji gazów cieplarnianych i pyłów w całym cyklu życia elektrowni czy wreszcie samowystarczalności energetycznej.
Czytaj...

 

Oświadczenie PSR w związku z wyrokiem uniewinniającym Dorotę Nieznalską - (10-06-2009)

Dwadzieścia lat po "dniu w którym skończył się w Polsce komunizm" nastał dzień w którym skończyły się w Polsce próby ograniczania wolności słowa przy użyciu anachronicznego artykułu 196 Kodeksu karnego. Dorota Nieznalska po ponad siedmiu latach została uniewinniona od zarzutu obrazy uczuć religijnych swoją instalacją "Pasja" wystawioną pod koniec 2001 roku w gdańskiej galerii "Wyspa".
Czytaj...

 

Ślub humanistyczny po polsku - Radosław Tyrała (09-06-2009)

Śluby humanistyczne kierowane są przed wszystkim do określonej zbiorowości społecznej - do niewierzących, deklarujących przywiązanie do pakietu wartości humanistycznych. Być może na pojawienie się w Polsce humanistycznych rytuałów można spojrzeć jako na odzwierciedlenie postępującej sekularyzacji sfery rytuału, w tym i ślubnego, w Polsce. I to nie tylko w odniesieniu do niewierzących. Świadczyłyby o tym wyniki badań socjologicznych. Być może jest więc tak, że coraz częstsze i bardziej zdecydowane przerywanie poszczególnych nitek ortodoksji doktrynalno-moralnej nieuchronnie prowadzi Polskę w kierunku postępującej desakralizacji? Być może pojawienie się w Polsce ślubów humanistycznych można potraktować jako kolejną taką przerwaną nitkę. W ostatnią sobotę odbyły się kolejne dwa śluby humanistyczne
Czytaj...

 

Nowy statut PSR - (26-05-2009)

Ujednolicona wersja statutu PSR, z uwzględnieniem zmian dokonanych przez Walne Zgromadzenie Członków obradujące w Warszawie w dniu 21 marca 2009. W wyniku zmian statutu PSR ubiega się o status organizacji pożytku publicznego, może przyjmować członków od 16 lat, wprowadza staż kandydacki dla nowych członków oraz nową jednostkę terytorialną stowarzyszenia: ośrodek (obok oddziału). Zmiany obejmują paragrafy: 1, 9, 11, 13, 14, 29, 35, 36, 39 i 41.
Czytaj...

 

Wyróżnienie AQUILA ATHEORUM im. Kazimierza Łyszczyńskiego - Mariusz Agnosiewicz (24-05-2009)

Vanini to jeden z najważniejszych ateistów w dziejach ludzkości. 9 lutego 1619 został zamordowany za ateizm. Początkowo był znany głównie jako ateista i krytyk religii, dopiero z czasem jednak zaczęto odkrywać jego dorobek filozoficzny, który pozwala w nim widzieć także wielkiego filozofa. Dość wspomnieć o tym, że już na początku XVII w. był protodarwinistą. W książce De admirandis... (O zdumiewających tajemnicach Przyrody...) z 1616 pisał o spontanicznych mutacjach zachodzących w pewnych roślinach (vis mutatrix), o transformacji jednych gatunków roślin w inne (una planta mutatur in aliam), transformacji jednych gatunków zwierzęcych w inne i jako przykład podaje przemianę małpy w człowieka.
Czytaj...

 

90 świeczek na torcie ateisty - (23-05-2009)

Panu Profesorowi Andrzejowi NOWICKIEMU w 90. rocznicę urodzin. W imieniu Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów, redakcji portalu Racjonalista.pl oraz własnym przekazuję Panu najgorętsze życzenia wielu sił twórczych oraz realizacji Pańskich marzeń o Republice Muz i o Polsce jako Światłogrodzie. Jednocześnie, przy tej okazji, wyrażamy naszą wdzięczność za Pańskie dotychczasowe Dzieło - zarówno Myśli, jak i Czynu. Jako Pańscy uczniowie, zapewniamy, że pragniemy w dziele tym wziąć swój udział - rozwijając je i umacniając.
Czytaj...

Nowe teksty

Demokracja nie jest cool - Andrzej Koraszewski (15-06-2009)

Coraz częściej mam wrażenie, że o demokrację walczyli romantycy. Walczyć na barykadach o demokrację, to zupełnie co innego niż akceptować życie społeczne bez barykad, bez adrenaliny natychmiastowego ryzyka, bez palenia opon i rzucania kamieniami, bez tego wspaniałego poczucia otwartego buntu, sprzeciwu i permanentnej rewolucji. Demokracja oferuje nam jakieś nudne parlamentarne spory, poszukiwania kompromisu, satysfakcję z powodu wrzucenia kartki do tekturowego pudła. Zresztą, jak nas przekonują niektórzy byli bojownicy o demokrację, każdy kompromis jest zgniły, a za tym wszystkim kryje się układ, spisek, masoni, a zdaniem niektórych głównie Żydzi.
Czytaj...

   

Berkeley: idealizm w służbie teizmu - Daniel Krzewiński (14-06-2009)

George Berkeley (1685-1753) urodził się w Irlandii. Studia uniwersyteckie w zakresie teologii odbył w angielskim Trinity College w Dublinie. Po studiach Berkeley został profesorem teologii oraz uczył języków greckiego i hebrajskiego. W latach 1713-1734 odbył kilka podróży po Europie w charakterze sekretarza i domowego kapelana pewnego dyplomaty angielskiego. Jako główny teoretyk reakcji ideologicznej, postawił sobie zadanie zbudowania tamy, która mogłaby powstrzymać przenikanie ateizmu i materializmu do większych mas ludności.
Czytaj...

 

Komentarz powyborczy - Marcin Punpur (14-06-2009)

Tak, byłem i zagłosowałem. Czy jestem usatysfakcjonowany? Bynajmniej. I nie dlatego, że mój kandydat nie otrzymał mandatu, ale przede wszystkim z tego powodu, że inni na wybory nie poszli. 75% społeczeństwa pokazało figę z makiem. Komu? Sobie samym oczywiście. Żeby była jasność, oni nie wyrazili swojego "nie" dla polskiej klasy politycznej czy szerzej dla UE. Mogli to zrobić głosując na licznych kandydatów spoza politycznego mainstreamu i tych, którzy określali siebie jako eurosceptycy, cokolwiek to znaczy. Oni jednak wybrali pusty gest, pozwalając decydować innym za siebie.
Czytaj...

 

Wywiad z imamem Adel Al-Kalbani - (14-06-2009)

Pierwszy czarny Saudyjczyk został mianowany na imama meczetu Haram w Mekce. Oskarża on szyitów o apostazję i omawia wygnanie Żydów i chrześcijan z Półwyspu Arabskiego. Twierdzi, że jego mianowanie jest "bardziej znaczące" niż wybór prezydenta Obamy. Poniżej znajdują się wyjątki z wywiadu szejkiem Adelem Al-Kalbanim, wyemitowanym przez arabską sekcję BBC 5 maja 2009 i Al-Arabija 27 lutego 2009.
Czytaj...

 

Obama wpycha muzułmańskie kobiety pod koła - Phyllis Chesler (13-06-2009)

Niedawne przemówienie prezydenta Baracka Obamy w Kairze wzbudziło wiele kontrowersji. Pojawiły się głosy, iż dążąc do otwarcia nowego rozdziału w stosunkach z islamem, prezydent Obama poświęcił prawa człowieka. Mówiąc między innymi o prawie muzułmańskich kobiet do zakrywania głowy, przemilczał, że chodzi tu głównie o prawo mężczyzn do dominacji nad kobietami. Spójrzmy prawdzie w oczy: islamskie zasłony na twarz i chusty stały się na Zachodzie symbolem "dżihadu" i islamskiego apartheidu religijnego oraz nietolerancji. Niezależnie od tego, czy aprobuję ich wybór ubrania, chasydzkie kobiety, (ultra-ortodoksyjne) żydówki lub sprzeciwiające się nowoczesności katoliczki nie zagrażają zachodniej cywilizacji i nie obcinają głów tym, którzy porzucają judaizm lub katolicyzm. Nie nawracają także przemocą muzułmanów ani hindusów. Muzułmanie robią to również w momencie, w którym prezydent Ameryki wyciąga rękę do całego islamskiego świata.
Czytaj...

 

Naukowcy raz jeszcze na bieżąco obserwują dobór naturalny - Jerry Coyne (12-06-2009)

W mojej książce opisałem kilka badań pokazujących, że dobór naturalny może zmienić gatunek w okresie krótszym niż życie ludzkie. Te badania były ważne dla przekonania sceptyków (chociaż nie kreacjonistów, którzy nigdy nie dadzą się przekonać), że dobór naturalny to coś więcej niż tylko spekulacja, lecz że jest to siła, która rzeczywiście kształtuje zwierzęce zachowania, wygląd i cechy rozrodcze w chwili obecnej. Teraz zespół badaczy z Kanady i USA informuje o doborze naturalnym działającym na gupiki, formując ich zachowania rozrodcze w ciągu zaledwie 8 lat: z grubsza 13-26 pokoleń gupików.
Czytaj...

 

Konsument specjalnej troski - Mariusz Agnosiewicz (12-06-2009)

Może to mało humanitarne, ale popieram gorliwie Nagrody Darwina, czyli w gruncie rzeczy prześmiewczą ideę wyróżniania tych, którzy przez swoje idiotyczne działania wyeliminowali się ze społeczeństwa, usuwając tym samym swoje "głupie" geny, na czym ogólnie nasz gatunek metaforycznie zyskuje. Samoeliminacja głupców nie jest zatem czymś szczególnie smutnym, wprost przeciwnie. I to samo odniósłbym do spraw konsumenckich - osoby nie posiadające przeciętnej inteligencji społecznej same sobie szkodzą. Ze wszech miar lepiej traktować obywateli jako osoby rozgarnięte w stopniu przeciętnym niż budować funkcjonowanie państwa w oparciu o założenie ochrony kretynów.
Czytaj...

 

Indywidualiści - Marcin Punpur (11-06-2009)

Indywidualizm słusznie bywa kojarzony z hedonizmem, ale jest to hedonizm szczególnego rodzaju, bo zdyscyplinowany. W imię hedonizmu jednostka powinna wyzbyć się wszelkich ograniczeń, które niepotrzebnie blokują jej potencjał i po prostu cieszyć się życiem. Folgowanie własnym potrzebom i zachciankom może prowadzić jednak do utraty samokontroli. Na to nowoczesna jednostka nie może sobie bynajmniej pozwolić. Źle bowiem wygląda zarówno nadwaga, nałogi, "szalone imprezy" czy zakupoholizm. Wszystkie one świadczą o nieumiejętności kierowania własnym życiem. Wolność musi iść w parze z samodyscypliną. Służą temu odpowiednia dieta, siłownia, różne techniki medytacyjne czy kursy "programowania na sukces". To wszystko pokazuje jak paradoksalnie blisko nowym indywidualistom do ich pobożnych protoplastów - amerykańskich purytanów.
Czytaj...

 

Romska mniejszość etniczna w Polsce – zmiany XX wieku. - Aleksandra Fedoruk (11-06-2009)

Wskutek zajść w Mławie około 1200 osób próbowało otrzymać azyl w Szwecji. Władze miejskie nie znalazły jednak podstaw do przyznania im azylu, uznając Polskę za kraj bezpieczny. Romowie uświadomili sobie, że muszą pozostać i stawić czoła nowym zagrożeniom, gdyż tego typu zajścia po transformacji ustrojowej Polski nie są już podstawą do otrzymania azylu za granicą. Przemiany, jakie nastąpiły po 1989 roku tworzyły warunki prawnego i politycznego zaistnienia mniejszości narodowych w Polsce, jednak Romowie byli w bardzo znikomym stopniu świadomi owych możliwości. "Świadomość etniczna czy narodowa Romów w Polsce była bowiem zaczątkowa, elita intelektualna prawie żadna, potrzeba wyjścia poza grupowe partykularyzmy i aktywności politycznej równie znikoma. Dodatkowo, istnienie i funkcjonowanie tradycyjnej struktury władzy (...) stanowiło zaporę w politycznej mobilizacji Romów."
Czytaj...

 

Droga do Gwiazd Ateny - Iwona Agnieszka Siedlaczek (11-06-2009)

Andrzej Nowicki to człowiek ogarnięty bezmierną pasją badawczą, pragnieniem sięgnięcia w głąb, dotarcia do istoty rzeczy, które Go zainteresują. Ciekawość świata, którą wykazuje niezmiennie przez cały ten czas, kiedy się znamy (blisko 23 lata!) mogę porównać jedynie z właściwą dziecku bezinteresowną ciekawością, która ma go w zastany świat wprowadzić. Profesor nigdy nie zatracił ducha tej dziecięcej, najprawdziwszej ciekawości, a do jej istoty należy - radość z faktu, że jest jeszcze tyle rzeczy, których się o świecie nie wie, ale można je poznawać i ma się poczucie, że życie po to jest, aby właśnie to robić. Nie znam drugiego człowieka tak zafascynowanego tym, co bada, co odkrywa, co czyta, co znajduje u innych twórców
Czytaj...

 

Chrześcijańscy separatyści w Indiach - (10-06-2009)

Narodowy Front Wyzwolenia Tripura został utworzony w grudniu 1989 r. a jego celem jest odłączenie się od Indii i utworzenie 'niepodległego' chrześcijańskiego państwa Tripura. Od samego swojego powstania, NFWT reprezentował interesy chrześcijaństwa za pomocą zbrojnego przymusu. Gwałtem i krzywdą usuwano każdy ślad oryginalnej kultury i religii tego obszaru Indii. Wykrwawiano i niszczono każdą grupę i osoby, które sprzeciwiały się temu. Narodowy Front Wyzwolenia Tripura jest wspomagany ogromnymi funduszami kościołów chrześcijańskich. Na rok przed tym, jak z pomocą kościołów baptystycznych powstał NFWT, chrześcijanie nawoływali swych współwyznawców, aby wzięli za cel "miliony Hindusów i Żydów tkwiących w ciemności swoich religii"
Czytaj...

 

Państwowi księża nad Tamizą - Maciej Psyk (10-06-2009)

Narodowe Towarzystwo Świeckie w Wielkiej Brytanii ustaliło na podstawie ustawy o dostępnie do informacji publicznej, że kościoły w Wielkiej Brytanii otrzymują rocznie około 40 milionów funtów z budżetu NHS (odpowiednika NFZ) za swoją obecność w szpitalach w tym 32 miliony na same pensje. Pozostałe osiem milionów to koszt ubezpieczeń, koszty administracyjne, utrzymanie kaplic i "pokojów modlitw". Dociekliwość NSS pozwoliła odkryć, że na liście płac byli organiści pracujący w szpitalnych kaplicach a niektórzy księża katoliccy wystawiali szpitalom rachunki za udzielenie ostatniego namaszczenia.
Czytaj...

 

O podziale nauk u Wilhelma Windelbanda i Wilhelma Diltheya - Tomasz Pawlik (10-06-2009)

Mając już za sobą prezentacje obu stanowisk dotyczących klasyfikacji nauki, chciałbym się zastanowić nad ich znaczeniem. Zacznę od ich krótkiego podsumowania. Podział dokonany przez Diltheya opiera się na przedmiocie danej dziedziny. Jedne z nich zajmują się człowiekiem, inne natomiast opisują szeroko pojętą przyrodę. Dlatego u Diltheya mamy do czynienia z naukami humanistycznymi i przyrodniczymi. Windelband, proponuje inne rozwiązanie tego problemu. Jego podział oparty jest na metodzie jaką posługują się pewne dziedziny. Istnieją dziedziny zajmujące się odkrywaniem pewnych ogólnych praw, w tym celu używamy odpowiednich metod. A w innych dziedzinach zajmujemy się jedynie pewnymi faktami, wykorzystując do tego odpowiednie metody.
Czytaj...

 

Katherine Kersten, mały tuman z Minnesoty - PZ Myers (10-06-2009)

Współczucie i równość nie są sprzeczne z intuicją. A przynajmniej nie są takie wśród ludzi, którzy nie wychowali się na prawicowo-religijnych wartościach. Dzieci wychowane w zdrowych, kochających rodzinach wydają się w naturalny sposób dzielić się zabawkami, kochać szczeniaki i kocięta i bawić się z innymi dziećmi... wszystko to bez czytania o tym w religijnych książkach i bez otrzymywania informacji od aniołów. Źródłem tych idei wcale nie jest judeo-chrześcijaństwo: nie widziałem żadnych dowodów, że na przykład chińskie dzieci są amoralnymi bestiami (no cóż, nie bardziej niż jakiekolwiek inne dzieci) lub że dorośli są bezduszni i nie wierzą w sprawiedliwość.
Czytaj...

 

Homeopatia zabija - Philip_Plait (10-06-2009)

Homeopatia to antynaukowe wierzenie, że bardzo rozcieńczony w wodzie medykament może leczyć rozmaite dolegliwości. Jest to prawdopodobnie najbardziej niedorzeczna z wszystkich medycyn "alternatywnych", bo zwyczajnie nie może działać, nie działa i, testowana wielokrotnie, udowodniła swoją nieskuteczność. A ci, którzy pytają: "co w tym złego?", mogą skierować swoje pytanie do Thomasa Sama i jego żony Manju Sam, których 9-miesięczna córka zmarła, ponieważ wierzyli w homeopatię. Mała Gloria Thomas, zmarła na skutek komplikacji związanych z egzemą. Egzema to łatwo uleczalna przypadłość skórna (leczenie nie prowadzi do wyleczenia, ale radzi sobie z objawami), jednakże leczenie dziewczynki zostało zaniechane przez rodziców, którzy odrzucili porady lekarzy na rzecz leczenia homeopatycznego.
Czytaj...

 

Socynianie a idea sprawiedliwości Grotiusa - Jerzy Kolarzowski (10-06-2009)

Jedni historycy uważają Grotiusa za twórcę prawa natury i założyciela filozofii prawa, a nawet za założyciela etyki współczesnej. Inni znów uznają go jedynie za słabego odtwórcę myśli starożytnych i scholastyka ze względu na stosowane metody. Prawda jest po środku. W programie swym Grotius wskrzeszał czysty racjonalizm etyczny starożytności, uwalniając się całkowicie od teologii. Grotius uznawał prawo naturalne za fundament władzy zwierzchniej i ostatecznego arbitra wszelkich ludzkich sporów. Prawo to wszczepione jest nam przez rozum. Ludzie nie zawsze przestrzegają prawa naturalnego, wtedy gdy rozum nie w pełni zawiaduje ich zachowaniem. Celem systemu prawnego jest skutecznie zastępować rozum, gdy ludźmi kierują nierozumne motywy.
Czytaj...

 

Czy wolno dyskutować o religii? - (09-06-2009)

Od kilku dni na rozmaitych blogach naukowych w USA, Wielkiej Brytanii i Australii trwa ożywiona dyskusja o tym, czy i jak wolno dyskutować o możliwości bądź niemożliwości pogodzenia nauki i religii. Rozpoczęła się ona od artykułu Chrisa Mooneya i Barbary Forrest, po czym ruszyła lawina głosów. Mooney i Forrest skrytykowali artykuł profesora Jerry'ego Coyne'a w "The New Republic", którego przekład opublikowaliśmy w "Racjonaliście" Postarałam się wybrać najważniejsze głosy w tej dyskusji.
Czytaj...

 

O kryzysie – inaczej - Stanisław Kaźmierczyk (09-06-2009)

Pociąga mnie bardziej to, co będzie po kryzysie, aniżeli sam kryzys. Kryzys już jest - trwa. Natomiast po nim, przecież nie będzie tak jak przed nim. I w tym właśnie wyraża jego charakterystyczna siła, niezwykłość. Nawet można powiedzieć, że sprawcza moc, która - podkreślmy nie może nie być źródłem inspiracji o refleksyjnym charakterze. Aby temu zaprzeczyć trzeba było racjonalnie dowieść, że ma charakter ściśle epizodyczny, że jest tylko następstwem pomyłek, łatwości pozyskiwania pieniędzy w amerykańskim systemie bankowym, itp. Zostawmy uproszczenia. One, w tym wypadku, są nic nie warte. Wystarczy sobie uświadomić, że kryzys jest procesem o niezwykle złożonej naturze i przez to mającym zdolność generowania nowych kwestii, zjawisk, itp.
Czytaj...

 

La Mettrie (1709-1751) - Daniel Krzewiński (08-06-2009)

Biologiczne pojmowanie duszy ułatwiało La Mettrie'emu formułowanie teorii materialistycznej. Poszedł on dalej w swych rozważaniach niż Kartezjusz, myślenie jest nie tylko własnością materii, ale samo jest procesem materialnym. Każda nawet najdrobniejsza cząstka materii organicznej ma własności psychiczne. Własnością materii jest działanie mechaniczne, zmiany dokonują się w niej wedle stałych praw ruchu, bez interwencji wolnych i nie dających się obliczyć czynników. La Mettrie ośrodkiem swej głównej myśli uczynił przekonanie, że człowiek jest tak samo maszyną jak zwierzęta, tylko lepiej skonstruowaną i wyróżniającą się przypadkową własnością - mową.
Czytaj...

 

Łagodna schizofrenia - Andrzej Koraszewski (07-06-2009)

Robert Sapolsky, znakomity antropolog z uniwersytetu w Stamford wygłosił niedawno bardzo ciekawy wykład na temat ewolucyjnego pochodzenia religii. Wcześniej wiele pisano o związkach między niektórymi schorzeniami psychicznymi, a przeżyciami mistycznymi. Sapolsky pokazuje w swoim wykładzie nieco inne podejście. Bierze na warsztat dwie choroby mające podłoże genetyczne (a więc dziedziczne), schizofrenię oraz zespół obsesyjno- kompulsywny. Obydwie te choroby w swej ostrej formie całkowicie uniemożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie. Obydwie mogą również przebiegać łagodnie i mogą być znacznie bardziej rozpowszechnione niż nam się wydaje.
Czytaj...

 

Ja oglądałem Krecika a Michnik siedział - Maciej Psyk (06-06-2009)

Nasz redakcyjny kolega Maciej Psyk zareagował na wezwanie "Głosu Pomorza" by napisać krótkie wspomnienia o PRL-u. Ponieważ urodził się po niewczasie, czyli gdy komunizm, a wraz z nim PRL chylił się ku upadkowi, jego wspomnienia są z perspektywy przedszkolnej. "Głos Pomorza" dostrzegł oryginalność tej perspektywy i nagrodził pracę naszego kolegi, a my ją za "Głosem Pomorza" publikujemy, gdyż urodzonych po niewczasie jest coraz więcej i ta właśnie perspektywa może być nowym paradygmatem wspomnień o PRL-u.
Czytaj...

 

Bóg tak chciał - Agnieszka Ratuch (04-06-2009)

Nie ma nic bardziej przerażającego jak te czarne punkty boże przy szosach, w lasach ozdobione palącymi się zniczami z krzyżami zbitymi często z dwóch gałęzi brzóz, bądź kupne, metalowe, z cierpiącym Chrystusem, czy też okazałe, kamienne, ustawione bez żadnych zezwoleń. Niedawno mijałam z rodziną takie miejsce, gdzieś gdzie diabeł mówi dobranoc; droga snuła się lasem hen po horyzont. Moją uwagę przykuła tabliczka, czy raczej kawałek deski z wymalowanym na czarno napisem: "Bóg tak chciał" i tym razem to moja córka spytała: "Mamo, co tam pisze"? Zapewne znudzona monotonnym widokiem drzew zauważyła coś, co nie pasowało do krajobrazu. Powiedziałam, że pewnie ktoś wyrzucił jakiś śmieć do lasu (nie była ta tabliczka profesjonalnie zrobiona, trochę sprawiała wrażenie kawałka kartonu).
Czytaj...

 

Szympansy używają zestawu narzędzi armii szwajcarskiej, żeby rabować miód - Ed Yong (04-06-2009)

Dawniej używanie narzędzi było uważane za wyłącznie ludzką zdolność, ale to twierdzenie obaliły wielokrotne obserwacje używających narzędzia zwierząt. Od tego czasu biolodzy mówią o coraz bardziej zwężających się liniach między produkującymi narzędzia ludźmi i zwierzętami, a wiele z nich już zostało przekroczonych. Podobnie jak my szympansy zamieniają obiekty naturalne w narzędzia i używają ich na rozmaite sposoby, włącznie z polowaniem i wydobywaniem ukrytej pod ziemią żywności. Używają różnych narzędzi do różnych celów i kombinują wykorzystanie wielu narzędzi do jednego celu. Na modele narzędzi mają także wpływ arbitralne reguły kulturowe w równym stopniu, co wymogi funkcjonalne.
Czytaj...

 

Świątynia opaczności, ale czy bożej? - Andrzej Koraszewski (03-06-2009)

Czwarty czerwca to bardzo szczególna rocznica. Swego czasu Winston Churchill powiedział, iż Polacy nigdy nie przegapili okazji przegapienia okazji. Dwadzieścia lat temu udało nam się nie przegapić okazji. Wielu działaczy ówczesnej opozycji było zdumionych, zaskoczonych a nawet przerażonych wynikami wyborów. Opozycja była zupełnie niegotowa na przejęcie władzy. Łatwo byłoby kpić, wyśmiewać lub winić tę opozycję za to, że zajmowała się wszystkim tylko nie myśleniem o tym, aby do takiej możliwości się przygotować. Takie zarzuty (nawet jeśli jakoś tam są uzasadnione) są dziś bez sensu. Wolność spadła na nas nagle i niespodziewanie, ponieważ system komunistyczny się rozsypał.
Czytaj...

 

Saudyjski intelektualista: cywilizacja Zachodu wyzwoliła ludzkość - Ibrahim Al-Buleihi (03-06-2009)

W wywiadzie opublikowanym 23 kwietnia 2009 w saudyjskiej gazecie "Okaz", reformistyczny myśliciel Ibrahim Al-Buleihi wyraża swój podziw dla cywilizacji Zachodu. Wywiad został tego samego dnia umieszczony w witrynie Elaph. Al-Buleihi wzywa Arabów, by uznali wielkość cywilizacji zachodniej i dostrzegli braki własnej kultury. Stwierdza, że taki samokrytycyzm jest warunkiem wstępnym jakiejkolwiek zmiany na lepsze. Ibrahim Al-Buleihi jest członkiem Majlis ul-Szura, czyli zgromadzenia prawodawczego Arabii Saudyjskiej. Poniżej podajemy wyjątki z tego wywiadu.
Czytaj...

 

Jan Paweł II a kultura - Radosław S. Czarnecki (02-06-2009)

Jan Paweł II promując z początkiem swego pontyfikatu wyraźną i absolutną ofensywę katolicyzmu tym samym dąży do monopolu Kościoła rzymskiego w przedmiocie jego roli oraz znaczenia w dzisiejszej kulturze, a tym samym dramatycznie przeciwstawia go uniwersalnym kierunkom rozwoju tejże kultury we współczesnym świecie. Tego się w Polsce nie widzi, nie podnosi, nie mówi się o tym. Kult K.Wojtyły w naszym kraju jest specyficzną formą idolatrii, popartej względami natury politycznej (papież - jako uosobienie walki i obalenia komunizmu), mieszanką sentymentalizmu, romantyzmu, narodowej mitologii i powszechnego w Polsce irracjonalizmu (branie marzeń i mitów za realną rzeczywistość).
Czytaj...

 

Wreszcie! Prawo krajów zachodnich zwalcza nieludzkie obyczaje - Phyllis Chesler (02-06-2009)

Kobiety, podobnie jak mężczyźni, czują lojalność nie wobec innych kobiet, ale raczej wobec własnej rasy, grupy etnicznej, plemienia, klasy społecznej, rodziny itd. Tak więc z poglądem Zachodnich feministek, że kobiety są bardziej pokojowo nastawione i współczujące, nie zgodziłyby się więźniarki Auschwitz (głównie Żydówki, Cyganki i więźniarki polityczne), dręczone i pilnowane przez kobiety, które robiły znacznie więcej niż tylko "wypełniały rozkazy"; ani niemieckie, polskie i austriackie Żydówki, którym sąsiadki zazdrościły i pożądały ich mieszkań, ubrań i mebli, i które chętnie wydawały je gestapo; ani czarne afrykańskie dziewczyny i kobiety z dzisiejszego Darfuru, brutalnie i publicznie gwałcone zbiorowo przez etnicznych Arabów przy akompaniamencie zachęcających okrzyków kobiet tych gwałcicieli, które - podobno przedstawicielki łagodniejszej płci - obrzucają rasistowskimi wyzwiskami ofiary gwałtów.
Czytaj...

 

Antychryst. Przełamując normy - Przemysław Piela (02-06-2009)

Antychryst to zło w najczystszej postaci. Chory, psychodeliczny film w wulgarnej oprawie. Śmierć przeplata się tu z seksem i bólem. Żabia perspektywa w gabinecie ginekologa rodem z Piły Jamesa Wana, ale nie tak kiczowata i bezpodstawnie sadystyczna. Tu sadyzm zdaje się mieć coś do powiedzenia. Jest uczuciem i reakcją obronną. Widzowie też muszą się bronić. Jedni się śmieją, inni milczą, wychodzą, gwiżdżą... mdleją. Dla całej fabuły nasuwają mi się jedynie dwa paralelne wyjaśnienia; choroba psychiczna lub opętanie, co w gruncie sprowadza się do tego pierwszego, bo drugie to zwykła nadinterpretacja. Zaraźliwa to wszak choroba.
Czytaj...

 

Sieroty Jana Chrzciciela - Mariusz Agnosiewicz (02-06-2009)

Kiedy misjonarze katoliccy w XVII w. natknęli się na południu dzisiejszego Iranu i Iraku na mandejczyków, nazwali ich "chrześcijanami św. Jana". Jeśli jednak rozumiemy chrześcijaństwo jako religię zbudowaną wokół postaci Jezusa, to mandejczycy są antychjrześcijańscy. Pierwotnie najchętniej określali się "nazorejczykami", czyli "stróżami", "posiadaczami" tajemnych rytów i wiadomości. Nazorejczycy z ich frapującym wywróceniem do góry nogami Starego i Nowego Testamentu są niezwykle podniecający dla badaczy tajemnic i specjalistów od historii alternatywnych, według których w średniowieczu mieli konszachty z templariuszami, których przywódców zdołali nawrócić na nazoreizm. Jakkolwiek było, pewnym jest, iż nowi templariusze, odrodzeni w 1804, już na początku zostali zamieszani w nazoreizm, gdyż wskrzesiciel zakonu w roku 1833 ogłosił się Najwyższym Kapłanem i Patriarchą Kościoła Janowego, przyjmując wiarę "chrześcijan Janowych".
Czytaj...

 

Jeśli George Tiller nie ma znaczenia, to czy ma znaczenie bóg? - PZ Myers (01-06-2009)

W niedzielę 31 maja 2009 roku w kościele zabity został lekarz z Kansas George Tiller. Tiller był jednym z nielicznych w Stanach Zjednoczonych lekarzy dokonujących późnych aborcji w tragicznych sytuacjach, zagrażających życiu lub zdrowiu matki. Przyjeżdżały do niego kobiety z całej Ameryki. Jak powiedziała jedna z jego pacjentek: "Był jedynym światłem w najgorszym tygodniu mojego życia". Organizacje antyaborcyjne od dawna miały go na celowniku. Napastowały jego i jego pacjentów. Zbombardowały jego klinikę. Kilka lat temu postrzelono go. Ciągano go po sądach, które za każdym razem stwierdzały, że działał w granicach prawa, zgodnie z najlepszą sztuką lekarską. Jego nazwisko, adres, nazwiska i miejsca zamieszkania jego rodziny, jak również jego rozkład dnia były opublikowane na wielu witrynach internetowych z dopiskami: "Morderca", "Ludobójca" "Nazistowski morderca niemowląt".
Czytaj...

 

Kobieto, puchu marny... - czyli jaka być powinnaś - Ania Rzepecka (01-06-2009)

Wiedza na temat ról płciowych przyswajana jest już od okresu dzieciństwa. Kobiety przedstawiane są zazwyczaj jako łagodne, zależne, bardziej podatne na wpływy, kierujące się emocjami, bierne, nie lubiące nauk ścisłych. Uczymy się także, iż są delikatniejsze, opiekuńcze, spokojne, niezdecydowane i dbają o wygląd zewnętrzny, podczas gdy mężczyznom przypisywane są cechy takie jak agresywność, niezależność, szorstkość, pewność siebie. Zazwyczaj postrzega się ich jako głośnych, stanowczych i mało emocjonalnych. Co warte podkreślenia, stereotypy takie są obecne w różnych kulturach, stanowią większość, istnieje znaczny międzykulturowy konsensus na poziomie treści stereotypów płci.
Czytaj...

 

Anonimowa sieć - Marcin Punpur (01-06-2009)

W ostatnich dniach przetoczyła się przez Polskę interesująca debata na temat anonimowości w sieci. Problem pojawił się po prowokacji "Dziennika", który próbując namówić znaną polityczną blogerkę, niejaką Katarynę, do ujawnienia własnej tożsamości, został oskarżony o "szantaż" i tłumienie publicznej debaty. Sprawa nabrała rozpędu po publikacji "Listu otwartego do obrońców Kataryny", w którym redaktor naczelny "Dziennika" - R. Krasowski nazwał część internautów "małymi ludzikami z Gogola czy Dostojewskiego, którzy wylewają żółć na cały świat", a przy tym "nienawidzą wszystkich za wszystko". Sieć zawrzała, dzieląc się na dwa obozy, obrońców i przeciwników anonimowości.
Czytaj...

 

Psychologia Condillaca - Łukasz Berezowski (01-06-2009)

Historia filozofii z racji samej swojej genezy ma niepohamowane tendencje do szufladkowania, według z góry ustalonych kryteriów, wszystkiego co tylko wpadnie w jej łapczywe ręce. Nie jeden filozof, bez wątpienia, wychodzi na tej sytuacji korzystnie, gdy zostaje wspomniany chociażby jako alternatywa dla danego nurtu bądź jego "pomniejszy przedstawiciel", zyskując sobie stałe miejsce w historii filozofii pomimo, iż gdyby ocenić jakość jego pracy, można by decyzję taką zakwestionować. Z drugiej zaś strony nie jeden wybitny, aczkolwiek słabo rozumiany myśliciel, poprzez tego typu klasyfikacje traci cały należny mu splendor na poczet bycia ciekawostką w zakresie danego nurtu. Taki los nie ominął niestety wybitnego filozofa jakim był Etienne de Condillac.
Czytaj...

 

Karl Giberson broni akomodacjonizmu - Jerry Coyne (31-05-2009)

Chodzi o to, że istnieją prowizoryczne ale dające się testować odpowiedzi na pytania, które "dręczą" nas, racjonalistów (na przykład teorie fizyków o powstaniu wszechświata), ale nie ma żadnych dających się testować odpowiedzi na pytania, które trapią ludzi wyznających wiarę w siły nadnaturalne. Weźmy na przykład istnienie zła: nigdy nie będziemy wiedzieli, dlaczego, skoro istnieje bóg, ludzie cierpią niepotrzebnie (np. śmierć dzieci z powodu koszmarnych chorób i śmierć tysięcy z powodu "aktów Boga", takich jak tsunami). Istnieje wiele teologicznych odpowiedzi (wszystkie absurdalne) i żadnego sposobu na znalezienie dobrej. W rzeczywistości najsensowniejszą odpowiedzią na problem zła jest to, że po prostu nie ma boga. Ja na przykład zadowalam się ideą, że złe rzeczy zdarzają się dobrym ludziom w ogóle bez żadnego innego powodu niż ruchy skorupy ziemskiej, i że małe dzieci chorują na białaczkę lub cholerę z powodu losowych mutacji lub ewolucji patogenicznych organizmów.
Czytaj...

 

Ateista i sens życia - Andrzej Koraszewski (31-05-2009)

Z sensem życia jest tak jak z Panem Bogiem, nikt go nie widział, ale niektórzy go czują, a inni czują jego brak (jeszcze inni wcale się nad tym nie zastanawiają, a często jedna i ta sama osoba przemieszcza się z jednej grupy do drugiej). Można również sens życia porównać do zapłonu w silniku spalinowym, jak iskra podawana jest równomiernie to silnik ciągnie, ale jak przerywa to wpadamy w depresję. Napęd tego poczucia sensu życia może być religijny, ale może być i inny, a może to być silnik hybrydowy. Jednym poczucie sensu życia daje pasja poznania, innym nienawiść do sąsiada. Samobójca wysadzający się w powietrze w autobusie pełnym dzieci może mieć głębokie poczucie sensu życia. Pasja badacza wydaje się być ciekawszym sensem życia, terrorysta odpowie: jak dla kogo.
Czytaj...

 

Raport z chrześcijańskiego państwa - Małgorzata Koraszewska (30-05-2009)

Raport o historii molestowania dzieci w prowadzonych przez irlandzkie instytucje kościelne placówkach wychowawczych nie schodzi z pierwszych stron zachodnich mediów. Wiele wskazuje na to, iż ten raport wstrząśnie nie tylko Kościołem irlandzkim. W Polsce sprawa ta jest omawiana raczej na dalszych stronach gazet, a często z niedowierzaniem. We wszystkich irlandzkich gazetach pojawiają się pełne oburzenia i wściekłości listy od czytelników, żądające wykluczenia Kościoła katolickiego z działalności w systemie oświaty i w służbie zdrowia, rozwiązania Zgromadzenia Braci Chrześcijańskich (najgorszego ze sprawców), a także innych zakonów, i przejęcia ich majątków. Są także wezwania do bojkotu mszy kościelnych, zbiórek na tacę i kościelnych sklepów. Małgorzata Koraszewska zrobiła krótki przegląd tych doniesień.
Czytaj...

 

Człowiek bez religii - Bohdan Chwedeńczuk (30-05-2009)

Etnograf przyjeżdża do krainy, w której żyją wierzący i niewierzący, on tego jednak nie wie, bo nie zna tego podziału. Krajobraz, który kształtują polskie żywioły religijne, wygląda następująco. Polscy katolicy nie opublikowali w ostatnich dziesięcioleciach żadnej wybitnej książki religijnej czy teologicznej, nie stworzyli żadnego wybitnego dzieła sztuki sakralnej, nie wywołali i nie stoczyli żadnej społecznie istotnej dyskusji, nie stworzyli środowiska o ponadlokalnych walorach. Legitymują się natomiast poważnym udziałem w polityce, istotnym wkładem w prawodawstwo oraz znacznym wzrostem stanu posiadania. Dociera do prowincji Euhemeria (od imienia starożytnego ateisty), gdzie mieszkają ci, których nazwałby niewierzącymi, gdyby znał nasz język. Ma zbadać poglądy i postawy Euhemerian. Co wiedzą? W co wierzą? Do czego dążą, a czego unikają? Jak regulują swoje życie społeczne?
Czytaj...

 

Etyka TAK, religia NIE, referendum w Berlinie - Andrzej Wendrychowicz (30-05-2009)

Przygotowując się do referendum, koalicja rodziców, nauczycieli religii i organizacji katolickich, wspierana przez hierarchów kościelnych powołała do życia stowarzyszenie "Pro Reli". W odpowiedzi zawiązała się szeroka koalicja przeciwników zmian, która 4.3.2009 roku utworzyła konkurencyjne stowarzyszenie "Pro Ethik". W jego skład weszły partie lewicowe (SPD, Die Linke i Zieloni), organizacje mieszkających w Berlinie mniejszości narodowych (m.in. Turków i Kurdów), liczne organizacje społeczno-kulturalne (wśród nich stowarzyszenie gejów i lesbijek oraz związek naturystów), związek zawodowy pracowników szkolnictwa i szkół wyższych itd. Warto zaznaczyć, że do obozu Pro Ethik przystąpili również niektórzy działacze katoliccy, teologowie i nauczyciele religii.
Czytaj...

 

Podobieństwa embrionalne w strukturze mózgów kręgowców - PZ Myers (29-05-2009)

Kreacjoniści nie wiedzą absolutnie niczego o historii embriologii. Nie mają zielonego pojęcia o współczesnej biologii rozwojowej. Podobieństwa między embrionami są po prostu poza dyskusją. To wiadomo. To było wiadomo od niemal dwóch stuleci. Gdybym był kreacjonistą, przyznałbym to i krytykował zamiast tego hipotezę, że te podobieństwa są dowodem na wspólne pochodzenie. To robią inteligentni ludzie: na przykład Karl Ernst von Baer był kreacjonistą, który nie zgadzał się z interpretacją Darwina i próbował wyjaśnić podobieństwa tym, że są one wynikiem ogólności wczesnej postaci embrionalnej, przypisując je stosunkowo niezróżnicowanemu stanowi na tym etapie rozwoju. Wyjaśnienie von Baera jest faktycznie dość dobre i opowiadam o tym moim studentom, a także sądzę, że jest to część wyjaśnienia.
Czytaj...

 

Papież przebacza molestowanym dzieciom - (28-05-2009)

Strona internetowa "The Onion" prezentuje informacje w wersji satyrycznej i często nieprawdziwej. Piękno tych informacji polega na zbliżeniu do prawdy. Prasa światowa nadal bardzo wiele pisze o raporcie Irlandzkiego Kościoła w sprawie molestowania dzieci przez księży i zakonników. 20 maja nowy arcybiskup Westminsteru, Wielebny Vicent Nichols mówił o odwadze, jakiej wymagała od kapłanów konfrontacja z prawdą na temat ich czynów. W wywiadzie nadanym przez ITV News 20 maja br. Wielebny Nichols powiedział: "Myślę o tych ludziach w zakonach i o niektórych księżach w Dublinie, którzy muszą stanąć twarzą w twarz z faktami z własnej przeszłości, a których instynktownie i z naturalnych powodów woleliby zapomnieć. Wymaga to odwagi i także my nie powinniśmy zapominać, iż to dzisiejsze rozliczenie nie powinno przesłaniać dobra, które również czynili." The Onion swego czasu opublikował poniższą "wiadomość".
Czytaj...

 

Bóg jest Amerykaninem - Marcin Punpur (28-05-2009)

Amerykańska religijność fascynuje badaczy i myślicieli od dawna. Jej intensywność, różnorodność, powszechność stanowi intrygujący precedens na tle innych krajów zachodniej cywilizacji, w których obserwujemy jej systematyczny zanik. Mimo to, Ameryka pozostaje państwem świeckim, gotowa bronić konstytucyjnego "muru separacji", jaki swego czasu zbudowali jej założyciele z T. Jeffersonem na czele. By zrozumieć ten paradoks - być może pozorny - należy wniknąć zarówno w amerykańską historię jak i kulturowe podłoże targane sprzecznymi tendencjami od samego początku istnienia "imperium wolności".
Czytaj...

 

Tolerancja i nietolerancja, akceptacja i nieakceptacja. - Andrzej Bonifacy Fudali (27-05-2009)

Z inspiracji artykułem Agnieszki Zakrzewicz "Tolerancja i nietolerancja" http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,6555/i,97 O potępianych odmieńcach, czyli kolorowych skarpetkach w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, niebieskich spodniach w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, długich włosach i kwiecistych strojach w latach sześćdziesiątych, oraz o dzisiejszej narodowej fobii.
Czytaj...

 

Dziesięć mitów oraz dziesięć prawd o ateizmie - Sam Harris (27-05-2009)

Liczne badania opinii publicznej wskazuje, że termin "ateizm" został tak bardzo napiętnowany w Stanach Zjednoczonych, że bycie ateistą jest teraz całkowitą przeszkodą na drodze do kariery w polityce (w sposób, w jakim nie jest bycie Czarnym, muzułmaninem lub homoseksualistą). Zgodnie z niedawnym sondażem przeprowadzonym dla Newsweeka tylko 37% Amerykanów zagłosowałby na wykwalifikowanego kandydata na prezydenta, który byłby ateistą. Ateiści często są postrzegani jako nietolerancyjni, niemoralni, w stanie depresji, ślepi na piękno natury i dogmatycznie zamknięci na dowody na istnienie sił nadprzyrodzonych.
Czytaj...

 

Obudzić się w Ameryce - Marshall Evans (27-05-2009)

Tak się złożyło, że w kwietniu 2009 roku na konferencji amerykańskich ateistów w Atlancie jadłem śniadanie z Marshallem Evansem (to nie jest jego prawdziwe nazwisko). Wygląda dokładnie na tego, kim jest, a mianowicie pilotem armii amerykańskiej, latającym na odrzutowcach, które startują z lotniskowców. Jakoś zaskoczyło mnie spotkanie takiego człowieka na konferencji ateistów i pełen ciekawości zapytałem go o jego historię. Kiedy usłyszałem, że uczyli go w domu fundamentalistyczni rodzice, którzy wyrzucili jego uważaną za skarb kolekcję książek o nauce, ponieważ wspominały one Darwina, chciałem usłyszeć więcej. Kiedy usłyszałem, że jego ateizm i liberalizm spowodowały, iż matka się go wyrzekła, a brat zerwał z nim wszystkie kontakty jak z "wrogiem", poprosiłem go o napisanie o swoim życiu dla Richarddawkins.net. Początkowo był skromnie nieśmiały, ale przekonałem go i poniżej jest jego opowieść.
Richard Dawkins

Czytaj...

 

Kocham to, co jeszcze nie istnieje... Rozmowa z Profesorem Andrzejem Nowickim - Mariusz Agnosiewicz (27-05-2009)

- I właśnie ta wizja Rzeczy, którą powinienem stworzyć jest tym potężnym źródłem energii, które sprawia, że mimo biologicznej ruiny ciała chce się jeszcze żyć, tak długo, jak długo jeszcze pojawiać się będą takie piękne wizje - zadania do wykonania. ATENA CREANDA, dzieło mojego życia, które teraz piszę, nie jest książką o "istniejącej" bogini, ale o czymś, co trzeba stworzyć na miejsce po wszystkich bóstwach wszystkich religii. Zauważył pan, że ostatnio piszę przede wszystkim po włosku. Tego, co tam jest wydrukowane, nasz Ciemnogród nie zniszczy, a jak nasz kraj trochę się zeuropeizuje, to moje prace włoskie zostaną przełożone na polski.
Czytaj...

   

Czy Polska nierządem stoi? - Daniel Zbytek (26-05-2009)

Kryzys ekonomiczny 2009 roku, który nabiera coraz większego impetu i doświadcza coraz szersze kręgi Polaków, przy braku elity politycznej pełniącej rolę liderów społeczeństwa, stwarza poważne zagrożenie anarchizacją reakcji ludzi, podatność na populistyczne działania. Partie masowe, które dokonały przewrotów dekomponując istniejącą strukturę społeczną i stwarzając zagrożenie dla sąsiednich krajów, jak bolszewizm w Rosji czy faszyzm w Niemczech, powstały w bardzo krótkim czasie, kilku lat, na bazie marginalnych partyjek o znikomym znaczeniu w momencie ich powołania, które przeistoczyły się w siły miażdżące ustabilizowanych, jak się zdawało konkurentów, pozbawiając ich znaczenia i eliminując, politycznie i fizycznie.
Czytaj...

 

Pius XII wspierał zbrodniarzy - Maciej Psyk (26-05-2009)

Proces beatyfikacyjny Piusa XII zaczął się w 1990 i choć do jego zakończenia brakuje już tylko podpisu papieża Benedyktowi XVI zadrżała ręka przed podpisaniem stosownego dokumentu. Oficjalnie nieoficjalną przyczyną była obawa przed pogorszeniem stosunków z Izraelem, gdzie Watykan zabiega o podpisanie konkordatu regulującego prawo własności do sześciu kościołów oraz gwarantującego przywileje podatkowe. Jakkolwiek perspektywa podpisania długo oczekiwanego "porozumienia ekonomicznego" wydaje się w zupełności wyjaśniać problemy Eugenio Pacelliniego z dostaniem się do grona beatyfikowanych, jego słynne "milczenie wobec Holocaustu" raczej nie jest największym problemem jaki ma z nim jego następca.
Czytaj...

 

Wysoki Sejmie... - Andrzej Koraszewski (25-05-2009)

Był posłem w latach 1919-1935 i odnosi się wrażenie, że do dnia dzisiejszego ani prawica, ani lewica nie może się pochwalić reprezentantem o większej erudycji, czy też równym Czapińskiemu mistrzem prowadzenia sporów. Legenda głosi, że nie widziano go bez kilku książek pod pachą, ale jego erudycja w żaden sposób nie przeszkadzała swadzie. Dziś szczególnie istotne jest to, iż był wspaniałym szermierzem idei Oświecenia, idei państwa, które jest ojczyzną wszystkich jego mieszkańców, a nie łupem zwycięskiej bandy. Jego boje o państwo neutralne światopoglądowo nie straciły nic ze swojej aktualności i stanowią nie tylko fascynującą lekturę, ale i kompendium argumentów, które warto dziś ponownie przywoływać.
Czytaj...

 

Tolerancja i nietolerancja - Agnieszka Zakrzewicz (25-05-2009)

Bardzo żałuję, że nie mogłam uczestniczyć w Marszu Tolerancji w Krakowie, ani w Dniu Milczenia w Łodzi, gdyż musiałam zostać w Rzymie. Już od 9 lat biorę czynny udział w obchodach World Gay Pride - najczęściej w Wiecznym Mieście, pod bokiem papieża... Biorę w nich udział, choć jestem heteroseksualistką, bo wierzę w tolerancję, równość, równouprawnienie, miłość i prawa człowieka.
Czytaj...

 

Lament w Oslo - Jelena Bonner (24-05-2009)

Będę więc mówić o Izraelu i o Żydach. Nie tylko dlatego, że jestem Żydówką, ale przede wszystkim dlatego, że konflikt bliskowschodni jest od czasu zakończenia drugiej wojny światowej platformą politycznych gier i rozgrywek mocarstw, krajów arabskich i poszczególnych polityków starających się, poprzez "proces pokojowy", zdobyć rozgłos i może także pokojową Nagrodę Nobla. Kiedyś pokojowa Nagroda Nobla była najwyższą nagrodą moralną naszej cywilizacji. Ale po grudniu 1984 roku, kiedy Jaser Arafat stał się jednym z trzech nowych jej laureatów, jej wartość etyczna została podkopana. Nie zawsze przyjmowałam z radością każdy wybór Komitetu Noblowskiego Stortingu, ale ten wybór mnie zaszokował. I do dnia dzisiejszego nie mogę zrozumieć ani zaakceptować faktu, że Andriej Sacharow i Jaser Arafat, obecnie pośmiertnie, dzielą członkowstwo w klubie laureatów Nobla.
Czytaj...

 

Chrześcijański libertynizm - Mariusz Agnosiewicz (24-05-2009)

Pewna część chrześcijan uważała, że po odbyciu 730 świętych stosunków seksualnych stają się Chrystusami. Zwolennicy Karpokratesa, zwani karpokracjanami, uznawali, iż należy żyć pełnią, nie szczędząc sobie żadnych przyjemności, aby tak zaspokojona dusza mogła się wreszcie wyzwolić z materii i unieść ku eonom. Według nich dusza musi w kolejnych wcieleniach zaznać wszelkiego życia i wszelkiego działania, bo dopóki tego nie uczyni wciąż będzie wracać na ziemię. Dopiero jak dusza zazna wszelkiego smaku życia, jest gotowa na odejście. Stąd też, aby to przyspieszyć, najlepiej od razu iść na całość. Także kainici uważali, że "nie mogą dostąpić ocalenia, jeśli nie zaznają wszystkiego". Niewielu dziś zna libertyński nurt w pierwotnym chrześcijaństwie
Czytaj...

 

Konglomerat klimatyczno-industrialny. Niektóre firmy myślą tylko o zysku. - Bjørn Lomborg (23-05-2009)

Na zbliżającym się World Business Summit będą przemawiali "przywódcy nauki i polityki", wybrani chyba z powodu swoich poglądów - pełnych przerażenia globalnym ociepleniem. Jest wśród nich James Lovelock, który wierzy, że za 30 lat znaczna część Europy zamieni się w Saharę, a Londyn znajdzie się pod wodą; Sir Crispin Tickell, który wierzy, że populację Wielkiej Brytanii trzeba zmniejszyć o dwie trzecie, żeby kraj mógł poradzić sobie z globalnym ociepleniem; i Timothy Flannery, który ostrzega, że poziom mórz podniesie się o wysokość "ośmiopiętrowego budynku". Gdyby wielkie kompanie naftowe zorganizowały konferencję o zmianie klimatu i zaprosiły tylko negacjonistów zmiany klimatycznej, rozległyby się powszechne okrzyki oburzenia - i słusznie.
Czytaj...

 

Odszczepieńcy Oświecenia walczą o straconą sprawę - Paul Cliteur (23-05-2009)

Voltaire mógł jeszcze dyskutować przy stole ze swoimi znajomymi filozofami o istnieniu czy też nie etre supreme (najwyższej istoty) i szybko zakańczać dyskusję, kiedy osoba nieupoważniona, jak służący, pojawiała się w pobliżu. Lecz dla nowoczesnych polityków jest to dość machiaweliczne postępowanie. Trudno jest sławić wiarę dla innych, jeżeli się jej samemu nie posiada lub udawać, że się w coś wierzy, po to, aby inni też wierzyli. Oprócz tego można odszczepieńców Oświecenia skonfrontować z historią i geografią.
Czytaj...

 

Parada brakujących ogniw - Andrzej Koraszewski (23-05-2009)

Książka popularno-naukowa w kulturze anglosaskiej to niezwykle często książka pisana przez wybitnego naukowca, który zaniedbuje obowiązek udowadniania swojej uczoności przez nadymanie się i pisze o swoich odkryciach w sposób przystępny dla zwykłych, a zainteresowanych daną dziedziną śmiertelników. Neil Shubin dzięki swojemu lekkiemu stylowi doskoczył z miejsca do czołówki autorów piszących książki naukowe, a zarazem popularne. Nasza wewnętrzna menażeria jest opowieścią o odkrywaniu. Wędrówkę przez setki milionów lat zaczynamy od dosłownej wędrówki po bezdrożach na dalekiej kanadyjskiej północy, gdzie przez kilka lat, rok po roku, w ciepłych (raczej tylko cieplejszych) miesiącach Shubin szukał pewnego brakującego ogniwa.
Czytaj...

 
Znalezione w sieci

Katolicka Więź o Nowych Ateistach i Racjonaliście (03-06-2009)
Autor:
Źródło: Więź
90 stron w katolickim periodyku o ateistach, w tym o naszym środowisku.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..

Kazimierz Czapiński - lewicowy erudyta (10-06-2009)
Autor: Mariusz Agnosiewicz
Źródło: lewica.pl
Kazimierz Czapiński (1882-1942) był w okresie dwudziestolecia międzywojennego jed­nym z czołowych działaczy PPS, uważany za największego erudytę na lewicy, błyskotliwy mówca i publicysta.
Zgłoszone przez: MA
Czytaj..


Zgłaszajcie nam ciekawe teksty spoza naszego serwisu! Formularz zgłoszeniowy...

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekstPrzydatne linki

Racjonalista na DVD
WYMIANA BANERÓW
O autorach
Alfabetyczny indeks tekstow
ARCHIWUM NEWSÓW
WYNIKI SOND
FAQ
Polityka prywatności
Napisz do nasSerdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.