Racjonalista - Strona głównaDo treści


Fundusz Racjonalisty

Wesprzyj nas..
Zarejestrowaliśmy
199.913.355 wizyt
Ponad 1065 autorów napisało dla nas 7364 tekstów. Zajęłyby one 29017 stron A4

Wyszukaj na stronach:

Kryteria szczegółowe

Najnowsze strony..
Archiwum streszczeń..

 Czy konflikt w Gazie skończy się w 2024?
Raczej tak
Chyba tak
Nie wiem
Chyba nie
Raczej nie
  

Oddano 271 głosów.
Chcesz wiedzieć więcej?
Zamów dobrą książkę.
Propozycje Racjonalisty:
Sklepik "Racjonalisty"

Złota myśl Racjonalisty:
Niech młodzieniec nie zaniedbuje filozofii, ale i starzec niech się nie czuje niezdolny do dalszego jej studiowania. Dla nikogo bowiem nie jest ani za wcześnie, ani za późno, aby zacząć troszczyć się o zdrowie swej duszy.
 Nauka » Pseudonauka, paranauka

Homeopatia zabija
Autor tekstu:

Tłumaczenie: Krzysztof Achinger

[Uwaga: Ten tekst może niektórych zmartwić. Z pewnością zasmucił mnie. Jeżeli pediatryczne historie medyczne bez pozytywnego zakończenia łatwo cię zasmucają, możesz przestać to czytać. Sam tytuł może być wszystkim, co potrzebujesz wiedzieć].

 

Homeopatia to antynaukowe wierzenie, że bardzo rozcieńczony w wodzie medykament może leczyć rozmaite dolegliwości. Jest to prawdopodobnie najbardziej niedorzeczna z wszystkich medycyn „alternatywnych”, bo zwyczajnie nie może działać, nie działa i, testowana wielokrotnie, udowodniła swoją nieskuteczność .

A ci, którzy pytają: „co w tym złego?”, mogą skierować swoje pytanie do Thomasa Sama i jego żony Manju Sam, których 9-miesięczna córka zmarła, ponieważ wierzyli w homeopatię .

Mała Gloria Thomas, zmarła na skutek komplikacji związanych z egzemą. Egzema jest łatwo uleczalną przypadłością skórną (leczenie nie prowadzi do wyleczenia, ale radzi sobie z objawami), jednakże leczenie dziewczynki zostało zaniechane przez rodziców, którzy odrzucili porady lekarzy na rzecz leczenia homeopatycznego. Stan dziewczynki pogorszył się, a jej skórę pokryły wysypki i otwarte pęknięcia. Przez owe pęknięcia do jej malutkiego ciała dostały się drobnoustroje, z którymi nie była w stanie walczyć. Miała objawy niedożywienia, bo wszystkie substancje odżywcze zużywała na walkę z infekcją, zamiast na rozwój i inne, normalne funkcje ciała niemowlęcia. Była ciągle chora i obolała, ale jej rodzice uparli się na homeopatię. Kiedy doszło do infekcji oka, rodzice wreszcie zabrali ją do szpitala, niestety było już za późno: infekcja wywołała u małej Glorii Thomas sepsę.

Thomas i Manju Sam zostali uznani przez australijski sąd winnymi nieumyślnego spowodowania śmierci . Jako rodzic, nie potrafię sobie nawet wyobrazić, przez jaki ból teraz przechodzą, katusze i emocjonalny horror. Ale wyjaśnijmy sobie: ich wiara w oczywiście błędną antynaukową medyczną praktykę zabiła ich dziecko. Homeopatia nie działa, ale ponieważ wychowali się w środowisku, które popiera wiarę w homeopatię, zaufali jej. Użyli jej, odrzucając prawdziwą, opartą na nauce medycynę. A ich córka poniosła bolesne konsekwencje.

Bardzo bolesne konsekwencje. Relacje pediatrów, którzy zbyt późno próbowali pomóc Glorii Thomas są po prostu wstrząsające.

Za każdym razem, kiedy słyszę o czymś takim – o dziecku umierającym przez „alternatywną” medycynę, lub o kłamstwach i dezinformacji szerzonej przez ruchy sprzeciwiające się szczepieniom, lub o jakichś innych wierzeniach, które nijak nie mają się do rzeczywistości – umiera również jakaś cząstka mnie. Trzymałem na rękach swoją córkę tuż po tym, jak się urodziła i zrobiłbym wszystko, by ją chronić, włączając w to ochronę przed ludźmi, którzy tak stanowczo walczą z rzeczywistością.

Rzeczywistość jest taka, że działania „antyszczepionkowców” powodują śmierć dzieci. Rzeczywistość jest taka, że wiara w homeopatię powoduje śmierć dzieci. Rzeczywistość jest taka, że odrzucanie medycyny opartej na nauce spowoduje jeszcze więcej umierających niemowląt.

I wiem, że wielu ludzi puści te słowa mimo uszu. Gwarantuję, że komentarze do tego tekstu będą zawierać wiele głośnych i irracjonalnych argumentów wspierających homeopatię i odrzucających szczepionki. Widziałem to już wcześniej i wiem, że wielu z tych ludzi jest całkowicie opornych na rozum i logikę. I jeżeli zastanawiasz się, co może ich poruszyć, odpowiedź może równie dobrze być taka, że nic. Przeczytaj tylko, co ojciec Glorii Thomas – człowiek właśnie uznany za winnego spowodowania nieumyślnej śmierci córki – miał do powiedzenia .

Nawet w obliczu śmierci Glorii, Thomas Sam obstawał przy wierze, że homeopatia była równie dobra, jak medycyna konwencjonalna w leczeniu egzemy.
Powiedział policji: „medycyna konwencjonalna przedłużyłaby jej życie… o więcej bólu. Nie wyleczyłaby jej i w to głęboko wierzę”.

 

O n i jego żona mają przed sobą 25 lat za kratkami, gdzie będą mieli mnóstwo czasu na przemyślenie swoich przekonań.


 Zobacz także te strony:
Homeopatia na Akademii Medycznej we Wrocławiu - list do rektora
Katolicka homeopatia
 Po przeczytaniu tego tekstu, czytelnicy często wybierają też:
Homeopatia: fundamentalne oszustwo
Pani Homeopatia oddaje cios... ale Nauka zwycięża

 Dodaj komentarz do strony..   Zobacz komentarze (25)..   


« Pseudonauka, paranauka   (Publikacja: 10-06-2009 )

 Wyślij mailem..   
Wersja do druku    PDF    MS Word

Philip_Plait
Astronom, do niedawna pracował na wydziale fizyki i astronomii w Sonoma State University. W 2007 roku porzucił pracę na uniwersytecie dla pisania. Napisał książkę "Death from the Skies". W sierpniu 2008 roku został prezesem James Randi Educational Foundation.
 Strona www autora

 Liczba tekstów na portalu: 2  Pokaż inne teksty autora
 Poprzedni tekst autora: Nauka to wyobraźnia
Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa autorskie tego tekstu należą do autora i/lub serwisu Racjonalista.pl. Żadna część tego tekstu nie może być przedrukowywana, reprodukowana ani wykorzystywana w jakiejkolwiek formie, bez zgody właściciela praw autorskich. Wszelkie naruszenia praw autorskich podlegają sankcjom przewidzianym w kodeksie karnym i ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
str. 6589 
   Chcesz mieć więcej? Załóż konto czytelnika
[ Regulamin publikacji ] [ Bannery ] [ Mapa portalu ] [ Reklama ] [ Sklep ] [ Zarejestruj się ] [ Kontakt ]
Racjonalista © Copyright 2000-2018 (e-mail: redakcja | administrator)
Fundacja Wolnej Myśli, konto bankowe 101140 2017 0000 4002 1048 6365