MYŚLnick

Biuletyn portalu RACJONALISTA.pl

Wydanie #143
Nakład: 31593 (odbiorców mailingu)
Polecane nowości portalu z okresu od 2010-08-22 do 2010-09-22

Spis treści:

Cytat tygodnia

Ateizm odpowiedzialny już nie tylko za komunizm, ale i za nazizm

Nawet w naszych czasach możemy przypomnieć jak Brytania i jej przywódcy przeciwstawiali się tyranii nazistowskiej, która chciała wykorzenić Boga ze społeczeństwa i odmówić naszego wspólnego człowieczeństwa wielu ludziom, szczególnie Żydom, którym zaprzeczano prawa do życia. Wspominam również postawę tego reżimu wobec duszpasterzy i zakonników chrześcijańskich, którzy mówili prawdę w miłości, stawiali opór nazistom i płacili za swój sprzeciw własnym życiem. Rozważając na chłodno lekcje płynące z ateistycznego ekstremizmu dwudziestego wieku, nigdy nie zapominajmy o tym, że usuwanie Boga, religii i cnót z życia publicznego prowadzi ostatecznie do okrojonej wizji człowieka i tym samym do zawężonej wizji osoby i jej przeznaczenia.

Benedykt XVI w czasie swej podróży do Wielkiej BrytaniiNowe teksty

Islam, islamofobia, chrześcijanofobia i nienawiść do Żydów - Eugene Veklerov (22-09-2010)

Przybliżona liczba meczetów w Nowym Jorku: 80; przybliżona liczba meczetów w Jerozolimie: 70; liczba kościołów i synagog w całej Arabii Saudyjskiej: 0. Ponadto chrześcijanie w Arabii Saudyjskiej są aresztowani i publicznie chłostani za jawne praktykowanie swojej wiary.
Czytaj...

 

Rozważania o energetyce - Paweł Gołębiewski (21-09-2010)

Polska powinna iść w kilku kierunkach naraz w dziedzinie energetyki. Budowa elektrowni atomowej jest dobrą inwestycją pod względem zarówno ekonomicznym, ekologicznym jak i pod względem bezpieczeństwa. Mamy doświadczonych ludzi, którzy są w stanie wybudować elektrownie atomowe trzeciej generacji.
Czytaj...

 

Wykreślmy to i owo (z dekalogu) - Andrzej Koraszewski (20-09-2010)

Zdecydowanie nie wszyscy polscy katolicy chcą intronizacji Jezusa na króla III RP, wielu z nich to republikanie, więc zapewne skończy się na powołaniu Jezusa na stanowisko hetmana polowego III RP. Tak czy siak, coś z tym Jezusem trzeba zrobić, bo nie może tak chodzić bez przydziału.
Czytaj...

 

Ratzinger jest wrogiem ludzkości - Richard Dawkins (20-09-2010)

To jest pełen tekst przemówienia, który planowałem wygłosić na demonstracji w Londynie przeciwko papieżowi 18 września 2010 r. Przemówienie wygłoszone w Whitehall było znacznie krótsze, ponieważ demonstracja była tak olbrzymia (szacuje się ją na 15 tysięcy), iż przemówienia zaczęły się później i musiały zostać skrócone.
Czytaj...

 

Przed nim wspaniałe perspektywy, ale nie w rodzinnym kraju - Jeff Baron (19-09-2010)

Waszyngton. Dwudziestodwuletni irański filmowiec Farbod Koshtinat cieszy się atrakcyjnymi możliwościami wyboru, co będzie robił i gdzie będzie pracował. "Mam kontakty w Europie i Australii - mówi - więc się o to nie martwię". Jedyna rzecz, jaka jest dla niego obecnie nieosiągalna, to powrót do rodzinnego kraju i kręcenie filmów w Iranie.
Czytaj...

 

Opowieść optymistyczna - Andrzej Koraszewski (19-09-2010)

Główna teza książki Ridleya nie jest nowa, ale trzeba przyznać, że pięknie ją rozwija. Postęp zawdzięczamy wymianie, jesteśmy unikalnym zwierzęciem, które potrafiło przezwyciężyć nieufność i zacząć wymieniać się przedmiotami z obcymi osobnikami tego samego gatunku. Jesteśmy jedynym zwierzęciem, które zdołało pojąć, że wymiana może być korzystniejsza od rabunku i jedynym zwierzęciem stadnym, które stworzyło podział pracy oparty na kulturze, a nie na zapisie w genach.
Czytaj...

 

Bezbożne społeczeństwa są bardziej ofiarne - Nick Cohen (19-09-2010)

Piszący mniej więcej dziesięć wieków przed naszą erą wściekły autor Psalmu 14, grzmiał przeciwko tym, którzy mówią, że nie ma Boga. "Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nikt nie czyni dobrze." Kiedy patrzymy jak dziś paskudni ateiści demaskowani są przez apologetów religii, widzimy, że duch Izraela z czasów epoki żelaza jest nadal obecny w Wielkiej Brytanii XXI wieku.
Czytaj...

 

Noc paschalna i wyjście z Egiptu - Stanisław Pietrzyk (18-09-2010)

Niewiele jest w ich świętej księdze słów tak często powtarzanych jak "krew" i "ofiara". Pragnienie krwi ich boga jest odzwierciedleniem ich pragnień. Trup się ściele gęsto a krew znaczy drogę do iluzorycznej wolności. Ofiara krwi jest najważniejszym elementem i sensem misteriów chrześcijańskich. Te religie bez krwi obejść się nie mogą.
Czytaj...

 

Palestyńczycy nie uznają państwa żydowskiego - Richard Z. Chesnoff (18-09-2010)

Świat muzułmański odwrócił się tyłem do swoich braci. Z wyjątkiem Jordanii żadne państwo arabskie nie przyznało obywatelstwa palestyńskim uchodźcom, nie mówiąc o stałym domu na którymś ze swoich milionów pustych hektarów. Zamiast tego arabscy uchodźcy zostali zamknięci w przepełnionych obozach dla uchodźców - szeregi namiotów stały się nędznymi miastami. Nadal żyją z olbrzymiej pomocy międzynarodowej, są używani jako pionki przez skorumpowanych urzędników i siedzą, czekając na zniszczenie Izraela, by mogli powołać się na "Prawo Powrotu".
Czytaj...

 

Wyzwanie XXI wieku - Michael Specter (18-09-2010)

Firma Amyris Biotechnologia, której udało się już wyprodukować syntetyczny lek przeciw malarii, opracowała trzy mikroorganizmy zdolne do przekształcania cukrów w paliwo, w tym jeden, który przy udziale drożdży jest zdolny do wytwarzania z cukrów oleju napędowego. Firma Amyris utrzymuje, że w 2011 roku będzie w stanie wyprodukować ponad 750 milionów litrów oleju napędowego rocznie
Czytaj...

 

Kościół a wybory prezydenckie A.D. 2010 - Paweł Borecki (17-09-2010)

Kościół polski wybory prezydenckie A.D. 2010 przegrał w wielu wymiarach. Przegrał je w wymiarze wizerunkowym, ponieważ wybory dowiodły, że Kościół hierarchiczny jest dziś politycznie podzielony. Definitywnie rozwiany został mit hierarchii jako monolitu, stanowiący jeden z filarów pozycji Episkopatu w okresie PRL. Twarzą polskiego katolicyzmu stali się hierarchowie o proweniencji integrystycznej - abp J. Michalik, bp Dydycz, bp K. Ryczan oraz Radio Maryja. Dla wielu, zwłaszcza młodych odbiorców, Kościół i katolicyzm stały się synonimami obskurantyzmu, fanatyzmu, czy mówiąc językiem młodzieżowym - "obciachu".
Czytaj...

   

Chrześcijański e-mail: o nieredukowalnej złożoności - Jerry Coyne (16-09-2010)

Rzeczy często wyglądają, jak gdyby nie mogły istnieć adaptacyjne stadia pośrednie, ale jest tak dlatego, że te stadia pośrednie zostają zatarte w procesie ewolucyjnym. (Częstym przykładem jest tu łuk kamienny. Wygląda, jakby nie dawało się go zbudować kładąc kamień na kamieniu, ponieważ stadium pośrednie "połowy łuku" rozpadło by się. Ale oczywiście było stadium pośrednie, to w którym rusztowanie podpierało łuk. Kiedy łuk zostaje ukończony, zabiera się rusztowanie, zacierając metodę budowy.)
Czytaj...

 

Spisek Iluminatów - Mariusz Agnosiewicz (16-09-2010)

Zakon Iluminatów to osiemnastowieczna próba wykorzystania masonerii do budowania utopii, tym razem racjonalistycznej. Z drugiej zaś strony była to próba krzewienia idei racjonalistycznych w sposób kościelny, ściślej jezuicki. Dziś Iluminaci to "zły bóg" w którego wierzą, zdaje się, że mocniej jak w Jehowę, sympatycy Ojca Dyrektora, ale także i całkiem laiccy mitomani. Zły bóg to byt urojony, który ma rządzić "tym światem" ku utrapieniu człowieka poczciwego.
Czytaj...

 

Dotacje państwowe dla Kościoła i skutki finansowe konkordatu z 1925 r. - Jerzy Wisłocki (16-09-2010)

Po sekularyzacji dóbr kościelnych na ziemiach polskich w XIX w. jednym z podstawowych źródeł finansowania działalności Kościoła katolickiego stały się dotacje państwowe. Dotacje wypłacały wszystkie państwa zaborcze, ale według różnych zasad. W odrodzonej Polsce stosowano początkowo nadal dotychczasowe zasady wypłat, ale wprowadzając pewne zmiany. Opierając się na budżetach państw zaborczych przekazywano do rąk ordynariuszy diecezji lub bezpośrednio księżom sumy, które były wykazane w budżecie przedwojennym, stosując system dodatków drożyźnianych, tak jak w przypadku wypłat wynagrodzeń dla urzędników państwowych.
Czytaj...

 

Monoteizm jako źródło fundamentalizmu - Radosław S. Czarnecki (15-09-2010)

Wśród wszelkich monoteizmów i systemów religijno-filozoficznych z nim zawsze związanych, na czoło wysuwają się zdecydowanie tzw. religie objawione. Ich podstawowym kanonem jest wybranie ludu bożego przez Boga. Po drugiej stronie są  nie-wyznawcy, znajdują się przecież poza naszym, plemiennym ludem bożym, poza narodem wybranym, poza człowieczeństwem.
Czytaj...

 

Dżihad i ramadan - D. Hazan (15-09-2010)

Dzisiaj ONZ zmusza muzułmanów do zniesienia prawa o niewolnictwie, które jest jednym z praw dżihadu, podczas gdy kraje niewiary i tyranii, które arbitralnie kontrolują prawa ONZ, ujarzmiają słabe narody w imię reformy i kolonializm nadal istnieje w każdym kraju muzułmańskim, gdzie jest okupacja.
Czytaj...

 

Promocja świeżego świętego - Andrzej Koraszewski (14-09-2010)

W czwartek zaczyna się czterodniowa wizyta papieża w Wielkiej Brytanii. Już we wtorek premier Cameron wyraził radość z powodu tej "niezwykle ważnej, historycznej wizyty". Brytyjski premier wyraził głębokie przekonanie, że będą to bardzo specjalne cztery dni nie tylko dla sześciu milionów brytyjskich katolików, ale i dla wielu wierzących (w domyśle inaczej wierzących) mieszkańców Wielkiej Brytanii.
Czytaj...

 

Bluźnierstwo na niedzielę: Szacunek nie jest tym samym co posłuszeństwo - PZ Myers (13-09-2010)

Dorośli akceptują różnice zdań między ludźmi, które nie powodują krzywd fizycznych. Działa tu zasada tolerancji, prawdziwej tolerancji, gdy pozwalamy innym robić to, co chcą, jak długo nie narusza to wolności innych... fakt bycia obrażonym lub pragnienie narzucenia twojej moralności innym nie jest wymówką pozwalającą na pogwałcenie tej zasady. Nadal nie umiem pojąć, dlaczego tak trudno jest to zrozumieć.
Czytaj...

 

Terroryzm i dzieci. Wywiad z Sharmeen Obaid-Chinoy - Sharmeen Obaid-Chinoy (13-09-2010)

Kilka lat temu eJournalUSA przeprowadził wywiad ze znaną amerykańsko-pakistańską dziennikarką Sharmeen Obaid-Chinoy. Rozmowa dotyczyła rekrutacji dzieci przez organizacje terrorystyczne. Sharmeen Obaid-Chinoy spędziła 10 tygodni mieszkając z tymi dziećmi w obozie dla uchodźców w Karaczi i zrozumiała bardzo szybko, że ich doświadczenia były całkiem odmienne od doświadczeń większości dzieci żyjących w Pakistanie. Mimo upływu czasu wywiad nie stracił na aktualności.
Czytaj...

 

Aktualny stan stosunków wyznaniowych w Polsce - zarys problemu - Paweł Borecki (12-09-2010)

Zabiegając o rozwój idei laickich i ich urzeczywistnienie w Polsce, osłabia się siłę fundamentalizmu religijnego w Europie. Klerykalna Polska, jej władze podporządkowane Kościołowi katolickiemu są zagrożeniem dla idei praw człowieka, neutralności światopoglądowej życia publicznego w ramach całej Unii Europejskiej.
Czytaj...

 

Zjawisko kulturowego unionizmu w literaturze polsko-ruskiego pogranicza - Dawid Szymczak (12-09-2010)

Nim w roku 1569 aktem unii lubelskiej ostatecznie przypieczętowano inkorporację województw ruskich do Korony, problematyka polsko-ruskich stosunków kulturowych od co najmniej stu kilkudziesięciu lat należała do najżywiej dyskutowanych w praktyce życia codziennego. Nie będzie jednak krzywdzącym uproszczeniem nadanie owym kontaktom charakteru głównie religijnego.
Czytaj...

 

Rozważania o sztuce czytania - Andrzej Rusław Nowicki (12-09-2010)

czytające mózgi to mustangi,
a ich pęd do wiedzy - zachwyca.
Bo czytanie to w dzieło wstąpienie
i wchłanianie w siebie jego mocy,
wypełnianie cennymi treściami
naszych dni i naszych nocy.

Czytaj...

 

Świeckość – jedyna opcja dla Arabii Saudyjskiej - Ahmad Adnan (12-09-2010)

W niezwykłym artykule na łamach gazety "Al-Wiam" saudyjski publicysta Ahmad Adnan wezwał do sekularyzacji Arabii Saudyjskiej i do rozdzielenia religii i państwa. Omawiał także konflikt między liberałami i islamistami w Arabii Saudyjskiej, który szeroko relacjonowały media.
Czytaj...

 

Palę Biblię - Andrzej Koraszewski (10-09-2010)

Łatwo sobie wyobrazić sympatycznego grilla z uroczystym paleniem co wredniejszych stron z Biblii, Koranu, Ewangelii i innych świątobliwych ksiąg. Oczyma duszy wyobrażam sobie jednak, że akurat ci, którzy przyszliby na takie spotkanie, robiliby najpierw kopie stosownych stron, a potem palili owe kopie, nie ze względu na szacunek dla wiary, a ze względu na szacunek do książek.
Czytaj...

 

Uwaga! Nauka ogłupia - Mariusz Agnosiewicz (09-09-2010)

W filmie Altered States (Odmienne stany świadomości) pokazano religijne działanie muchomora czerwonego oraz dimetylotryptaminy. Pacjentka wkrótce po podaniu tego ostatniego relacjonuje przejęta: "Czuję jakby moje serce zostało dotknięte przez Chrystusa". Oczywiście nie zawsze dla tego rodzaju wizji potrzebny jest chemiczny dopalacz. Pewien procent tych zjazdów kończy się bad tripem i wtedy święty widzi diabła. W reakcji na religijne bad tripy pojawili się egzorcyści. Należy jednak skończyć z uprzywilejowanym traktowaniem halucynacji religijnych.
Czytaj...

 

Bieda a religijność - Andrzej Koraszewski (08-09-2010)

Gallup przeprowadził niezbyt skomplikowane badania korelacji między biedą a religijnością. W 114 krajach zadawano ludziom pytania o to, jak ważna jest religia w ich życiu, a następnie porównano wyniki z poziomem dochodów. Tradycja poszukiwania zależności między religią a rozwojem gospodarczym jest długa, mamy tu ogromną literaturę, chociaż w ostatnich dekadach zainteresowanie tą problematyką zdecydowanie zmalało.
Czytaj...

 

Czy ewolucja dała nam Boga? - Jerry Coyne (07-09-2010)

Pochodzenie wiary, zagubione albo w naszej ewolucyjnej, albo kulturowej przeszłości, może po prostu być jedną z tych kwestii, których nigdy nie rozwiążemy. Niemniej warto próbować, ale na razie nie udawajmy, że zbliżamy się choćby do zrozumienia związku między ewolucją a Bogiem.
Czytaj...

 

Opowieść o uwagach dwóch Europejczyków: De Guchta i Sarrazina - Daniel Greenfield (06-09-2010)

W sierpniu Thilo Sarrazin, członek zarządu niemieckiego banku centralnego i krytyk imigracji islamskiej, wspomniał, że Żydzi, Baskowie i kilka innych grup etnicznych mają wspólny gen. Po tym nastąpiła burza protestów i oskarżeń, że Sarrazin jest antysemitą.
Czytaj...

 

Solidarność, czyli 30 lat nienawiści - Andrzej Koraszewski (06-09-2010)

Jak powiedział Tadeusz Mazowiecki - "Pani Henryka kiedyś zatrzymała tramwaj, a teraz zatrzymała kłamstwo". Pani Henryka powiedziała, że królik jest nagi, a w królika wstąpiła hiena i zaraz zaczął krzyczeć, że pani Henryka niczego nie zatrzymała, że może nawet zatrzymała jakiś tramwaj, ale nie było w tym niczego nadzwyczajnego, bo inni zatrzymali wszystko inne jeszcze przed nią.
Czytaj...

 

Polacy będą odchodzić od religii - Bartosz Ślosarski (05-09-2010)

Jeżeli ludzie będą bogatsi, zaczną częściej podróżować po świecie, korzystać z dóbr kultury, wchodzić w interakcje społeczne. Trudno się w tej sytuacji dziwić, że Kościół zawsze był przeciwny ideom egalitarnym, gdyż swoją potęgę budował między innymi na zagospodarowywaniu niezadowolenia biednych i wykluczonych. Wraz ze wzrostem dobrobytu i odkryciem nowych form doświadczenia ludzie odchodzą od wąskich ram działania wyznaczonych przez Kościół.
Czytaj...

 

Muzułmanie wzywają: Pomóżcie nam, mówiąc prawdę - Barry Rubin (03-09-2010)

Większość ludzi, którzy nienawidzą i sprzeciwiają się rewolucyjnemu islamizmowi, można najtrafniej nazwać konserwatywnymi tradycjonalistami. Wolą islam taki, jaki był praktykowany przed erą rewolucji w Iranie i przed Osamą bin Ladenem.
Czytaj...

 

Dylemat więźnia i inne możliwości - David P. Barash (02-09-2010)

Problem wydaje się dość prosty: Dlaczego ludzie ze sobą nie współpracują? Lub raczej, dlaczego nie współpracują ze sobą bardziej? Przecież, jeżeli ja pomogę tobie, a ty pomożesz mnie, to czy nie skorzystamy na tym obaj? Podobnie, czy nie skorzystalibyśmy wszyscy na konsekwentnym trzymaniu się sposobu postępowania wolnego od stosowania przemocy?
Czytaj...

 

Chybiony atak na dobór krewniaczy - Jerry Coyne (02-09-2010)

Teoria doboru krewniaczego z powodzeniem przewidziała nowe odkrycia. Chociaż kolonie owadów społecznych funkcjonują pod wieloma względami jak zegarki, teoria doboru krewniaczego przewiduje, kto sypie piasek w tryby, jak również, które koła zębate mogą obsunąć się, a które sprężyny puścić. Wiele z przewidzianych odkryć, jak konflikt proporcji płci i nadzorowanie porządku, były inaczej kompletnie nieoczekiwane.
Czytaj...

 

Kto się boi Ayaan Hirsi Ali? - Andrzej Koraszewski (01-09-2010)

Kiedy miała lat pięć, uczyła się przed świtem rozpalać ognisko, gotować herbatę i doić kozę. Jak pisze, jej podróż od społeczeństwa klanowego, podporządkowania społeczeństwa religii islamu i szariatowi do Ameryki, do akceptacji wartości Oświecenia i do ateizmu była podróżą przez stulecia, którą musiała odbyć w ciągu kilkunastu lat.
Czytaj...

 

Nauka i naukowcy - Vinod K. Wadhawan (01-09-2010)

Smutnym faktem jest, że niewielu ludzi ma niezbędne wykształcenie i dyscyplinę umysłową, wymagane przez metodę naukową. Zawsze MUSZĄ mieć odpowiedź. Jeśli nauka nie może jej obecnie dostarczyć, nie mają cierpliwości na czekanie. Wymyślają odpowiedzi wprowadzając coraz więcej aksjomatów (nawiasem mówiąc, to właśnie robi większość religii). Oto przykład: Deepak Chopra, lekarz, który w wykładach i artykułach posługuje się czasami językiem mechaniki kwantowej opublikował artykuł w Huffington Post.
Czytaj...

 

Supremacja religijna jest źródłem wszystkich konfliktów - Mamduh Fulatah (31-08-2010)

Liberalny pisarz saudyjski napisał, że każda religia twierdzi, iż jest jedyną prawdziwą wiarą i jedyną drogą do raju, a jej wyznawcy uważają się za wybranych przez Boga i lepszych od wszystkich innych ludzi. To poczucie wyższości, twierdzi on, jest głównym źródłem konfliktu na świecie i musi zostać zlikwidowane.
Czytaj...

 

Demokratyczna retoryka porażki wyborczej - Paul Corcoran (31-08-2010)

Co może wydać się zaskakujące, pokonany kandydat ma z perspektywy retoryki większą swobodę manewru, jak też odgrywa ważniejszą rolę w przebiegu dramatu wieczoru wyborczego i procesie demokratycznej zmiany władz. Po stronie retoryki stosowanej przez pokonanego kandydata spoczywa bardziej odpowiedzialne zadanie w ceremonialnym rytuale demokratycznego przejęcia władzy
Czytaj...

 

Jak ja to pamiętam czyli wspominam czekając na normalność - Stanisław Pietrzyk (31-08-2010)

Każdy sierpień po roku 1980, szczególnie jego druga połowa, to czas rozrachunku z przeszłością, która wielu dzisiejszym wygranym kojarzyła się z niesprawiedliwością. Ale co to jest sprawiedliwość? Czy jest sprawiedliwość, gdy wszyscy mają po równo, czy może wtedy, kiedy mają według zasług? No i jakich?
Czytaj...

 

Trwały wpływ mediów elektronicznych na społeczeństwo obywatelskie - Philip N. Howard (29-08-2010)

Internet przyczynia się do zmiany intensywności życia politycznego w wielu krajach. Cyberprzestrzeń jest forum, które stanowi śmiałe wyzwanie dla państwa ze strony społeczeństwa obywatelskiego. W niektórych krajach jest miejscem dyskusji między zwolennikami państwa świeckiego i islamizmem, w innych - pozostaje forum dyskusji politycznych na niemal każdy temat.
Czytaj...

 

Nie przestanę mówić na rzecz sprawiedliwości i praw człowieka - Leo Igwe (29-08-2010)

Niedawny atak na moją rodzinę, w którym mój ojciec stracił jedno oko, był kolejną próbą zastraszenia nas. Dla żadnego inteligentnego obserwatora sytuacji w Nigerii ten incydent nie był niespodzianką. Nigeria została bowiem praktycznie rzecz biorąc przejęta przez zbirów, oszustów, porywaczy i bandytów.
Czytaj...

 

Demokracja to coś więcej niż wybory - Eric Bjornlund (28-08-2010)

W sprawnie działającym ustroju demokratycznym wybory można uznać jedynie za punkt wyjścia do budowania stabilnych rządów, których zadaniem jest ochrona praw mniejszości, gwarancja wolności słowa, szacunek dla praworządności i aktywne promowanie silnego społeczeństwa obywatelskiego.
Czytaj...

 

Seks kontra wspólnota: wspólne wychowywanie piskląt - Jerry Coyne (27-08-2010)

Nowy artykuł w "Nature" o rozmnażaniu ptaków kończy się tym prowokacyjnym cytatem z książki O naturze ludzkiej E.O. Wilsona: "seks jest w ewolucji siłą antyspołeczną". Co to znaczy? W wypadku wspólnego wychowywania piskląt, przedmiotu badania Charlie Cornwallisa i in., znaczy to, że kooperacja między rodzicami i ich potomstwem jest zagrożona, jeśli rodzice uprawiają za dużo seksu.
Czytaj...

 

Nowy punkt obserwacyjny - Andrzej Koraszewski (26-08-2010)

Od tygodnia jestem w centrum zainteresowania przyjaciół. Nie jest tak dlatego, że opublikowałem jakiś szczególnie ciekawy tekst, po prostu w ubiegły piątek wracając ze sklepu zacząłem umierać. Symptomy były dość oczywiste, miałem rozległy zawał.
Czytaj...

 

Nauka a religia - Bohdan Chwedeńczuk (26-08-2010)

W dawnej nauce pracowali na równych prawach matematycy, geografowie, alchemicy i astrologowie, a teologii nic nie mogło się sprzeciwiać. Dziś astrologowie nie mają wstępu do nauki, teologowie i uczeni wyznający różne religie co najwyżej zabiegają o niesprzeczność ich przekonań religijnych z nauką, choć są też rzecznicy podporządkowania nauki religii. Nauka jest więc tworem czasowym, ma swoje losy, czyli dzieje. Osobliwy to skądinąd twór czasowy, nic mu bowiem nie dorównuje w wytwarzaniu dóbr wiecznotrwałych, nic bowiem nie przysparza nam tylu zdań prawdziwych. Odkrycia prawd nauki mają daty, datą zaś samych prawd jest wieczność.
Czytaj...

 

Lintona 'Kulturowe podstawy osobowości' w kontekście współczesnej psychologii - Edyta Charzyńska (26-08-2010)

W niniejszej pracy podjęto próbę analizy książki "Kulturowe podstawy osobowości" autorstwa amerykańskiego antropologa kultury oraz socjologa, Ralpha Lintona. Rozważania wzbogacono o odwołania do innych filozofów kultury oraz do osiągnięć współczesnej psychologii.
Czytaj...

 

Jedyna dozwolona nienawiść? - Barry Rubin (25-08-2010)

Przewodniczący fińskiego oddziału Amnesty International, Frank Johansson, napisał na swoim blogu w fińskiej gazecie, że Izrael jest "państwem szumowin". Przypomina mi to francuskiego ambasadora, który na przyjęciu dwa lata temu użył jeszcze bardziej obrzydliwego słowa. I podobne rzeczy słyszałem przez lata od wielu dyplomatów.
Czytaj...

 

Kto boi się zmiany klimatu? - Bjørn Lomborg (25-08-2010)

Od 1930 usuwanie nadmiaru wód gruntowych spowodowało, że Tokio osiadło o 4,5 m, a niektóre najniższe części zapadały się w pewnych latach o niemal 30 centymetrów rocznie. Podobne osiadanie zachodziło w zeszłym stuleciu w całym szeregu miast. W każdym z tych wypadków miasto potrafiło obronić się przed tak wielkim podniesieniem się poziomu morza i dobrze prosperować.
Czytaj...

 

Tam, gdzie geje wychodzą za mąż - Agnieszka Zakrzewicz (24-08-2010)

Już w 10 krajach świata pary homoseksualne mogą legalnie zawierać związki małżeńskie, a w ponad 22 krajach uznaje się związki partnerskie, w tym także homoseksualne. Tylko Włochy i Grecja przodują jako kraje antyliberalne w Europie Zachodniej. W Europie Wschodniej przoduje Polska, gdzie na horyzoncie widać tylko krzyż...
Czytaj...

 

Choroba z przypadku, czyli dlaczego wpadamy w krzyżowy ogień ukrytych wojen - Ed Yong (23-08-2010)

Gdy zatrzaśniesz się w budynku, wzniecenie pożaru nie jest zapewne najlepszym wyjściem. To jest jednak dokładnie to, co robią niektóre bakterie, gdy zostaną uwięzione w człowieku; powodują choroby, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia, ale nie są zaraźliwe. Ludzie często nie mają nic wspólnego z chorobami, które nas gnębią; jesteśmy tylko narażeni na zniszczenia spowodowane niewidzialną wojną.
Czytaj...

 


Księgarnia Racjonalisty

Nowości: Strona główna Księgarni

Nowiny naukowe

Zaproszenia, imprezy, ogłoszenia

Najazd duchów na Polskę
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 23 września 2010 r.
Konferencja: Dialog chrześcijańsko-muzułmański
Lekcje etyki w szkołach
Ruszyła nowa strona PSR!
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 9 września 2010 r.
Racjonalistyczne spotkania filozoficzne on-line
Polska Tolerancja - Debaty międzyświatopoglądowe
Zostawcie zerowy VAT na książki!
Płyń ARKO przez bezmiar Wszechświata!
"Masz głos - masz wybór" - kampania Wybory Samorządowe 2010
Debata w czwartek
zaproszenie do sczegolnego miejsca..z rabatem dla myslacych
Spotkanie Kawiarni Filozoficznej PSR w Warszawie, 26 sierpnia 2010 r.

Forum Dyskusyjne

Weź udział w bieżących dyskusjach! Dodaj swój wątek.
Polecane wątki:
Sprawy portalu:
Czytnik "Racjonalisty" na Onyx Boox 60
Religie:
Chrześcijaństwo to nie teizm, lecz zaświatyzm.
Uczmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą na zawsze.
Darwinizm- wątpliwości
Obraz religii w polskich szkołach :(
Proporcje między świeckoscią a wyznaniowością kraju.
Wychodzi szydło z worka ?
Etyka i intelekt ludzi wierzących
Czy Biblia uznaje pośredniczenie świętych?
Kontrowersyjne zachowania katolików przełomu XX/XXI wieku.
"Maryja niczym Bogini"
Brak boga = brak szacunku?
Czy jestem New Age'owcem?
Religie świata i ich dekalog
Filozofia i światopogląd:
Czy potrzebujemy boga żeby być szczęśliwym...?
wolna wola - czy to pojęcie ma w ogóle sens?
Skąd ta świadomość?
Racjonalizm - męczeńskie noszenie krzyża prawdy
Wszystko jest względne...
Trzecia Płeć
Hierarchia niewidzialna
Moja filozofia na temat istnienia człowieka
Suknia Dejaniry II
Socjalizm
Koszula Dejaniry.
Od kiedy człowiek? (odnośnie rozwoju prenatalnego). Narodziny.
Bóg nie stworzył Wszechświata - Hawking
Heteroseksualizm to choroba. Homoseksualizm dla wybitnych
Wpływ piękna na postrzeganie osoby/zwierzęcia
Pogodzenie racjonalizmu z popędem seksualnym, wartość życia
Od kiedy człowiek? (odnośnie rozwoju prenatalnego). Pierwszy tydzień.
Jestem zwolenniczką inteligentnego projektu. Kto jeszcze?
Ateizm a homoseksualizm
Czy wszyscy ludzie są równi? Egalitaryzm a elitaryzm.
Kościół i antyklerykalizm:
Wzięli się za nich na serio?
Księgowe przekręty w katolickim radiu
Wolniej wolniej
Obowiązkowa nauka religii w szkołach publicznych.
czy a może dlaczego władza boi się przedmiotu etyka?
Księża nie wierzą w Boga!
Śmierć Pańska na kółkach
Antypapieski protest UK: 2 czy 20 tys.?
Kartka z dziejów wychowania katolickiego.
Na lekcji religii.
Impresje z podróży.
Uprzejmie donoszę...
Wiara, religia, Kościół, Bóg - definicje i istota sporu ...
Sytuowanie kościołów na wschód
"Tradycja" związana z apostazją
Rzeszów walczy o swoją przyszłość
2,68 za godzinę za lekcje religii
Współczesne Kingi
Propozycja forum poświęconego klerykalizacji szkół
Swastyka na ramieniu księdza
Świadkowie Jehowy idą z Duchem... czasu
Katolicki terroryzm
Ateista - czy to misja?
Nauka:
Czemu Planety krążą wokół słońca?
Widziałem Jowisza! :)
Memetyka
spadanie swobodne a efekt Coriolisa
Biosemiotyka
Skandaliczne treści na Festiwalu Naukowym - interwencja
Pytanie o rozmiar Wszechświata
terapia transseksualistów - dlaczego korygujemy ciało
Akt seksualny - definicja, kwestie pochodne.
STW to tylko geometria?
Odległość Ziemi od Słońca
Prof. Hawking i Bóg.
Na początek roku szkolnego - zadanko z prawdopodobieństwa
Mam globalne ocieplenie w dupie
o dwutlenku węgla
wszechświat - bliźniak
Społeczeństwo i kraj:
Radziszewska
Rozsądek czy rasizm?
Sensowna akcja
W podzięce dla kaczora J pomnik?
Jezus królem Polski
David Irving wybiera się do Polski
Wątek polityczny
"Rewelacje" księdza Tomasika
Popisywanie się, jako zjawisko społeczne
Coś jednak się zmieniło w narodzie.
Kreski na świadectwie ciąg dalszy
Kłamczuszek megaloman
I mozna było
PO listy pisze
Dobry psycholog.
Erika Steinbach
Prośba o wsparcie dla naszych rodaków.
Chrześcijaństwo a integracja europejska
Kongres RPP Nowoczesna Polska
PO+PSL i PiS -> SLD + Nowoczesna Polska w 2011 ?
Jarosław Kaczynski - twardy przywódca czy dyktator ?
Czy byłoby nas na to stać?
Kabaretki, czyli kobiety jako kabaretowe nogi
ZUS - potwierdzenie państwa wyznaniowego
Przykłady interwencjonizmu EU - czy jesteście ZA ?
Niech FSM usunie religię ze świadectw
Wiwat obrońcom krzyża przed pp.
Pismo do dyrekcji szkoły ws. zdjęcia krzyży
Moje dziecko poszło do szkoły
racjonalizm: localis versus globalis
Małopolska PO na kolanach
Solidarność niesolidarna
Dobrzy ludzie listy piszą...
nieracjonalny feminizm?
Gest Piłata
HCV odszkodowanie
Po zimnym Lechu...
Pytanie o przyszłość demokracji?
O okradaniu zmarłych
Łódź walczy z nielegalnymi straganami
Narkotyki łagodniej
"Sąd nad majątkiem państwa i Kościoła"
Palikot zatrudnił Terlikowskiego
Burmistrz Nowej Soli o pomocy socjalnej - z Ikonowiczem
Obrońcy Krzyża zostaną pod Pałacem Prezydenckim do zimy
Poradnik młodego homoseksualisty ciąg dalszy.
Psychologiczne skutki celibatu.
Jesteśmy tym, co robimy
Kultura:
Zacznij mówić.
Przysłowia mądrością narodu?
Monografie nt. średniowiecza
Projekty BOINC:
lhcathome
ABC Racjonalisty:
niezrozumienie
życie po życiu w nowym życiu - reinkarnacja
Zaprogramowany wszechświat
Szukam rady-może tu ją znajdę?
List
Czy warto korzystać z wikipedii?
Łamanie praw mniejszości światopoglądowych w szkołach
Temat O - 1.OOBE, 2.oszołomy i 3.oszusci.
przeznaczenie
"Zagadnienie Truman Show"
Gospodarka i ekonomia:
Zagadka ekonomiczna
Skup złota.
Wolny Rynek,liberalizm,kapitalizm, interwencjonizm ....
O wszystkim i o niczym:
Darwinizm społeczny a Polak-katolik
Kiedy
Czym jest rasizm?
Ksiądz czy Pan lub może Pan Ksiądz??? Dylemat.
Bez smaku i koloru
Książki = wada postawy?
świat się zmiania...
O katastrofach komunikacyjnych
9/11 - z okazji rocznicy
Dziwne uzasadnienie sądu w USA
Kobiece piękno a seksualność
Imigranci w Europie
Nie jest prawdą, że... (cd. www.racjonalista.pl/forum.php/s,343703)
Pogrzebani żywcem
Nergal i hipoteza spisku

Strona główna Forum

Współpraca

ZAPRASZAMY CHĘTNYCH DO WSPÓŁREDAGOWANIA RACJONALISTY!

Zostań naszym redaktorem, zdobądź nieco doświadczenia publicystycznego, zostań współautorem największego
polskiego portalu dla racjonalistów!
Weź udział w tworzeniu największej Księgi polskiego Internetu - dodaj swoją "kartkę" lub dowolną ilość Twoich stron.

O współpracy
Jak napisać dobry tekst


Serdecznie pozdrawiamy i zapraszamy do odwiedzin!
REDAKCJA RACJONALISTY


/^~-  Baza intelektualna polskich racjonalistów  -~^\
{-   www.racjonalista.pl * www.therationalist.eu.org   -}
[  info@racjonalista.pl webmaster@racjonalista.pl  ]
\_.= European forum for reason and rationality =._/


Otrzymałeś tą wiadomość, ponieważ jesteś zarejestrowanym czytelnikiem
lub subskrybowałeś biuletyn portalu Racjonalista.pl.
Wejdź tu, jeżeli nie chcesz więcej otrzymywać tych wiadomości.